• BIST 107.950
  • Altın 173,641
  • Dolar 4,0737
  • Euro 4,9583
  • Kayseri : 18 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İstanbul : 21 °C

Prof. Dr. Ünsal BAN 'Gelir Dağılımında Adalet'e Değindi

Prof. Dr. Ünsal BAN 'Gelir Dağılımında Adalet'e Değindi
Prof. Dr. Ünsal BAN Bugün gazetesindeki köşesinde "Gelir dağılımındaki adalet, gittikçe bozuluyor mu, düzeliyor mu?.." sorusuna açıklık getirdi.
İşte Prof. Dr. Ünsal BAN'ın "Gelir dağılımında adalet" başlıklı yazısı;

Gelir dağılımında adalet

TUİK, Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması'nı yayınladı.


Rakamlar ışığında tartışılan şu:
"Gelir dağılımındaki adalet, gittikçe bozuluyor mu, düzeliyor mu?..
Görüş muhtelif, tartışma bol.

Bu haftaki yazımızda, yapılan tartışmaları bir kenara bırakarak Türkiye'deki gelir dağılımının ne kadar adaletli olduğunu araştıracağız.

Bunu yaparken, varsayımlar üzerinden değil de rakamlar üzerinden konuşarak gerçekleri siz okurlarımıza yansıtmaya çalışacağız.

Bu kapsamda 2011 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması'nı incelediğimizde, 2010-2011 yılları arasında nüfus gruplarına göre gelir dağılımında ufak değişimler olduğu görülmektedir. (Tablo 1)

Öyle ki, en yüksek gelire sahip son gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay 2010 yılında yüzde 46,4 iken, 2011 yılında bu oran yüzde 46,7 olarak gerçekleşmiştir.

Bununla birlikte, gelir dağılımından en az payı alan 20'lik grup ile gelir dağılımından en çok payı alan yüzde 20'lik grup arasındaki oran 2010-2011 yılları için 8 olarak hesaplanmış, geride bırakılan bir yıl içerisinde kayda değer bir farklılık yaşanmamıştır.

Meseleye bir de geride bıraktığımız beş yıl açısından bakacak olursak...

Çok açık:

Gelir dağılımında bozulma olduğu yönündeki değerlendirmeler pek de isabetli görünmüyor!..

Tablo net:

2006 yılında beşinci yüzde 20'lik grup gelir dağılımından yüzde 48, 4 oranında pay alırken, yıllar itibariyle bu oran yüzde 46,7'ye düşmüştür.

Bununla birlikte, ilk yüzde 20'lik grubun gelir dağılımından aldığı pay yüzde 5'ten 5,8'e, ikinci yüzde 20'lik grubun gelir dağılımından aldığı pay ise yüzde 9,9'dan 10,6'ya çıkmıştır.

Verilen rakamlar doğrultusunda görülmektedir ki, 2006'dan 2011 yılına geçen süre içerisinde gelir dağılımı daha adaletli bir yapıya kavuşmuştur.

Bu durum hesaplanan Gini katsayısı (Gini katsayısının 1'e yakın olması adaletsiz bir gelir dağılımını, 0'a yakın olması adaletli dağılımı ifade etmektedir) ile belirtildiği gibi, Lorenz Eğrisi (Grafik 1) olarak ifade edilen eğride de açıkça gözükmektedir. Öyle ki, A eğrisi teoride yüzde 100 adaletli gelir dağılımını ifade ederken, 2006'dan 2011'e geçen sürede A doğrusuna, yani daha adaletli gelir dağılımına doğru eğilimin olduğu görülmektedir.

Duruma bir de diğer ülkeler açısından baktığımızda (Tablo 2), Türkiye'nin birçok gelişmekte olan ülkeden daha adaletli bir gelir dağılımına sahip olduğu görülmektedir.

ABD ile benzer gelir dağılımının gözlendiği Türkiye, Brezilya ve Çin gibi ülkeleri geride bırakmıştır.

Sonuç olarak, geride bırakılan yıllar itibariyle ülkemizdeki gelir dağılımında iyileşme olduğu, verilen rakamların da yardımıyla açıkça gözükmektedir.

Birinci ve ikinci yüzde 20'lik grupların gelir dağılımından aldıkları paylardaki artış, ülkemizde gözlenen ekonomik büyümenin hane halkına yansıdığının bir göstergesi olup, büyümenin suni olduğu görüşlerini de boşa çıkarmaktadır.

Birçok ülkeyi geride bırakan Türkiye, adaletli gelir dağılımı açısından gelişmiş ülkeler seviyesine doğru bir eğilim göstermektedir.

Bu doğrultuda, ekonomimizdeki istikrarın devamı ile arzu edilen rakamlar yakalanacak, halkımızın yaşam kalitesi artmaya devam edecektir.

Evet bazı gruplarda sıkıntı var ama gidişat olumlu, rakamlar bunu söylüyor.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim