• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 7 °C
  • Ankara : 11 °C
  • İstanbul : 14 °C

TORBA YASA

TORBA YASA
İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI KAYSERİ ŞUBE BAŞKANI HAMDİ ATAY:

İnşaat Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Hamdi Atay, "TMMOB Yasası dahil birçok yasada değişiklik yapmayı öngören Torba Yasa Tasarısı, kamusal alanların ranta açılmasına ve kamusal denetimi yok etmeye yöneliktir" dedi. 
İnşaat Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanı Hamdi Atay, yeni çıkacak olan Torba Yasası Tasarısı hakkında basın toplantısı düzenledi. Makine Mühendisleri Odası Kayseri Şube Başkanlığı'nda düzenlenen toplantıda konuşan Atay, tasarıyı değerlendirdi. Atay, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, TMMOB Kanunu ile İmar Kanunu, Çevre Kanunu, Tapu Kanunu, Kat Mülkiyeti Kanunu, Belediye Kanunu ve Belediye Gelirleri Kanunu ve diğer pek çok kanunda kapsamlı değişiklikler öngören bir yasa tasarısı hazırlanmıştır. Yukarıda belirtilen yasalarda yapılmak istenen değişikliklerin birbirleriyle çok yönlü bağlantıları bulunmaktadır. Torba yasa tasarısı, özetle rant eksenli kentsel, kırsal dönüşüm alanları olarak kurgulanan yerlerde halkın varlıkları ile bütün kamusal alanların tasarrufunun mülksüzleştirme yoluyla el değiştirmesini; bu varlık ve alanların ülke ve bölge ölçekli düzenlenecek bütüncül mekansal strateji planları, çevre düzeni planları, imar planları ile Yüksek Planlama Kurulu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerinden iktidara bağlanmasını ve iktidarın kontrolündeki yapı inşaat sektörü üzerinden metalaştırılarak sermaye-piyasa çıkarlarına tabi kılınması hedeflere yöneliktir. Tasarıda geçen 'kamulaştırma' kılıfının ardındaki gerçek budur. Tasarı, işçi sağlığı ve iş güvenliği dahil yapılara ilişkin işverenlerin sorumluluğunu teknikerlerin de dahil edildiği şantiye şefliğine, yapıların mevzuata uygunluğunu mühendis ve mimarların fenni mesullüğüne yüklemek, mimarlık ve mühendisliğin tasarım sürecini yapı denetim firmalarının faaliyet alanına tahsis etme gibi birçok önemli ayrıntıyı da içermektedir. 6235 sayılı TMMOB Yasası'nın değiştirilmesi ile bütün ülkenin rant eksenli olarak imara açılması arasında bir bütünlük bulunmaktadır. TMMOB Yasası'nda değişiklik öngören hükümler, Anayasanın 135. maddesinde tanımlanmış kamu kuruluşu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, kamusal yerinden yönetim kuruluşu konumlarına son verilmesini ve TMMOB'ye bağlı meslek odalarının özellikle yapı sektöründe yaşamsal önemi bulunan, bilimsel ve teknik gerekliliklerle belirlenen kamusal denetim fonksiyonlarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır" dedi.
Atay ayrıca, "Tasarı, özellikle meslek odalarının kamu kuruluşu niteliğinin çıkarılmasıyla, Odalarımızı halkımızdan uzaklaştırmayı ve etkisizleştirmeyi, üyelerimizin Odalarla ilişkisini zayıflatmayı hedeflemektedir. Özellikle 2007 yılından sonra hedefine yerleştirdiği, 2011 yılındaki kanun hükmünde kararnamelerle tırmandırdığı meslek odalarını etkisizleştirme doğrultusundaki çabalarını tüm hızıyla sürdürmektedir. Anayasanın 135. maddesine açıkça aykırılık oluşturan bu girişiminin, meslek odalarının devasa rantların önünde engel oluşturması, kısaca sömürü, rant, yağma içerikli ekonomik sosyal dönüşüme direnmesi ile yakından bağı bulunmaktadır. İlimizde hizmet eden meslek odaları olarak, yanlı siyasetten uzak, güçlü ve etkin meslek odalarına ilimizin ve ülkemizin ihtiyacının olduğunu, bu süreçte mesleğimiz ve odamız üzerinde otoriter ve vesayet oluşturma boyutuna karşı, mesleğimizin, meslektaşlarımızın ve kamunun haklarını koruma adına mücadele etmeye ve evvelinde olduğu gibi meslek ve meslektaş odaklı olarak ülkemize, ilimize ve meslektaşlarımıza hizmet etme gayreti içerisinde olacağımızı ifade ediyor" ifadelerini kullandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim