• BIST 117.618
  • Altın 168,273
  • Dolar 3,9301
  • Euro 4,8410
  • Kayseri : 19 °C
  • Ankara : 16 °C
  • İstanbul : 7 °C

Sempozyum bitti, bilim adamlarından Başkan Özhaseki'ye övgüler yağdı BELEDİYE BAŞKANI BİR BİLGİN

Sempozyum bitti, bilim adamlarından Başkan Özhaseki&#39ye övgüler yağdı BELEDİYE BAŞKANI BİR BİLGİN
Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Üniversitesi ve Türk Kadınları Kültür Derneği (TÜRKAD) İstanbul Şubesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Seyyid Burhaneddin Tirmizi Uluslararası Sempozyumu'na katılan yerli-yabancı akademisyenler ve yazarlar, kültür
Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Sitesi'nde düzenlenen sempozyuma yurt içinden çeşitli üniversiteler ile İran, Azarbaycan ve Pakistan'dan da akademisyenler, araştırmacılar ve yazarlar katıldı. Sempozyuma katılan akademisyenler bir yandan Kayseri'deki gelişime dikkat çekerken biryandan da kültür sanata sağlanan desteğe vurgu yaptı.
İLK KEZ BU KADAR RAHAT ÇALIŞMA İMKANI BULDUM
Türk Kadınları Kültür Derneği (TÜRKAD) İstanbul Şubesi Başkanı Cemalnur Sargut düzenlenen sempozyumun İslam tasavvufu ve gerçek İslamın tüm dünyaya anlatılması bakımından olumlu sonuçlar doğuracağını ifade ederek, Benzer sempozyumları pek çok şehrimizde de gerçekleştirdik ancak ilk kez bir belediye ile bu kadar rahat çalışma imkanı buldum, onun için özellikle teşekkür ediyorum. Burada büyük bir zevkle tevhidi gördüğümü üniversite, işadamları ve belediye arasındaki karşılıklı saygı ve hürmetten çok memnun olduğumu ve Allah'ın bütün gücüyle burada tebessüm ettiğini gördüğümü belirtmek istiyorum dedi.
TARİH VE MODERN YAPI İÇ İÇE
Sempozyuma İran'dan katılan Tahran Peyam-i Nur Üniversitesi'nden Prof. Dr. Tofigh Hashempour Sobhani, bütün çalışmasının Mevlana üzerine olduğunun altını çizerek, Kayseri Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Yaklaşık 20 yıl önce Kayseri'ye geldiğini kaydeden Sobhani, Kayseri çok büyümüş. Çok eski bir tarihe sahip ancak tarihi yapıyı modern şehir yapısı içinde görmek mümkün. Avrupa değerlerini muhafaza ediyor. Bunun burada da yapılması çok sevindirici. Belediye Başkanı bir bilgin, tarihe çok sahip çıkıyor dedi.
KAYSERİ, TÜM ŞEHİRLERE ÖRNEK OLACAK DURUMDA
Dokuz Eylül Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Demirci ise Kayseri'ye yaklaşık 20 yıl önce yine bir sempozyuma katılmak amacıyla geldiğini belirterek, O sıralarda Seyyid Burhaneddin Türbesi'nin yerini bulmakta zorlanmıştım. Eğri büğrü yollardan geçerek zorlukla bulabilmiştim ve bir maneviyatı falan da yoktu, doğrusu üzülmüştüm. Ama bu gelişimde her şey değişmiş, o kadar güzel bir çevre düzenlemesi yapılmış ki başka şehirlere de örnek olacak durumda. Büyük belediyelerin sadece altyapı ile ilgilenmeleri söz konusu değildir. Kayseri'de bunun çok güzel bir örneğini gördük. Kültürümüze, geçmişimize ait yapıların ortaya çıkarılması, şanına layık bir şekilde ziyarete açılması taktire şayan bir olay. Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne canı gönülden teşekkür ediyorum, çok güzel tesisler olmuş şeklinde düşüncelerini aktardı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN KATKISI ÇOK ÖNEMLİ
Konya Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Nuri Şimşekler, Selçuklu denilince akla Kayseri, Konya ve Sivas illerinin geldiğini kaydederek, 13. yüzyılda olduğu kadar günümüz Türkiye'sinde de bu illerin ön plana çıktığını söyledi. Kayseri'ye her geldiğimde kendimi 13. yüzyıla gelmişim gibi hissediyorum, şehir Selçuklu izlerini taşıyor. Günümüzde belediyecilik denilince akla artık yol yapımı, park bahçe yapımı gelmiyor. Bu tür kültürel faaliyetleri binalara benzetiyorum. Belediyeler bu faaliyetlere destek vermezse bina duvarlarının arasına harç konulmamış olur. Gelecek nesillere kültürel değerlerimizin aktarılması adına Büyükşehir Belediyesi'nin bu katkısı oldukça önemli. Belediye Başkanımız Mehmet Özhaseki'ye kültürel faaliyetlere verdiği destekler için teşekkür ediyorum dedi.
BAŞKAN ÖZHASEKİ'YE TEŞEKKÜR EDİYORUM
Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Osman Nuri Küçük de yaptığı açıklamada Kayseri'ye mâl olmuş Seyyid Burhaneddin Hazretleri hakkında düzenlenen sempozyuma verdiği destek nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'ye teşekkür etti. Küçük, Her şehrin manevi mimarları vardır. Kayseri denilince akla gelen başlıca mimar Seyyid Burhaneddin Hazretleridir. Sempozyumda sunulan tebliğler daha sonra bildiri olarak basılacak ve bizden sonraya bir kaynak eser olarak bırakılacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ded
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MANEVİ DEĞERLERE ÇOK DUYARLI
Yeditepe Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Bayraktar Kayseri'nin kültürel değerlere sahip çıkarak bilime önem verdiğinin altını çizerek, İlk kez 1974 yılında doktora çalışması için Kayseri'ye gelmiştim. O yıllarda da Kayseri kültürel değerlere sahip çıkıyordu ancak günümüz belediyesinde bu çalışmalar daha da hız kazanmış bir şekilde devam ediyor. Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'yi takdir ediyorum. Bilim ve kültür insanlarının, güncelleştirilerek gençlere tanıtılması ve onların eserlerinin yayınlanmasında büyük katkıları var. Doğru olan bu, ancak bunu her belediye yapmıyor. Kayseri Büyükşehir Belediyesi bu konuda çok duyarlı. Bugün de düzenlenen bu sempozyumla bu duruma şahit oluyoruz. Maddi şeyler çabuk yıkılır ve çabuk da inşa edilir ancak manevi değerler yıkılırsa benliğimiz yok olur, başkaları bizi kullanır. İnsanlık mücadelesi artık savaşlar yerine manevi değerler üzerinden yapılacaktır. Bu bakımdan katkıları için kendilerini tebrik ediyorum şeklinde konuştu.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim