• BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Kayseri : 3 °C
  • Ankara : 7 °C
  • İstanbul : 13 °C

ÜSTÜNEL: "İLGİLİ TÜM PERSONELE CEZA UYGULANACAKTIR"

ÜSTÜNEL: "İLGİLİ TÜM PERSONELE CEZA UYGULANACAKTIR"
Spor Etkinlikleri A.Ş. Genel Müdürü Ali Üstünel, Büyükşehir Belediyesi Köpek Bakım evinde EX olan ve raporu düzenledikten sonra defni gereken köpeklerin çöpe atılmasının görmezden gelinemeyecek ve affedilmez bir sorumsuzluk örneği olduğunu bildirdi.

Üstünel yaptığı açıklamasında, "07 Aralık 2014 Pazar günü Büyükşehir Belediyesi Köpek Bakımevinde meydana gelen ve sağduyu sahibi insanlarda haklı nefret ve infiale neden olan görüntü ve olaylarla ilgili yaptığımız çalışma ve araştırmalar, güvenlik kamera görüntülerinin çözülmesi ve alınan bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum" ifadesinde bulundu.
"Bahse konu gün saat 08:00'da mesaiye gelen bakıcı personellerimizden birisi kendi sorumluluk alanındaki barınakların temizliği esnasında 08 ve 15 No'lu barınaklarda, yavrulu iki annenin yavrularını reddettiğini ve yavruların da EX olduğunu görerek, yanlış bir şekilde üç ölü yavruyu ve bir başka barınakta EX olmuş yetişkin bir erkek köpeği çöp poşetine koyar ve diğer barınak atıkları ile birlikte poşetin ağız kısmını da düğümleyerek barınak girişindeki çöp konteynırına atar(Saat 10:09)" diyerek konu ile ilgili dakika dakika bilgi veren Üstünel, yaşanan olayı şu şekilde anlattı:
" Aynı gün saat 13:00'da Hayvanseverler kendilerine tahsis ettiğimiz otobüs ile barınağa giriş yapar. Gelen misafirlerin içerisinde sayıları toplamda yedi olan ve tavır ve davranışları ile görevlilerin dikkatini çeken, daha önce barınağa hiç gelmemiş bir grup vardır.
Saat 13:51'de bahse konu grup yavrulu annelerin bulunduğu bölüme toplu olarak gider, bir müddet 49 No'lu barınak önünde beklerler. sonra grup üyeleri ikiye bölünerek ayrı güzergahlardan gelerek barınak girişinde toplanırlar ve birlikte çöp konteynırının bulunduğu bölüme hareket ederler.
Saat 14:04'de aynı gruptan iki kişi hızlı adımlarla idari bölüme doğru gelerek barınakta bulunan hayvanseverlerden Musa isimli gönüllüyü yanlarına alarak tekrar çöp konteynırlarının bulunduğu bölüme giderler. Akabinde hep birlikte ellerinde yavru bir köpekle idari ofise gelerek görevlilere yavru köpeği çöp konteynırında bulduklarını ifade ederler.
Aynı grup 10 Aralık Çarşamba günü barınağa yeniden gelerek şüphe uyandıracak şekilde çalışan personele güvenlik kameraları ile ilgili sorular yöneltirler.
Oluşan şüphe üzerine yaptığımız araştırmayı detaylandırarak grup üyelerinden birkaçına ulaştığımızda; Bizleri de dehşete düşüren, inanmakta güçlük çektiğimiz çok farklı bir senaryonun uygulamaya konulduğunu ve gayri insani bir şekilde hayata geçirilmeye çalışıldığını gözlemledik.
Barınağa ziyaretçi görüntüsü vererek gelen gruptan iki kişinin, yavrulu annelerin bulunduğu bölümdeki 49 No'lu barınaktan sağlıklı bir yavruyu alarak ceplerine koyduğu ve çöp istasyonunun bulunduğu bölümde, EX olmuş diğer yavruların bulunduğu poşete yerleştirerek tüm yavruların canlı canlı çöpe atıldığı izlenimini vermeye çalıştıkları, tartışmasız şekilde anlaşılmıştır.
Yukarıda belirttiğim iddiaların tamamını doğrular nitelikteki kamera kayıtları, personel beyanları, insanlık dışı bu senaryoyu uygulamaya koyan grup üyelerinden bir kısmının elimizde mevcut görüntülü beyanları herhangi bir şüpheye mahal bırakmayacak nitelikte ve nettir. Konuya ilişkin hukuki süreçte başlatılacaktır.
Sonuç Olarak;
Barınakta EX olmuş köpeklerin Veteriner hekim tarafından görülerek, EX raporları tanzim edildikten sonra mevcut defin alanına defni gerekirken, büyük bir zafiyet göstererek personelimiz tarafından çöpe atılması görmezden gelinemeyecek, affedilemez bir sorumsuzluk örneği olup, ilgili tüm personele cezai müeyyideler uygulanmış / uygulanacaktır.
Bütün bu gelişmeler bir tarafa yaşadığımız bu hadiseden aldığımız dersler sonucu, personel eğitimlerine daha fazla özen göstererek, bundan böyle kesinlikle bu tür bir zafiyetin yaşanmasına fırsat vermeyeceğimizi ve barınak ziyaretleri esnasında da art niyetli kimseler tarafından gerçekleştirilmesi muhtemel olumsuzlukların önüne geçmek için her türlü tedbiri alacağımızı belirtmek isterim"

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim