• BIST 110.474
  • Altın 174,265
  • Dolar 4,0823
  • Euro 4,9822
  • Kayseri : 18 °C
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 20 °C

Süleyman Soylu son noktayı koydu

Süleyman Soylu son noktayı koydu
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, "Erbakan ailesinin bazı bireylerine milletvekili adaylığı teklifi götürüldüğü.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, "Erbakan ailesinin bazı bireylerinemilletvekili adaylığı teklifi götürüldüğü" iddiaları üzerine, "Bu tür çalışmalar, yani bir isim üzerinden de bunu söylemek doğru değildir, ama bu tür çalışmaların tamamı eğer varsa, olabilecekse, olursa, siyasi partilerin tümü için kast ediyorum, partilerin kendi iç gündemleridir. Parti yönetim kurullarında konuşulur, değerlendirilir ve onun üzerinden bir sonuç üretilebilir" dedi.

Soylu, AK Parti'de aday adaylarının değerlendirilmesi sürecinde 4 ara komisyonun devam eden çalışmalarıyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

AK Parti'nin kurulduğu günden beri seçim takvimini işletirken, aday belirlerken ve kampanya yürütürken, aynı metodolojiyi izlediğini, burada istişare ve ortak aklın ön plana çıktığını ifade eden Soylu, milletvekili genel seçimlerinde adayların belirlenmesinin en önemli aşamalardan biri olduğunu söyledi.

Soylu, 7 Haziran seçimleri için aday belirleme süreci işletilirken bazı istisnalar dışında herkesin temayül yoklamasına alındığını, bunların da çok büyük bir disiplin içerisinde yapıldığını ifade ederek, buradan çıkan sonuçların değerlendirilerek Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanlığına iletildiğini, SKM'nin AK Parti'yi diğer siyasi partilerden ayıran en önemli özelliklerden biri olduğunu anlattı.
Daha sonra aday adaylarıyla 12 komisyonda bir hafta süreyle mülakatlar yapıldığını, temayül yoklamaları ve mülakatların bu komisyonlar tarafından değerlendirildiğini belirten Soylu, 12 komisyonun bir sonraki aşamada 4 komisyona düşürüldüğünü anımsattı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu, şu bilgileri aktardı:

"Siyasi ve hukuk işleri, teşkilat, seçim işleri ve özellikle genel sekreterlik, bu 4 başkan yardımcılığında, 12 komisyon içerisinde bulunan diğer iki başkan yardımcısını da içine alarak üçlü komisyonlar oluşturuldu. Yani 3 bölüm 4 ayrı kategoride toplandı. 4 ayrı kategorik komisyon oluşturuldu 3'er kişiyle ve toplam o 12 komisyonda harmanlanan bütün aday adayları, tekrar burada değerlendirmeye alındı. Biraz önde olanlar, arkada olanlar, ayrılanlar gibi değerlendirme oldu. Şimdi biz bu komisyonlarda biraz daha irdeleyerek devam ediyoruz. Yani herkes birbirine kendi komisyonlarında gördüklerini anlatıyor. Yaklaşık bu da bir haftalık süreç alacak. Biz bu komisyonlarda partimizin il başkanlarını, o bölgedeki belediye başkanlarımızı, yani il belediye başkanlarını, sivil toplum örgütlerinden görüşleri alarak aslında aday adaylarımızla ilgili derinlemesine bir analizi, araştırmayı ve kendi görüşlerimizi ortaya çıkarabilecek bir sonuca ulaşmaya çalışacağız."

AK Parti'de aday belirleme sürecinin, aday adaylarının tümünün değerlendirmeye tabi tutulduğu ve tamamıyla görüşüldüğü bir süreç oluğuna dikkati çeken Soylu, tüm bu değerlendirmelerin Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki üst kurula sunulacağını bildirdi.

Soylu, "En nihayetinde önümüzdeki hafta başından itibaren de üst komisyon bu çalışmaların tamamını gözden geçirecek, değerlendirmeler ortaya koyacak ve kendi gördüklerini de buna katarak bir sonuca ulaştıracak" diye konuştu.

"4 ara komisyonda değerlendirmeye alınan aday sayısı" da sorulan Soylu, şunları kaydetti:

"Bu sürecin başlarından itibaren, AK Parti'nin kendi adına bir ilkesi ve kriteri vardır. Kriteri gizlilik esasıdır. Yani burada kimin biraz daha önde, arkada olduğu, temayüllerin ne şekilde teşkilatımız tarafından ortaya konulduğu... Bu bir merkezi yoklamadır. Yani AK Parti merkezi yoklama usulünü kurulduğu günden beri yürütmektedir. Merkezi yoklamaların temel esası da parti genel merkezinin oluşturacağı kriterler, ilkeler, esaslar çerçevesinde belirlenmesidir. İşte bunu ortaya koyduğumuz için şu kadar elendi, şu kadar ortaya çıktı, şu kadar kişi üst komisyona çıkacak gibi kesin değerlendirmeyi kamuoyu ile paylaşmamız bizim açımızdan doğru değildir."


ERBAKAN'A ADAYLIK ÖNERİSİ GÖTÜRÜLDÜ MÜ?

"Siyaset ve diğer alanlarda tanınmış kişilere adaylık teklifi götürüleceği" iddiaları anımsatılarak, "Erbakan ailesinden bazı kişilerin adının geçtiği"nin ifade edilmesi üzerine Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Özellikle bu dönemler, siyaset için hareketli dönemlerdir. Hele seçim, sandık, aday, listeler konuşulmaya başlandığı andan itibaren, sözlerin ve düşüncelerin hükmü ortadan kalkar. Çünkü onlara artık sahip olabilmek de mümkün değildir. Bir taraftan talepler vardır, diğer taraftan bu taleplerin karşılanabileceği, karşılanamayacağı durumlar söz konusudur. Yine bu tür çalışmalar, yani bir isim üzerinden de bunu söylemek doğru değildir, ama bu tür çalışmaların tamamı eğer varsa, olabilecekse, olursa, siyasi partilerin tümü için kast ediyorum, partilerin kendi iç gündemleridir. Parti yönetim kurullarında konuşulur, tartışılır ve değerlendirilir ve onun üzerinden böyle bir sonuç üretilebilir. Ama yine söylüyorum bu konuda da yine AK Parti'nin ortaya koyduğu metot her zaman kendi içerisindeki ortak aklıdır. Bu konuda son dakikaya kadar, çünkü isim listelerimiz 7 Nisan saat 17.00 itibarıyla YSK'ya verilecektir. Bu dakikaya kadar böyle bir değerlendirmenin kamuoyu ile çok paylaşılmaması, en temel esaslardan biri olarak siyasetin altın kurallarındandır."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim