• BIST 106.941
  • Altın 174,033
  • Dolar 4,1006
  • Euro 4,9925
  • Kayseri : 24 °C
  • Ankara : 26 °C
  • İstanbul : 23 °C

"Türkiye'deki fırsatlardan yararlanın"

"Türkiye'deki fırsatlardan yararlanın"
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, başkent Riga'daki resmi temasları çerçevesinde Türk-Leton İş Formu zirvesinin kapanış toplantısında konuştu.


Konuşmasında önce Türk işadamlarına Letonya'daki fırsatlardan bahseden Cumhurbaşkanı Gül, "Burada özellikle bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Bu ülkenin nüfusu 2 milyon civarında, çok büyük değil gibi gözükebilir. Ancak 2 milyon nüfusu olan bu ülkede 34 özel, 22 tane de devlet üniversitesi var. Bu kadar yetişkin insan var. Gayet nitelikli nüfusu var. O yüzden hatta birçok yetişkin nüfusu başka AB ülkelerine gidiyor. Beraber çalışılabilecek bir ülke. Beraber iş yapılabilecek ülke" diye konuştu.

Türkiye ile Letonya arasındaki ilişkilerin geçmişinin 1915'de başladığı söyleyen Gül, 2015'te iki ülke arasıdaki diplomatik ilişkilerin 90'ncı yılının kutlanacağını belirtti.

Gül, "Letonya'nın Naziler ve Rusya tarafından işgalini hiçbir zaman tanımamış, 1991'e kadar bu işgallere, bu ihlaklara hayır diyen bir ülke olmuş. Dolayısıyla Letonya ile olan işbirliği ve dayanışmamız gayet sağlamdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, AB sürecinde Letonya bizlere güçlü bir destek veriyor. Siyasi ilişkilerimiz mükememmelken, ekonomik ilişkilerimizin de gelişmesi gerekir. Ticaret hacmi 300 milyon dolar civarında. Ama bu yetersiz. Bu arada bazı büyük şirketlerimiz güzel işler yapıyor ama çok daha fazla iş imkanları var" ifadelerini kullandı.

"LETONYA GÜÇLÜ BİR EKONOMİK PERFORMANS GÖSTERİYOR"

Letonya'nın ekonomik performansının da "gayet iyi" olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Gül, "Bugün birçok AB ülkesinde gördüğümüz krizleri yaşamamış. Kriz yaşamış ama krizden kendi reçetesi ile çıkmasını bilmiş. Ve bugün Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkelerinden birisi. Türkiye de krizi yaşadı ama kendi reçetesi, dinamikleri ve kararlılığı ile bunları aştı. O bakımdan yatırım yapılabilir bir ülke, iş yapılabilir bir ülke" dedi.

Dünya Bankası'nın verilerine göre, iş yapılabilir ülkeler listesinde Letonya'nın 25. sırada yer aldığını söyleyen Gül, "Dolayısıyla alt yapı hazır. Böyle bir ülkede ne kadar çok uğraşırsanız, ortaklıklar kurarsanız, o kadar çok başarılı olacağınıza inanıyorum" dedi.
Gül konuşmasına şöyle devam etti:

"İki ülke arasında en önemli unsurlardan birisi tabi ki ulaştırma. THY 2006'dan bu yana Riga ile İstanbul arasında uçuyor. Ayrıca şimdi koyteynır trenleri ile, tren yolu ile ilgili, yani sizin üreteceğiniz, alıp satacağınız mallar, daha kolay, daha ucuza gidip gelsin diye bugün ulaştırma bakanlarımız bir niyet mektubu imzaladılar. Riga'dan Litvanya üzerinden, Beyaz Rusya üzerinden, Minsk'den, Ukrayna, Odesa'ya kadar geliyor. Odesa'dan Karadeniz üzerinden Ro-Ro gemileri ile limanlarımıza bağlantılar yapılacak. Dolayısıyla hem Türkiye'ye, hem de Türkiye'den diğer coğrafyalara malların gidiş gelişi sağlanmış olacak. Bütün bu altyapılar sizler için hazırlanıyor. Sizler daha çok iş yapın diye yapıyoruz. Ümit ediyoruz ki, bunlardan faydalanırsınız."

"TÜRKİYE'DEKİ FIRSATLARDAN YARARLANIN"

Konuşmasının ikinci bölümünde Letonyalı işadamlarına hitap eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ekonomisini verilerle kısa şekilde özetledi.

Gül, Türkiye Avrupa'nın 6. büyük ekonomisidir. Harcama paritesine göre Türkiye'nin GSMH rakamı 1 trilyonun üzerinde parası var. Dünyanın 16. en büyük ekonomisi. 10 sene sonrasi hedefimiz dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek. Dünyanın her yeriyle irtibatı olan büyük bir ülke. Böyle bir ülke ile sizinle iş yapma potansiyeli çok yüksektir" diye konuştu.

"EKONOMİK BÜYÜMEYİ BİLİNÇLİ ŞEKİLDE YAVAŞLATTIK"

Gül, " Türkiye'nin 2010 yılında büyümesi yüzde 9,5'tu. 2011 yılında yüzde 8.5 oldu. Çok büyüdüğümüz için, biraz ekonomi ısınmasın, tedbirli olalım. Avrupa'nın birçok ülkesinde büyük ekonomik krizler var diye, tedbirli olmayı bilinçli bir şekilde hükümetimiz ve ekonomi kurullarımız planladılar ve dün açıklandı geçtiğimiz yılki büyümemiz yüzde 2.2 oldu. Bankalarımız çok sağlam. 2008-2009'da yaşanan finans krizinde hiçbir bankamız devletten 1 cent bile borç istemedi. Bankalarımzın sermaye yeterlilik oranı yüzde 17'dir. Türkiye neredeyse Mastricht Kriterleri'ni karşılamaktadır. Bizim borç oranımız GSMH içinde yüzde 36'dır. Bütçe açığımız da yüzde 1.8'dir. İhracatımız 158 milyar dolardır" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, şunları söyledi:

"Böyle bir ülke ile sizler de çok büyük işbirliği yapabilirsiniz. Türk iş adamları Türkiye'nin dışında da çok başarılıdır. Orta Asya'daki şehirleri gezerseniz, oralardaki şehirlerin yüzde 80'ini Türk işadamları yapmıştır. Afrika'ya giderseniz, 44 ülkede büyükelçiliğimiz var. Birçok büyük ülkeler Afrika'da ekonomik yükü var diye büyükelçiliklerini kapatırken, Türkiye bu ülkelerde büyükelçilik açmaktadır. THY, İstanbul'dan 44 Afrika şehrine uçuş yapmaktadır. Bazı Afrika ülkeleri var ki, oraya sadece THY ile gidebilirsiniz. Tüm bunları ülkemi övmek için değil, size iş yapma, yatırım potansiyelinin olduğunu göstermek için söylüyorum. Bunları değerlendirin. Artık ülkelerimizin kalkınması, ülkelerimizin lokomotifleri özel sektörlerdir. Bizler artık sadece özel sektörün önünü açmaya uğraşıyoruz."

İKİ ÜLKE ARASINDA 5 İŞBİRLİĞİ ANLAŞMASI İMZALANDI

Bu arada Türk-Leton İş Forumu'nun sonunda iki ülke arasında 5 alanda işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşmalara Türkiye'yi temsilen MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, Letonya'yı temsilen Letonya İşverenler Konfederasyonu Başkanı Vitalijs Gavrilovs imzaladı.
iha
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim