• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 6 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İstanbul : 10 °C

Taner Yıldız: Şu Anda İllegal

Taner Yıldız: Şu Anda İllegal
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Güney Kıbrıs’ın Akdeniz’de petrol arama faaliyetleri ile ilgili olarak, “Orası bir tartışmalı alandır. Biz o tartışmalı alanın tartışmalı alandan çıkmasıyla alakalı önemli bir gerekçe söyledik. Eğer çıkartıla
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “12. Türkiye Uluslararası Petrol ve Gaz Konferansı” sergisine katildi. Program girişinde gazetecilerin sorularını cevaplandıran Yıldız, Lübnan’da yer altı zenginliklerini arama konusunda Türk şirketlerinin çok sayıda başvurusunun olması ve Güney Kıbrıs’ın baskı yapıldığına dair iddialarının sorulması üzerine, “Güney Kıbrıs’ta uluslar arası hukuka aykırı olarak bir proje tercih eden firmanın Türkiye’deki çalışmalarını gözden geçirecek bir baskıysa onu bilemem. Ama biz şunu söylüyoruz; hem uluslararası sermaye hem de uluslararası büyük şirketler petrol ve doğalgazla uğraşan şirketler, bu tartışmalı alanlarda bulunmak istemezler; orası bir tartışmalı alandır. Biz o tartışmalı alanın tartışmalı alandan çıkmasıyla alakalı önemli bir gerekçe söyledik. Eğer çıkartılacak petrol ve doğalgaz, Kıbrıs halkının tamamına KKTC ve Güney Kıbrıs Yerel Yönetimi arasında adil bir şekilde paylaştırılacaksa bu projeler legal hale gelirler. Ama şu anda illegal projelerdir. İllegal projelere tabi ki uluslararası firmalar çok fazla rağbet etmezler” dedi.

Lübnan açıklarındaki alanla ilgili gerek Türkiye’den TPAO’nun, gerekse uluslararası şirketlerden birçok kurumun müracaat ettiğini dile getiren Yıldız, “Ön yeterlik alınacak. Bunun için önümüzdeki günlerle ilgili ön yeterlilikle alakalı sonuçlar açıklanacak. Umarız ki TPAO da onların arasında olur” diye konuştu.

Yıldız, Lübnan açıklarındaki çalışmalara TPAO’nun da katılacağını bildirdi.

nerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Boru hattının kapasitesi dolduğunda Irak'ın Basra'dan uluslararası piyasaya aktaramadığı petrolü Türkiye'den aktarmaya hazırız. Yeni boru hatlarını yapmaya hazır olduğumuzu söyledik" dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sheraton Otel'de düzenlenen '12. Türkiye Uluslararası Petrol ve Gaz Konferansı'na ve sergisine katıldı. Yıldız, şu ana kadar Türkiye'nin görünür rezervlerinin bir kısmının hala aranmadığını belirterek, "Türkiye'nin istediğimiz envanteri henüz çıkartılmış değil. Bin 100 kuyudan üretim faaliyetleri yapılan bir yerde günde 48-50 bin çıkartılırken, aynı kuyu sayısında günde 7-8 milyon varil çıkartan ülkeler var" dedi. TPAO'nun arama ve üretim faaliyetleri açısından çok ciddi bir birikime sahip olduğuna dikkat çeken Yıldız, bunun uluslararası piyasada ve çalışmalarda daha fazla görüleceğine işaret etti.

Bakan Yıldız, gazetecilerin sorularını cevapladı. 'Kuzey Irak'ın petrol ticaretine' ilişkin bir soru üzerine Yıldız, "Irak'ın tamamını gözeten ve bu manada ticari sözleşmeler hükmünde olan, ister kamu ister özel şirketleri özel hukuk hükümlerine tabi olmak kaydıyla ticari sözleşmeler yapıyorlar. Eğer bu şirketlerin ürettikleri Türkiye'den geçecekse merkezi Irak Hükümetinin hassasiyetlerine Türkiye sınırları içerisinde sonuna kadar dikkat ederiz. Biz, tutarlı olmalıyız. Kendi anayasasında vermiş oldukları karara saygılı olmanın ötesinde itina da göstermemiz lazım" dedi. Kuzey Irak'ta herhangi bir şirketin gelir elde etmesi durumunda yüzde 83'ünün merkezi Irak Hükümetine verilmesine Türkiye'nin dikkat edeceğini belirten Yıldız, yüzde 17'isinin de Irak'ın kuzeyinde bulunan yönetime ait olacağını söyledi. Üretilen petrol veya doğalgazın gelirlerinin Irak halkının tamamı tarafından bölüşülmesinin esas olduğununu bildiren Yıldız, Irak'ın normalleşmesi için Türkiye'nin koyacağı katkıların ileri ki dönemlerde daha da anlaşılacağını ifade etti.

Şu anda 100 milyar dolar civarında olan petrol ve doğalgaz gelirlerinin Irak'ta üç katına çıkarılmasının 5-6 yıl içerisinde gerçekleştirilebilecek bir proje olduğunu anlatan Yıldız, "300 milyar dolar geliri olan Irak'ın kendisini 3-4 yılda eski günlerine döndürebileceği aşikardır" dedi. Şu anda Irak petrolünün Türkiye'den geçtiğini hatırlatan Yıldız, 70 milyon ton kapasiteli ve 15 yıl anlaşması uzatılan boru hattının son derece stratejik bir boru hattı olduğuna dikkati çekti. Yıldız, "Boru hattının kapasitesi dolduğunda ve üretim merkezleri tamamlandıktan sonra Irak'ın Basra'dan uluslararası piyasaya aktaramadığı petrolü Türkiye'den aktarmaya hazırız. Biz yeni boru hatlarını yapmaya hazır olduğumuzu söyledik" şeklinde konuştu. Yıldız, merkezi Irak Hükümeti ile yapılan anlaşma sonrası Türkiye'nin uluslararası piyasaya aktarılacak ham petrolün veya doğalgazın aktarıcı bir ülkesi olabileceğine işaret etti.
"İSRAİL'İN ÖZRÜNÜN GEREKÇESİ ENERJİ PROJELERİ DEĞİLDİR"
'İsrail'le enerji alanında işbirliği yapılıp yapılmayacağının' sorulması üzerine Yıldız, "İsrail özrünün gerekçesi enerji projeleri değildir. Ama sonuçları enerji projeleri olabilir, geliştirilebilecek projelere hazır olduğumuzu söylüyoruz. Şu safhada özellikle özrün sonuçlarının izlendiği bir ortamda enerji projelerini konuşmak için erken. İleride tabii ki siyasi fizibilite oluştuktan sonra ekonomik fizibilite yanı başında bulunur. Ne kadar siyasi fizibilite oluşmuşsa o kadar da enerji projeleri oluşacaktır" dedi.

İRAN'LA YAPILAN PETROL SÖZLEŞMESİ
Bir gazetecinin, "İran'la petrol sözleşmesinin yenilenmesi konusunda bir müzakere var mı" sorusuna Yıldız, "İran'dan doğalgaz alıyoruz ve aldığımız doğalgaz miktarlarıyla alakalı bir indirim düşünmüyoruz. İran, Türkiye'nin ikinci sırada doğalgaz ihtiyacını karşılayan bir ülkedir. Bu manada ticari ilişkilerimiz son derece iyi gidiyor" cevabını verdi.
Tüpraş'ın özel sektör olarak alımları devam ettiğini hatırlatan Yıldız, "Herhangi bir azaltımda özellikle merkezi Irak Hükümeti'nden 3,5 milyon tonlar civarında olan alımlarımızın 4 milyon tonlara kadar çıkartılabileceğini de Tüpraş'a ilettim" dedi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim