• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 5 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 13 °C

SÖZCÜ'YE BİR TEKZİP DAHA

SÖZCÜ'YE BİR TEKZİP DAHA
Asılsız haberler nedeniyle yine tekzip metni yayınlamak zorunda kaldıSÖZCÜ'YE BİR TEKZİP DAHA
Sözcü Gazetesi'nin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın ve Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Acer hakkında ortaya attığı asılsız ve gerçek dışı iddialar, mahkeme kararı ile çürütüldü. Sözcü Gazetesi konuyla ilgili tekzip yayınladı.

04.11.2011 tarihli sayısında 7. sayfadan verdiği "Kayseri'ye Soruşturma Bombası Düştü" başlıklı haberle Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın ve Teftiş Kurulu Başkanı Ahmet Acer hakkında haksız ithamlarda bulunan Sözcü Gazetesi, bugünkü (20 Ocak 2012) sayısında yayınladığı tekzip metniyle iddialarının gerçek dışı olduğunu kabul etmiş oldu. Yalçın ve Acer'in vekilli Av. Mehmet Savruk adına yayınlanan tekzip metninde, gazetede yer alan yalan yanlış ifadelere verilen cevaplar ve açıklamalar yer aldı.
Sözcü Gazetesi, söz konusu tarihte yayınladığı haberde, Genel Sekreter Yalçın ve Teftiş Kurulu Başkanı Acer'in "rüşvet almak" iddiası ile haklarındaki suçlamalardan dolayı dosyanın ayrılarak soruşturulmanın devam ettirilmesi öngörüldüğünü ileri sürmüştü. Konuyla ilgili yayınlanan tekzip metninde ise gazetenin gerçeklerin ve olayların akışını çarptırdığı, yargı organlarınca verilen kararları gizleyerek, gerçekleri sakladığı ve fotoğrafların bütününü değil, istenilen bölümünü basına yansıttığına yer verildi.
Gazetenin dürüstlük kurallarına aykırı, hukuk dışı davranışta bulunduğuna vurgu yapılan tekzip metninde şu ifadelere yer aldı: "Her ne kadar, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 28.09.2011 tarihli "ayırma" kararında bu ifadeler yer almakta ise de, muhatap gazete, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'nın daha sonra vermiş olduğu 24.10.2011 tarihli "Kovuşturmaya yer olmadığına dair" kararını kasten göz ardı etmektedir. Oysaki adı geçen karada, müvekkillerim hakkında "rüşvet aldıklarına dair H. Ali Hamurcu"nun soyut iddiası dışında kamu davası açılmasını gerektirecek nitelikte ve kuvvette delil, iz, eser ve emarenin bulunmadığı çok açık ve net bir şekilde ifade edilmektedir. Böylece, adi iddialar, hem de iki kez en ince detaylarına kadar yargı organlarınca incelenmiş ve bu konuda iki kez "Kovuşturmaya yer olmadığına dair" karar verilmiştir. Kararın tetkikinde görülmektedir ki, Kayseri Büyükşehir Belediyesi üst düzey yöneticileri hakkında rüşvet almak suçundan dolayı açılmış veya açılacak bir kamu davası bulunmamaktadır. Sadece birkaç yönetici hakkında bazı akaryakıt istasyonları için verilen ruhsatnamelerde usuli hatalar yapıldığı bu nedenle de "soruşturma izni alınması" gerektiği, bunun için de bu yöneticiler hakkında ayrı bir soruşturma evrakı düzenlediği bu karada ifade edilmektedir. Olayın cereyan tarzı da aynen böyledir.
Hal böyle iken, Kayseri'ye soruşturma bombası düştüğünden bahisle, müvekkillerim hakkında "rüşvet almak" suçlarından dolayı soruşturmanın devam ettiğini iddia etmek, her türlü vicdan, ahlak ve insaf ölçülerinin dışında kalmaktadır."
Bir gazetecinin yayınladığı haberlerin doğruluğunu araştırma ödevi olduğunun hatırlatıldığı tekzip metninin son bölümünde ise, "Gazetecinin doğru olayları bile yayınlarken objektif sınırlat içerisinde ve dürüstlük kurallarına uygun olarak açığa vurulmasına dikkat etmesi gerekecektir.
Yazarın, bırakın bu yönde bir özen göstermeyi, olayların akışını bile çarpıttığı dürüstlük kurallarına aykırı davrandığı, basın ahlak ilkelerini ayaklar altına aldığı apaçık ortadadır. Tabii ki gereken hukuki işlemler, bundan sonra da derhal yerine getirilecektir. Kamuoyunun bilgisine saygı ile sunulur" ifadelerine yer verildi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim