• BIST 10991.57
  • Altın 2515.73
  • Dolar 32.9456
  • Euro 35.8085

   Aşkın Genç: "temmuz ayında MTV taksitinin alınmamasın"

   Aşkın Genç: "temmuz ayında MTV taksitinin alınmamasın"
   CHP’li Aşkın Genç, temmuz ayında MTV taksitinin alınmaması için kanun teklifi verdi.

   CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, 2024 yılına özgü olmak üzere temmuz ayında alınacak olan Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ikinci taksitinin alınmaması için kanun teklifi verdi. Genç, teklifin gerekçesinde, “Asgari ücretle geçinen vatandaşlarımız, MTV ödemelerinde ciddi zorluklar yaşamaktadır. Gelir seviyelerindeki ortalama artış, enflasyon oranının gerisinde kalmıştır. Bu da vatandaşlarımızın yaşam standartlarını korumakta zorlanmalarına neden olmaktadır” ifadelerini kullandı.

   CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin temmuz ayı taksitinin, 2024 yılına özgü olmak üzere alınmamasına ilişkin TBMM Başkanlığı'na kanun teklifi sundu.

   Genç, önergenin gerekçesinde şunları ifade etti:

   ‘MTV araç sahipleri için önemli bir mali yük teşkil etmektedir’

   “Türkiye, son yıllarda ekonomik zorluklarla mücadele eden milyonlarca vatandaşıyla karşı karşıya kalmıştır. Artan akaryakıt fiyatları, yüksek enflasyon oranları ve yaşam maliyetlerindeki genel artış, özellikle dar ve orta gelirli vatandaşlarımız üzerinde büyük bir yük oluşturmaktadır. Bu bağlamda, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) de araç sahipleri için önemli bir mali yük teşkil etmektedir. Mevcut ekonomik koşullar altında, MTV’nin yüksekliği vatandaşlarımızın bütçelerini zorlamakta ve yaşam kalitelerini düşürmektedir. Bu nedenle, MTV’de indirime gidilmesi gerekmektedir.

   ‘TÜİK’e göre 2024 yılında yıllık enflasyon oranı yüzde 75’in üzerinde’

   Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre 2024 yılında yıllık enflasyon oranı yüzde 75’in üzerinde seyretmektedir. Bu oran, temel ihtiyaç maddelerinin fiyatlarında ciddi artışlara yol açarak vatandaşlarımızın alım gücünü önemli ölçüde düşürmektedir. Akaryakıt fiyatlarındaki artış, araç sahiplerinin maliyetlerini giderek artırmıştır. Bu durum, özellikle işlerine ve günlük yaşamlarına araçlarıyla ulaşan vatandaşlarımızı olumsuz etkilemektedir. Asgari ücretle geçinen vatandaşlarımız, MTV ödemelerinde ciddi zorluklar yaşamaktadır. Gelir seviyelerindeki ortalama artış, enflasyon oranının gerisinde kalmıştır. Bu da vatandaşlarımızın yaşam standartlarını korumakta zorlanmalarına neden olmaktadır.

    

   ‘Temmuz ayındaki ikinci taksit, birçok vatandaşımız için ek bir mali yük oluşturmaktadır’

   Vatandaşlarımızın mali yükünü hafifletmek amacıyla, MTV’nin ikinci taksitinin alınmaması hedeflenmektedir. Mevcut uygulamada MTV, yılda iki defa olmak üzere ocak ve temmuz aylarında ödenmektedir. Özellikle temmuz ayında yapılan ikinci taksit ödemesi, birçok vatandaşımız için ek bir mali yük oluşturmaktadır. Bu kanun teklifi ile, 2024 yılına özgü olmak üzere, MTV’nin temmuz ayında alınan ikinci taksitinin iptal edilmesi öngörülmektedir. Bu sayede, vatandaşlarımızın vergi yüklerinin hafifletilmesi amaçlanmaktadır. Teklifimizin kabul edilmesi, toplumun genel refah seviyesinin yükselmesine önemli bir katkı sağlayacaktır.”

   • Yorumlar 0
   Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
   Diğer Haberler
   Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
   Tel : 0000 000 00 00