• BIST 110.932
  • Altın 175,280
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 10 °C
  • Ankara : 14 °C
  • İstanbul : 15 °C

SANDIĞIMIZ SANDIĞINIZ GİBİ DEĞİL!!

SANDIĞIMIZ SANDIĞINIZ GİBİ DEĞİL!!
Bu gün burada İLKSAN delege seçimlerini değerlendirmek ve adaylarımızı tanıtmak için toplanmış bulunuyoruz.
Öncelikle TBMM’den geçen Toplu Sözleşme Yasasının ülkemize ve eğitim çalışanlarına hayırlı olmasını diliyorum. Bu yasa eğitim çalışanları için bu güne kadar elde edilmiş en önemli kazanımdır ve bu Eğitim-Bir-Senin kazanımıdır.

İkinci olarak; 28 Şubat postmodern darbesinin en önemli uygulamalarından birisi olan 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim, TBMM’de kabul edilen yasal düzenlemeyle birlikte tarihin tozlu sayfalarındaki yerini almıştır. Böylece, 15 yıl önce eğitim tarihine düşen kara leke silinmiş, darbeci zihniyetin ürünü olan mevcut eğitim sistemi tarihin çöp sepetine atılmıştır.

Ayrıca, Meclis’te kabul edilen yasa, Kur’an-ı Kerim ve Peygamberimiz Hz. Muhammed’in hayatının seçmeli ders olarak okutulmasının önünü açmıştır. Bu konunun seçmeli olarak müfredatta yerini alacak olması tarihi önemi haizdir. Anılan kararın TBMM’de grubu bulunan 4 partiden üçünün oylarıyla kabul edilmesi ise kamuoyu desteği açısından önemlidir.

Bu yasanın çıkmasında katkısı olan bütün siyasi partilere ve sivil toplum kuruluşlarına sonsuz teşekkür ediyoruz. Düzenlemenin, daha demokratik, sivil ve aydın bir Türkiye’nin inşasına vesile olmasını diliyoruz
4+4+4, tek tip insan yetiştirme düzeninden serbest düşünceye, çoğulculuğu ve değerleri temel alan bir sisteme doğru bir adımdır. Bu değişiklik 2010 yılında düzenlenen 18. Milli Eğitim Şurası’nda ilk kez Eğitim-Bir-Sen tarafından gündeme getirilerek karar altına alınmasını sağlamıştır. Biz ilk bir yılında zorunlu olmasını istiyoruz. Bu isteğimizin de zaman içerisinde gerçekleşeceğini umuyoruz.
İLKSAN Talan Ediliyor.

İLKSAN 1943 yılında yardım ve dayanışma amacıyla kurulmuştur. 275 bin üyeden ortalama her ay 30 TL zorunlu aidat kesen ve yıllık 90 milyon TL’nin üzerinde sadece aidat geliri olan sandık maalesef batmış durumdadır. Mayıs 2009 İLKSAN Bülteni’nde, ‘İLKSAN feshedilirse, 1 milyar TL’ye ihtiyaç var’ denilmektedir. Taşınır-taşınmaz dâhil toplam değeri 438 milyon TL’yi ancak bulmaktadır. Sandık feshedilse, üyelerin en iyimser rakamla 2 milyar TL’ye yakın alacağı çıkmaktadır. Bu da sandığın amacından iyice uzaklaştığını ve talan edildiğini göstermektedir.
Kendi bülten ve raporlarına göre sandık batma aşamasına gelmiştir. Örnek; Denetleme Raporu, ‘Kurumun 2005’te 5,8 milyon YTL zarar ettiği, Ulus Öğretmenevi’nin aslında zarar ettiği, gece bekçisinin bir kadınla idare binasında gönül eğlendirmesinin cezalandırılmadığı, DE-HA A.Ş.’nin tasfiyesinin gerektiği, muhasebe kayıtlarıyla oynandığı...’ gibi yanlışlara dikkat çekmektedir. 2004 yılında Vakıf Gayrimenkul Ekspertiz Değerlendirme A.Ş.’ye yaptırılan değer tespitine göre, 11 milyon TL değer biçilen İLKSAN’ın Ankara Yenikent’teki arsası TOKİ’ye 6 milyon TL’ye verilmiştir. ‘Neden bu kadar düşük’ denildiğinde, ‘Verdiysek devlete verdik’ denilmektedir.
Şimdi seçim zamanı İLKSAN yönetimi” İLKSAN emin ellerde” afişleri ve propagandası ile üyelerini yanıltarak talana devam etmek istiyor. Yetkiyi bu seçimde alarak bu bataklığı kurutmalıyız.

İLKSAN Çırpındıkça Batıyor!

Huylu huyundan vazgeçmiyor. Eğitim-Bir-Sen olarak rakamlarla, belgelerle sorduğumuz sorulara yine İLKSAN’dan cevap gelmedi. Her zaman olduğu gibi sorularımızı teğet geçerek cevap veriyormuş numarası yapıyor. İlgili ilgisiz kelimelerle laf kalabalığı yapıp topu taca atıyorlar. Verecek cevapları olmadığını bildiğimiz için her defasında ısrarla sormaya devam ediyoruz. Çünkü biz cevabı içinde soru soruyoruz.

İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı bu sene Antalya’da yapılan Türk Eğitim Sen’in il ve ilçe temsilcileri toplantısında 1996 yılından bu yana en ufak bir yanlışlık yapılmamıştır diyerek show yapmaktaydı. Aynı başkan neden şimdi ağız değiştirerek olaylara geçmişte yaşandı demektedir. Biz nedeni söyleyelim. Bir tarafta Türk-Eğitim-Sen’li üyelere mesaj verip, şirin gözüküp yeniden seçilmeye çalışmakta diğer taraftan biz yanlış yapmadık eski Türk Eğitim-Sen’liler yaptı diyerek soracağımız hesaptan kendini kurtarmaya çalışmaktadır. Gerçekten İLKSAN emin ellerdeyse Yönetim 2011 Genel Kurul Video Kayıtlarını Kamuoyu İle Paylaşsın.

Değerli İLKSAN Üyeleri,
28 Nisan’da yapılacak İLKSAN seçimleri alın terinizi heba edenlerden hesap sormak için önemli bir fırsattır. Sandığa gidilmeli, İLKSAN yöneticilerine hesap sormak ve zorunlu üyeliğe hayır demek için Eğitim-Bir-Sen’e destek olunmalıdır. Eğitim-Bir-Sen olarak İLKSAN’ı hak sahiplerinin hakkını koruyacak şekilde tasfiye etmeye kararlıyız.

Aydın KALKAN
Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim