• BIST 117.216
  • Altın 165,687
  • Dolar 3,9176
  • Euro 4,8144
  • Kayseri : 15 °C
  • Ankara : 15 °C
  • İstanbul : 17 °C

VİCDANIN SIZLAMADI MI?

VİCDANIN SIZLAMADI MI?
Başkan Özhaseki, 'kovuşturmaya gerek yok' kararından sonra Kılıçdaroğlu'na seslendi
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ilgili iddialarının Cumhuriyet Savcılarınca bir kez daha kovuşturmaya yer olmadığına dair karar vermesi nedeniyle bir basın toplantısı düzenledi.
Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda düzenlenen basın toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yolsuzluk iddialarına dayanak olarak gösterdiği Hacı Ali Hamurcu olayının gelişimini bir kez daha hatırlatan Başkan Özhaseki, "Yaklaşık 5 yıl kadar önce ,belediyemizde görevli bir çalışanımızın usulsüz işlere karıştığını tespit ederek kendisi hakkında suç duyurusunda bulunduk. Suç duyurusundan sonra kaçan şahıs, şu an Ergenekon'dan tutuklu birinin Tekirdağ'da bulunan inşaatında yakalandı. Yargılama sonucunda 6 yıl gün aldı. Verdiği ifadelerde ben de dahil elliye yakın kişi hakkında çeşitli iddialarda bulundu. Şahsın uydurdum dedikleri de dahil tüm iddialarını ciddi bir şekilde inceleyen savcılar 9 ay sonra kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi" şeklinde özetledi.
"SABIRLA BEKLEDİK"
Başkan Özhaseki, savcılık incelemesinin ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun eline aldığı dosyalarla olayları yeniden gündeme getirdiğini ifade ederek, "Genel başkanlığının ilk günlerinde ,kendisini tüm Türkiye'ye tanıtma ihtiyacından olsa gerek kendi partisi de dahil herkesin iddiaların asılsız olduğunu bilmesine rağmen bizim bile hayrete düşeceğimiz şekilde iddiaları çarpıtarak yeniden gündeme getirdiler. Ertesi gün düzenlediğim basın toplantısında tüm iddiaların yalan olduğunu belgelerini ortaya koyarak ispatladım. Kendileri artık özür dilerler herhalde diye beklerken ulusal medya kanallarını kullanarak yalanlarını devam ettirdiler. Dosyaları yeniden mahkemeye taşıyarak açtırmak için belediyemizde görevli daire başkanlarımız hakkında çeşitli yolsuzluk iddialarında bulundular. İddilarının karşısında kendimizden bir şüphemiz olmaması nedeniyle sabırla bekledik" şeklinde konuştu.
Bütün bunların ardından cumhuriyet savcılarının iddialar üzerine yeniden incelemeye başladıklarını kaydeden Başkan Özhaseki, "Savcılar yaklaşık 10 ay süren incelemenin ardından bir karar verdiler. Alınan kararda Allah'a şükür, 'Rüşvet, yolsuzluk ve çete gibi ifadelerle belediye çalışanları suçlanamazlar. Bu konuda ciddi manada delil, iz ve emare bulunmaması nedeniyle kamu namına kovuşturmaya yer yok' şeklinde bir hüküm var. Bunun neticesinde bir yıldır söylenen iddiaların hepsi bir kez daha fos çıktı. Olayın ilk ortaya atıldığı günden beri bizlere destek veren başta Sayın Başbakanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum" dedi.
Açıklamalarının ardından CHP Genel Başkanı Kılıçtaroğlu'na seslenen Başkan Özhaseki, "Sayın Kılıçdaroğlu, yaklaşık bir yıl boyunca beni ve ekibimi hedef aldınız. Elinize her mikrofon geçtiğinde çetecilik, rüşvet ve yolsuzlukla suçladınız. Size gelip olayın doğrusunu anlatayım dediğimde ve ertesi gün 10 yalanı yüzünüze vurduğumda hiç oralı olmadınız. Acaba merak ediyorum vicdanınız rahat mı? Vicdanınız hiç sızlamadı mı, yaptıklarınızda hiç utanmadınız mı? Bütün bu söylediklerinizden sonra hala vicdanen müsterih misiniz? Onurları, şeref ve namuslarıyla oynadığınız onlarca insan için azıcık da olsa vicdan azabı çekiyor musunuz? Bunları merak ediyorum çükü o insanların da çocukları, aileleri ve çevreleri var. Yoksa iktidara gidiyorum, her yol mubahtır, hele de AK Partili ise müstehaktır diyerek pişkince devam mı edeceksiniz?" diye konuştu.
"HARAM YEMEDİM, YEDİRMEDİM"
17 yıldır belediye başkanlığı yaptığını kaydeden Başkan Özhaseki bu süre boyunca tek bir lokma haram yemediğini ve de kimseye yedirmemek için mücadele verdiğini belirterek şöyle konuştu: "Bugüne kadar çıkıp kimseye yalan söylemedim. Sakladığım, yuttuğum, kamuoyu rahatsız olmasın diye kendime sakladığım çok olay oldu ama her çıktığımda doğruları söyledim. İşimi sevdim, hizmeti sevdim. Siyaseti hiç sevmedim, Kayseri'yi nerelere getirdiğimizi herkes görüyor. Ben sadece Allah'ın rızasını istedim. Bize bu yapılanların hiçbirini ne ben ne de arkadaşlarım hak etti. Bu müfterileri Allah'a havale ediyorum. Açmış olduğumuz yüzden fazla davanın da sonuna kadar takipçisi olacağımızı buradan duyuruyorum."
Ek: Kılıçdaroğlu tarafından söylenen ve belediyece çürütülen 20 yalan...

KILIÇDAROĞLU’NUN İFTİRALARI VE CEVAPLARI

1) İddia: Hacı Ali Hamurcu, polise kendisi giderek Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile ilgili rüşvet çarkını ayrıntıları ile anlattı.

Doğrusu: Hayır, Büyükşehir Belediyesi yolsuzluğu tespit ederek konuyu yargıya taşımış, suçlu ve kaçak olan Hacı Ali Hamurcu’yu Emniyet marifetiyle yakalattırmıştır.
-o-

2) İddia: Hacı Ali Hamurcu’nun Emniyetteki 26 sayfalık ifadesinden 10 sayfası kayıptır.

Doğrusu: İfadelerin hiçbir sayfasının dahi kayıp olmadığı gerek Emniyet gerekse yargı tarafından ortaya konmuş ve ispat edilmiştir.
-o-

3) İddia: Vali vekili rüşvet suçu oluştuğunu belirttiği için Gaziantep’e sürülmüştür.

Doğrusu: Hayır, vali vekili suç unsuru olduğuna karar verecek bir yetkili organ değildir. Sadece resmi yazışmaları yapmıştır. Normal tayin döneminde kaymakam ve vali yardımcılarından oluşan diğer 450 kişi ile birlikte ataması yapılmıştır.
-o-
4) İddia: Kemal Kılıçdaroğlu tarafından, Vali Vekili’nin İçişleri Bakanlığına yazdığı ‘şahısların yargılanmaları gerekir’ yönündeki muhakkik inceleme dosyasının kayıp olduğu iddia edilmiştir.

Doğrusu: Vali Vekili Gaziantep’te verdiği ifadede konuya ilişkin muhakkik tayin etmediğini ve haliyle kaybolan bir dosyanın sözkonusu olmadığını beyan etmiştir.

5) İddia: Vali’nin görev süresi bitmiş ve müsteşar olarak atanmış olduğu halde dosyayı kapatan imzayı Kayseri Valisi sıfatıyla atmıştır.

Doğrusu: Hayır, İçişleri Bakanlığı’nın da belgelendirerek açıkladığı gibi Vali Osman Güneş, görev süresi içinde iken dosya ile ilgili imzayı atmıştır.
-o-

6) İddia: Hacı Ali Hamurcu’nun vekalet belgesinin sahte olduğu iddia edilmiştir.

Doğrusu: Hacı Ali Hamurcu’nun, savcılık aşamasından davanın sonuçlanmasına kadar olan dönemde “Yakup Erikel benim avukatımdır” şeklinde beyanları zabıtlara geçmiştir. Ayrıca vekalet belgesinin sahte olmadığı da ortaya çıkmıştır.
-o-

7) İddia: ‘Avukatın otel parasını belediye ödedi.’ iddiası

Doğrusu: Avukatın otel parasının Belediye tarafından ödenmediği, ilgili otelin resmi kayıtlarından yola çıkarak ispatlanmıştır. İlgili otel de yaptığı yazılı açıklama ve sunduğu belgelerle bu yalanı çürütmüştür.
-o-

8) İddia: Kayseri Adliyesi’nde trilyonlarca yolsuzluğun konu edildiği dava 5 ayda sonuçlanmıştır.

Doğrusu: Hacı Ali Hamurcu’nun Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargılaması 2 yıl 7 gün sürmüştür. Cumhuriyet Savcılığı’nın, Belediye Meclis Üyeleri ve Daire Başkanları hakkında yaptığı soruşturma ise 9 ay sürmüştür.
-o-

9) İddia: Çavdarlar Petrol ile ilgili olarak 2 katlı bina yerine, rüşvet karşılığı 9 katlı bina yaptırıldı.

Doğrusu: 9 katlı bina ruhsatı verilmemiş ve böyle bir bina yaptırılmamıştır. İddia tamamen yalan ve iftiradan ibarettir. Yerinde yapılan basın açıklaması ile 9 katlı bina olmadığı ve yerinde 2 katlı binanın olduğu ve onun da usule uygun yapıldığı ispatlanmıştır. Bina mahallinde yapılan basın açıklamasından sonra bile Kılıçdaroğlu aynı iddiasını hayret edilecek bir şekilde sürdürmeye devam etmiştir.
-o-

10) İddia: Atilla Kart Cumhuriyet Savcılığı’na yapmış olduğu şikayet dilekçesinde ‘Büyükşehir Belediyesi İmar Daire Başkanı’nın eşinin Organize Sanayi Bölgesi’nde 27 bin m²’lik arsası var’ demiştir.

Doğrusu: İmar ve Şehircilik Daire Başkanı’nın eşinin üzerinde mirastan gelen sadece 29 m²’lik bir arsası var ve değeri 900 liradır.
-o-

11) İddia: İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı, 500 milyar lira değerinde 25.000 m² baraj manzaralı arsa kapattı.

Doğrusu: Taşınmazın yalnızca 1/17 hissesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanına aittir. 1/17 hisse ise Milli Emlak Müdürlüğünün 2004 yılında yaptığı ihalede satın alınmıştır. Hissenin ihale bedeli ise 2.600 liradır.
-o-
12) İddia: İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı, Kılıçdaroğlu’nun meclis bütçe görüşmeleri sırasında (Aralık 2010) yaptığı suçlamalardan sonra görevden alınmıştır.

Doğrusu: İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Ekim 2010 tarihinde ihtiyaca binaen KASKİ Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığına atanmış olup suçlamalardan dolayı atamanın yapıldığı gerçek dışıdır. Aksine, ilgili daire başkanı terfien daha iyi bir göreve atanmıştır.
-o-

13) İddia: Kayseri Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanına ait Antalya’da 12 adet daire var. Bunları akrabaları ve kendi üzerine yapmıştır.

Doğrusu: Bahse konu daireler, 1996-1997 yıllarında alınan ve kat karşılığı müteahhide verilen arsalardan elde edilmiştir. Oysaki Büyükşehir Belediyesi’nde İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanı olarak 1998 yılında göreve başlamıştır.
-o-

14) İddia: Rüşvet çarkına karşılık olarak Hacı Ali Hamurcu’ya 10 trilyonluk teminat senedi verildiği iddia edilmiş ve senetteki imzaların Başkan Özhaseki ve Genel Sekretere ait olduğu belirtilmiştir.

Doğrusu: Senet üzerinde 3 ayrı bilirkişi incelemesi yapılmıştır. Raporların hepsinde de senette bulunan isim, imza ve kaşenin Mehmet Özhaseki ve Genel Sekretere ait olmadığı, sahte olarak atıldığı tespit edilmiştir.
-o-

15) İddia: ‘Bu olayla ilişkileri yoksa 10 trilyon liralık senedi niçin ödediler?’ şeklinde iddiada bulunmuşlardır.

Doğrusu: 10 trilyonluk senet belediyemizce ödenmemiştir. Senedin tahsili için yapılan şantaj nedeni ile tarafımızdan suç duyurunda bulunulmuş ve yargılama karar aşamasına gelmiştir.
-o-

16) İddia: Büyükşehir Belediye Genel Sekreter Yardımcısı için, başkanın akrabası olmadığı halde akrabası olduğu belirtilerek mal varlığında olağanüstü artış olduğu iddia edilmiştir.

Doğrusu: Atilla Kart ve arkadaşları tarafından suç duyurusuna ek olarak verilen belgelerde de görüldüğü üzere belediye üst düzey yöneticisinin oturduğu evinden başka evi ve miras yoluyla geçen bağı hariç mal varlığı yoktur.
-o-


17) İddia: Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet ÖZHASEKİ’nin ağırlıklı olarak Melikgazi Belediye Başkanı olduğu döneme ilişkin lüzumu muhakeme kararları olduğu iddia edilmiş akıbeti hakkında bilgi verilmemiştir.

Doğrusu: Sadece Melikgazi Belediye Başkanlığı döneminde değil 17 yıllık tüm belediye başkanlığı döneminde hiçbir mahkumiyet kararı almadığı gibi disiplin cezası dahi almamıştır.
-o-

18) İddia: Büyükşehir Belediye Başkanına yapılan suçlamadan sonra 124 sivil toplum kuruluşu tarafından gazetelere verilen ilanın bedelinin Büyükşehir Belediyesi tarafından ödendiği iddia edilmiştir.

Doğrusu: İlan bedelinin Büyükşehir Belediyesince ödenmediği ispat edilerek bu iddianın da yalan olduğu ispatlanmıştır.
-o-

19) İddia: Atilla Kart dilekçesinde Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyon Başkanı’nın 380 adet dairesinin olduğunu iddia etmiştir.

Doğrusu: Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyon Başkanı dedelerinden miras yolu ile intikal eden arsasını müteahhide kat karşılığı vererek 4 adet daire almıştır. Yukarıdaki iddia tamamen iftiradan ibarettir.
-o-

20) İddia: Büyükşehir Belediyesinde büyük bir rüşvet çarkı dönmektedir.

Doğrusu: Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığının Atilla Kart ve arkadaşlarının suç duyurusu üzerine verdiği 24.10.2011 tarihli kararda bu iddianın tamamen yalan olduğu ispat edilmiş ve bu yönde ikinci kez kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.
-o-

Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne atılan iftiralarla ilgili olarak sayısız tekzip kararları alınmıştır. Bunların içerisinde CHP’ye ait resmi internet sitesi de bulunmaktadır. Ancak CHP tekziple ilgili mahkeme kararlarına uymadığı gibi iftira kampanyasını sürdürmeye devam etmiştir.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim