• BIST 106.843
 • Altın 142,689
 • Dolar 3,5367
 • Euro 4,1209
 • Kayseri : 30 °C
 • Ankara : 27 °C
 • İstanbul : 29 °C

TBMM'den Suriye ve Mısır hamlesi

TBMM'den Suriye ve Mısır hamlesi
TBMM Başkanı Çiçek'in yaklaşık 50 ülke Parlamento Başkanlarına gönderdiği mektubunda, "Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinde 2010 yılı sonunda başlayan ve 2011 yılında ivme kazanan değişim ve demokratikleşme süreci, demokrasinin gelişmesi, temel insan hak ve özgürlüklerinin yaygınlaşması bağlamında hepimizi umutlandırmıştır" diyerek şöyle devam etti:
MEZHEP AYRIŞMASINA DİKKAT
"Küresel ölçekte de önemli yansımaları olması beklenen tarihi önemdeki bu süreç bölge halklarının meşru taleplerine dayalı olarak ortaya çıkmıştı. Bölge halkları daha onurlu ve daha iyi koşullarda bir yaşam için demokratik taleplerini seslendirdiler. Hepimizin ortak umudu, etnik veya mezhep temelinde ayrışmalara meydan vermeden, yönetimlerin haklarının meşru taleplerini dikkate almaları ve bu doğrultuda zamanlı reformlar gerçekleştirmeleri idi.

2 MİLYON SURİYELİ MÜLTECİ DURUMUNDA
Halkların özgür iradeleriyle seçtikleri temsilcilerinin yer aldığı parlamentoların oluşması hiç şüphesiz bölgenin en büyük kazanımlarından biri olacaktır. Bu noktada, parlamentolararası işbirliği yoluyla bizlerin de seçilmiş temsilciler olarak Ortadoğu halklarının demokratikleşme mücadelelerine önemli katkı sağlayacağımız muhakkaktır.
Ne var ki, hepimizi umutlandıran sürecin önemli engellerle karşılaştığı bir dönemden geçiyoruz. Suriye'de rejimin halkın taleplerini gözardı ettiğini ve kendi halkına karşı kanlı bir mücadele içinde olduğunu görüyoruz. Bu ülkede Mart 2011'den bu yana devam eden şiddet olaylarında 100 binden fazla insan yaşamını yitirmiştir. Ülke içinde yerlerinden edilmiş 5 milyon kadar insan bulunmaktadır. Yaklaşık 2 milyon Suriyeli komşu ülkelere sığınmıştır. Suriye rejiminin sebep olduğu çok yönlü yıkım bölgede özgür seçimlerle oluşmuş parlamentoların rol oynadığı demokrasilerin gelişmesi umutlarına darbe vurmuştur."
Mektubunda daha sonra da Mısır'da yaşanan sürece dikkat çeken Başkan Çiçek, "Mısır'da ise 2011 yılında başlayan demokratik sürecin askeri darbeyle kesintiye uğradığı bir kriz söz konusudur. 3 Temmuz 2013 tarihinde yapılan askeri darbeyle Mısır'ın tarihinde ilk defa özgür seçimlerle seçilmiş parlamentonun faaliyetlerine son verilmiş, adil seçimlerle seçilmiş ilk sivil Cumhurbaşkanı devrilmiş, referandumla yürürlük kazanan Anayasa askıya alınmıştır" diyerek şöyle devam etti:
DEMOKRASİNİN GELİŞMESİNE KATKI SAĞLAMALI
"Anayasal meşruiyet ihlal edilmiştir. Ülkede temel insan hak ve özgürlüklerinin açıkça ihlal edildiği bir dönem yaşanmaktadır. Çok sayıda sivil gösteri hakkını kullanırken öldürülmüş ve yararlanmıştır. Basın ve ifade özgürlüğü kısıtlanmıştır. Her yönüyle, demokratikleşme sürecine darbe vurulmuştur. Gerek Suriye, gerekse Mısır'daki olumsuz gelişmeler uluslararası toplumun sessizliğiyle cesaretlendirilmemelidir. Demokrasi karşıtı çabalara karşı uluslararası toplum tarafından ortak ve karar bir tutum sergilenmemesinin tehlikeli sonuçları olacaktır. Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgesinde demokrasinin gelişmesi ve insan haklarının korunması için ortak çabalara ihtiyaç vardır. Bölge halkları için demokrasi ve insan hakları açısından evrensel standartların altında kalan koşullar dayatılmaktadır. Bu durum kabul edilemez olduğu kadar sürdürülemez niteliktedir.
BARIŞIN TEMİNATI OLACAĞIZ
Uluslararası toplumun Mısır ve Suriye'deki gelişmeler karşısında demokrasi ilkeleri temelinde, insan hak ve özgürlüklerinin korunması amaçlayan ortak bir tutum belirlemesi acil bir öncelik durumundadır. Vatandaşların din, dil, ırk, mezhep ayrımına tabi tutulmadan, çoğulcu demokrasinin tüm nimetleri karşısında eşit haklara sahip oldukları, yönetimlerin ayrımcı değil kucaklayıcı bir yaklaşımı samimiyetle sahiplendikleri bir düzenin oluşturulması arzu ediyoruz. Bizlerin de demokratik ülke parlamentolarının başkanları olarak bunun gerçekleşmesi için önemli katkı sunabileceğimize inanıyorum. Parlamentolarımız tarihi bir sorumluluğa sahiptir. Uluslararası topluma ortak ve güçlü bir sesle yapılacak açıklamalarla hükümetler üzerinde etki yaratılabilecek ve kamuoyu bilgilendirilebilecektir. Demokratikleşmeye vereceğimiz destek, oluşacak demokratik rejimlerin yolunu açacak, böylece bölgenin demokratikleşme çabalarında geri döndürülemez bir aşamaya geçilmesini sağlayacaktır. Desteğimiz, bölgede aynı zamanda uzun vadeli istikrar ve barışın da teminatı olacaktır."
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • CHP'Lİ BAŞKAN PROKOLÜ AĞLATTI17 Temmuz 2017 Pazartesi 12:41
 • Erdoğan: Bu hainlerin kafasını koparacağız15 Temmuz 2017 Cumartesi 23:54
 • Bahçeli'den kritik uyarı!15 Temmuz 2017 Cumartesi 17:20
 • Ahmet Hakan Abdullah Gül'ü Gülen ile fena yakaladı14 Temmuz 2017 Cuma 12:23
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan OHAL açıklaması12 Temmuz 2017 Çarşamba 15:28
 • KILIÇDAROĞLU 10 MADDELİK ADALET ÇAĞRISI YAPTI09 Temmuz 2017 Pazar 19:12
 • AK PARTİ'DE İHRAÇLAR BAŞLIYOR09 Temmuz 2017 Pazar 16:03
 • Erdoğan'dan Alman gazeteciye müthiş kapak08 Temmuz 2017 Cumartesi 20:54
 • Bahçeli'den yürüyüş talimatı08 Temmuz 2017 Cumartesi 09:23
 • AK Parti'de teşkilat revizyonu başladı06 Temmuz 2017 Perşembe 19:30
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim