• BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 5 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İstanbul : 13 °C

"TÜRKİYE'NİN EN BAŞARILI BELEDİYELERİNDEN BİRİ"

"TÜRKİYE'NİN EN BAŞARILI BELEDİYELERİNDEN BİRİ"
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'nin en başarılı belediyelerinden birisi olduğunu söyledi.
Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar Kayseri'nin gelişimine dikkat çekerek "Tüm Türkiye biliyor Kayseri Büyükşehir Belediyemiz, Türkiye'de en başarılı belediyelerden birisi. Bunun göstergeleri de ortada. Şuanda Kayseri, Türkiye'de gecekondusu olmayan, altyapı problemleri hemen hemen hiç olmayan, teknik altyapısını tamamlamış bir şehrimiz" dedi.

Kayseri sanayisinin bu kadar gelişmiş olmasının sanayiciye sağlanan bu ortamda şaşırtıcı olmadığını kaydeden Bakan Bayraktar, "Bu kadar büyük sanayinin Kayseri'de gelişmesi boşuna değil. Eğer siz bu yatırım ortamını oluşturamazsanız sanayici ve yatırımcı gelmez. Bu bakımdan Kayseri Büyükşehir Belediyemize ve merkezde bulunan 5 ilçe belediyesine yürekten teşekkür ediyorum. Çevre illerin nüfusu azalırken Kayseri'nin nüfusu devamlı artıyor ve sanayi devamlı gelişiyor" diye konuştu.

Dünyanın geldiği yapı itibariyle artık devletlerden öte şehirlerin birbirleriyle yarışır hale geldiğini anlatan Bakan Bayraktar, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu gelişen dünyaya ayak uydurmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı adında yeni bir yapı oluşturduk. Buradaki amacımız şehirlerimizin sorunlarıyla daha çok ilgilenmek, şehirlerin marka değerini daha çok arttırmak, şehirlerimizi dünyaya tanıtmaktır. Bu bakımdan Kayseri de önemli şehirlerimizden biridir. Kayseri, Anadolu'nun ortasında kadim bir şehirdir. Biz de bakanlık olarak belediyelerimize sonuna kadar yardımcıyız. O bakımdan çevreyle, atık suyla, katı atık, altyapıyla ilgili belediyelerin erişemediği noktada bizler yardımcıyız. Bu bakımdan vatandaşların, yatırımcıların, sanayicilerin işlerini kolaylaştırmak için bir dizi tedbirler alıyoruz. Bir takım kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bunlar belediyelerimizin işini de kolaylaştıracak. Böylece vatandaşların önündeki bürokratik engellerde kalkmış olacak."

Bakan Bayraktar'ı Kayseri'de görmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kurulmuş olmasının Türkiye için önemli bir fırsat olduğunu kaydederek "Ülkemizin yaşadığı belli başlı sorunlardan biri de şehirciliktir. Ülkemizde hiçbir Cumhuriyet hükümeti döneminde ayrı bir başlık altında böyle bir bakanlık oluşturulmadı. Ancak bu hükümetimiz döneminde özellikle şehirciliğin dikkate alınarak bir bakanlık oluşturulması ve sizin gibi işi iyi bilen, tecrübeli insanların bu işin başına getirilmesi bizi ayrıca mutlu etti" dedi.

İlerleyen dönemlerde belediyelerin İçişleri Bakanlığı'ndan ayrılarak Şehircilik Bakanlığı'na bağlanmasını ümit ettiğini ifade eden Başkan Özhaseki, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Belediyelerin, İçişleri Bakanlığı'nın mahalli idareler gibi bir birimin altında değil de Şehircilik Bakanlığı şemsiyesi altında toplanmasını sorunlarının konuşulup, tartışılıp ileriye doğru, doğru adımların atılacağı bir yapının oluşturulması olarak görüyorum ben. İnşallah sizin döneminizdeki bakanlık buna da vesile olur. Çünkü şehirlerde yaşayan insanlar eğer iyi hizmet alırlarsa mutlu oluyorlar. Sabah karşılaştıkları belediye sorunlarından da mutsuz olabiliyorlar. Ülkemizde şehirlerde yaşanan ataklar da zaten bunun bir göstergesi. Kayseri bu konuda sorunu olan, sıkıntısı olan bir şehir değil. Altından kalkamayacağı bir yükü yok. Altayapı ve üstyapı ile ilgili uzun boylu bir sorunu yok. Şimdi elimizde şehri geleceğe taşıyacak büyük projeler var. Onların gelişim aşamasındayız. Sizlerin de desteğini her zaman arkamızda görüyoruz."Ziyaretin sonunda Başkan Özhaseki, günün anısına Bakan Bayraktar'a Osmanlı motifleriyle süslenmiş el işlemesi cam bir ibrik armağan etti.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim