• BIST 107.015
  • Altın 172,475
  • Dolar 4,0735
  • Euro 4,9314
  • Kayseri : 22 °C
  • Ankara : 27 °C
  • İstanbul : 25 °C

Yasa geçerse vahim yansımaları olur

Yasa geçerse vahim yansımaları olur
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Fransa'nın yanlıştan dönme erdemini gösterememesi halinde sadece Fransa tarihi ve demokrasisinin yara almayacağını, bunun Türk-Fransız ilişkileri üzerinde tüm boyutlarıyla vahim yansımalar
Fransa Parlamentosu'nda görüşülecek olan 'Sözde Ermeni Soykırımı İnkar Yasası'yla ilgili yazılı açıklama yapan Bahçeli, Türk milletinin belirli aralıklarla gündeme taşınan asılsız Ermeni soykırım iddiaları ve bu bağlamdaki yasa tasarılarıyla sindirilmeye ve nefessiz bırakılmaya çalışıldığını belirtti.

Yaşanmış ve bitmiş hadiseleri tahrif ve tahrip ederek hedeflerine ulaşmak isteyen çevrelerin dillerinden düşürmedikleri sözde soykırım iddialarını iftira aracı haline dönüştürdüklerini vurgulayan Bahçeli, birçok ülke parlamentosunun Türk milletinin şerefli mazisine dil uzatması ve soykırım hezeyanlarını gündeme taşımasının bağışlanması mümkün olmayan bir 'kepazelik' olduğunu savundu.

Fransız Parlamentosu'nun bu meseleyi iyice azıttığını, sözde soykırım iddialarını inkar edenlere ceza verilmesiyle ilgili yasa tasarısını görüşmeyi kararlaştırdığını hatırlatan Bahçeli, "Bilinmelidir ki Türk tarihini husumet kuşatması altına alarak düzmece haber, yorum, iddia veya görüşlerle saygınlığını gölgelemeye ne Fransa'nın ne de başkalarının gücü ve ısrarı yetmeyecektir. Türk milletinin şerefli geçmişinde haksız ve adaletsiz bir uygulamaya rastlamak mümkün olmadığı gibi, insanlıkla bağdaşmayan herhangi bir vakıayı da bulmak söz konusu değildir. Katliam, baskı, zulüm ve despotizm her zaman Türk milletine yabancı ve uzak olan sapmalardır. Aziz milletimizin geçmişinde yüzünü kızartacak, başını öne eğecek hiçbir ilkellik ve insanlık karşıtı olay vuku bulmamıştır." dedi.
"Fransa, soykırımla ilgili tarihi vesikaları bulmak veya görmek istiyorsa, kendi sömürgeci ve kanlı geçmişine bakması son derece makul ve mantıklı olacaktır." diyen Bahçeli, "İnsanlık hafızası Cezayir'de dökülen kanları, Ruanda'daki kıyımları asla gündeminden çıkarmamış ve Fransa'nın vahşi yüzünü ve şiddetle yazılmış sicilini hiç unutmamıştır.

Ayrıca sözde Ermeni soykırım iddialarını inkar edenlere, para ve hapis cezası verilmesini öngören yasa tasarısının ahlaksızca ve alçakça şantaj vasıtası olarak kullanılması milletimiz tarafından öfkeyle karşılanmıştır. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve hükümetinin siyasi kaygılar çerçevesinde Türk milletine saldırması, çamur atarak tarihi gerçekleri eğip bükmeye yeltenmesi tam bir sefillik ve tükenmişlik örneğidir. Türk milletine soykırımcı yaftası vurmaya çalışanlar, düşmanlık gösterileri için ortam kollayanlar bundan yarar sağlayamayacak ve iflasın eşiğinde bulunan şeref ve itibarlarını ayağa kaldıramayacaklardır." ifadelerini kullandı.

Fransa Parlamentosu'nda yarın yapılacak toplantı öncesinde "aklıselimin hakim olması ve Fransız devletinin kendini bilmez Ermeni diasporasını, Türkiye Cumhuriyeti'ne tercih etmemesini" isteyen Bahçeli, MHP'nin beklenti ve isteğinin Fransa Parlamentosu'nun içine girdiği tarihi hatadan dönerek sözde soykırım bataklığından bir an önce çıkması olduğunu kaydetti.

Teoride insan hakları ve özgürlüklerin beşiği sayılan bu ülkenin, Ermeni diasporasının oyununa alet olması ve manevralarına müsamaha göstermesinin her şeyden önce tarihine ihanet ve hakaret olduğunun altını çizen Bahçeli, "Fransa'nın yanlıştan dönme erdemini gösterememesi halinde, sadece Fransa tarihi ve demokrasisi yara almakla kalmayacak, bunun Türk-Fransız ilişkileri üzerinde tüm boyutlarıyla vahim yansımaları olacaktır. Ve Türk milletini derinden yaralayacak böyle bir hakaretin karşılıksız kalması şüphesiz beklenemeyecektir. Milliyetçi Hareket Partisi halen Fransa'da bulunan Türk heyetinin, temaslarını yoğunlaştırmasını; etkili, birebir ve sonuç alıcı görüşmelerle olumsuz bir kararın çıkmasına mani olunmasını canı gönülden istemekte ve tavsiye etmektedir. AKP Hükümeti'ni; bu vesileyle büyük bir haysiyet mücadelesi beklemekte; bugüne kadar gösterdiği uyuşukluktan ve Ermeni açılımıyla verdiği tavizden dönmesi için önünde çok değerli bir fırsat durmaktadır. Elbette Fransız Parlamentosu'nda görüşülecek yasa tasarısının akıbetine göre söyleyecek sözümüz ve teklif edeceğimiz somut önerilerimiz mutlaka olacaktır." açıklamasını yaptı.

CİHAN
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim