• BIST 110.932
  • Altın 174,232
  • Dolar 4,0890
  • Euro 4,9907
  • Kayseri : 11 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İstanbul : 15 °C

PSİKOLOG HANIM DEMİRBAŞ'DAN VELİLERE UYARI

PSİKOLOG HANIM DEMİRBAŞ'DAN VELİLERE UYARI
"VELİLER KÖTÜ KARNE ŞOKUNU YAŞAMAMASI İÇİN SADECE KARNE ZAMANI DEĞİL, EĞİTİM YILI BOYUNCA ÇOCUKLARININ OKUL EĞİTİMİ İLE İLGİLENMELİLER"

UZMAN SOSYAL PEDAGOG PSİKOLOG HANIM DEMİRBAŞ: 

 Uzman Sosyal Pedagog Psikolog Hanım Demirbaş, 2013-2014 eğitim öğretim yılının bitmesine bir hafta kala öğrencilerin karne alacağını belirterek, "Veliler kötü karne şokunu yaşamaması için sadece karne zamanı değil, eğitim yılı boyunca çocuklarının okul eğitimi ile ilgilenmeliler" dedi. 
Uzman Sosyal Pedagog Psikolog Hanım Demirbaş, Cuma günü öğrencilerin karne alacağını belirterek, öğrenci velilerine uyarılarda bulundu. Demirbaş, "Karne belirlenen zamanlarda öğrencinin bilgi seviyesinin tespiti ve bunu değerlendirmek amaçlı verilen notlardan oluşur. İyi notlardan oluşan karne ileride üniversiteye mesleğe kolay geçişi sağlar. Kişinin hayatı boyunca aldığı karneler kişinin istediği bölümü kazanıp okuyabilmesi için yardımcı olabilir. Bu nedenle velilerin çoğu çocuğunun karnesi istediği gibi olmayınca kaygılanır. Velilerin beklentilerine uygun olmayan bir karne ailenin huzurunun kaçmasına neden olabiliyor. Veliler kötü karne şokunu yaşamaması için sadece karne zamanı değil, eğitim yılı boyunca çocuklarının okul eğitimi ile ilgilenmeliler. Çocuğunuzda giderek kötü notlar ve karne korkusu oluşuyorsa, bu aile içi iletişimde sorunların olduğunun ipucudur. Çocuğunuzla öyle bir güven bağı kurmaya çalışın ki, sizden kötü not aldığında saklama ihtiyacı hissetmesin ve sorunları hakkında açık ve rahat konuşsun. Bunun için cezalandırmalar, tehditler uygun bir temel değildir" diye konuştu.
'Kötü bir karneye, hem bir uyarı hem de yeni bir şans olarak bakmak lazım' diyen Demirbaş, "Başarıyı artırmak için çözümler aranmalı, tedbirler alınmalı. Sınıf tekrarı da hayatın sonu değildir. Hatta okul başarısının düzeltmesine önemli katkıda sağlayabilir. Birinci dönemde yıl sonu karnesinin daha iyi olması için uygun tedbirler alınabilir. Düzenli bir şekilde çocuğunuzdan ve öğretmeninden başarısı ile ilgili bilgiler alın. Ayrıca bu şekilde zorlandığı konularda çocuğunuza makul destek ve yardım sağlarsınız. Çocuğunuzun okul başarısızlığının nedenini bulmaya çalışın. Çocuğunuz zorlanıyor olabilir. Yaşına uygun gelişimsel faktörler, ergenlik, karşı cinse ilgi duyma, arkadaş çevresi başarısızlığının nedenleri olabilir" şeklinde konuştu.
Velilerin beklentilerinin yüksek olabileceğini belirten Demirbaş, "Çocuğunuzun öğretmeni ile görüşmeniz size faydalı olabilir. Önce burada çocuklarınızın da bir hata yapabileceğini kabul etmenizdir. 'Benim çocuğum üniversite okuyacak, doktor olacak' düşünceniz, çocuğunuz bunun için kriterleri yerine getirirse gerçekleşir. Çocuğunuzu zorla bir şey yaptıramazsınız. Çocuğunuzun yanında olduğunuzu hissettirmeye çalışın. Bununla birlikte ona okul başarısının iyi bir geleceğin temelini oluşturduğunu anlatmaya çalışın. Çocuğunuz iyi bir karne getirdiğinde başarısı için onu ödüllendirin. Hediye konusu cebe dokunmayacak çerçeve içerisinde olsun. Eğitim yılında notlarını düzelttiğinde ya da büyük ilerlemelerde küçük hediyeler ödül amaçlı alabilirsiniz. Ödüllendirmeyi düşünüyorsanız bunu çocuğunuzla paylaşmayın, yoksa istemeyerek beklenti kaygısını yükseltebilirsiniz. Ayrıca motivasyon verilecek ödünlerle sınır kazanmasın, daha çok gitgide tabi bir hale gelsin" ifadelerini kullandı.
Demirbaş ayrıca, "Çocuğunuz ile iletişim kurmayı başaramıyorsanız profesyonel destek alın. Bu süreçlerde çocuğunuzun yanında olmalısınız. Çocuğunuzu sorunları ile baş başa bırakmayın. Çocuğunuzun hareket alanına ihtiyacı olduğunu unutmayın. Notları düzeltmesi için gereken motivasyonu uygun dozda verin. Yasaklar, tehditler, cezalandırmalar ergenlerde ters etkiye yol açar ve okulla ilgili her şeye isteği ve çabası azalır" dedi.
Özel ders konusuna da değinen Demirbaş, "Ne zaman puan düşüşlerinde özel ders alınmalı? Okulun oluş beklentilerine cevap veremeyen öğrenciye veliler hemen özel ders aldırıyor. Beklentiler çocuğun kapasitesinden yüksek ise özel ders, gereğinden fazla öğrenme olduğundan çocuk için eziyet haline gelebilir. Bu durumda özel eğitim çocuğun başarısını yükseltemeyecektir. Ders saatinde anlaşılmayan konu açığını kapatması için özel ders faydalı olabilir. Aslında bundan yana okul başarısızlığının nedenleri araştırılmalı. Bunlar öğretmenler, sınıf, arkadaşları, dikkat eksikliği, derslere ilgisizlik ya da aile ortamı olabilir. Bu durumlarda özel ders istenilen sonuca götürmeyebilir ve ders başarısının nedeni anlama eksikliğinden kaynaklanmıyorsa farklı destek kaynaklarına başvurulmalıdır. Öğretmenleri ile işbirliğine geçerek nedenler araştırılmalı. Başarısı düşük olduğu ders düzeltilmesi için öğretmenlerden öneriler alınmalıdır. Birlikte ev için ders çalışma planları hazırlanabilir" diye konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim