• BIST 106.839
  • Altın 173,099
  • Dolar 4,0730
  • Euro 4,9572
  • Kayseri : 21 °C
  • Ankara : 25 °C
  • İstanbul : 24 °C

Ülkücü İçiler Derneğinden Kıdem Tazminatı İsyanı

Ülkücü İçiler Derneğinden Kıdem Tazminatı İsyanı
Ülkücü İşçiler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Faik Şahin Şahintürk yaptığı basın açıklamasında, "İşçi kesiminin en büyük güvencesi olan kıdem tazminatı fona devredilmeye, kaldırılmaya ve adeta yok edilmeye çalışılmaktadır." dedi.
Ülkücü İşçiler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Faik Şahin Şahintürk yaptığı basın açıklamasında, "İşçi kesiminin en büyük güvencesi olan kıdem tazminatı fona devredilmeye, kaldırılmaya ve adeta yok edilmeye çalışılmaktadır." dedi.

Ülkücü İşçiler dernek binasında basın açıklaması yapan Ülkücü İşçiler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Faik Şahin Şahintürk, "İşçi kesiminin en büyük güvencesi olan kıdem tazminatı fona devredilmeye, kaldırılmaya ve adeta yok edilmeye çalışılmaktadır. Çalışma Bakanı Faruk Çelik 11 milyon işçinin kıdem tazminatı hak ettiğini ve bu işçilerden yüzde 8'inin kıdem tazminatı alabildiklerini, yüzde 92 'sinin ise kıdem tazminatlarını alamadıklarını, bu sorunun aşılabilmesi için çalışma yaptıklarını ve fon sisteminin devreye sokulacağını ifade etti'." diye konuştu.

İşçi aleyhine birtakım tespitlerinin olduğunu belirten Şahintürk, "İşveren, işçiden kestiği işsizlik sigortası, sigorta primi gibi oluşturulan fona kıdem tazminatı için yüzde 15 oranında vergi ödeyecek. İşçinin kıdem tazminatı hakkını bundan böyle işveren değil, fon ödeyecek. Fonun yönetiminde görev alan 4 kişiden sadece biri işçinin temsilcisi olacak. Kıdem tazminatı için artık 1 yıllık hizmet yetmeyecek, en az 10 yıl çalışmak gerekecek. 10'uncu yılda da tazminatın tamamı değil, bir kısmı alınabilecek. İşçi, tazminatının tamamını almak için emekliliğe hak kazanıncaya kadar beklemek zorunda kalacak." şeklinde konuştu. Bir yıl için 30 gün üzerinden kıdem tazminatı tutarı aşağıya çekilecek. Askere gidenler kıdem tazminatı alamayacak. Evlenip işten ayrılmak isteyen kadın işçiler kıdem tazminatı alamayacak. İşverenin tacizine, kötü muamelesine maruz kalan işçiler işten ayrılmak istediklerinde kıdem tazminatı alamayacak. Haklı ya da haksız yere, geçerli bir neden olsun ya da olmasın, işveren işçi çıkardığında artık kıdem tazminatı ödemeyecek. Yani işveren tazminat ödeme korkusu olmadan istediği gibi işçi çıkarabilecek. İşveren, ücret ya da ücret benzeri, ikramiye vs. ödemeleri zamanında yapmazsa, işçi ya duruma katlanacak ya da katlanmak istemeyip işten çıkarsa, kıdem tazminatı alamayacak. Yani işverenin ücret ödememesi bir anlamda cezasız kalacak. İşyerinin zorunlu nedenlerle bir haftadan fazla durması halinde kıdem tazminatı istenemeyecek. Prim ödeme gün sayısını doldurup da emekli yaşının gelmesini bekleyenler, kıdem tazminatını isteyemeyecek. Emeklilik yaşı çok ilerilere atıldığı için, hak etme yaşına gelene kadar parası fonda hapis kalacak. Belki de kıdem tazminatını almaya ömrü yetmeyecek. Geçerli sağlık nedeniyle işten ayrılanlar kıdem tazminatı alamayacak. 'İkale Sözleşmesi' yaparak işten ayrılmak isteyenler kıdem tazminatı alamayacak. İşverenler istediği zaman, istediği şekilde iş şartlarını değiştirebilecek, işçiye ya kabul et ya da işten çık diyebilecek. Karşılığında da kıdem tazminatı ödeme yükümlülüğü olmayacak. Yani işçi, işverenin kölesi yapılacak." şeklinde konuştu.

Kıdem tazminatının işverenin istediği şekle dönüştürüldüğünü belirten Şahintürk, "Siyasi iktidar kimin yanında ve kimin karşısında olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Ekmeğimizle ve gururumuzla oynanıyor. Siyasi iktidar acilen bu kararından vazgeçmelidir. Ülkenin sorunları, üretimle ilgili problemler her defasında Türk işçisini ezerek çözülmemelidir." ifadelerini kullandı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim