• BIST 94.552
  • Altın 193,677
  • Dolar 4,7378
  • Euro 5,4908
  • Kayseri : 18 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 26 °C

TEK YERALTI CAMİSİ İLE TANIŞIN ( Gözlerinize İnanamayacaksınız...)

TEK YERALTI CAMİSİ İLE TANIŞIN ( Gözlerinize İnanamayacaksınız...)
Camiiler, dünyanın her yerinde ihtişamlı ve yüksek yapılarıyla göz kamaştırırlar, buna Sultan Ahmet, Eyüp Sultan, Süleymaniye Camilerini de örnek verebiliriz. Ülkemizde en fazla camiinin bulunduğu İstanbul’da bunun bir istisnası var. Üstelik öyle bir cami
Dünyada böyle bir camii yok

Karaköy Vapur iskelesi yakınlarındaki Yer altı camiinin dünyada eşi benzeri yok, çünkü buranın mimarisiyle ibadethane olarak kullanılması mümkün değildir. Peki bu camii neden yer altına yapılmış, kimler yaptırmış? Camiinin yapım hikâyesini sizler için araştırdık:

Şu anki Yeraltı Camii, Bizanslıların yaptığı ve yapım tarihi tam olarak bilinmeyen Kastelion kalesinin zindanıydı…

Zindana zincirler bağlanırmış

Kastelion Kalesinin altındaki bu kolonlarla, sirkeci arasında bağlanan zincirle gemilerin Haliç'e girmesi engelleniyormuş..

Silah cephanesi olarak kullanılmış

İstanbul’un Osmanlıların himayesine geçmesi ile silah cephanesi olarak kullanılmış. Camii o yıllarda kurşunlu mahzen camii adıyla anılıyormuş..

Kurşunlu Mahzen adını nereden aldı?

Rivayete göre İstanbul’un Emevi kumandanı Mesleme Bin Abdulmelik döneminde, Arap ordularının kuşatması sırasında Bizanslılarca öldürülen Vahab Bin Hüseyin ile Süfyan Bin Ubeyne bu zindana gömülürler.

714 - 721 yıllları arasında kuşatma kaldırılıp Arap orduları İstanbul’u terk ederken şehitleri gizli bir bölmeye gömüp kapılarının kilitlerini de eritilmiş kurşunla kapatmışlardır.

Zindan’ın Camii yapılışı

Yeraltı Camii İmamı ÜMİT AYDIN, caminin yapılış hikayesini şöyle anlatıyor Osmanlı zamanında vatandaşın biri rüyasında üsküdar’dan buraya gemilerle insanların geldiğini görür ve bunu padişahın huzuruna çıkıp anlatır. Padişah da rüya tabircilerini çağırıp bu rüyayi yorumlamalarını ister.

Rüya tabircileri mahzende yatır olduğunu söyler, padişah da bunun üzerine zindanda kazı yaptırır ve Emeviler döneminde buraya defnedilen Vahab Bin Hüseyin ile Süfyan Bin Ubeyne’nin mezarları bulunur ve sultan buranın artık kullanılamayacağını ve camii yapılmasını emreder…

Bugün camii içerisinde zindana defnedilmiş Sahabe-i Kiram’dan Amr bin As, Vehb bin Hüseyra, Sufyan İbni Uyeyne (R.A.) lara ait olduğuna inanılan türbeler var.

Türbeleri ziyaret ettiğinizde peygamber efendimiz Hz. Muhammet (S.A.V.)’in eşyalarının fotoğraflarını da görebilirsiniz.

Karaköy Yer altı Camii içerisinde 53 Horasan tipi kolon mevcut.

Camii bu kolonlarla birlikte 2100 m2 iken kolonların kapladığı 600 m2’yi çıkardığımızda 1500 m2 namaz kılınacak yer kalıyor.

Camii’ye girerken sırtınız kıbleye gelir

Yer altı Camii’nde iki kapı bulunuyor, kapılardan biri merdivenlerin başında bulunurken diğeri de Karaköy vapur iskelesine çıkan yola açılıyor, ilginç olanı ise bu kapıdan girerken sırtınızın kıbleye bakması…

İnsan boyunda mihrap

Yine diğer camilere nazaran bütün bölmelerinde olduğu gibi caminin mihrabı çok büyük değil, bir insan boyunda ve çini işlemelidir.

Camiinin havalandırması

Yer altı camii sürekli klimalarla havalandırılımakta olup yukarıdan da açılmış havalandırmalar mevcuttur. Bu havalandırmalar aynı zamanda camiinin ışıklandırılmasında da yardımcı oluyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim