• BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Kayseri : 7 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İstanbul : 14 °C

SUAT ALTIN İNŞAAT SEDAT KILINÇ RÖPORTAJI

SUAT ALTIN İNŞAAT SEDAT KILINÇ RÖPORTAJI
İNŞAAT SEKTÖRÜ
• Öncelikle söyleşimize sizi ve firmanızı tanıyarak başlıyalım?
İsmim Sedat Kılınç 33 yaşındayım, Suat Altın İnşaat genel müdürüyüm. Firmamız 1970 yılında Yılmaz ALTIN tarafından Kuruldu ve Yap -Sat Konut inşaat i imalatına başladı 1990 yılından itibaren ise Firmamız Yönetim Kurulu Başkanı Suat ALTIN tarafından Altın inşaat olarak faaliyetlerine devam etti.1990 yılından günümüze kadar yaklaşık 2.500 aileyi ev sahibi yaptı 2006 yılında Suat Altın İnş. Ltd. Şti. kurularak konut imalatında arge çalışmaları yaparak ve kurumsal alt yapıyı da hazırlayarak Yeni vizyonda Kayseri de mimari, peyzaj ve sosyal yaşam alanları farklı ve zengin olan projeler üretmeye başladı. Proje üretirken dikkat ettiğimiz hususların başında statik açıdan sağlam Deprem yönetmeliğine uygun, Lokasyon açısından özenle seçilmiş bölgelerde ve Herkese ve Herkeseye uygun metrajlarda olması geliyor.


• İnşaat sektörünün kısa bir analizini yapmak açısından baktığımızda, inşaat sektörü 2011’i nasıl geçirdi, 2012’den neler bekliyor?
İnşaat sektörü genel anlamda 2011 yılında altın çağını yaşadığını düşünüyorum. Bu yükselişi tetikleyen en önemli faktör ülke ekonomisindeki büyüme trendi ve İstikrar olarak görüyorum.Ama ben biraz daha yap-sat sektörü ile ilgili değerlendirme yapmak istiyorum. Konut kredisi oranlarındaki düşüş 2011’in ilk 3 çeyreğinde yap-sat konut imalatı yapan firmaların satışında ciddi bir artış olmasına vesile oldu. Kooperatiflerin ise satış trendlerinde eksi bir ivme gösterdi. Yani 2011 yılı kooperatif üyelerinden ayrılarak yap-sat sektörüne talep doğuran bir yıl oldu.Ayrıca Avrupada baş gösteren ekonomik krizin de Gurbetçi vatandaşlarımızın Türkiyeye yönelik yatırım düşüncelerini arttırdı ve Bizim içinde büyük avantaj oldu .Ancak 2011 yılının son çeyreğinde konut kredilerindeki artış satışların yavaşlamasına neden oldu.
• İnşaat sektöründe yer alan bir firma olarak en çok hangi alanlarda sıkıntı yaşıyorsunuz. (yatırım, insan gücü, sektörlerdeki diğer firmalar vs…?)
İnşaat sektöründe ve genel olarak tüm sektörlerde istikrarlı bir hükümetin yatırım açısından, girişimleri artıracağını tüm ticari sektörlerin ortak düşüncesidir. İnşaat sektöründe yaşadığımız sıkıntıların başında arsa tedariki geliyor. Özellikle kentsel dönüşüm alanında küçük parsellerin toplanması noktasında herhangi bir yasal yükümlülük olmamasından dolayı büyük sıkıntılar yaşlanmaktadır. Bu konuda özellikle Belediyelerimizin kentsel dönüşümünü tamamlaması için özel imar uygulamaları ile yeşil alan ve yol konusunda müteahhit firmalara destek vermesi gerektiğini düşünüyorum. İkinci büyük sıkıntının ise insan gücü konusunda yaşadığımız özellikle kalifiye personel ihtiyacının hat safhada olduğu bir dönemdeyiz. İş güvenliği konusunda eğitimli personelleri çalıştırmak istiyoruz ama bu konuda yeterli eğitimli personel bulmada zorlanıyoruz.

• ‘’Güven’’ İnşaat sektöründe olmazsa olmaz olguların başında gelmektedir. Bu açıdan baktığımızda sizin firmanız ‘’ güven’’ olgusunu nasıl değerlendiriyor?
Konut insanların ailesi ile barındığı zamanının büyük kısmını içinde geçirdiği bir yaşam alanı. Biz konut imal ederken öncelikle bu konutlarda biz ikamet etsek nelere ihtiyaç duyacağımızı düşünerek, imalat yapıyoruz. Öncelikle depreme dayanıklı ,statik açıdan güçlü, mimari açıdan özenli sosyal yaşam alanları zengin konutlar imal ediyoruz. Teslimat tarihlerine gösterdiğimiz hassasiyet bize hep referans oluyor. Güven olgusu ise bu hassasiyetlere bağlı olarak gelişiyor. Şu anda Kayserinin en güvenilir inşaat firmalarından biri olarak yaptığımız işlere verdiğimiz önem ve hassasiyet yaptığımız teslimatlardaki memnuniyet ve satış sonrası yaptığımız hizmet ve 2 yıllık verdiğimiz garanti bize olan güvenin sebepleri olduğunu düşünüyorum.
• Günümüzde inşaat sektörünün kayseri’ deki ve Türkiye’ deki durumu nedir?
İnşaat sektörü son yıllarda büyük ilerleme kaydettiği gibi Türkiye de ve dünyada büyük bir pazara sahip. Türk müteahhit firmaların Ortadoğu da, Asya da ve Afrika da başarıyla tamamladığı projeler dolayısıyla ülke ekonomisine ve istihdamına büyük katkıda bulunmuştur. Sektörün en önemli özelliği ise lokomotif bir sektör olması ve üretimde kullanılan hammadde yarı mamül ve emtia ların birçoğunun yerli üretim olmasından dolayı ülke ekonomisine ve Cari açığın düşmesine kadar birçok kategoride katkıda bulunmasıdır.

.Firmamızın geleceğe yaptığı yatırımlar, ilerideki plan ve projeleriniz nelerdir?
Geleceğe yapılan en büyük yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu düşünüyorum. Firmamızın şuan kayseri de 1300 konutluk bir proje ile ilgili çalışmaları devam ediyor. Öncelikle bu projede yenilenebilir enerji ekolojik dengeye yatırım ve sosyal yaşam alanlarında bir çığır ve güvenlik açısından Türkiye’nin en iddalı projelerinden biri olduğunu düşünüyorum ve yakın zamanda bu projeyi Kayseri insanlarına sunacağımızı bildiriyorum. Kayseri ile kalmayarak, yatırım planımıza İstanbul uda aldığımızı da ilan etmek istiyorum.

• Son olarak sizin eklemek istediğiniz şeyler var mı?
Öncelikle hükümetimize şuan ki istikrar ve ekonomideki büyüme ve başarılı ekonomi politikaları Dış siyasette gösterdikleri başarılarından dolayı sizin aracılığınızla tebrik ve teşekkür ediyorum. Konut kredilerinin faiz oranlarındaki düşüşlerin inşaat sektörünü çok etkilediğini düşünüyorum.Bu konudaki politikaların konut kredisinde özel uygulamalar yönünde olması gerektiğini düşünüyorum.
Merkez : Uğurevler Mah. 19. Cad. No:68/A Altınkoza Sitesi KAYSERİ
Tel: +90 352 444 15 30

Satış Ofisi: Sivas Cad. Yıldırım Beyazıt Mah. No:212/C KAYSERİ
Tel: +90 352 224 44 83-93

Satış Ofisi: Cumhuriyet Mah. A. Türkeş Bulvarı Y.Selim Cd. No:1 İldem KAYSERİ
Tel: +90 352 247 48 88 Faks: +90 352 247 48 89

GSM: 0 506 467 45 46 - 0 532 743 39 65

Mail : info@suataltininsaat.comUYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim