• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Kayseri : 27 °C
  • Ankara : 28 °C
  • İstanbul : 22 °C

Savcılar, hazırladıkları iddianameyi mahkemeye sundular

Savcılar, hazırladıkları iddianameyi mahkemeye sundular
Gezi olayları sırasında Eskişehir'de öldürülen Ali İsmail Korkmaz davasında savcılar, hazırladıkları iddianameyi mahkemeye sundular.

İddianamede, ''Maktülün ölümüne neden olan şüphelilerin eyleminin, TCK'nın 81. maddesinde düzenlenen kasten öldürme ve bu yasanın 87/4. maddesinde düzenlenmiş bulunan neticesi sebebiyle, ağırlaşmış yaralama yani meydana gelen ölüm neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama veya olası kasıtla adam öldürme suçunu oluşturmadığı ve iştirak hükümlerinin uygulanması konusunda yapılan değerlendirmede, şüphelilerden M.S. ve Y.A.'nın maktül Ali İsmail Korkmaz'ın arkasından yakalamak için koştuğu, şüphelilerden İ.K., R.K., M.V. ve E.H.’ın kendilerine doğru koşan maktül Ali İsmail Korkmaz’ı bekledikleri, şüphelilerden E.H.’nın maktüle tekme atmak suretiyle, diğer şüphelilerden İ.K., R.K. ve M.V.'nin ise çelme takmak suretiyle düşürdükleri maktülü, Harman Ekmek Fırını'nın karşısında bulunan kaldırıma yatırdıkları, yere düşen ve duvar kenarına sıkıştırılan maktülün bacak, kol, sırtına tekme ile vurarak yaraladıkları, arkadan koşan şüphelilerden M.S.'nin yine yerde yatan maktüle vurduğu, akabinde şüphelilerin maktülün yanından uzaklaştıkları, müdahale sonrası yerde kalan maktülün şüphelilere küfür etmesi üzerine şüphelilerden M.S.'nin tekrar hızla gelerek maktüle 3-4 kez göğüs ve baş kısmına tekme atarak olay yerinden ayrıldıkları, bir süre yerde yatan maktülün sendeleyerek, ayağa kalkarak olay yerinden uzaklaştığı, yerden kalkarak olay yerinden uzaklaşan maktülü, yine Kurtuluş mahallesi Beşik otel yakınlarında şüphelilerden H.E. ve Ş.G.’nin ayak ve bacak bölgesine vurmak suretiyle yaraladıkları ve maktülün Kurtuluş mahallesi Sanayi Sokağı terk ettiği, şüphelilerden M.S.’nin maktul Ali İsmail Korkmaz’ın kafa bölgesine birden fazla tekme attığı ve olayda asıl fail olduğu, şüphelinin yerde yatan maktülün göğüs ve baş kısmına 3-4 defa şiddetli tekme atmasının sonucunda, yaralamanın haricinde ağır netice açısından kastla hareket ettiği, maktüle tekme atması sonucu maktülün ölebileceğini tahmin etmesi gerektiği, şüphelinin maktülün hiç beklemediği bir şekilde çok sert bir tekme atması ve yerde yaralanmış vaziyette yatan maktülün hiç beklemediği bu darbeden dolayı yaralanması akabinde, gördüğü tedaviye rağmen ölmesi olayında şüphelinin, maktülün ölmesine neden olduğu anlaşılmakla'' denildi.
İddianamenin devamında ise şunlar kaydedildi:
''TCK’nın maddeleri gereği cezalandırılmasına, diğer şüphelilerden Ş.G., H.E. ve Y.A.’nın, maktül Ali İsmail Korkmaz'ın meydana gelen ölüm olayında suçun icrasını kolaylaştırıldığı, şüphelilerden M.S.’nin eylemini destekleyici, hazırlayıcı veya kolaylaştırıcı eylemlerde bulundukları, bu suretle adam öldürme suçuna iştirak ettikleri, İ.K., R.K., M.V., E.H.’nın diğer şüpheli M.S. ile fikir ve eylem birliği içinde hareket ettiklerini kabule yetecek kesin deliller bulunmadığı, şüphelilerin ani gelişen olayda maktüle tekme ve sopa ile vurma şeklindeki eylemlerinde şüpheli M.S.’nin eylemine doğrudan katılma olarak kabul edilemeyeceği, suçun icrasındaki rolleri göz önünde bulundurulduğunda, şüphelilerin M.S.’nin eylemine nazaran suçun yaratıcı ve yapıcı niteliklerini taşımayıp, onu destekleyici veya kolaylaştırıcı bir durum arz ettiği anlaşıldığı bu suretle, adam öldürme suçuna iştirak ettikleri, şüphelilerin üzerlerine atılı suçlardan yargılanmalarının yapılarak eylemlerine uyan, yukarıda yazılı yasa ve sevk maddeleri gereğince ayrı ayrı cezalandırmalarına, Adli Emanet Memurluğunun, 2013/2446, 2013/2521, 2013/2682, 2013/2739, 2013/2920, 2013/3026 ve 2013/3324 sırasında kayıtlı adli emanetlerin dosya delil olarak muhafaza edilmesine, şüphelilerin gözaltı ve tutuklukta geçen sürelerin Türk Ceza Kanunun 63. Maddesi gereğince cezalarından mahsup edilmesine karar verilmesi kamu adına talep ve iddia edildi.''

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim