• BIST 110.505
  • Altın 174,744
  • Dolar 4,0891
  • Euro 5,0002
  • Kayseri : 23 °C
  • Ankara : 25 °C
  • İstanbul : 22 °C

YILSONU DEĞERLENDİRMESİ

YILSONU DEĞERLENDİRMESİ
Kayseri esnaf ve sanatkârlar sicil müdürlüğümüzde 01.01.2011-28.12.2011 tarihleri arası 2922 kayıt 2034 Terk işlemi gerçekleşmiştir. Terk işlemi genelde; iş bırakma, vefat, emeklilik, iş devri, zarar, faaliyet bölgesi değiştirme ve şirketleşerek ticaret o
Ülkemiz ekonomisinin omurgasını oluşturan esnaf ve sanatkârlar firmadan firmaya satışlarda güçlü alıcıların uzun vadeli ödeme şartları ile karşı karşıya kalıyor. Ancak esnaf ve sanatkârlar kendi hizmet ve hammadde alımlarında aynı vadeleri bulamadıklarından nakit akışlarında önemli açıklarla karşılaşıyor. Piyasada kendilerinden sermayece güçlü ve büyük işletmelerin tüketiciye sağladıkları uzun vadeli satışlar karşısında eşit şartlarda rekabet etmeleri mümkün olmamaktadır. Satışlar ile alımlar arasındaki vade uyumsuzluğu işletme sermayesi açıklarına neden olmakta ve büyümelerini sınırlamaktadır. Bu nedenle Esnaf ve sanatkârların yaşadığı asıl sorun sermaye yetersizliğidir. Şu an Esnaf ve Sanatkârlar sermaye yetersizliğini Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri, İlimizde kurulan Orta Anadolu Kalkınma Ajansı, KOSGEB destekleri ve çeşitli banka kredileriyle gidermektedir.
KOSGEB destekleri genellikle başvuru sırasına göre karara bağlanmakta ve orta ölçekli işletmeler sahip oldukları insan kaynağı ve kurumsallaşma nedeniyle bu prosedürü kolaylıkla tamamlamaktadır. Esnaf ve sanatkarlar ise genellikle bu programlardan yararlanamamaktadır. Bu eşitsizliğin giderilebilmesi için, sadece 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu kapsamında açılmış olan Esnaf Ve Sanatkarlar siciline kayıtlı işletmelerin başvurabileceği destek programları hazırlanmalıdır. Bu düşüncemiz ilimizdeki kalkınma ajansı içinde geçerlidir.
2011 yılı içinde Torba Yasa olarak adlandırılan 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu hükümetimiz tarafından çıkarılmış, bu yasadan birçok esnafımız yararlanmış, devlet ile esnaf sanatkârlar arasında vergi barışı sağlanmıştır. Yine aynı kanun kapsamında teşkilatımıza kayıtlı üyelerimizin aidatlarının anaparalarını ödemek kaydıyla gecikme cezasına af getirilmiştir. Teşkilat olarak 6111 sayılı kanundan dolayı hükümetimize teşekkür ediyoruz.
Ülkemizin lokomotifi olan esnaf ve sanatkârlarımızın, küresel ölçekte dev hiper ve grosmarketlerin, Çin mallarının, fabrikadan halka satış mağazalarının, sanal alış-verişlerin ve daha çeşidini çoğaltabileceğimiz etkenlerin neticesinde kar payları düşmüş, esnaf ve sanatkârın rekabet edebilirliği azalmıştır. Bu nedenle Hükümetin Değişim Dönüşüm ve Destek projelerini önemsiyoruz.
Esnaf ve Sanatkârlara tavsiyem;
Emtia fiyatlarının değişken olduğu özellikle aşağı yönlü olduğu dönemlerde, çok kırılgan olan bu fiyatlardan etkilenmemeleri adına bu sektörlerde çalışan Esnaf Sanatkârların stoklu çalışmamaları faydalı olur.
Esnaf Sanatkârlar, ihtiyaç duyulan krediyi; nakit sıkışıklığı döneminde başvurulacak bir araç olarak görmenin yerine, kredinin bir finansal kaldıraç olduğunu bilmeleri ve etkilerini iyi anlayıp, likit oldukları dönemde de işlerini büyütebilecek bir araç olarak görmeleri ve likiditelerinin sağladığı karlılıktan yararlanarak daha uygun maliyetli finansman sağlayabilir. Bu sayede likiditelerini de korumuş olurlar.
Esnaf Sanatkârları, ürettikleri, ticaretini yaptıkları ürünleri ya da sundukları hizmetleri sektöründe bulunan firmalara nazaran farklılaştırmalıdır. Bu farklılık, sektör içinde, müşteri gözünde ön plana çıkmalarını sağlayacaktır.
Esnaf ve Sanatkarlar; faaliyetlerinden elde ettikleri kar ile öncelikle kendilerine yatırım yapmalıdırlar. Elde edilen karın önemli bölümünü sermayeye eklemek, daha güçlü ve güvenli bir yapıyı sağlayacaktır. Bu da olası dalgalanmalarda Esnaf Sanatkârları en çok koruyacak etmenlerden bir tanesi olacaktır.
Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğimiz; bağlı odalarımız ile birlikte, esnaf ve sanatkârlarımızın mesleğini geliştirmeye yönelik, diğer meslek odalarıyla ortak hareket eden, birlikte düşünen ve birlikte üreten bir anlayışla çalışmalarına devam edecektir.
Dünyadaki ekonomik krize rağmen yeni yıla, yeni döneme kendini hazırlayabilen esnaf ve sanatkârlarımız için 2012 yılının daha kolay geçebileceğini söylemek mümkün. Bu vesile ile 2012 yılının Ülkemize, Milletimize sanayi ve ticaret erbaplarına, esnaf ve sanatkârlarımıza sağlık mutluluk bereket getirmesini diler, saygılar sunarım.


UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39 | Haber Yazılımı: CM Bilişim