• BIST 115.857
  • Altın 166,801
  • Dolar 3,9451
  • Euro 4,8634
  • Kayseri : 20 °C
  • Ankara : 17 °C
  • İstanbul : 15 °C

Tuncay Özkan, Sedat Peker, Levent Göktaş da serbest mi ?

Tuncay Özkan, Sedat Peker, Levent Göktaş da serbest mi ?
Çağlayan'da tahliye beklentisi. İstanrmbul 21. Ağır Cezça mahkemesi başvuruları değerlendiriyor.

Silivri tutukluları serbest bırakılma aşamasında. Tuncay özkan, Levent Göktaş ve Sedat Peker tahliye için başvuruda bulundu. Ergenekon tutukluları İlker Başbuğ'dan sonra tahliye kuyruğunda. Tuncay Özkan kimdir? Sedat Peker kimdir? Levent Göktaş kimdir

İlker Başbuğ'un Anayasa Mahkemesi'nin verdiği "Kişilik hakları ihlal edilmiştir." kararından sonra serbest bırakılması, diğer Ergenekon tutuklularını da ümitlendirdi.
Ergenekon tutukluları Tuncay Özkan, Sedat Peker ve Levent Göktaş da bugün tahliye başvurusunda bulundu. Mahkeme'nin tahliye taleplerini bugün değerlendirmesi ve en geç yarın tahliye talebini ya kabul ya da ret etmesi bekleniyor.


Ergenekon Davası’nda tutuklu yargılanan Tuncay Özkan ve Levent Göktaş’ın avukatı Hüseyin Ersöz, tutuklu sanıkların tahliye taleplerini inceleyecek mahkemelerle ilgili sosyal medyada dikkat çeken bilgiler paylaştı.

Ergenekon hakimlerinin süreçten tamamen çekilmesinin ardından, tahliye taleplerini 3, 6, 8, 20 ve 21. Ağır Ceza Mahkemeleri’nin inceleyeceğini belirten Hüseyin Ersöz, bu mahkemeler hakkında sosyal medyada şu iddiaları öne sürdü:  

“Bu Mahkemelerden 3 ve 8. ACM'leri kritik”

“İstanbul 3.ACM'nin Başkanı Mehmet Karababa, Poyrazköy Davası’na bakan hakimlerdendi. Ayrıca Ahmet Şık'ın kitabını toplatan Nöbetçi Hâkimdi.”

“Mehmet Karababa Başkanlığın’daki İstanbul 3. ACM, Doğu Perinçek ve diger İşci Partililer’in tahliye taleplerini değerlendirecek.”

“İstanbul 8.ACM'nin halihazirdaki Üye Hakimi ise Balyoz Kararını veren İstanbul 10 ACM'nin eski üyesi Murat Üründü.”

“Murat Üründü'nün Heyette yeraldığı İstanbul 8.ACM ise Prof.Dr.Yalçın Küçük'ün tutukluluk durumunu inceleyecek.”

“Her iki isimi de en az 5 kez HSYK'ya şikayet ettiğimizi ve yargılama sırasında Reddi Hakim talebinde bulunduğumuzu hatırlatıyorum.”

Hatırlanacağı üzere Mehmet Karababa, Odatv bilgisayarında tespit edilen ancak daha sonra "bilgisayar korsanlığı" yoluyla yüklendiği ortaya çıkan Ahmet Şık'ın taslak kitabının toplatılmasına karar vermişti. Karababa aynı zamanda, Odatv Davası’nda bütün tahliye taleplerini reddetmesiyle de tanınıyor. Mehmet Karababa’nın bir başka özelliği ise Odatv’de yayınlanan, Ergenekon Davası’nın hakim, savcı ve istihbaratçı polislerinin katıldığı yemeğin fotoğraflarının yer aldığı davanın da hakimiydi.

Tuncay Özkan müebbet hapis cezasına çaptırıldı. Tuncay Özkan için mahkeme darbeye teşebbüs suçundan müebbet hapis cezası verdi. Tuncay Özkan hapse girmeden önce, "Türkiye'yi bir grup gericinin eline bırakmayacağız. Biz buradayız, bir şey varsa beni de gözaltına alsınlar" sözleriyle gündeme gelmişti.

ERGENEKON SANIĞII TUNCAY ÖZKAN KİMDİR?
Tuncay Özkan, Ergenekon sanıklarının arasında en medyatik olanlarından. Tuncay Özkan, Anasol-MHP hükümeti döneminde oldukça popüler bir gazeteciydi. Hükümetin özellikle sol kanadı ile kurduğu yakın ilişkiler sayesinde büyük sükse yaptı. Büyük medya gruplarının yönetiminlerinin başına geçti. Mehmet Emin Karamehmet onu Çukurova Medya grubu başkanı yaptı. Bir yandan DSP kanadı diğer yandan Mesut Yılmaz diğer yandan da Mehmet Emin Karamehmet ile çok iyi ilişkiler içinde olan Tuncay Özkan büyüdü de büyüdü. Taaa ki AK Parti iktidara gelene kadar. 


Ankara’da 1966 yılında doğdu. Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek Lisans Eğitimini Gazi Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde tamamladı. Gazeteciliğe 1981 yılında Ankara’da Rüzgârlı Sokak’taki yerel gazetelerde başladı. 1984 yılında Hürriyet Grubu’nun çıkardığı Hürgün gazetesinde çalıştı. Daha sonra Cumhuriyet gazetesinde görev aldı. 10 yıl Cumhuriyet gazetesinde çalıştıktan sonra 1993 yılında yazılı basından televizyona geçti ve Uğur Dündar’ın yapımcısı olduğu Arena programında Ankara sorumlusu olarak çalıştı.

1996 yılında İstanbul’a yerleşti. 2002 Temmuz ayına kadar Kanal D Televizyonu’nun Haber Merkezini yönetti. Bu dönemde Cüneyt Arcayürek ile tam yedi yıl aralıksız olarak her pazar günü çok meşhur olan “Politika Durağı” programını yaptı. Susurluk kazası ile ilgili haberleri ve araştırmalarıyla pek çok ödül aldı. Susurluk delilleri sayılan Mafya-Polis-Siyasetçi işbirliğinin kanıtları fotoğrafları buldu ve yayınladı.

Haziran 1998 – Şubat 2001 tarihleri arasında Radikal gazetesinde “Perde Arkası” adlı köşesinde çok ses getiren yazılarında faili meçhul siyasal cinayetler, mafya, yolsuzluk ve siyasi çürümenin boyutlarını belgeleriyle yayınladı. “Yeşil” kod adlı caninin kimlik bilgilerini ve devletten aldığı maaşı belgeledi. Faili meçhul cinayetlerle ilgili yazıları ve araştırmaları ile yolsuzluk haberleri savcılara delil sayıldı. Davalar açıldı.

Şubat 2001 tarihinden Temmuz 2002 tarihine kadar da Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Türkiye’yi sarsan “Futbolda Şike Skandalını” ortaya çıkardı. Bu dönemde yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yolsuzluk haberleri yüzünden, Erdoğan’ın düşmanlığını çekti. Haberler nedeniyle Erdoğan hakkında davalar açıldı. Bu davalar dokunulmazlık nedeniyle hâlâ bekliyor.

2002 Temmuz’unda, Çukurova Medya Grup Başkanı oldu. Bu dönemde Çukurova Medya Grubunun televizyon ve gazeteleri ShowTV, SkyTürk TV, Akşam ve Güneş gazetelerini 2. Irak savaşına karşı konumlaması ve savaşa karşı çıkması yüzünden Amerikan Savunma Bakan Yardımcıları Paul Wolfowitz ve Richard Perle’ün baskısı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve adamlarının ısrarlı isteği yüzünden gruptaki görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

2002 Temmuz’undan 2003 Aralık ayına kadar Akşam gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Bu dönemde ShowTV’de Altan Öymen, Mehmet Barlas ve Nazlı Ilıcak ile “Politika Kazanı”, Kemal Yavuz ile “Strateji” ve SkyTürk TV’de de “Söz Meclisi” programlarını gerçekleştirdi. Terör karşıtı çıkışlarıyla ses getirdi. Ekranlarda terör görüntülerinin yayınlanmaması için kampanya başlattı.

Tuncay Özkan; SHP Genel Başkanlığı döneminde Erdal İnönü’nün danışmanlığını da yaptı. Bu İnönü siyaseti bırakana kadar devam etti.

Özkan’ın 1979 yılında katledilen gazeteci Abdi İpekçi suikastı üzerine yaptığı “Abdi İpekçi” adlı belgeseli bulunuyor.

Tuncay Özkan 2004 yılında AKP iktidarının engellemelerine karşın Kanaltürk Televizyonu’nu kurdu. Ancak hemen RTÜK cezaları yağmaya başladı. İlk reklam yayın yasağı cezası Kanaltürk’e verildi. AKP’li Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın emriyle Kanaltürk özel olarak denetime alındı. Bakanlar Egemen Bağış ile bazı milletvekilleri reklam verenleri tek tek sıkıştırarak kanala reklam verilmesini engellediler. Daha sonra Matkap Operasyonu sırasında ortaya çıktı ki AKP Diyarbakır Milletvekili İhsan Aslan’dan talimat aldığını iddia eden bir korucu ailesi Kanaltürk’deki bir yayın nedeniyle Özkan’a suikast girişiminde dahi bulundu. Kanaltürk için Recep Tayyip Erdoğan’ın mecliste, boğazını göstererek “Bıçak kemiğe dayandı” demesi kanalın da sonunu getirdi. Kanala reklam verilmesi, film satılması engellendi. Kanal bu şartlar altında vergi borcu bahane edilerek makine ve ekipmanları icra yoluyla Maliye Bakanlığı’nca satışa çıkarılınca, el değiştirdi.

Tuncay Özkan; 2005-2008 yılları arasında 56 miting, 740 konferans verdi. 2007 yılında yapılan ve “Cumhuriyet Mitingleri” olarak adlandırılan Ankara, İstanbul ve İzmir mitinglerine milyonlarca yurttaşımız katıldı. Cumhuriyet mitingleri Türkiye’de ve dünyada büyük yankı buldu. Her biri bir demokrasi şöleni halinde geçti. Milyonlar Cumhuriyet ve Atatürk ilkelerine bağlılıklarını ortaya koydular.

Özkan, 2007 seçimleri sonrasında Biz Kaç Kişiyiz Hareketi’ni başlattı. Bu muhalif harekete bir hafta içinde 1 milyon 350 bin yurttaşımız katıldı.

Tuncay Özkan Kanaltürk’ün el değiştirmesinin ardından Kanal Biz adında yeni bir televizyon kanalı daha kurdu. Bu kanal tam yayına başlamıştı ki Özkan, 23 Eylül 2008 tarihinde Ergenekon tertibiyle tutuklandı. O günden bu yana Silivri’de tutuluyor. Özkan 28 Şubat’tan bu yana tecrit hücresinde tek başına kalıyor. Kanal Biz’in lisansı iptal edilerek yayınına iktidarca son verildi.

Tuncay Özkan’ın yayınlanan eserleri şunlardır:

• 50 Trilyonunuz Çalındı. Hayali İhracat Öyküsü.Kıyamet Mahkemesi (Şubat 1993)

• Çetin Emeç Suikastı: “Öldürün O Gazeteciyi” (Ağustos 1994)

• Uğur Mumcu Suikastı: “Suikast Raporu 93/96” (Nisan 1996)

• Bir Gizli Servisin Tarihi (Aralık 1996)

• Örtülü Ödenek Yolsuzlukları: Parsadan Hikayesi (Temmuz 1996)

• Abdullah Öcalan’ın yakalanışı: Operasyon (Şubat 2000)

• Bush ve Saddam’ın Gölgesinde Entrikalar Savaşı (Ocak 2003)

• Milli İstihbarat Teşkilatı-MİT’in Gizli Tarihi (Kasım 2003)

• CIA Kürtleri-Kürt Devletinin Gizli Tarihi (Mart 2004)

• Abdullah Öcalan Neden Verildi? Nasıl Yakalandı? Ne Olacak? (Temmuz 2005)

• Yaraya Tuz Bastım ‘Ermeni Soykırımı…’ (Nisan 2007)

Tutuklandıktan sonra yayınlanan eserleri şunlardır:

• Ergenekon Kitaplığı 1-Danıştay Cinayeti/Cumhuriyet’e Saldırı (Mayıs 2009)

• Ergenekon Kitaplığı 2-Bir Casusun İftiraları-Tuncay Güney Hakkında Her Şey (Temmuz 2009)

• Ergenekon Kitaplığı 3- Ergenekon: Çook Gizli Örgüt Nasıl Kurulur? (Kasım 2009)

• Zorbalığın Pençesinde: Silivri Günlüğü (Mart 2011)

• Hapiste Yatacak Olana Öğütler (Ekim 2011)

• Anne Hiç Canım Acımadı (2012)

LEVENT GÖKTAŞ KİMDİR?

Ergenekon soruşturması kapsamında Prof. Dr. Yalçın Küçük'le birlikte tutuklanarak cezaevine gönderilen emekli Albay Levent Göktaş'ın, sayısız ödülü olduğu ve Öcalan'ın Şam'dan çıkarıldığı operasyonda görev aldığı ortaya çıktı. 

“Ergenekon” soruşturması kapsamında tutuklanlanan emekli Albay Mustafa Levent Göktaş'ın PKK tarafından 25 kez pusuya düşürüldüğü ortaya çıktı. Star TV'de Uğur Dündar'ın sorularını yanıtlayan yine kendisi de emekli bir subay olan Sertar Öztürk, Göktaş'ın çok üstün vasıflara sahip bir asker olduğunu söyledi. İşte Öztürk'ün sözleri;

"SUBAYLAR ONA TAPARDI!"

Kendisi çok kahraman, tanıyan tüm subayların taptığı askeri bir liderdir. Yüksek irtifa serbest paraşütçüsü, su altı komandosudur. Özel kuvvetler içerisinde 92'den beri en kritik görevlerde yer almıştır. Eski bir savaşçı bir hukuk adamı, herkesin tanıdığı saygı duyduğu gıpta ile baktığı bir insandır. Kuzey Irak'ta çom önemli harekatların tamamına katılmıştır. Çünkü o operasyonların tamamında özel kuvvetler vardır. Özel operasyonların hepsind
e de Levent Göktaş vardır.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim