• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • Kayseri : 6 °C
 • Ankara : 7 °C
 • İstanbul : 9 °C

SOBALARDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

SOBALARDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR
"SOBA, KOMBİ, ŞOFBEN VE KAZANLARDA DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER"

Bilgisizlik ve ihmal yüzünden ülkemizde her yıl yüzlerce insanımız soba, şofben ve kombilerden dolayı hidrokarbon içeren kömür ve doğalgaz kaynaklı karbon monoksit zehirlenmesine maruz kalmaktadır. Soba-baca ve şofben-baca bağlantısının yanlış yapılması, sobaların yanlış yakılması ve yanlış kullanımı, baca temizliğinin yaptırılmaması, bacalar ile soba  cihazlarının standartlara uygun olmaması veya yanlış montajdan dolayı özellikle alçak basınçlı-lodoslu havaların sık yaşandığı sonbahar ve kış aylarında karbon monoksit zehirlenmeleri artmaktadır. Bu tür zehirlenmelerden korunmak için şu hususlara dikkat etmek gerekir;

 

 

SOBALARDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 • Soba alımında, sobaların TSE standartlarına uygunluğuna dikkat edilmelidir. Böylece sobanın ısı verimi de elde edilir.
 • Soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır, böylece soba içinde ortaya çıkan zehirli gazlar yanarak sobayı terk ederler.
 • Soba aşırı doldurulmamalıdır. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralır ve soba içinde düzensiz ısı dağılımı olacağından baca çekişi zayıflar.
 • Yatmadan önce kesinlikle sobaya yakıt konulmamalıdır.
 • Sobaların düzenli olarak temizlenmesi ve bakımı bir yandan yakıtın daha verimli yanmasına (yakıt tasarrufuna) öte yandan da çevreye zarar veren emisyonların azalmasına neden olur. Bundan dolayı sobaların temizlik ve bakımına özen gösterilmelidir.
 • Izgara üzerinde biriken cüruflar ızgarayı tıkar ve böylece yanma için gerekli olan havanın ızgaradan yanma odasına geçmesini engeller. Izgara üzerinde cüruf olup olmadığı kontrol edilmeli ve temizlenmelidir.
 • Soba, kapasitesine uyan yeterli hacimde bir yere koyulmalıdır.
 • Soba sıcaktan etkilenmeyen yanmaz bir levha ya da tercihen mermer üzerine yerleştirilmelidir.
 • Soba boruları mümkün olduğunca kısa ve düşey doğrultuda olmalı, yatay borular bacaya hafif bir eğimle döşenmelidir. Uzun yatay boruların kullanımından kaçınılmalıdır. Boruların yatay mesafesi en fazla 2 m olmalıdır. En fazla 2 adet dirsek kullanılmalıdır.
 • Sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalıdır.
 • Soba kesinlikle yatak odaları ve banyoya konulmamalıdır.
 • Her sezon kömür alırken herhangi bir yasal sorunla karsılaşmamak için, illerdeki Mahalli Çevre Kurullarınca alınan kararlara mutlaka uyulmalıdır. Bu çerçevede tüketiciler, kömürlerini izin belgeli firmalardan almakla yükümlüdürler. Tüketiciler, satıcılardan fatura, mensei denetim belgesi almak ve denetleme sırasında bunları ibraz etmekle yükümlüdürler.

DOĞALGAZLI CİHAZLARDA EDİLECEK HUSUSLAR

·          Doğalgaz cihazını bacaya bağlayan atık gaz çıkış borusu periyodik olarak denetlenmeli, yırtık, delik ve benzeri deformasyona uğramış atık gaz boruları standartlara uygun malzemelerle mutlaka yenilenmelidir. Bu borular, baca gazlarından, yoğuşmadan ve ısıdan etkilenmeyecek kalite ve kalınlıkta olmalı, yukarıda bahsettiğimiz periyodik denetimlerde de, bu husus dikkate alınmalıdır.

·          Atık gaz borusu olarak, çok çabuk deforme olan esnek alüminyum bağlantı malzemesi kullanımı uygulamasına son verilmeli, cihaz bağlantılarında sabit bağlantılar yapılmalı, mutlaka esnek bağlantı gereken yerlerde ise, paslanmaz esnek çelik boruların kullanılması gerekmektedir.

·          Doğalgaz ile çalışan kazan ve kombilerinizin yıllık- aylık bakımlarının yapılması ve ayrıca kazanların yıllık periyodik kontrollerinin yetkili kurum ve kuruluşlarca mutlaka yapılması gerekmektedir.

·          Kazanları çalıştıran kişilerin yeterli bilgi donanımına sahip, ateşçi veya sıcak su kazanı operatörü belgesine sahip olmaları yasal bir zorunluluktur.

 

              TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kayseri Şubesi olarak her kış döneminde soba, şofben ve kazanların kullanımında dikkat edilecek hususlar konusunda kamuoyunu bilgilendirmeye ve bir toplumsal bilinç oluşturmaya çalışıyor uz.  Vatandaşlarımız istedikleri takdir de şubemiz teknik görevlilerinden gereken teknik destekleri alabileceklerini ve ayrıca odamız tarafından hazırlanan broşür, belge ve bilgilere şubemizden ulaşabileceklerini kamuoyuna duyuruyoruz. 

                                                                                                                                                                                                                                                   

 

                                                                                                                                                                                                                                                         Ersin FENER

            MMO Kayseri Şube Başkanı

 
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim