• BIST 94.437
  • Altın 194,040
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • Kayseri : 22 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 26 °C

Prof. Dr. Hasan Biri'den Prostat uyarıları

Prof. Dr. Hasan Biri'den Prostat uyarıları
Prof. Dr. Hasan Biri Erkeklerde görülen prostat sorunlarına değindi. İşte Hasan Biri'den Prostatı olanlara büyük uyarılar.

ERKEKLERDE 45-50 YAŞINDAN SONRA GÖRÜLEN İYİ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİ, PROSTAT KANSERİNE BAĞLI OLUŞAN, HALK ARASINDA KÖTÜ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİ OLARAK ADLANDIRILAN PROSTAT KANSERİNDEN DAHA SIK GÖRÜLEN BİR DURUMDUR.

İYİ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİ, İDRAR KANALINDA DARALMA OLUŞTURMASI İLE TEMEL PATOLOJİYİ OLUŞTURUR.PROSTAT BÜYÜMESİNE BAĞLI OLUŞAN BELİRTİLER GECE İDRARA ÇIKMA, İDRAR YAPARKEN ZORLANMA, SIK İDRARA ÇIKMA VE İDRARIN İNCE AKMASI GİBİ BELİRTİLERDİR. İLERİ AŞAMADA ANİ İDRAR TIKANIKLIĞI, MESANE TAŞLARI VEYA BÖBREKLERDE GENİŞLEME GÖRÜLEBİLİR. BU GİBİ DURUMLARDA PROSTAT BÜYÜMESİ MEDİKAL VE CERRAHİ OLARAK TEDAVİ EDİLEBİLMEKTEDİR.

MEDİKAL TEDAVİYE CEVAP VERMEYEN VEYA İLAÇ TEDAVİSİNDE CİDDİ YAN ETKİ GÖRÜLEN HASTALARDA CERRAHİ YÖNTEMLER İLE PROSTAT OPERASYONU UYGULANIR. CERRAHİ YÖNTEMLER TEKNOLOJİNİN İLERLEMESİ İLE PARALEL OLARAK İLERLEMİŞ VE ÜROLOJİDE KULLANIMI GİTTİKÇE ARTMIŞTIR.

PROSTAT CERRAHİSİNDE ENDOSKOPİK(KAPALI) TEDAVİ YÖNTEMLERİ 20 YY.SONLARINDA VE SON 10 YILDA EN SIK UYGULANAN VE HASTA KONFORU AÇISINDAN EN RAHAT OLAN STANDART TEDAVİ YÖNTEMİ OLARAK KABÜL GÖRMÜŞTÜR. AÇIK YAPILAN AMELİYATLAR BAŞTA ENFEKSİYON OLMAK ÜZERE BAZI RİSKLER TAŞIDIĞI İÇİN GÜNÜMÜZDE ÇOK SIK UYGULANMAMAKTADIR.

PROSTAT BÜYÜMELERİNDE ENDOSKOPİK OPERASYONLAR TRANSÜRETRAL PROSTATEKTOMİ(TUR-P) OLARAK ADLANDIRILIR VE PENİS İÇİNDEKİ İDRAR KANALI KULLANILARAK BIÇAKSIZ, DİKİŞSİZ-YARA İZİ OLMADAN OPTİK LENSLER KULLANILARAK YAPILIR.İŞLEM PROSTAT DOKUSUNU İNCE PARÇALAR ŞEKLİNDE KESİLEREK ÇIKARILMASI ŞEKLİNDE GERÇEKLEŞTİRİLİR. BU İŞLEM MODERN TIBBIN İLERLEMESİ İLE KENDİNİ KABUL ETTİRMİŞ VE GELİŞTİRMİŞTİR.

TRANSÜRETRAL REZEKSİYON(TUR-P) İŞLEMİ ÇEŞİTLİ METODLARLA YAPILMAKTADIR.BU YÖNTEMLER MONOPOLAR VE BİPOLAR OLARAK İKİYE AYRILIR. ESKİDEN KULLANILAN VAPORİZASYON TERMAL KOAGÜLASYON VE LASER TEDAVİSİ YAPILAN ÇALIŞMALAR VE HASTA SONUÇLARI AÇISINDAN ARTIK YERİNİ ÜROLOJİDE ALTIN STANDART OLARAK KABUL GÖRÜLEN PLAZMAKİNETİK-BİPOLAR PROSTATEKTOMİYE BIRAKMIŞTIR.

MONOPOLAR SİSTEMLER HASTANIN VUCUDUNDAN ELEKTRİK AKIMI GEÇMESİ GEREKTİREN BİR SİSTEMDİR. BİPOLAR SİSTEMLERDE BUNA GEREK KALMAZ. ÖZELLİKLE KALP PİLİ OLAN VEYA KALBİN RİTİM BOZUKLUĞU OLAN HASTALARDA MONOPOLAR SİSTEM KALP PİLİ VE KALBİN RİTMİNE ZARAR VERECEĞİNDEN PLAZMAKİNETİK SİSTEM BU HASTALARDA GÜVENİLİR BİR ŞEKİLDE UYGULANIR.

AYRICA PLAZMAKİNETİK TEKNOLOJİ İLE PROSTATIN REZEKSİYONU SIRASINDA KANAMA DURDURMA(KOAGÜLASYON) ÖZELLİĞİDE BULUNDUĞUNDAN DOLAYI İŞLEM SÜRESİ KISA VE KANAMASIZ ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİLİR.İŞLEM SÜRESİNİN KISA OLMASI VERİLEN ANESTEZİ SÜRESİNİNDE AZALMASINA KATKIDA BULUNUR. KAN SULANDIRICI CORASPİN ECOPİRİN VB..(ANTİKOAGÜLAN) İLAÇ KULLANAN HASTALARDA RAHATLIKLA OPERASYON UYGULANABİLİR.

BU GİBİ HASTALARDA KAPALI-PLAZMAKİNETİK SİSTEM İLE YAPILAN OPERASYONDAN SONRA HASTANEDE YATIŞ SÜRESİ VE SONDA KALIŞ SÜRESİ OLDUKÇA KISADIR BÖYLECE HASTA KONFORU İLERİ DERECEDE ARTMIŞ OLMAKTADIR.

PLAZMAKİNETİK SİSTEM MONOPOLAR SİSTEMDE KULLANILAN VÜCUTTA SU TOKSİKASYONUNA YOL AÇAN İRRİGASYON SIVISI(MANNİTOL) YERİNE SERUM FİZYOLOJİK SU İLE UYGULANDIĞINDAN PROSTAT BÜYÜKLÜĞÜ NE OLURSA OLSUN KOLAYLIKLA UYGULANIR VE YIKAMA SIVISININ OLUŞTURDUĞU KOMPLİKASYONLAR(İNTOKSİKASYON) GÖZLENMEZ.

ESKİDEN KULLANILAN MONOPOLAR-KOTER VE GREENLİGHT-LASER İLE YAPILAN PROSTAT OPERASYONLARINDA İŞLEM SIRASINDA PROSTAT DOKUSU KESİLİRKEN TERMAL ENERJİNİN DERİN DOKUYA İNMESİ SONUCU İDRAR KAÇIRMA BAŞTA OLMAK ÜZERE SERTLEŞME BOZUKLUĞU, OPERASYONDAN GÜNLER SONRA MEYDANA GELEN AKTİF KANAMALAR, İLAÇ TEDAVİSİNE CEVAP VERMEYEN İDRAR YANMALARI VE DOKU ÖDEMİ VEYA ÖLÜ DOKUNUN İDRAR KANALINI TIKAMASINA BAĞLI OLARAK İDRAR YAPAMAMA GİBİ ŞİKAYETLER SIK GÖRÜLMÜŞTÜR.

PLAZMAKİNETİK SİSTEMDE SADECE 1-1,5 MMLİK KESİCİ UÇTAN GEÇEN AKIMIN SUPER-PULSE DÜŞÜK AKIM TEKNOLOJİSİ İLE 0,5 MİLİMETRELİK DOKUYA ETKİNLİĞİ BU GİBİ KOMPLİKASYONLARIN GÖRÜLME SIKLIĞINI İLERİ DERECEDE AZALTMIŞTIR.

PROSTAT BÜYÜMESİ GÖRÜLEN HASTALAR GENELLİKLE YAŞLI(GERİATRİK), EK KRONİK RAHATSIZLIĞI VE BİRDEN FAZLA SÜREKLİ İLAÇ KULLANIM ÖYKÜSÜ OLAN HASTALARDIR. BU GRUPTAKİ HASTALARA PROSTAT BÜYÜMESİ NEDENİ İLE VERİLECEK İLAÇLARIN SÜREKLİ KULLANMASI GEREKTİĞİ VE İLACIN YAN ETKİLERİ OLABİLECEĞİ, DİĞER İLAÇLARLA ETKİLEŞİME GİREBİLECEĞİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMALIDIR.

ENDOSKOPİK PROSTAT OPERASYONU ÇOĞU ZAMAN MEDİKAL TEDAVİDEN DAHA ETKİLİ BİR TEDAVİ YÖNTEMİ SAYILIR. FAKAT PROSTAT AMELİYATINDA KULLANILAN TEKNİK EKİPMAN, OPERASYONDA VE OPERASYON SONRASINDA HASTA SAĞLIĞINI VE KONFORUNU BİRİNCİL OLARAK ETKİLEYEN ÖNEMLİ BİR FAKTÖRDÜR.

YUKARIDA BAHSETTİĞİMİZ HASTA GRUBUNDA PROSTAT OPERASYONU YAPILIRKEN MİNİMUM YAN ETKİ MAKSİMUM FAYDA GÖZETİLMELİDİR. ÇAĞIMIZ TIBBINDA VE ÜROLOJİDE, TÜM PROSTAT BÜYÜMESİ GÖZLENEN HASTALARDA KULLANILAN EN ETKİN YÖNTEM ENDOSKOPİK PLAZMAKİNETİK TUR-PROSTATEKTOMİ YÖNTEMİDİR.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim