• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İstanbul : 15 °C

PUTİN VE YUNANİSTAN ZİYARETLERİ VERİMLİ GEÇTİ

PUTİN VE YUNANİSTAN ZİYARETLERİ VERİMLİ GEÇTİ
nerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye üzerinden geçecek doğalgaz boru hatlarına sıcak baktığını söyledi.

İTO'daki Uluslararası Akdeniz Enerji Konferansı'nda konuşan Enerji Bakanı Taner Yıldız, Doğu Akdeniz'de çıkan enerji kaynağının adaletli paylaşımıyla ilgili olarak, Türkiye'nin üzerinden geçebilecek doğalgaz boru hatlarına sıcak baktığını açıkladı. Bakan Yıldız, enerjinin artık başka stratejilerin işbirliğine göre yapıldığını belirterek,"Enerji, adeta rakibe göre oyun planlarının hazırlandığı bir sektör haline geldi. Petrol ve doğalgaz yeraltındayken, savaşın yer üstündeyken de bir barışın gerekçesi olarak kullanıldığı bir alan haline geldi" dedi.

BARIŞIN GEREKÇESİ OLARAK KULLANILACAK

Türkiye'nin bunlar karşısında ne pahasına olursa olsun enerjiyi bir barışın gerekçesi olarak kullanmaya devam edeceğini vurgulayan Yıldız, "Yalnızca AB'nin doğalgazdaki arz güvenliğiyle alakalı değil, bütün komşularıyla da gerek arz güvenliğinin gerekse bütüncül bakış açısının oluşturulmaya çalışıldığı bir enerji politikası ve stratejisi haline gelecektir" diye konuştu.

"PUTİN VE YUNANİSTAN ZİYARETLERİ VERİMLİ GEÇTİ"

Yunanistan ve Putin ziyaretlerini değerlendiren Yıldız, ziyaretlerin yalnızca Türkiye-Rusya, Yunanistan-Türkiye'yi değil, aynı zamanda bölgeyi de yakından ilgilendirdiğini ifade etti. Yıldız,"Verimli geçti. Son derece olumlu geçti. Tabi tüm bunların yansımalarını da çok iyi takip etmemiz lazım. Ukrayna kriziyle beraber AB'nin bir kez daha gaz tedarikiyle alakalı, gaz tedariki yaptığı ülkelerin çeşitlendirilmesiyle alakalı, o ülkelerin güzergahlarının çeşitlendirilmesiyle alakalı birçok başlık tekrar gündeme geldi" dedi.

KOMŞU ÜLKELERİN KAYNAKLARINI DÜNYAYLA PAYLAŞMASI

Türkiye'nin geliştirdiği projelerle Türkmenistan, Azerbaycan, İran ve Irak'ın yer altı kaynaklarını, tüketim noktalarına ulaştırmakta olumlu moda olduğuna dikkat çeken Yıldız, "Şu ana kadar yaptıklarımız da bunu doğruluyor, Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattının, Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattının ve şu anda TANAP doğalgaz boru hattının her birinin temelinde komşu ülkelerin kaynaklarının dünyayla paylaşılması temeli var" dedi.

DÜNYA 1 DERECE DAHA ISINACAK

Türkiye'nin uluslararası politikalarda bir yer edindiğini, ciddi mesafeler kat ettiğini anlatan Bakan Yıldız, Türkiye'nin önümüzdeki dönemde enerjiyle alakalı önemli organizasyonlara ev sahipliği yapacağını açıkladı. Son dönemlerde yaşanan iklim değişikliğine de değinen Bakan Yıldız, dünyanın 1902 ile 2002 yılları arasında 1 derece ısındığını belirterek, önümüzdeki 5 yılda ülkeler kendi politikalarına müdahil olmazlarsa dünyanın 1 derece daha ısınacağını söyledi. Bu konuda Türkiye'nin çevreyle beraber hareket edeceğini ifade eden Yıldız,"TANAP'ta yalnız çilek tarlalarına geldiği için güzergah değişikliği yaptığımız iller var. Bursa bunlardan bir tanesidir" diye konuştu. Dünyanın bir kirletme bütçesinin olduğunu söyleyen Yıldız, o kirletme bütçesinin daha fazla zorlanması durumunda bir nevi geleceğimize veda etmek anlamına geleceğini belirtti.

"TÜRKİYE, ÜZERİNDEN GEÇEBİLECEK DOĞALGAZ BORU HATLARINA SICAK BAKIYOR"

Yıldız son olarak Kıbrıs'ın statüsünü temel almak kaydıyla Doğu Akdeniz'de çıkan enerji kaynağının adaletli paylaşımıyla ilgili olarak, Türkiye'nin, üzerinden geçebilecek doğalgaz boru hatlarına sıcak baktığını açıkladı. Yıldız, "Ekonomik olarak en fizıbl olan budur. Biz Türkiye'nin coğrafyasından kaynaklanan avantajları hiçbir projede istismar etmedik. Bu projede de istismar etmeyiz. Ve daima dünyada enerji sektörünün bir barışçıl amaçla kullanılması gerektiğine inanan ve bunu da uygulayan bir yapı içerisinde olacağız" dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim