• BIST 95.852
  • Altın 190,976
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Kayseri : 26 °C
  • Ankara : 24 °C
  • İstanbul : 26 °C

Terörle mücadelede polis devrede

Terörle mücadelede polis devrede
13 Mehmetçiğin şehit olduğu Silvan saldırısı, terörle mücadelede yeni tedbirleri gündeme getirdi. 22.Temmuz.2011,08:24:08
Abdulhamit Bilici- ZAMAN


Başbakan Erdoğan, iç güvenlikte polisin kullanılmasıyla ilgili çalışma yaptıklarını ve hudut birlikleri üzerinde durduklarını açıkladı. Bunun için ilk etapta5 bin kişilik bir yapı oluşturacaklarını söyledi. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nden ise geri adım atmayacaklarını vurguladı.
Silvan saldırısının ardından Bundan sonraki süreç çok daha farklı olacak. diyen Başbakan Tayyip Erdoğan, terörle mücadelede yeni yöntemlere başvurabileceklerinin mesajını verdi. Kıbrıs dönüşünde gazetecilerin, gündemdeki konulara ilişkin sorularını cevaplayan Erdoğan, Terörle mücadele çerçevesinde iç güvenlikte polisin kullanılmasıyla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Bölgelerin hassasiyetine göre bu konuda adım atılacak. dedi. Üzerinde durdukları bir diğer konunun hudut birlikleri olduğunu belirten Erdoğan, bunun için ilk etapta 5 bin kişilik bir yapı oluşturacaklarını söyledi. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'nden ise geri adım atmalarının söz konusu olmadığını vurguladı. Dolmabahçe'deki toplantıya benzer ancak daha dar kapsamlı toplantılar yapabileceklerinin altını çizdi. Ağustostaki Yüksek Askerî Şûra konusuna da değinen Erdoğan, general sayısını azaltmaya yönelik yapılmış bir çalışmanın bulunmadığını ifade etti.

Başbakan, Kıbrıs'la ilgili olarak da dikkat çekici açıklamalar yaptı. Avrupa Birliği'nin Kıbrıslı Türklere haksızlık yaptığını, Türkiye'yi ise açıkça aldattığını kaydetti. Annan Planı referandumunda Türklerin yüzde 65 evet, Rumların yüzde 75 hayır dediğini hatırlattı. Erdoğan, Ada'daki çeteler ve mafya ile mücadele konusunda ise Kumar mafyası orada. Aç, sefil oraya gidenler bu tür çeteleşmelere zemin hazırlıyor. Buna karşı KKTC'nin etkin ve farklı tedbirler alması gerekir. Kıbrıs'ın huzur bölgesi olmaya devam etmesi buna bağlı. ifadelerini kullandı.

Kıbrıs meselesinde AB'yi Türkiye'yi aldatmakla suçlayan Başbakan, yeni dönemde Ada'nın ekonomisinin geliştirilmesine yönelik politikalar geliştirileceğinin işaretini verdi. Bu çerçevede markaları bir araya getirenalışverişmerkezleri açılabileceğini, Baf'a havaalanı düşünülebileceğini söyledi. Erdoğan, Ada'daki çeteler ve mafya ile de daha etkin mücadele edilmesi gerektiğini anlattı. Başbakan'ın uçakta kendisine eşlik eden gazetecilere yaptığı açıklamalar özetle şöyle:

AB, BİZİ BAŞKALARIYLA KARIŞTIRMASIN

Kıbrıs'la ilgili çıkışımız, tamamen bizim belirlediğimiz bir politika. Önceki dönemlerle veya başka isimlerin politikalarıyla karşılaştırması bizi üzer. Rumların AB dönem başkanlığına tepki de bizim politikamız. Zaten Rumların ilk kez dönem başkanlıkları gündeme geliyor. Avrupa Birliği, Kıbrıslı Türklere haksızlık yaptı Türkiye'yi ise açıkça aldattı, bize dürüst davranmadılar. Annan Planı referandumunda Türkler yüzde 65 evet, Rumlar yüzde 75 hayır demesine rağmen Türk tarafını cezalandırdılar. Bu referandum süreciyle ilgili Annan'ın yazdığı raporun, BM Güvenlik Konseyi'nde hâlâ sümen altında bekletiliyor olması düşündürücü. Hristofyas, yeniden Annan Planı'nın peşinde mi, yoksa başka bir plan mı istiyor? Genel Sekreter Ban Ki-moon'un yeni bir planı yok. Kıbrıslı Türklerden ve Türkiye'den başka bir öneri sunan da yok. Garantör ülke Yunanistan ortada görünmüyor. İngiltere ise biz bir şey gündeme getirirsek, pozisyonunu açıklıyor. Bu şartlarda, BM gözetiminde yapılması planlanan 19 toplantı yapılabilecek mi merak ediyorum. Güney Kıbrıs'taki siyasi kördüğüm nasıl çözülecek bilmiyorum. Biz, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na çözüm yolundaki görüşmeler için her türlü desteği vereceğiz. Olursa olur, olmazsa olmaz.

RUMLARIN ÇÖPE ATTIĞI PLANI NİYE MASAYA GETİRELİM?

Annan Planı'nda verilen Güzelyurt'u artık vermeyiz dediniz. Annan Planı, Türkiye için de bitti mi?

Rumlar, Annan Planı'nı çöpe attık diyor. Çöpe attıkları planı niye bir daha masaya koyalım? Bakan arkadaşlarımla helikopterle Güzelyurt'u havadan gördük. Gerçekten güzel yurtmuş.

KKTC'YE İKİNCİ HAVAALANI DÜŞÜNÜLEBİLİR

KKTC ekonomisinin gelişmesi için markaları bir araya getiren alışveriş merkezleri açılabilir. Bu hem güneye yönelimi azaltır hem de turistlere hitap eder. Baf'a havaalanı düşünülebilir. Bu havaalanı Ercan'a alternatif olacağı gibi Dipkarpaz'a hızlı ulaşımı sağlar. Şu an Ercan-Dipkarpaz arası karadan 2-2,5 saat sürüyor.

KIBRIS'IN DA KUMAR MAFYASI VAR

Kıbrıs'taki konuşmalarınızda Ada'daki çeteler ve mafya ile mücadeleden bahsettiniz. Bu konuda ne yapılacak?

Kumar mafyası orada. Aç, sefil oraya gidenler bu tür çeteleşmelere zemin hazırlıyor. Buna karşı KKTC'nin etkin ve farklı tedbirler alması gerekir. Kıbrıs'ın huzur bölgesi olmaya devam etmesi buna bağlı.

GENERAL SAYISINI AZALTMAYA YÖNELİK HENÜZ BİR ÇALIŞMA YOK
Bu yılki Yüksek Askerî Şûra'da general sayısını azaltmaya yönelik yapılmış bir çalışma yok. YAŞ öncesi çalışmalarıGenelkurmayyapıyor. Üst düzey terfi ve tayinleri biz yaptıktan sonra kısa süre içinde komutanlar da diğer atamaları yapıyor. Üzerinde en çok durduğumuz konu, hudut birlikleri konusu. İlk etapta 5 bin kişilik bir yapı oluşturulacak. Bunun ilanı da çıktı.

İÇ GÜVENLİKTE POLİSİ KULLANMAYI DÜŞÜNÜYORUZ
Terörle mücadele çerçevesinde iç güvenlikte polisin kullanılmasıyla ilgili bir çalışma yapıyoruz. Bölgelerin hassasiyetine göre bu konuda adım atılacak.

Silvan olayı, sorunun çözümüne bakışınızı değiştirdi mi?

Farklı düşünmek zorundayız. Kötü niyetlilere karşı iyi niyet taşıyamayız. Bağımsızlar geldi, arkadaşlarımız da görüştü. Ama sakız çiğner gibi sürekli dışlandıklarını söylüyorlar. CHP'yi nasıl Meclis'e katılmaya çağırdıksa, onları da çağırdık. Neden dışlayalım? Tabii, CHP'ye de, onlara da 'Gelmeseniz de Meclis çalışmalarına devam eder' dedik. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'ni her şeye rağmen devam ettireceğiz. Dolmabahçe'de yaptığımıza benzer, belki daha dar kapsamlı toplantılar yapabiliriz. Maalesef o toplantılarımıza katılmış bazı isimlerin, daha sonra süreci dinamitleme rolüne soyunması da üzücü.

İŞLERİNE GELDİĞİNDE İMRALI'YLA UYUMLULAR

İmralı'dan uzlaşma olduğuna dair olumlu mesaj geldikten bir hafta sonra Silvan saldırısı yaşandı. İmralı'nın örgüte etkisi var mı, yok mu? Bu durumda İmralı ile görüşmek anlamsızlaşıyor mu?

İşlerine geldiğinde İmralı ile uyumlu davranıyorlar, işlerine gelmediğinde uyumsuz oluyorlar. Dağdakilerin isimlerini anmak istemiyorum, ama çift başlılık ortada. Dağda da çift başlılık var. Böylece süreci haince işletiyorlar. Devlet, keyfi operasyon yapmaz. İstihbarat alırsa yapar. Bölücü terör örgütü silahı bıraksa, terör minimize olur. Bir istihbarat gelmedikçe de güvenlik güçleri operasyon yapmaz. Ama güvenlik güçlerinin silah bırakması istenebilir mi? Bu, zaten onların birinci görevi, varlık sebebi.

Ekonomik krize karşı 2008'e göre yere daha sağlam basıyoruz


Muhtemel ekonomik sıkıntı senaryolarına karşı önceki krizin başladığı güne göre daha sağlam yere basıyoruz. Büyüme çift haneye ulaşarak rekor kırdı istihdam ise tek haneli seviyeye geriledi. İşsizlik oranı, mevsimin yardımıyla iki üç ay daha da düşecektir. İşsizliği 2-3 puan daha düşürürsek, 2012'ye daha iyi girmiş oluruz. İstihdamla ilgili birçok kurumla birlikte attığımız adımlar, sonuçlarını veriyor.

Sözleşmelilerin sorununu çözmeye çalışıyoruz

KİT'lerdeki sözleşmelilerin sorununu çözmek için çalışma yapılıyor. Ücret açısından adil olmayan bazı uygulamalar var. Gerekli yasal değişiklikler için çalışılıyor. Belediyelerin, kendilerine iş yapan taşeronların elemanlarına verdiği ücretleri şartnameye koyup denetleme imkânı var ve bunu yapıyor olmalılar. Ancak bazen işe girişte kabul edilen ücrete zamanla itiraz ediliyor. Türkiye'nin bugünkü şartlarını ve istihdam zorluklarını da unutmamak gerekir.


Terör örgütünde çift başlılık var

Başbakan Erdoğan, 'terör örgütünde Abdullah Öcalan'ın etkisinin azaldığı' yönündeki tartışmalarla ilgili olarak çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, İmralı ile görüşmek anlamsızlaşıyor mu? sorusuna İşlerine geldiğinde İmralı ile uyumlu davranıyorlar, işlerine gelmediğinde uyumsuz oluyorlar. Dağdakilerin isimlerini anmak istemiyorum ama çift başlılık ortada. Dağda da çift başlılık var. Böylece süreci haince işletiyorlar. cevabını verdi. Erdoğan, ayrıca devletin istihbarat almadan keyfî operasyon yapmadığının altını çizdi ve PKK'nın silah bırakması durumunda terörün minimize olacağını söyledi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim