• BIST 103.200
  • Altın 196,867
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Kayseri : 21 °C
  • Ankara : 18 °C
  • İstanbul : 20 °C

Ünsal Ban: Vergi Kaçıranlar Yandı!...

Ünsal Ban: Vergi Kaçıranlar Yandı!...
Maliye Bakanlığı uygulamaya aldığı e-defter ve e-faturadan sonra yeni bir hamle daha gerçekleştiriyor. Bundan sonra ÖTV'nin de takibi dijital ortamda yapılacak. Profesör Doktor Ünsal Ban Bugün gazetesindeki yazısında bu konuyu ele aldı ve detayları ile anlattı.

Vergi kaçıran yandı!..

Geçtiğimiz dönemde yürürlüğe konan e-defter ve e-fatura uygulamalarının ardından, Özel Tüketim Vergisi'ne tabi malların üretimi ve ithali ile bu malların tüketicilere satış anına kadar geçen sürecin elektronik olarak izlenebileceği "ÖTV Takip Sistemi" geliyor.

Hedef, vatandaşın hak ve hukukunu gasp etmeyi adet edinmiş vergi kaçakçılarına göz açtırmamak.
Takip Sistemi'nin detaylarını yansıtacağız...

Öncesinde, ÖTV nedir kısaca hatırlayalım:

Sistem neler getiriyor?

ÖTV, lüks tüketimi ve çevreye, insan sağlığına zarar veren ürünlerin kullanımını azaltma amacı doğrultusunda, kanunlar ile belirlenmiş mallar üzerinden alınan vergidir. İlk olarak 2002 yılında 4760 Sayılı Kanun ile kabul edilen ÖTV, Avrupa Birliği Uyum Süreci'nde uygulamaya konulan bir modeldir.

Daha önce kullanılan 16 çeşit vergi ve fon sisteminin tek bir vergi sistemine dönüştürülmüş halidir.

Söz konusu sistemin uygulamaya geçmesi, Özel Tüketim Vergisi'ne tabi malların üretimi ve ithali ile bu ürünlerin tüketiciye teslimi aşamasına kadarki sürecin en etkin şekilde denetlenmesini sağlayacak.
Oluşabilecek vergi kayıp ve kaçağının yine en etkin şekilde tespit edilebilmesini mümkün kılacak.

Takip Sistemi dahilinde mükellefler dönem başı stok, dönem içi alış/satış, ithalat ve ihracat verilerini elektronik ortamda oluşturmak, muhafaza etmek ve gerektiğinde ibraz etmek zorunda olacak. Sistem, ilk aşamada akaryakıt ve tütün mamulleri üzerinde çalışacak olsa da ilerleyen süreçte diğer sektörler de uygulamaya dahil edilecek.

Böylece, ÖTV kaynaklı vergi kaybı da en aza indirgenmiş olacak.

Önemli başarı elde etti

Teknolojik yenilikleri bünyesinde geliştirdiği uygulamalar ile etkin denetim araçlarına dönüştüren Maliye Bakanlığı, kayıt dışılık savaşıyla vergi kaçakçılarının korkulu rüyası olmaya devam edecekmiş gibi görünüyor.

Henüz 10 yıl öncesine kadar %32,2 olan kayıt dışı ekonominin bugün %27 seviyelerine kadar gerilemiş olması, kayıt dışılık ile savaşta Maliye Bakanlığı'nın elde ettiği başarıyı özetliyor.

Aynı şekilde, vergi gelirlerinin artıyor olması da Maliye Bakanlığı denetim mekanizmasının etkinliğini artırdığını gösteriyor.

2004 yılında 100 milyar lira seviyesinde olan vergi gelirlerinin 278 milyar liraya yükselmiş; 26 milyar lira olan ÖTV gelirlerinin ise 72 milyar liraya yaklaşmış olması yine Maliye Bakanlığı'nın yenilikçi uygulamalarının ve halkımızın vergi konusunda bilinçlendirilmesinin meyveleri.

Kaçakçının oyun alanı da daralıyor

Yeni Gelir Vergisi Yasası, e-defter, e-fatura ve ÖTV Takip Sistemi gibi yenilikçi uygulamalar ile kayıt dışılıkla mücadelede önemli kazanımlar elde edilecektir.

Bahsi geçen yeni uygulamalar sayesinde kaçakçıların oyun alanları daraltılırken, vergi sistemindeki adaletsizlikler azaltılmış olacaktır.

Dahası, bu gibi yeni uygulamalar sayesinde vergi gelirlerimizin yükselmesi devletimizin imkânlarını daha da artıracaktır.

Bu durum da dolaylı vergi oranının azalmasını sağlayacağı gibi, halkımızın daha iyi ve kaliteli hizmet almasını mümkün kılacaktır.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim