• BIST 112.122
  • Altın 175,002
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 22 °C
  • Ankara : 22 °C
  • İstanbul : 19 °C

Prof Dr. Ünsal Ban: Vergi düzenlemesi Sanatçı sporcu ve rantiyerler...

Prof Dr. Ünsal Ban: Vergi düzenlemesi Sanatçı  sporcu ve rantiyerler...
Ekonomi yazarı Prof. Dr. Ünsal Ban vergi ödemelerinin en çok kimleri etkileyeceğini kaleme aldı. "Bakanlar Kurulu'nda ele alınan Gelir Vergisi Yasa Tasarısı'nın kanunlaşması en çok rantiyerleri ve mevcut uygulamada yüzde 15 vergi ödeyen sporc
Bakanlar Kurulu'nda ele alınan Gelir Vergisi Yasa Tasarısı'nın kanunlaşması en çok rantiyerleri ve mevcut uygulamada yüzde 15 vergi ödeyen sporcularla sanatçıları etkileyecek.

Toplamda 250 madde olan Kurumlar ve Gelir Vergisi kanunlarını 95 maddelik tek kanunda toplayan tasarı, her türlü gelirin vergilendirilmesini öngörüyor.

Hedef, vergi tabanını genişletmek.
Bunun için de çok sayıda vergi istisnası kaldırılıyor ya da kapsamı iyice daraltılıyor.

Meclis tatile girmeden kanunlaştırılması beklenen Gelir Vergisi Yasa Tasarısı ile maaş, faiz, kira gibi gelirlerinin toplamı 160 bin Türk Lirası'nı geçen ücretlilere de beyanname verme zorunluluğu getiriliyor.

Düzenlemede, mevcut kanun kapsamında ayrı ayrı %15-35 Gelir Vergisi tarifesi uygulanan gelir kalemleri bir bütün olarak kabul edilirken, gelir vergisi de maaş, faiz, kira gibi gelirlerin toplamı üzerinden hesaplanıyor.

Ücretli çalışanlar açısından beyanname verme süreci

Bu süreç şöyle işleyecek:
Her ay elde edilen ücret, maaş ya da yevmiyeler üzerinden aylık kazanç oranında peşin vergi ödenmeye devam edilirken, ücret dışı gelir kapsamına giren faiz, kira vb. gelirlerinin vergisi yıl sonunda verilecek olan beyanname ile tespit edilecek.

Beyannamede, bir yıl içerisinde elde edilen ücret ve maaş gibi çalışma karşılığı elde edilen aylık kazançlar ile yan ödeme ve diğer kazançların tümü gelir olarak yazılacağı gibi, ücret kapsamında ödenen vergiler daha sonra toplam gelir üzerinden hesaplanan yıllık vergiden düşülecek.
Meselenin bu tarafı böyle.

Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek'in vurguladığı üzere, Gelir ve Kurumlar Vergisi oranlarında herhangi bir değişiklik yok.
Tabanın genişletilmesi ve bugüne kadar yeterince vergi vermeyenlerden daha fazla "katkı" sağlanması sağlanacak.

Bu durumda yeni düzenleme en çok ranttan gelir elde edenler ile sporcu ve sanatçılar gibi vergi istisnasına sahip olan meslek gruplarını etkileyecek.

Öyle ki, mevcut uygulamada %15 vergi ödeyen milyon dolarlık sporcu ve film yıldızlarının yeni düzenleme sonrasında ödeyecekleri vergi oranları %35'e kadar çıkabilecekken, değeri artan gayrimenkullerin sahiplerinden de rant vergisi kesilecek.

Bu duruma örnek olarak, 3. Boğaz köprüsü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul gibi büyük projelerden dolayı evinin ya da arazisinin değeri artan mükellef, bu değer artışının vergisini ödeyeceği gibi imarsız bir arsaya imar verilmesiyle birlikte yaşanacak değer artışı da vergi konusu olacak.
Bu arada...

Yeni yasanın konut alım satımları için de düzenlemeler içeriyor olması, konut ticareti yapanların işinin biraz zorlaşacağını gösteriyor.

Vergi tabanı genişleyecek kayıt dışılıkta yol katedilecek

Konut satışından elde edilen gelir de vergilendirilecek ve halen alım satımlarda 5 yıl olan istisna süresi 10 yıla çıkartılacak. Tek evi olanlar bu uygulamadan muaf tutulurken, konut satışı ile ilgili vergi düzenlemesinde kademeli vergi sistemi hayata geçirilecek. Bu kapsamda, konutunu 2 yıldan sonra satanlara %40, 3 yıldan sonra satanlara %50, 4 yıldan sonra satanlara %60, 5 yıldan sonra satanlara ise %75'lik bir istisna uygulanacak.

Yeni Gelir Vergisi Yasası ile kayıt dışılıkta önemli bir yol katedilecek.
Son 10 yılda %32'den %26'ya düşen kayıt dışı ekonomi/GSYİH oranının daha da düşük seviyelere çekilmesi sağlanacak.

En önemlisi de, vergi tabanının genişletilmesi dolaylı vergilerde indirim yapılmasına imkan verecek.
Vergi sistemi daha adaletli hale gelecek.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim