• BIST 94.588
  • Altın 194,478
  • Dolar 4,7484
  • Euro 5,4915
  • Kayseri : 25 °C
  • Ankara : 27 °C
  • İstanbul : 28 °C

Sinan Burhan: Erdoğan yıpratılırsa Yeni Türkiye kurulamaz

Sinan Burhan: Erdoğan yıpratılırsa Yeni Türkiye kurulamaz
Doğu ve Güneydoğu’da başlıca sorunun KCK ve HDP’nin siyasi ve sosyal baskısı ...

Akit televizyonun bir araya geldiği Anadolu Yayın Platformu’ndan Başkan Sinan Burhan, Akit’e önemli açıklamalarda bulundu. Yerel medyanın sorunlarını anlatan Burhan, HDP’nin kendinden olmayan medyaya yaşam hakkı tanımadığını söyledi. Sinan Burhan ile yerel medyanın sorunlarını, Gezi Parkı eylemlerinde yerel medyanın durumunu, Doğu ve Güneydoğu’da HDP’nin medyaya uyguladığı baskıyı konuştuk...

Öncelikle Anadolu Yayın Platformu neler yapıyor; biraz bahseder misiniz?..

- Anadolu Yayın Platformu, yerel medya kuruluşlarının sorunlarını çözmek amacıyla kurulmuş bir sivil toplum örgütüdür. Yerel medya kuruluşlarının gerek RTÜK’ten, gerekse TÜRKSAT’tan kaynaklanan sorunlarını çözmek için kurulmuş bir yapıyız. Ülkemizdeki önemli sosyal ve siyasal olaylara da müdahil olmak için kurulduk. Bizler milli iradeden yana, milletten yana bir kuruluşuz. Kendimizi sadece teknik alanlarla sınırlandıramayız. Ülkemize, milletimize ve İslâm dünyasına karşı sorumluluklarımız var. Bünyemizde 142 yerel televizyon kanalı ve bunların çıkardığı gazeteler var.

Gezi Parkı olaylarıyla beraber aktifleşmenize ne diyeceksiniz?.. Anlatabilir misiniz?

- Gezi Parkı olayları meydana gelmeden 3 ay önce kurulduk. Bizler yerel televizyonlara reklam ve program desteği sağlamak amacıyla daha çok yayıncılık eksenli bir oluşum meydana getirdik. Fakat gelin görün ki, kısa bir süre sonra Gezi Parkı olayları meydana geldi. Bizler hemen üyelerimizle bir araya geldik; “Bu bir darbe girişimidir” dedik ve bu yönde yayınlar yaptık.

Gezi olaylarında uluslararası medyanın rolü hakkında neler söylersiniz?

- Medya bu darbe girişimini körükledi. Öyle ki, sadece bizdeki medya değil, CNN International, Reuters gibi kuruluşlar da ülkemizi yangın yeri gibi gösterdiler. “Türkiye’ye gitmeyin” diye yayınlar yaptılar. Bizler bu kara propagandaya “Hayır” dedik. Bu girişimin darbe girişimi olduğunu belirttik ve üyemiz olan 142 yerel televizyon kanalı ile birlikte ortak yayınlar yaparak milli iradenin yanında durduk.

Sosyal medyanın darbe girişimlerindeki etkisi nedir?

- 27 Nisan e-Muhtıra girişiminden sonra en büyük darbe girişimi Gezi Parkı olaylarıdır. Gezi olaylarında sosyal medya çok kullanıldı. Twitter ve Facebook’tan yalan yanlış haberlerle kitleler tahrik edildi. 27 Mayıs tarihinde bir gazete manşetinde, “Genç subaylar kıyma makinesine atıldı” haberi vardı. Gezi olaylarında ise sosyal medyadan, “İzmir Basımhane’de gençlere polis kurşun yağdırdı” şeklinde yalan bilgiler yayıldı. Darbe girişimlerinde, mantık aynı mantık, sadece teknoloji değişti.

Anadolu Yayın Platformu, olarak doğuda yerel medyanın durumu ile ilgili bir rapor hazırladınız. Bu konuyla ilgili neler söyleyeceksiniz?

- Bir ay önce Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldik. Doğu ve Güneydoğu’da yayın yapan güçlü 48 uydu ve yerel kanal ile ortak yayın yaptık. Davutoğlu, çözümden, kardeşlikten yana güçlü mesajlar verdi. Bu program, bölgemizde çok ses getirdi ve ümitleri artırdı. Bu vesile ile bizler de “bölgemizde yerel yayıncılık ne durumda” diye bir araştırma yaptık.

Bölgede başlıca sorun, KCK ve HDP’nin siyasi ve sosyal baskısıdır. Daha düne kadar devletin baskısından şikâyet eden HDP, bugün ise kendinden olmayan yerel medyaya baskı uyguluyor. BDP’li belediyeler sadece kendi siyasi çizgisindeki yerel medya kuruluşlarına reklam veriyor. Farklı sesteki kanallara, kurum ve kuruluşlara yaşama imkânı vermiyorlar. Üyelerimizin hepsi barış ve kardeşlik sürecini desteklemelerine rağmen, sırf AK Parti’ye yakın durmaları nedeniyle ekonomik tehditten tutun da silahlı tehdide kadar bir dizi sıkıntı içerisindeler. Bizler kardeşlikten yanayız, barıştan yanayız ama KCK siyasetinin bu baskılara son vermesini bekliyoruz.

Doğudaki yerel medya kuruluşlarının başka ne tür sorunları var?

- RTÜK’ten kaynaklanan sorunlar var. Örneğin RTÜK payı kaldırılmalıdır. Frekans planlamasından vazgeçilmelidir. TÜRKSAT uydu fiyatları çok yüksek. Türksat kamusal bir kuruluştur. Ticari düşünemez. Teknoloji transferi yapılabilmelidir. O nedenle bir defaya mahsus hem teşvik verilmeli hem de gümrük muafiyeti sağlanmalıdır.

'MİLLETİN SARAYI'

Medya üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikle yıpratılmasını nasıl okuyorsunuz?

- Cumhurbaşkanlığı Sarayı üzerinden medyada bir tartışma var. Erdoğan’ı yıpratmaya çalışıyorlar. Onu, israf eden bir müsrif gibi gösteriyorlar... Bu tartışmalarla, büyük ve güçlü Türkiye’yi perdelemek istiyorlar. Milletimizi uyarıyorum, Erdoğan yıpratılırsa Yeni Türkiye kurulamaz. Bugüne kadar milletimizin kazandığı ekonomik ve sosyal kazanımlar sıfırlanır. O nedenle Cumhurbaşkanımıza sahip çıkmamız gerekir. Sarayın ismi için de bir öneride bulunmak istiyorum; adı “Milletin Sarayı” olsun...

'DİJİTAL DARBEYE KARŞI YEREL MEDYA'

¥ Gezi olayları sonrasında “Dijital Darbeye Karşı Yerel Medya” isimli bir kitap yayınladınız...

- Ülkemizin tarihi darbelerle dolu... Bütün darbelerde medya başrolde yer almıştır. 1960 ihtilalinde Akis dergisi ve Cumhuriyet gazetesi bu darbelerde başrolde bulundular. Medya ve uluslararası sistem elbirliği içerisinde darbe yaptı. 71 darbesinde Yön dergisi darbede yer aldı. 12 Eylül 1980 darbesinde Hürriyet, Cumhuriyet, Milliyet gibi gazeteler darbeyi tetikledi. Devrin darbe komutanı Kenan Evren, “Bizi medya kışkırttı” demişti. 28 Şubat Postmodern darbe sürecini yakın tarihte olduğu için iyi hatırlıyoruz. O dönem Sabah, Hürriyet, Milliyet, Kanal D ve ATV, hepsi darbeye teşne oldular. Çevik Bir, Güven Erkaya gibi isimler meşru Erbakan Hükümetini devirmek için muhtıra verdiler. Sincan’da tanklar yürüdü. Genelkurmay’da yargıçlara brifing verdiler. Refah Yol hükümetini devirdiler. Kitabımızda bu türk konulardan bahsediyoruz...

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim