• BIST 102.410
  • Altın 186,954
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Kayseri : 11 °C
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 18 °C

Türkiye Hocasını anıyor

Türkiye Hocasını anıyor
Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'nın birçok yerinde de düzenlenecek programlarla Erbakan Hoca yad edilecek.
Türkiye, Erbakan Hoca'sını unutmadı, unutturmayacak. Saadet Partisi, Necmettin Erbakan'ın geçen yıl 27 Şubat'ta vefat etmesi nedeniyle 24 Şubat - 2 Mart tarihlerini 'Erbakan Haftası'' olarak belirlemenin ardından Türkiye'nin ve Avrupa'nın birçok yerinde düzenlenecek programlarla Erbakan Hoca yad edilecek.

Akit'ten Muhammet Erdoğan'ın haberine göre, düzenlenecek programlarda Erbakan'ın çocukları Fatih, Zeynep ve Elif Erbakan'ın yanı sıra SP Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve diğer bazı parti yöneticileri konuşmacı olarak yer alacak.

TBMM'DEN ETKİNLİK BEKLENİYOR

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Tacettin Çetinkaya, ''Sayın Erbakan, bu memlekete 50 yıl önemli hizmetler yaptı, Başbakanlık yaptı. Bundan dolayı TBMM'de bir etkinlik yapılması, sadece Milli Görüşçüleri değil, bütün milleti memnun edecektir'' dedi.

GÜL, ERBAKAN SÜRPRİZİNİ 27 ŞUBAT'A MI BIRAKTI?

Saadet Partisi lideri Mustafa Kamalak, Milli Görüş'ün kurucusu ve lideri Necmettin Erbakan için Köşk'ün proje hazırladığını ifade etti. Geçen yıl, Ekim ayında Köşk'te yapılan görüşmede gündeme geldiği bilinen projenin içeriğini bilmediklerini ifade eden Kamalak, “Cumhurbaşkanımız ‘proje bizde kalsın' dedi. Onun gerçek mahiyetini ben de bilmiyorum. Biz de merakla bekliyoruz.” dedi.

BÜTÜN DÜNYADA MEVLİD VE KUR'AN OKUNACAK

Erbakan için düzenlenen çalışmalarda hatim ve mevlid programları da unutulmadı. Başta Türkiye'nin 81 ili olmak üzere Türk Cumhuriyetleri'nde, İGMG teşkilatlarının bulunduğu Avrupa ülkeleri ve İslam ülkelerinde Erbakan Hoca için hatimler indirilerek ve vefat tarihi olan 27 Şubat'ta hatim duası yapılacak. Camilerde hatim dualarının okunması ve mevlid okunmasıyla icra edilecek programların televizyon ekranlarından da naklen verilmesi planlanıyor.

İNTERNET SİTESİ AÇILACAK

Öte yandan Necmettin Erbakan adına kurulacak bir internet sitesiyle de Milli Görüş lideri hakkındaki pek çok çalışma internet ortamına aktarılacak. Saadet Partisi il ve ilçe teşkilatları ile yurt içinde ve yurt dışında bazı sivil toplum örgütlerinin de bir dizi etkinlik gerçekleştireceğini söyledi.

7 BÖLGEDE ERBAKAN TIRI

Türkiye'nin 7 bölgesinde 7 ilde konuşlandırılacak Erbakan TIR'larında Hoca'yı anlatan fotoğraf sergilerine yazılı ve görsel materyallere yer verilecek. Haftaya özel olarak tasarlanan 'Erbakan Logosu' ve 'Erbakan Müziği' de bütün çalışmalarda kullanılacak.

SİNEVİZYON GÖSTERİSİ HAZIRLANDI

Erbakan'la ilgili üç sinevizyon gösterisi hazırlandı. Bunlardan, Erbakan'ın hayatını fotoğraflarla anlatan sinevizyonda sanatçı Uğur Işılak'ın 'Namusum Üstüne' şarkısı kullanıldı. Haftaya ilişkin bütün programlarda kullanılmak üzere hazırlanan logoda Erbakan'ın "Her bahar bir çiçekle başlar." sözü ve fotoğrafı yer alıyor

ERBAKAN FOTOĞRAFLARI SERGİSİ

27 Şubat Pazartesi günü saat 11.00'da Ankara Metrosu Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi'nde ‘Erbakan Fotoğrafları Sergisi' tertip edilecek. Saadet Partisi Ankara İl Kadın Kollarının tertip ettiği sergi halka açık şekilde düzenlenecek.

ERBAKAN İÇİN ULUSLARARASI SEMPOZYUM

Merhum Erbakan'ın vefatına rastlayan tarihlerde Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM), İstanbul'da uluslararası 'Erbakan Sempozyumu' düzenleyecek. Hoca'nın siyaset hayatında rakipleri ve talebelerinin gözünden Erbakan'ın anlatılacağı sempozyuma AK Partili pek çok bakan ve İslam ülkelerinin temsilcilerinin katılacağı bildiriliyor.

ERBAKAN GECESİ DÜZENLENECEK

İstanbul'da Anadolu Gençlik Derneği ve SP Gençlik Kolları tarafından programların finali niteliğinde Sinan Erdem Kapalı Spor Salonu'nda 'Erbakan Gecesi' düzenlenecek. Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞDER) de Ankara Kocatepe'de 1 Mart'ta 'Öğretmen Erbakan' konulu sempozyum düzenleyecek.

İSLAM ÂLEMİNE HİZMET ETMİŞ BİR LİDERDİR

‘Erbakan Haftası' etkinlikleri bazı illerde daha erken başladı. Konya Ticaret Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen programda konuşan, Saadet Partisi eski Genel Başkanı Recai Kutan, Necmettin Erbakan'nın dünya çapında bir ilim adamı olduğunu dile getirerek, "Erbakan sadece Türkiye'ye değil İslam alemine de büyük ölçüde hizmet etmiş, yol göstermiş bir liderdi" diye konuştu.

BİR KONUDA KARAR VERDİĞİ ZAMAN YÜRÜR GİDERDİ

Eski Adalet Bakanı Şevket Kazan ise, Erbakan'ın inancının önünde hiçbir engelin duramadığını belirterek, "Bir konuda karar verdiği zaman yürür giderdi. Çalışmasının prensipleri vardı. Plan, program, organizasyon, takip… Vefat ettiği gün masasında o ay için yaptığı çalışma programı duruyordu. İş yapılıyor mu, yapılmıyor mu takip ederdi. O'nun kadar yaptığı işi takip eden birini görmedim. Sabır sahibi biriydi, vasıfları çoktu."

FAİZSİZ TÜRKİYE İÇİN ÇALIŞTI

Ankara, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi'nde (ESAM), düzenlenen konferansta konuşan 54.Hükümet Devlet Bakanı Fehim Adak, kapitalizmin mikrobunun faiz olduğunu söyleyerek, “Erbakan her zaman faizsiz Türkiye için çalıştı. Erbakan, ‘ülkenin faizle büyüyemez, faiz zenginlere ve rantçılara yarar, fakirler için zulümdür' demiştir” şeklinde konuştu.

İSMİ ÜNİVERSİTEYE VERİLSİN

İlim dünyasına büyük katkılar yapan Erbakan, isminin bilim yuvası olan 'bir üniversite'de yaşatılması; hem siyasetçiler hem sivil toplum kuruluşları hem bilim adamları tarafından büyük destek buldu. Ülkesine ve milletine ömrünü vakfeden; siyasi alanda olduğu kadar mühendis ve bilim adamı olarak birçok ilklere imza atan Erbakan'ın isminin, Türkiye'nin siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmesinde büyük katkı sağlayan Erbakan Hoca'nın siyasi kişiliğinin yanı sıra büyük bir ilim adamı olduğu ifade edilerek, Hoca'nın isminin yaşatılması gerektiği vurgulandı.

DENK BÜTÇEDE DEV ADIMLAR

Ekonomiyi güçlendirmenin önemli bir öncelik olduğuna vurgu yapan Erbakan, 1997 yılı bütçesini denk bütçe olarak yapmaya muvaffak olmuş ve bu bütçeyi Ocak ve Şubat aylarında denk bütçe olarak yürütmüştür. Halktan alınan vergilerin ve milli imkanların, haksız rant ekonomisi ile ufak bir zümreye aktarılması, milyonların ezilmesi, fakirleşmesi ve milli ekonominin tahrip olması politikasına son veren Erbakan'ın icraatı, rant ekonomisinin önünde önemli alternatif sundu.

GÜMÜŞ MOTOR İLE TARİHİ BİR ADIM

Erbakan, İstanbul Teknik Üniversitesi Motorlar Laboratuarında yüzde yüz yerli ilk motoru yaptı ve devamında 1956 yılında Türkiye'de ilk yerli motoru seri halde imal edecek olan, 200 ortaklı Gümüş Motor A.Ş.yi kurdu. Pancar Motor adıyla çalışan fabrikanın temelini 1956'da attı. Gümüş Motor fabrikasında seri imalat 1960'da başladı.

SAVUNMA SANAYİSİNE ÖNEM VERDİ

4 tane de ağır harp sanayi fabrikası; Tank fabrikası Top fabrikası Roket fabrikası, Harp gemisi fabrikası. Elektronik sanayi Testaş 2 tane. Telesan'ı kurulma süreci ile şekillenen dönem.

BÜYÜK PROJELERİ VARDI

Büyük ulaştırma tesisleri; Otoyol projeleri, bölünmüş yol projeleri, hızlı tren, hava meydanı ve liman projeleri vardı. Ağır sanayi hamlesi aslında 629 tane büyük tesisi ihtiva ediyor. Bunların içerisinde fabrika kuran fabrika olarak adlandırdığımız bölüm, enerji ve madencilik tesisleri 200 tane. Yatırımlar ise aralıksız devam ettirildi.

D-8 ÖRGÜTÜNÜN TEMELİNİ ATTI

1997'de Erbakan liderliğinde kurulan D-8 organizasyonuna üye ülkeler Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya ile ekonomik işbirliğine gitti. D-8 içinde yer alan ülkeler aynı zamanda İslam Konferansı Örgütü'nün de üyesidir. D-8 üyeleri, tabii kaynakları, kalabalık nüfusları ve potansiyel pazarlarından ötürü kendi bölgelerinde önemli konum arz etmektedir. D-8 girişiminin başlatılmasındaki amaç, büyük bir ekonomik potansiyeli, çeşitli kaynakları, geniş bir nüfus ve coğrafi alanı temsil eden 8 ülke arasında ticaret ilişkilerinde yeni fırsatlar oluşturmak ve çeşitlendirmek.


habervaktim

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim