• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 8 °C
  • Ankara : 12 °C
  • İstanbul : 17 °C

Tekden KolejindeTÜZDEV Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen üstün zekalı öğrenci eğitim programı gerçekleştirildi

Tekden KolejindeTÜZDEV Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen üstün zekalı  öğrenci eğitim  programı  gerçekleştirildi
Üstün Zekalı Çocukların Eğitmenleri Yetiştirilecek“SOSYAL BİLİM OLMADAN BİLİM ADAMI OLMAZ”
İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kültür Eyvanı Derneği ve Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) Kayseri Şubesi tarafından düzenlenen 'üstün zekalı yetenekli öğrencilerin eğitmenlerini yetiştirme programı Tekden Kolejinde gerçekleştirildi.

TÜZDEV MİLLİ DEĞERLERE SAHİP ÇIKMAK MAKSATIYLA KURULMUŞTUR
TEKDEN Koleji konferans salonunda düzenlenen açılış törenine TEKDEN Yönetim Kurulu Başkanı ve TÜZDEV Genel Başkanı Kemal Tekden ve öğretmenler katıldı. Açılış töreninde bir konuşma yapan TÜZDEV Genel Başkanı ve TEKDEN Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tekden, "Üstün zekalı çocuklarımıza karşı çalışmalar yapmak kaygısındayız. Kayseri'de Kültür Eyvanı Derneği gençlerimizin milli kültürüne, hassasiyetlerini yükseltmek bu konuda onları daha da donanımlı hale getirmek bu ülkenin milli değerlerine sahip çıkmak maksadıyla kurulmuştur. Bizim çocuklarımızı alıp götürüp orda burada eğiten ülkeler var. Alıp götürülen üstün zekalı insanlarımı alıp götürdüler biz o insanlarımız kaybettik. Kanuni döneminde her alanda bir, dehalar çıkartılmış. Bugün neden çıkartamıyoruz? 15 Milyar İslam dünyasında neden dahiler çıkmıyor? 15 Milyon Yahudiler arasında bir tek dahiler neden çıkıyor? Durumu incelediğinizde her toplumda üstün zekalı çocukları ayrıştırmışlardır. 10 Bir civarında dünyada dahi var, yüzde 2 üstün zekalı insan var. Ama Yahudiler bunu çok iyi değerlendirmişler” dedi.

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDE AYDINLIK OLACAK
TÜZDEV Genel Başkanı Dr. Kemal Tekden; “ Eşitsizlikler arasında eşit davranmak eşitsizlik yoktur diye çok iyi bir söz vardır. Çocuklarda farklı farklı zekalar vardır. Ama siz bunlara eşit davranmaya çalışırsınız. Önümüzdeki yıllarda, gelişmeler olacağına inanıyorum. Yahudi çocukları analiz edip çocuğa göre eğitim veriyor. Her çocuk bu eğitimi alacak demiyor. Çocuğun zekasına göre eğitim veriliyor. Üstün zekalı çocukları alıp götürmüşler, o çocuklar büyümüş şimdi biz Avrupa nasıl eğitim veriyor şu dehalara bak diye hayıflanıp duruyoruz. Oysa o eğitimi verenler bizim çocuklarımız. Boşuna dünya devleti olmamışlar, Boşuna dünya da güç elde etmemişler. Eğer biz üstün zekalı eğitimlerimize başlar ve çocuklarımıza sahip çıkarsak inşallah Türkiye’nin önünde büyük bir aydınlık olacak. Allah bir takım ülkelere petrol nasip eylemiş. Nasıl har vurup harman savurduklarını izliyorsunuz. Onlara bugün petrol kaynakları tükendiği vakit dünyanın en fakir ülkeleri denilecek o ülkelere. Bu ülkeler böyle, ama kendi çocuklarına yatırım yapan ülkelerin geleceği daha aydınlık bir ülke olacaktır. Biz göremezsek de 30 yıl 40 yıl sonra Türkiye’nin kendine layık seviyelere gelmesi lazım. Onun için gayret ediyoruz. Bunun için çabamız. Onun için tüm buradaki öğretmenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN İLK MİLLİ VAKFIYIZ
Tekden; “Eskiler çocuğu anlamak için şöyle diyor; Keşif ve İnkişaf birçok yerde örnek veriyorum bu durumu çok hoşuma gidiyor. Bütün yönleriyle çocuğu keşfedeceksiniz. Keşfedip ona öyle bir sevgi ile yaklaşacaksınız ki, Onu inkişaf ettirmek geliştirmek, ondan sonra mümkün olacaktır. İşte bizim vakfımız Türkiye Üstün Zekalı ve Dahi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) önceli çocuktur. Bugün, Türkiye’deki ilk Milli vakıf olarak biz vakfımızı nitelendiriyoruz. Çocuklarımızı analiz ederken onlara kimlik ve kişilik kazandırmak adına Milli değerlerimize sahip çıkan bu Millete layık olan insanları hayat için yetiştiriyoruz. Aksi takdirde deha olamazlar bu çocuklar. Milletine mecburiyetliğini kaybetmiş insanlardan dahi çıkmaz. Sosyal ilimler olmadan bilim adamı olmaz. Üstün zekalı insanlar teknolojileri geliştirirler. Sosyal Alandaki ilimler olmaz ise bilimde ilerleme olmaz, teknolojide artış olmaz. Mevlana’nın mesnevisinde bir söze rast geldim; Beni o kadar çok etkiledi ki; Her insan kendi içinde cevheri çıkarması gerekir. Her insanın içerisinden gerçekten cevherler çıkar. Bunlara bir bakarsnız ki dehayı doğurmuşlardır. Hepinize bu programa katıldığınız için şükranlarımızı sunuyorum” dedi.


Toplantı daha sonra diğer konuşmacıların yaptığı sunumlarla sona erdi. İki gün süren toplantıya Türkiye’nin üstün zekalı çocuklarına sahip çıkılması yönünde programa katılan öğretmenler hemfikir olduklarını ifade ettiler. Geleceğin teminatı çocuklarımıza sahip çıkmak milli kültür açısından büyük bir zenginlik olduğu toplantı sonrasında yapılan açıklamalarla deklare edildi.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim