• BIST 112.122
  • Altın 174,588
  • Dolar 4,0390
  • Euro 4,9849
  • Kayseri : 11 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İstanbul : 14 °C

Vural'dan ağır eleştiriler

Vural'dan ağır eleştiriler
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, AK Parti'nin içtüzük konusunda muhalefetin tereddütlerini dikkate alarak teklifini yenilemesini beklediklerini belirterek, AK Parti'nin bu konudaki yeni adımını beklediklerini söyledi. Vural, AK Parti Genel Başka
Atatürk'ü Peygamber Efendimizle mukayese edecek kadar gözlerini fitne bürümüş. Bu tür mukayeseyi yapabilen insanlar ancak işte 'Başbakan Erdoğan'a dokunmak bile ibadettir' diyen zihniyete yakışır" dedi.


Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'nin İçtüzük Değişiklik Teklifi konusuna değindi. Vural, "İçtüzük meselesinde inşallah AKP söz verdiği gibi muhalefetin itirazlarını dikkate alacak şekilde teklifi revize eder ve Parlamento'da hepimizin uyması gereken kuralları birlikte değiştirme iradesini orta koyarız" diye konuştu.

TBMM'nin hiçbir dayatmaya boyun eğmediğini tarihin gösterdiğini ifade eden Vural, "Dolayısıyla AKP'nin çoğunluğu karşısında da boyun eğmeyeceğimizi söylemek istiyorum" dedi. Vural, bugün parti grup başkanvekillerinin bir araya gelip gelmeyeceklerinin sorulması üzerine ise, "Onların bize taahhüdü oldu; 'muhalefetin tereddütlerini dikkate alacak şekilde bu meseleyi çözüm yoluna sokacağız' dediler. Bunu bekliyoruz" dedi.

HÜSEYİN ÇELİK'E 'GENÇLİĞE HİTABE' TEPKİSİ

AK Parti'nin Türkiye'nin milli ve manevi değerlerini tartışma alanı içine sokmaktan, yozlaştırmaktan büyük bir haz duyduğunu esefle müşahede ettiğini söyleyen Vural, şunları kaydetti:
"Yani Türkiye'nin hangi milli değeri varsa AKP ekseninde, bunu yozlaştırmak, bunun içini boşaltmak, hortumlamak AKP'nin bir numaralı görevi haline gelmiş. Şimdi de Gençliğe Hitabe'yi tartışıyorlar; bunu da ileri demokrasi adına yapmak istiyorlar. Aslında bunların derdi demokrasi, özgürlükler değil, bunların derdi milli ve manevi değerlerin bir bir yıkılması, yerine 'neoconi' değerlerinin getirilmesi.

Her icraatlarında bu niyeti görüyoruz. Bunlar Truva atıdır. Bu Truva atının görevi bu milletin milli ve manevi değerlerinin içini boşaltmak, bu milletin tarihe bağlılığını sorgulamak, bu milletin milli değerlerini sorgulatmaktır. Ve bunu da 'şeytanla bile görüşürüz' diyen AKP'nin kılavuzu Hüseyin Çelik ağzını yine şerre açmış. 'Gençliğe Hitabe ayet mi?' diyor. Yani yeni bir fitne siyasetinin fitilini ateşledi."

"FİTNE FÜCUR MERKEZİ"

AK Parti'nin kafasının rahmani şeylere değil, fitne fücura çalıştığını savunan Vural, "Hangi konuyu getirsek de Türkiye'de bir tartışma çıkarsak, Türkiye'nin geçmişiyle, tarihi şahsiyetleriyle, bu milleti birbirine kırdıracak politikalar oluştursak. Hep bunlar şeytanla görüşmenin sonucunda bize ilettikleri mesajlar haline geliyor. Gerçekten bunların bir merkezleri var herhalde; fitne fücur üretme merkezleri var. Bu merkezin başında da AKP'nin kılavuzu Hüseyin Çelik var. Tövbe estağfurullah Kur'an ayetini Gençliğe Hitabe'yle mukayese ediyor. Atatürk'ü Peygamber Efendimizle mukayese edecek kadar gözlerini fitne bürümüş. Bu nasıl bir muhafazakar anlayıştır.

Allah bunların muhafazakar anlayışından bizi korusun. Yani insan estağfurullah der. Bu tür mukayeseyi yapabilen insanlar ancak işte 'Başbakan Erdoğan'a dokunmak bile ibadettir' diyen zihniyete yakışır. Böyle bir cümleyi kurarken insan önünü ardını bir düşünür ya. Dinimizin yarısı bile insaf be. Böyle bir mukayese yapıyor ve böyle bir mukayese ile Türkiye'de siyaset üretmeye çalışıyor. Kimsenin haddi değildir. Ayetleri, Peygamber Efendimizi bir siyasi tartışmanın içine sokmak. Sen kim oluyorsun ya, tövbe " diye konuştu.

Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'nin 'ülkenin korunması, milli ve manevi değerlere sahip çıkılmasını' söylediğini belirten Vural, "Neresi sana batıyor ya ey Hüseyin Çelik? Diyor ki; 'Birinci vazifen Türk istiklalini, Türk Cumhuriyeti'ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir'. Bunun neresinden rahatsız oluyorsun yani?" şeklinde konuştu.

"İNGİLİZ MUHİPLERİ CEMİYETİ ELEMANI MISIN SEN?"

Gençliğe Hitabe'de 'Bir gün istiklal ve cumhuriyetini müdafaa mecburiyetinde kalırsan' dediğini belirten Vural, "Müdafaa mecburiyetinde kaldığımız zaman korumayalım yani. O zaman İstiklal Savaşı da yanlış öyle mi? Türkiye Cumhuriyeti devletini korumak da yanlış. İngiliz Muhipleri Cemiyeti'nin elemanı mısın sen ya?" diye konuştu.

Vural, Gençliğe Hitabe'nin okunup okunmamasından çok bu hitabenin ruhuna sahip çıkılmasının önemli olduğunu belirterek, "Bu ruh da istiklalimize, hürriyetimize ve cumhuriyetimize sahip çıkma ruhudur. Mesele bunu okuyup okumamakla da ilgili değildir. Bu ruh sende yok bir kere, bu irade sende yok. Bir de böyle bir kişi Türkiye'de Milli Eğitim Bakanı olmuş" dedi.

Vural, daha sonra Hababam Sınıfı filmindeki tüm sınıfın hep birlikte Gençliğe Hitabe'yi okuma sahnesini izleterek, "Sen bu milletin gençliğini Hababam Sınıfı zannedip de, bu milletin istiklaline ve cumhuriyetine sahip çıkma iradesinden yoksun olduğunu mu zannediyorsun? Senin zaten Milli Eğitim Bakanı olman en büyük zul bu millete" dedi.

"BÜLENT ARINÇ, İNGİLİZ CASUSU LAWRENCE'İ OYNASIN"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın gazeteci Paul Auster'i Atatürk'e benzeterek, Atatürk filminde oynayabileceği yönündeki açıklamalarına da tepki gösteren Vural, İngiliz casusu Lawrens'in fotoğrafını göstererek, Bülent Arınç'ın da bu karakteri oynayabileceğini söyledi. Vural, "Bu zihniyeti taşıyanlara hangi rol yakışır bilmiyorum ama hani İngiliz Lawrence var ya? Gözleri falan benzemiyor ama ruhu benziyor. Bülent Arınç gibiler bu coğrafyada siyasi Lawrence rolünü iyi oynarlar.

Nasıl bu coğrafyanın dönüştürülmesini, İslamiyet'in dönüştürülmesini, inançların içinin boşaltılması konusunu, bu coğrafyada yaşamamızı imkansız kılacak projelerin önderliğini yaptıklarını Lawrence tanımıyla iyi oynayacağından eminim. Böyle bir film çevirirlerse, Sayın Arınç böyle bir görevi ruhuyla yerine getirecek bir siyasi iradeyi oynayacağından ben eminim" diye konuştu.

Arınç'ın, 'Suriye'deki katliamlara Bahçeli ne diyor?' şeklinde bir soru sorduğunu belirten Vural, Irak'taki Ebu Gureyb Hapishanesi'ndeki işkence fotoğraflarını göstererek, "Senin gözün acaba Irak'taki katliamları gördü mü?" diye sordu. Vural, "Siz ABD'nin menfaati olduğu zaman 'katliam değil, demokrasi ve özgürlük dersiniz', işinize gelince de 'katliam' dersiniz. Irak'ta yaşananlar ne ey Bülent Arınç, ey AKP? Irak'ta yaşananlar sırasında vicdanınız sızlamadı mı? Demokrasi ve özgürlük öyle mi? Irak'ta insanlık öldürüldü ya. Sen ne diyorsun acaba bunlara?" ifadelerini kullandı.

Vural, "MHP'ye, Devlet Bahçeli'ye dil uzatırken destur getireceksin. Hadsizliğe bakın. Irak'ta gıkı çıkmayanların, Suriye'de olan bitenler karşısında diyecek sözü olabilir mi?" dedi.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim