• BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • Kayseri : 14 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İstanbul : 20 °C

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ 3 TL REÇETE ÜCRETİ ALINACAK

SAĞLIK BAKANI AKDAĞ 3 TL REÇETE ÜCRETİ ALINACAK
Aile hekimliğinde 3 TL reçete ücreti
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, aile hekimliğinde 3 TL reçete ücreti alınmasının planlandığını belirterek, ''3 liralar, katkı parasının 1 lira artırılması gibi birtakım teknik küçük müdahaleler bundan sonra da yapacağız. Bunların sebebi, kamuya para toplamak değil aslında. Bunların sebebi sağlık ekonomisini doğru bir zemine oturtmak ve israfı önlemek'' dedi.

Akdağ, sağlık alanında tartışılan güncel konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Akdağ'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:
-(Hastanelerin acillerine) inanılmaz gereksiz başvuru var. Toplam hastane başvurularının yüzde 30'a yakını acil başvurusu haline geldi. Acilde para almıyoruz çünkü. İkincisi de mesai sonrasında... İki sebebi var; yakında muhtemelen şunu yapacağız; ekonomi yönetimimizle bunu konuştuk, acile gittiğinizde eğer hiçbir işlem, bir müdahale gerekmemişse, gözlem altına alınmamışsanız, yatmamışsanız, sadece reçete yazıldı gönderildiyseniz, 5 TL olan ve 6 TL'ye çıkarmayı planladığımız katkı payını yine alacağız. Bunun en önemli sebebi, vatandaş biraz para versin de bundan bütçemiz sebeplensin değil, bu acildeki yükü azaltmamız lazım. Ya da aile hekimine gidince hiçbir ödeme yapmıyorsunuz muayene için, ama ilaç için reçete yazılmışsa 3 TL versin mi vatandaş? Evet belki böyle bir karar alacağız. Neden? Çünkü gereksiz reçeteleme ve ilaçlamanın olduğunu yer yer fark ediyoruz, buna benzer birtakım küçük müdahaleler, ama temelde hizmet almanın paralı olmadığı bir sistemden bahsediyoruz.
-YÖK ile teknik bir heyetle çalışma yaptık. Belirli bir metin üzerinde de mutabık kaldık.

Şu anda mesaiden sonra dışarıda, özelde çalışmak isteyenlere üniversitenin içinde paralı bir hizmet verme imkanı vermiyor. Yani bir hizmet üretecek, onun karşılığında da hastanesi, sosyal güvenlikten ya da vatandaştan para alacak. Bu imkanı kaldırıyor. Çünkü bu imkanı olduğu zaman dışarıdaki muayenehane ile içeride bir ilişki kurma ortamı oluşabiliyor. Fakat bunun da mahsurlarının olabileceği konuşuldu. Bunun yerine şunu yapabiliriz; öğretim üyesi tamamen ilişkisini koparacak üniversiteden, ayrılmak isteyen, dışarıda çalışmak isteyen dışarıda çalışacak, ancak kendi fakültesinde, o fakültenin hastanesinde sözleşmeli olarak teorik ve uygulamalı eğitim yaptırabilecek.

Uygulamalı eğitim bizde hasta muayenesi, hastanın yatırılarak takibi, ameliyatı ya da birtakım tıbbi işlemler şeklinde algılanabilir tıp fakülteleri açısından, diğer fakültelerde daha farklı olabilir. Böyle bir hususta YÖK muhtemelen bize bir talepte bulunacak, biz de böyle bir talebi değerlendireceğiz.

- Teşkilat yasasında Sağlık Bakanlığı olarak sözleşmeli yöneticilik modelini getirecek bir model üzerinde çalıştık. Fakat özellikle son iki hafta içerisinde ekonomi yönetimi ile Başbakanlıkta çalışmalarımız şöyle bir sonucu getirdi, böyle bir şey yapılacaksa da kamuda belli ki tek başına Sağlık Bakanlığında yapılamayacak. Kamuda bütünüyle yapılırsa ancak böyle bir değişiklik yapılabilecek gibi görünüyor. Dolayısıyla o bir başka bahara kalmış görünüyor doğrusu. Ama bu bir model sonuçta, biz böyle bir modeli çalıştık ortaya koyduk.
Bunun dışında köklü bir değişiklik aslında biz bakanlıkta karar verici bir kurul oluşturuyoruz. Adeta bir beyin takımı diyebileceğimiz kural koyucu, politika geliştirici. Politik karar vermek her zaman bakana, hükümete aittir, en önemli işler için başbakana aittir, ama politikaları geliştirirken de mutlaka teknisyenlerden çok yararlanıyoruz. Böyle bir kurul. Bu bir yenilik, inşallah yapacağız.

-Elimizde kamu-özel ortaklığıyla yapılacak 34 proje var. Ama bunların içinde bir de en görkemlileri var, öyle söyleyelim. Mesela Ankara'ya yapılacak iki şehir hastanesi, İstanbul İkitelli'ye yapılacak şehir hastanesi, bunların en büyükleri. İstanbul'da Anadolu yakasına da bir şehir hastanesi yapacağız. Etlik'te şu anda ihalesini bitirdiğimiz ve artık sözleşme noktasına geldiğimiz ihale 3 bin 500 yatak civarında 8 hastane ile ilgili. Bu şehir hastaneleriyle aynı zamanda bir hastane şehri de kurmuş olacağız.UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim