• BIST 108.489
  • Altın 152,547
  • Dolar 3,6704
  • Euro 4,3242
  • Kayseri : 1 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İstanbul : 17 °C

SGK işten ayrılanların sgk imkanlarından yararlanması

SGK işten ayrılanların sgk imkanlarından yararlanması
SGK işten ayrılan biri ne kadar sağlık imkanlarından yararlanır? Bu soru çalışanlar tarafından en fazla merak edilen soruların başında gelir. Bu yazımızda sizler için bu konuyu ele almaya çalışacağız.

SGK işten ayrılan biri ne kadar sağlık imkanlarından yararlanır? Bu soru çalışanlar tarafından en fazla merak edilen soruların başında gelir. Bu yazımızda sizler için bu konuyu ele almaya çalışacağız.

Eğer son bir yılda 90 gün ve üzeri priminiz yatmışsa 100 gün muayeneden, eczaneden yani sağlıktan yararlanabilirsiniz, fakat 90 günden azsa eğer sadece 10 gün yararlanabilirsiniz. Yazımızın devamındaki bölümünde İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli konuna ilişkin detaylı bilgileri size aktaracağız.

İşten Ayrıldıktan Sonra SSK Ne Kadar Geçerli Olur?

İşsiz kalanlar veya çeşitli sebeplerden ötürü işten ayrılan vatandaşlarımız devletin sağlık hizmetlerinden belli bir süre prim ödemeden yararlanabilecekler. Ancak sürecin sonunda gelir testini yaptırmak çok önemli. İşsiz kalınan süreler içerisinde test yaptırmayanlar ayda 245 TL’lik cezayla karşı karşıya kalıyor. sgkhizmetbilgisi.com sayfası üzerinden bu ve benzeri tüm bilgilere ulaşabileceksiniz.

Sağlıktan yararlanma süreleri bittikten sonra herhangi bir yerde/herhangi bir işte çalışmazlarsa sağlık yardımlarından devam edebilmek için genel sağlık sigortası kaydı için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmaları ve genel sağlık sigortası primlerini kendilerinin ödemesi zorunluluğu bulunmaktadır. Kurumca belirlenecek test yöntemleri ve veriler kullanılarak tespit edilecek aile içindeki gelirin kişi başına düşen aylık tutarı asgari ücretin üçte birinden az olanların ise genel sağlık sigortası primi devlet tarafından ödenir. emeklilik bilgilerinizin detayına ulaşabilirsiniz.

Sağlık İmkanlarından Yararlanma Süresi

Yürürlükte olan 5510 sayılı kanuna göre, SGK lı işten ayrıldığı tarihten geriye doğru bir yıl içinde;

30 günü varsa 10 gün, 90 gün prim ödemesi varsa; İşten ayrıldığı tarihten sonra, 10+90=100 gün sağlık yardımından yararlanabilir.

Aile Bireyleri Sağlıktan İmkanlarından Yararlanabilir mi?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları sağladığınız takdirde ya da başka bir şekilde sağlıktan yararlandığınız sürece bakmakla yükümlü olduğunuz aile fertleri de (çocuk, eş) sağlıktan faydalanabilirler.

SORU: 20 yıldır kesintisiz bir şekilde çalışıyorum. İşten ayrılırsam, sağlık hizmetlerinden eşim ve çocuğum ne kadar süre yararlanabilir? Sağlık imkanlarından yararlanmak için nasıl bir yol izleyebilirim?

CEVAP: İşten ayrıldığınız tarihten itibaren 10 gün sağlık yardımı alabilirsiniz. Ayrıca sigortalılık niteliğini yitireceğiniz tarihten (işten ayrıldığınız tarihi takip eden 10 günden) geriye doğru bir yıllık süre içinde 90 gün prim ödemeniz varsa (olduğu anlaşılıyor) 90 gün daha sağlık yardımı alabilirsiniz. Toplam olarak 99 gün sağlık yardımı almanız mümkün olacaktır.

SGK SİGORTA HİZMET DÖKÜMÜ SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim