• BIST 107.015
  • Altın 172,048
  • Dolar 4,0658
  • Euro 4,9307
  • Kayseri : 16 °C
  • Ankara : 22 °C
  • İstanbul : 24 °C

Van'da Yine 5.6'lık Deprem Oldu

Van'da Yine 5.6'lık Deprem Oldu
Van'da meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.6 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen 4.5 ile 3.7 büyüklükteki artçı şoklar yıkıma neden oldu. Enkazdan 23 kişi yaralı olarak çıkarılırken, 7 kişinin cansız bedeni bulundu
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezinden alınan bilgiye göre, saat 21.23’te merkez üssü Van’ın Edremit ilçesi olan 5.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezinden alınan bilgiye göre, saat 21.30’da merkez üssü Van’ın Edremit ilçesi olan 4.5 büyüklüğünde bir de artçı deprem meydana geldi.

>> 'ARTÇILARIN BÜYÜKLÜĞÜ 6.2'Yİ BULABİLİR'

>> KALAFAT: 5.6 YENİ BİR DEPREM

>> VAN'DA OKULLARIN AÇILMASI ERTELENDİ

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan açıklamaya göre Van Edremit'te meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından saat 04.30 itibari ile enkazdan 23 kişi yaralı olarak çıkarılırken, 7 kişinin cansız bedeninin çıkarıldığı bildirildi.

25 binanın hasar gördüğü belirtilen açıklama şöyle: "Van ili Edremit ilçesi merkezli 5.6 büyüklüğündeki deprem sonrası Başkanlığımızca ivedilikle yapılan hazırlıklar çerçevesinde; 16 askeri, 3 THY kargo ve 3 THY yolcu uçağı olmak üzere, toplam 22 uçak ile hava köprüsü kurularak arama-kurtarma ve sağlık personeli sevkiyatına başlanmıştır. Bölgeye 22 uçak ile; 104'ü sivil toplum kuruluşu mensubu olmak üzere toplam 783 arama - kurtarma personeli, 38 UMKE ekibi, 8 arama köpeği, 54 iş makinesi ve araç, 11 ambulans, 986 çadır, 5.280 battaniye gönderilmiştir. İlk belirlemelere göre; 25 binada hasar meydana gelmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu; arama-kurtarma ekiplerimizce enkazdan 23 vatandaşımız yaralı olarak çıkarılmıştır. Arama-kurtarma çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir. 7 vatandaşımız depremde hayatını kaybetmiştir. Uçaklarla ve karayoluyla arama-kurtarma ve sağlık personeli ile insani yardım malzemesi sevkiyatı devam etmektedir."

2 OTEL VE 1 DERSHANE DE ÇÖKTÜ

Çevre il ve ilçelerden de şiddetli hissedilen depremler özellikle Van’da büyük korku ve paniğe neden olurken, merkezde bulunan ve içerisinde gelişmeleri izlemek üzere bölgeye giden gazetecilerin de kaldığı iki otel, bir dershane ve 22 bina çöktü. Yıkılan 22 bina boş olduğundan köylerde can kaybı olmadığı belirtildi.

DHA MUHABİRLERİ ENKAZ ALTINDA

Van’da bu akşam saat 21.23’te meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan binalardan Bayram Otel’de kalan DHA muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir’den henüz haber alınamadı.

Deprem, arkadaşlarımız Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir otelin lobisinde haber geçmeye çalışırken meydana geldi. Müşterilerinin çoğunluğu basın mensubu ve arama kurtarma görevlisi olan 4 katlı otel yıkılırken, arkadaşlarımız Yılmaz ve Emir ile de henüz irtibat kurulamadı.

Arama kurtarma ekipleri otelin enkazında, aralarında arkadaşlarımızın da bulunduğu kişilere ulaşmaya çalışıyor.

ARAMA VE KURTARMA DEVAM EDİYOR

Çeşitli illerden Van’a 300 kişilik arama kurtarma ekibi sevk edildi. Binaların enkazında çalışmalara başlayan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ile Sivil Savunma Müdürlüğüne bağlı ekipler, 18 kişiyi enkazdan sağ çıkardı.

Kısa sürede otel ve yıkılan binaların enkazına ulaşan arama kurtarma ekipleri çevredeki vatandaşların da yardımıyla çalışma başlattı. Ambulanslar da otel enkazının bulunduğu bölgeye gelerek çıkartılan yaralıları hızla hastanelere taşıdı.

Van Vali Yardımcısı Murat Uzunparmak, Van’da 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan Bayram Oteli'nin resepsiyon görevlisinin enkazdan yaralı olarak çıkartıldığını ve otelde 30-35 kişinin bulunduğunu söylediğini açıkladı.

Bayram Otel ve Aslan Otel’in dolu olduğu, aralarında gazetecilerin de bulunduğu 100’den fazla kişinin enkaz altında bulunduğu belirtilmişti.

ARTÇI SARSINTILAR SÜRÜYOR

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi verilerine göre, Edremit merkezli 21.23’de meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından, geçen 5 saat süre içerisinde merkez üssünün çoğunluğu Edremit olmak üzere Van’da 29 sarsıntı kaydedildi. Depremlerin büyüklükleri, 2.6 ile 4.5 arasında ölçüldü.

KIZILAY'DAN 15 BİN ÇADIR

Türk Kızılayı’ndan yapılan açıklamada, Van’da meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki depremden sonra ülke genelindeki lojistik depolarda bulunan 15 bin çadırın araçlara yüklenmesi emri verildiği belirtildi. Öte yandan Türk Kızılayı Koordinasyon Merkezi’nden Van’a bir tır dolusu battaniye, uyku tulumu ve gıda maddesi gönderilirken, ayrıca 50’ye yakın personel de araçlarla bölgeye hareket etti.

Erciş’te görev yapan 30’a yakın ambulans ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) aracı Van’a sevk edildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından Erciş ilçe merkezinde kurulan 50 yatak kapasitesine sahip sahra hastanesinde de acil müdahaleler için hazırlık yapıldı.

KADIN DOĞUM HASTANESİNDE YANGIN ÇIKTI

Van’da bu gece meydana gelen Richter ölçeğine göre 5.6 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen 4.5 ile 3.7 büyüklüğündeki artçı şoklar sonrası kadın doğum hastanesinde küçük çaplı bir yangın çıktı. Yangın dolayısıyla bina boşaltıdı.

9 UÇAK VE YARDIM EKİPLERİ BÖLGEYE GÖNDERİLİYOR

Van’a 9 uçak ile arama kurtarma ekipleri gönderiliyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yetkilileri, Van ili Edremit ilçesi merkezli 5.6 büyüklüğündeki deprem sonrası Başkanlıkça ivedilikle yapılan hazırlıklar çerçevesinde; Van’a 9 uçak ile gönderilen arama ve kurtarma ekiplerinin gönderilmeye başlandığını bildirdi.

Van’a, İstanbul’dan 1 THY kargo uçağı, 2 THY yolcu uçağı, Ankara’dan 1 askeri, 1 THY, İzmir’den 1 askeri, Adana’dan 1 askeri, Diyarbakır’dan 1 askeri, Afyon’dan 1 askeri, olmak üzere toplam 5 askeri 4 THY uçağı ile arama-kurtarma ekipleri Van’a sevk ediliyor.

Bölgeye, Muş’tan 15 personel 2 arama-kurtarma aracı, Siirt’ten 9 personel, 2 arama-kurtarma aracı, 1 arama köpeği, Diyarbakır 34 personel, 2 arama-kurtarma aracı, 2 arama köpeği, Ankara;dan 20 personel, 2 arama-kurtarma aracı, İstanbul’dan 30 personel, 2 arama-kurtarma aracı, İzmir’den 30 personel, 2 arama-kurtarma aracı, Bursa’dan 60 personel, 2 arama-kurtarma aracı, Adana’dan 30 personel, 2 arama-kurtarma aracı, Bitlis’den 10 personel, 1 vinç, 1 arama-kurtarma aracı, Ağrı’dan 6 personel, 2 arama-kurtarma aracı, Iğdır’dan 7 personel, 1 arama-kurtarma aracı, Bingöl’den 6 personel, 2 arama-kurtarma aracı, Hakkari’den 5 personel, 2 arama-kurtarma aracı, Bitlis’den 10 personel, 1 vinç, 1 arama-kurtarma aracı, Erzurum’dan 32 personel, 1 kamyon, 1 arama-kurtarma aracı, Erzincan’dan 6 personel, 1 arama-kurtarma aracı, Kocaeli’den 15 personel bölgeye sevk edildi.

Düzce Batı Karadeniz Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi’nden Van’daki depremzedelerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 1250 çadır yola çıktı. Düzce Batı Karadeniz Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi’nde tırlara yüklenen çadırlar, deprem bölgesine gönderildi.

Merkez Müdürü Mustafa Yılmaz yaptığı açıklamada, Van’da yaşanan ikinci bir sarsıntının ardından merkezden bölgeye çadır takviyesi talebinde bulunulduğunu belirterek, "Bu kapsamda Bin 250 çadır tırlara yüklendi ve afet bölgesine yola çıktı" dedi.

Van’da merkez üssü Edremit ilçesi olan 5.6 büyüklüğündeki deprem sonrası Sakarya’dan 15 kişilik arama ve kurtarma ekibinin yola çıktığı bildirildi.

Ekibin havayolu ile Van’a gideceğini ifade eden Kurbanoğlu, "Van’da meydana gelen deprem nedeniyle, ekibimizi yeniden bölgeye gönderiyoruz. Ekibimizde 15 personel bulunuyor. 13 tane aracımızla birlikte ekibimiz yola çıktı. Şu an Sabiha Gökçen Havaalanı’na doğru yola çıktılar. Orada ayarlanacak olan bir kargo uçağına binerek bölgeye gidecekler" dedi.

Van’daki 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından, Jandarma Genel Komutanlığından 24, İstanbul Emniyet Müdürlüğünden ise 80 kişilik arama kurtarma timi bölgeye gitti.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Jandarma Genel Komutanlığından 24, İstanbul Emniyet Müdürlüğünden ise 80 kişilik olmak üzere 104 kişilik arama kurtarma timi bölgeye hareket etti. Depremin ardından Van’da güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarılırken, Erciş ilçesinden bin polis takviye olarak Van’a sevk edildi.

DAVUTOĞLU KRİZ KOORDİNASYON MERKEZİ'NDE

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Tespit edilen 25 yıkılan bina var. Bize ulaşan bilgilerden bunların 22’sinin boş olduğu tespit edildi. Kalan 3 binada, arama kurtarma çalışmaları sürüyor" dedi. Van’da meydana gelen 5.6 büyüklüğündeki deprem sırasında Erciş ilçesinde incelemede bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, sarsıntıdan kısa süre sonra eşi Sare Davutoğlu ile Van’a geldi.

İl Kriz Merkezinde gelişmeleri izleyen Davutoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bayram vesilesiyle önceki depremden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun ziyaretleri için Erciş’te bulunduğu sırada depremin meydana geldiğini ifade ederek, bu bayram gününde yeniden deprem acısını yaşamanın, büyük üzüntü verdiğini söyledi.

Depremin ardından hemen Erciş’ten Van’a geldiğini belirten Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Sayın Valimiz başta olmak üzere kriz yönetimi, depremin ilk anından itibaren yoğun bir çalışma temposu içinde. Deprem sonrası her gelişme Sayın Başbakanımıza bilgi olarak aktarıldı. Sayın Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Sayın Recep Akdağ, Sayın Taner Yıldız ve Sayın Hüseyin Çelik, Van’a intikal etmek üzereler. Tespit edilen 25 yıkılan bina var. Bize ulaşan bilgilerden bunların 22’sinin boş olduğu tespit edildi. Kalan 3 binada, arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

Yaralıların Bitlis, Erzurum ve Diyarbakır’a ambulans helikopterle sevk edildiğini bildiren Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "100’e yakın travma dolayısıyla hafif yaralımız var. Onlar da Van’da tedavi altında. Depremin ardından arama kurtarma ekipleri hemen devreye girdi. Önceki gelişmelerden tecrübeler ışığında, insan tespiti yapılan 3 binada, 153 kişilik arama kurtarma ekibi faaliyet gösteriyor.

Diğer illerimizden de Bitlis, Muş, İstanbul, Erzurum Diyarbakır illerinden de arama kurtarma ekipleri Van’a intikal ettiriliyor. Vatandaşlarımızın itidalli şekilde davranmaları gerekiyor. Gerek afet merkezimiz, gerek alandaki arama kurtarma ekiplerimiz, yoğun bir tempoyla çalışıyorlar. Bütün binalarda durum kontrol altında. Köylerle temas var. Şu anda kadar köylerden bize intikal eden kayıp haberi yok. Vatandaşlarımız itidal içinde olmalıdır."

150 ÜNİTE KAN HAZIRLANIYOR

Türk Kızılayı, Van’da 5.6 büyüklüğündeki depremin ardından yaralılar için bin 150 ünite kan hazırlıyor. Türk Kızılayından yapılan yazılı açıklamaya göre, depremin ardından Erzurum Kan Merkezi’nden 400 ünite, Diyarbakır Kan Merkezi’nden 200 ünite kan bölgeye doğru yola çıkarıldı.

Van Bölge Kan Merkezinde de 550 ünite kan hazır tutulduğu belirtilen açıklamada, hastanelerden yaralıların tedavisi için gelebilecek tüm kan taleplerinin Türk Kızılayınca karşılanacağı bildirildi.

ÇÖKEN OTEL 40 YILLIK

Van’da 5.6 büyüklüğündeki depremde yıkılan Bayram Oteli geçen Haziran ayında vefat eden Mehmet Sıddık Bayram’a ait olduğu ve oğlu Tevfik Bayram tarafından işletiliyor.
40 yıllık otel, 1970’li yıllarda İran Şahı Rıza Pehlevi ve 5’inci Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay gibi çok sayıda devlet adamı ve siyasetçiyi ağırlamıştı. Van’ın en eski otellerinden Bayram Oteli, 1 milyon dolar harcama ile onarıldı.

Van’ın en işlek caddesi Cumhuriyet Caddesi ile Soydan Kavşağı’nın kesiştiği noktada bulunan Bayram Oteli’nde bulunan 60 odanın 6’sı suit, 27’si iki kişilik, 27’si ise tek kişilikti.

(DHA-A.A)
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim