• BIST 110.059
  • Altın 174,787
  • Dolar 4,0903
  • Euro 4,9985
  • Kayseri : 22 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 21 °C

Sektöründe Dev Marka; Kayseri Şeker

Sektöründe Dev Marka;  Kayseri Şeker
Kayseri Şeker Fabrikası, Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi ile birlikte Türkiye’nin en yüksek kapasiteli şeker fabrikalarından biri olma özelliği taşıyor.
WWW.KAYSERİNEWS.COM HABER ALİ BURHAN
FOTO ALİ BURHAN..
KAYSERİ - Medya mensuplarına yönelik Türkiye’nin şeker ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rol oynayan Kayseri Şeker Fabrikası tanıtım gezisi yapıldı. Bu kapsamda ilk olarak Kayseri Şeker Fabrikası A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay kahvaltılı bir basın toplantısı düzenleyerek Kayseri Şeker Fabrikası’nın çalışmalarını, yeni projelerini anlattı. Kayseri Şeker Fabrikası Göl Tesisleri’nde gerçekleştirilen kahvaltılı basın toplantısında Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’ın yanı sıra, Fabrika Yönetim Kurulu Üyesi Hurşit Dede, Genel Müdür Hayri Dikbaş, Genel Müdür Yardımcısı Levent Benli ve Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Müdür Yardımcısı Uğur Metiner de hazır bulundu.

Kayseri Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay 1955 yılında kurulan ve 1992 yılında özelleşen Kayseri Şeker Fabrikası A. Ş.’nin yüzde 51 hissesinin 85 bin üyesi bulunan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifine, yüzde 39 hissesinin diğer pancar üreticileri kooperatiflerine ve yüzde 10’unun ise özelleştirme idaresine ait olduğunu söyledi. Kayseri Şeker Fabrikası’nın Boğazlıyan Şeker ve Mamülleri Entegre Tesisi ile birlikte Türkiye’deki şeker üretiminin yüzde 14’ünü karşıladığını ifade eden Akay, “Her iki fabrika tesislerinde işleme tabi tutulan günlük 25 bin ton şeker pancarından yaklaşık 4 bin ton şeker üretimi yapılıyor. Yine her iki fabrika tesislerinde üretime tabi tutulan pancarın içindeki şekerin teknik değerleri yüksektir. Dünya standartlarında şekerin kalitesi açısından Boğazlıyan 1. sırada, Kayseri 2. sıradadır.” diye konuştu. Gelecek süreçte Kayseri Şeker olarak nasıl bir çalışma temposu üzerinde olacaklarını değerlendiren Akay, soru cevap şeklinde geçen toplantıda şunları açıkladı:BBB+ KREDİ NOTU AÇIKLANDI
Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş., 2011-2012 bilanço dönemini 71 milyon 608 bin liralık rekor kârla kapattı. Kayseri Şeker, şeffaflık ve kurumsallaşma politikaları sonucu kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. (TCR)'den inceleme ve analiz sürecinden sonra tam not aldı. Türk Şeker sektöründe ilk kez bir Şeker Fabrikası’nın aldığı kredi derecelendirme notu ile şirketin risk ölçüm ve derecelendirmesi, gelişen ve değişen piyasa şartlarına uyum hızı ve büyüme potansiyeli, net bir şekilde masaya yatırılarak, bu alandaki gelişimi gözler önüne serilmiş oldu.
Kayseri Şeker yükümlülüklerini uzun vadede yerine getirme açısından güvenilir ve yatırım yapılabilir notunu BBB+ şeklinde alarak, son dönemde yakaladığı finansal başarısını tescillemiş oldu. Kayseri Şeker’in güvenilirliği açısından iyi bir durum. Kayseri Şeker güçlü ve başarılı bir şirket olduğunu ortaya koydu.

TÜRKİYE’NİN EN GÜVENİLİR GIDA BELGESİNE SAHİP
Kayseri Şeker Fabrikası iyi yönde ilerlemeye devam ediyor. Kayseri Şeker Fabrikası, birçok dev markanın tedarikçisi olma yolunda da önemli bir adım attı. FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Belgesi’ni almaya hak kazandı. Bu belge ile dünyada kabul görmüş en güvenilir gıda üreticileri listesine giren Kayseri Şeker Fabrikası, birçok dev markanın tedarikçisi olma yolunda da önemli bir adım atmış oldu. Kayseri’de ilk kez alınan gıda sertifikası, ürünün satışı açısından çok önemli. Kayseri Şeker Fabrikası ve markaları bundan sonra da Türkiye’nin en güvenilir ürünlerini üretmeye devam edecek.

BÜYÜK BİR GIDA FİRMASI İLE SÖZLEŞME İMZALANDI
Bu iki başlıkla önemli bir gelişme gerçekleşti. Türkiye’de büyük bir gıda firmasıyla sözleşme gerçekleştirdik. ‘Eti’ kapımızdan girdi. Eti bir başlangıç. Anlaşma Eti’nin bir yıllık ihtiyacının yüzde 40’ına tekabül ediyor. Kredi derecelendirme ve gıda belgesi ile elde ettiğimiz başarılarla geçmiş yıllarda şirketimize endişe ile yaklaşan kurumlar artık bize güvenle bakıyor. Eti’nin ardından birçok büyük marka firma Kayseri Şeker’in kapısından içeri girecek.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR
Sağlık açısından nişasta bazlı şeker ve tatlandırıcıları endişe verici olarak görüyorum. Sağlık açısından tehlikeli. İnsanın bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Şeker pancarı ülkemizde çok önemli 3. ürünümüz. On binlerce çiftçimiz bu üründen gelir elde ediyor. Nişasta bazlı şekerleri ve tatlandırıcıları üreten firmalar düşük maliyetlerle yüksek kâr elde ediyorlar. Bu şartlarda çiftçimiz de kaybediyor.

“HİSSE SATIŞINA TALİP OLDUK”
Özelleştirme idaresi yüzde 10’luk Kayseri Şeker hissesi için ihaleye çıktı. Biz de kendi hissemizi almak için teklifimizi hazırladık. Yüzde 10’luk hisseyi alırsak çalışanlarımıza ve çiftçimize arz edilecek. Kayseri Şeker daha sonra SPK’nın denetimine açılacak. Bağımsız denetimler olacak. Kredi alır durumda iken kendi hissesini alır haline geldik. 2011 yılını 71 milyon kar ile kapattık. Fabrikanın tarihinde olmayan bir kâr oranı bu. Yaklaşık 2 sene önce kapanma noktasına gelen bir şirketi ilk senesinde kâra geçirdik.”

BOĞAZLIYAN ŞEKER VE MAMÜLLERİ ENTEGRE TESİSİ
Kayseri Şeker Fabrikası yöneticileri, basın toplantısının ardından ulusal medya mensuplarına Kayseri Şeker’in son teknolojiye sahip iki fabrikasından biri olan Boğazlıyan tesisini gezdirdi. En son ve en modern teknoloji ürünü ekipmanlarla kurulan tesis, Dünya şeker üretiminde kabul gören kaliteyi üretebilecek tüm teknik donanıma sahip. Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre Tesisi, bölge ekonomisine sağladığı girdi ile aynı zamanda ülke ekonomisine de önemli oranda katkı sağlamaktadır. Medya mensuplarına tesisleri gezdirerek sırası ile üretim mekanizmaları; pancarın şekere dönüşme sürecini anlatıldı. Bilgisayarlı kumanda merkezli otomasyon üretim süreci ile sağlanan üretim sürecinin tüm departmanları; pancarın yıkanmasından, kıyılmasına, difüzyon işlemlerinden şerbetin arıtılması, filtrasyon işlemleri, laboratuvar çalışmaları, paketlenme ve sevkiyat işlemleri medya mensuplarına gezdirildi. Departman yetkilileri tarafından medya mensuplarına ‘şeker’in üretim yolculuğundaki tüm aşamaları hakkında bilgi verildi.

“Türkiye yeni bir model kazansın…”
KAYSERİ – Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Türkiye’de şeker maliyet ve fiyatlarının belirlemesinde bir standardın olmadığını ve sadece bir kuruma bağlı olarak belirlendiğinin altını çizerek, “25 adet şeker fabrikası bulunan Türkşeker’in özelleşmesinden yanayım. Ya da Türkşeker elindeki fabrikalardan bize kiralasın. Sahip olduğumuz deneyim ve birikimlerimize dayanarak o fabrikaları kârlı işletmeler haline getirelim. Başarabilirsek yeni bir model kazanılmış olur. Bu uygulama ile Türkiye’de şeker fiyatları bir istikrara kavuşacak, hem tüketici hem de çiftçi kazanacak.” dedi.

Domates Üretim Serası: Seramis
KAYSERİ – Kayseri Şeker Fabrikası seracılıkta da iddialı. Kayseri Şeker Fabrikası A. Ş.’nin 10.000 m2’lik domates üretim serası, Türkiye’nin en modern seralarından biri olma özelliği taşıyor. Isıtma, iklimlendirme, gübreleme, hasat ve depolama dahil tüm uygulamalar sağlığa uygunluk kurallarına uyularak tam kontrollü ve tam otomasyon bir sistem dahilinde yürütülüyor. Kayseri’nin topraksız ortamda ilk serası olma özelliği taşıyan alanda üretilen ürünler, tüketicinin hizmetine ‘Seramis’ markası olarak sunuluyor.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim