• BIST 110.059
  • Altın 174,736
  • Dolar 4,0867
  • Euro 5,0024
  • Kayseri : 10 °C
  • Ankara : 10 °C
  • İstanbul : 18 °C

SEYDİŞEHİR'DE: SEYYİD HARUN VELİ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLE​RLE ANILDI

SEYDİŞEHİR'DE: SEYYİD HARUN VELİ ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLE​RLE ANILDI
MEDİNE-İ SANİ, İKİNCİ MEDİNE'NİN KURUCUSU SEYYİD HARUN VELİ'ye VEFA BORCU.
Medine-İ Sani İkinci Medine olarak bilinen Seydişehir, Kurucusu, Banisi Seyyid Harun Veli Hz için Seydişehir Kaymakamlığı, Seydişehir Belediyesi ve İlçe Müftülüğü tarafından hazırlanan 1.Seyyid Harun Velİ'yi Anma Etkinlikleriyle yad edildi.Seyyid Harun Velinin adını yaşatmak ve gelecek nesillere tanıtmak amacıyla düzenlenen etkinlikler ilgiyle takip edildi.
7-8 Haziran tarihlerinde iki gün süren etkinlik kapsamında önce Seyyid Harun Veli Hz. nin ruhuna Mevlid-i Şerif Okutuldu.Seyyid Harun Veli Camiini dolduran çok sayıda vatandaş Seydişehir'in kurucusu büyük zatı dualar ederek manevi iklimde andı. Ardından Seydişehir Nevzat Bey Parkında düzenlenen panelde Seyyid Harun Velinin hayatı, tarihi kişiliği, Seydişehir için taşıdığı önem, Seydişehir'in takva ve Hicret Şehri olduğu,Toplum Eğitiminde Tasavvufun Önemi Seyyid Harun Örneğiyle anlatıldı.
Moderatörlüğünü Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Mustafa Şahin'in yaptığı panele Konya Milletvekili Harun Tüfekçi, Seydişehir Kaymakamı Tuncay Sonel, Seydişehir Belediye Başkanı Abdulkadir Çat, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, Prof Dr. Ramazan Altuntaş, Yrd Doç.Dr. Şerafettin Yıldız, Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday, İlçe Müftüsü Sıtkı Beydilli, İlçe Protokol Mensupları, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları,basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.
Seydişehir Belediye Başkanı Abdulkadir Çat yaptığı konuşmada, Seyyid Ahmet Yesevi Hazretlerinde yetişip ilahi bir emirle Seydişehir'e gelen şehrimizin kurucusu cennet mekan Seyyid Harun Veli Hz.'nin tanıtılması ve anlaşılması amacıyla Belediye olarak çeşitli çalışmalar yaptıklarını kaydetti. Başkan Çat" Her fırsatta Seyyid Harun Veli'nin Seydişehir'e gelişinin ilahi bir emirle olduğunu vurgulayarak bunun Konya'da ve tüm Türkiye'de anlaşılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Medine-i Sani, İkinci Medine olarak anılan şehrimizin kurucusu, banisi Seyyid Harun Veli Hazretlerinin misyonunun vurgulanması ve ilçemizin tarihinin gün yüzüne çıkarılmasına katkı sağlamak amacıyla yayınladığımız Seyyid Harun Veli broşürlerinin Seydişehir'de bu konudaki eksikliği giderdiğine inanıyoruz.Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz fotoğraf sanatçılarının eserlerinden oluşan 710. yılında Seyyid Harun Veli Fotoğraf Sergisiyle de Seyyid Harun Veli Hz. yad ederek farkındalık oluşturduk. Anma etkinliklerinin önümüzdeki yıllarda daha da genişleyerek devam etmesini diliyorum" dedi.
Kaymakam Tuncay Sonel ise çocukları yetiştiren annelere çok iş düştüğünü, bu nedenle Seyyid Harun Veli ve Hacı Abdullah Efendi'yi çok iyi anlatmaları gerektiğini vurguladı.
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı. Dr. Ekrem Keleş konuşmasında Seyyid Harun Veli'nin Edirne’den Akdeniz kıyılarına, Egeye Bölgesine kadar müritleri, talebeleri olduğunu vurgulayarak çok geniş bir etki alanına sahip olduğunu belirtti.
Dr. Ekrem Keleş Seyyid Harun Veli’nin Makalatı’nda yer alan bilgilerden Seydişehir'in takva üzerine kurulmuş bir şehir olduğunun anlaşıldığını dile getirdi.Keleş konuşmasını şöyle sürdürdü:"Bir seyit, bir alim, bir zahir, bir veli olarak Seyyid Harun Veli'nin aldığı manevi işaretlerle Horasan’dan çıktığı büyük yolculuğunun varış noktasına ulaşmış, takva üzerine Anadolu’nun bu şirin köşesi Seydişehir’in temelini atmıştır" dedi.
"SEYDİŞEHİR İLE MEDİNE-İ MÜNEVVERE'NİN KURULUŞUNDA BENZERLİK VARDIR"
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr.Ekrem Keleş, Seydişehir'in kuruluşu ile Medine'nin kuruluşu arasında imar anlayışı itibariyle önemli benzerlikler olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:"Peygamber Efendimiz'in Medine'ye göçünde Mescid-i Nebevi’yi inşa etmesi gibi Seyyid Harun Veli Hz.'de Seyyid Harun Veli Cami’ni inşa etmiştir. Şehir bu cami etrafında gelişmiştir. Zaten İslam şehirlerinin temel vasfı en büyük mescidinin etrafında şekillenmesidir. Seydişehir ile Medine-i Münevvere’nin kuruluşu benzerlik arz eder.Bu nedenle Belediye Başkanımızın kullandığı Medine-i Sani çok yerinde bir tabirdir.Nasıl ki Yesrib Hz. Peygamberimizin hicretiyle Medine-i Münevvere'ye dönüşüp medeniyetin merkezi haline dönüştüyse, Seydişehir'de Peygamberimizin kutlu neslinden gelen Seyyid tarafından kurulmuş ve Anadolu'da dini mümin İslam'ın nurunu etrafa yayan önemli bir manevi merkez haline gelmiştir.Böylece bu kadim İslam yurdu Tüm Akdeniz'den Ege Bölgesi'nin İslamlaşmasına çok büyük hizmet vermiştir.

Camiler Kabe’nin birer şubeleri olarak insanların ilim ve irfan yönüyle kalplerini imar etmeye başlarlar. Bu şirin yurt imanla bütünleşmiş, iman damla damla şehrin kalbine damlamıştır. Adeta Veysel Karani’nin samimiyeti, Horasan erenlerinin züht ve aşkı şehrin iliklerine işlemiştir. Akdeniz'den Rumeli’ye kadar geniş bir alanda irşat huzmeleri yanmıştır. Gönülden gönüle, alından alına, zamandan zamana secde secde Mekke’ye bağlanır İslam şehirleri. İslam şehirlerinden Konya kimliğini Mevlana’dan alır. Konya sokak sokak, çarşı çarşı mesnevileşir.İnsanlara sevgi, hoşgörü ve semahı öğretir. Konya Mevlana ile Konya oldu.Seydişehir’de böyledir. Seydişehir’i Seyyid Harun Veli’den ayırmak mümkün değildir. Bu güzel şehrimiz sokak sokak, cadde cadde, ev ev Seyyid Harun Veli’nin nuru ile aydınlanmaktadır.”
Panelin moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. Mustafa Şahin ise konuşmasında "Anadolu coğrafyası en eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Son bin yıldır da erenlerin büyük gayretleri ile bir İslam devleti olarak halklara kucağını aşmıştır. Bu büyük erenlerden biri de Seyyid Harun Veli’dir. Bizim tapumuz, çivimiz olan, ya da kopan fırtınalarda eteğinden, dallarından tutunacağımız,gemilerimizi bağlayacağımız, gövdesine sarılacağımız çınarlar olan Seyyid Harun Veli gibi büyüklerimize sahip çıkmamız lazım.Bunun yolu da onu tanımaktan ve tanıtmaktan geçer" dedi.Anadolu coğrafyasının İngiliz Atına benzetildiğini ifade eden Şahin;" Binmesini bilmeyeni sırtından atar bu coğrafya. Biz iyi at biniciyiz.İnşallah yeryüzü var oldukça ila nihayet bu coğrafyada kalmaya devam edeceğiz "dedi.
Prof. Dr. Ramazan Altuntaş tarihte devletlerin ve halkın irşadında tasavvufun önemli olduğunu belirttiği konuşmasında ;“Büyük veliler Hal ve Kal ehlidirler. Söyledikleri ve yaşadıkları bir olan insanlardır. Adeta Kur’an ve sünnetinin kendi hayatlarında ete ve kemiğe büründüğü insanlarıdır. Onun için yaşadıkları toplumlarda yol göstericilerdir, rol modelleridir.Bunun en güzel örneklerinden biri Seyyid Harun Vel Hz.'dir. Peygamber Efendimizin soyundan gelen Seyyid Harun Veli ilahi bir yol gösterme sayesinde bu topraklara girmiştir.Muhacir bir Seyyid'in elinde şehirlerin efendisi tarafından sadece maddi bir şehir kurulmamış, aynı zamanda manevi bir şehir kurulmuştur. Seydişehirli kardeşlerimiz ne kadar sevinseler, ne kadar gurur duysalar azdır.Anadolu’nun Müslümanlaşmasında Horasan erenlerinin büyük katkısı vardır. Onlar doğdukları yerden Allah’ın adını yüceltmek adına bu topraklara hicret etmişlerdir. Anadolu’nun İslamlaşmasında büyük rol alan derviş akımlarından birisi de Seyyid Harun Veli’dir.Bu nedenle Hicret yurdu olarak Seydişehir’in seçilmesi sıradan değildir. Burayı manevi, erdemli şehir haline getirmiştir” dedi.
İlçe Müftüsü Sıtkı Beydilli konuşmasında "Bu millet bağrında çok cevahirler yetiştirdi. Seyyid Harun Veli Hazretleri de bu cevahirlerden biridir"dedi.
Konya Müftüsü Şükrü Özbuğday ise" Seydişehir'in kurucusu Seyyid Harun Veli gibi şehirlerimizin manevi mimarları gerçek yönleriyle ve felsefeleriyle tanınmalı ve gelecek nesillere tanıtılmalıdır"dedi.
Panele katılan vatandaşlara ve katılımcılara Seydişehir Belediyesi Seyyid Harun Veli broşürleri dağıtıldı.
Seyyid Harun Veli Anma Etkinliklerinin ikinci ve son günü Kuğulu Mesire Alanında Mehteran ve Seyyid Harun Veli İlahi Grubu Konserinin verdiği konserle son buldu. Vatandaşlara yemek ikramı yapıldı.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim