• BIST 9374.2
  • Altın 2031.88
  • Dolar 31.0075
  • Euro 33.5663
  • Kayseri 11 °C
  • Ankara 11 °C
  • İstanbul 16 °C

Başbakan Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na Dikizci Cevabı-video

Başbakan Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na Dikizci Cevabı-video
Cumhuriyetçi olmak bu şehri geri kalmışlığa mahkum etmek mi? Cumhuriyetçi olmak bu ülkenin Başbakanına küfür etmek mi? Beşiktaş iskelesinden Kadıköy'den vatandaşlarımız geliyor herkesi saygı duyduğumu söylüyorum muhalefet genel başkanı çıkıyor 'or
Böyle ahlak dışı yaklaşım olur mu? Ben ne söylüyorum o ne söylüyor. Muhafazakarlık anlayışımızın altında bu yatıyor. Attığımız adımlarda dikkat edin. Bu tehlikeli bir şey. Üç çocuk istiyor kadın vücudu üzerinden siyaset yapıyor diyor. Ben temennimi söylüyorum. Yıllarca bu ülkede doğum kontrolü yapıldı. Haplarla evlere girildi. Genç nüfusu yaşlandırmak için ellerinden geleni yaptılar. 2040 yılında oyaşlanmış Türk milleti istemiyorum. Genç dinamik bir millet istiyorum. Ben temmenimi söylüyorum bu temennimi her yerde işliyorum ömrüm el verdikçe bunu işlerim . Türkiye'nin genç nüfusa ihityacı var. bunlar Cumhuriyetçi olmak beceriksizliğe, kirli suya, kirli havaya mahkum etmek Cumhuriyetçilik mi? Beceriksizim ama Cumhuriyetçiyim kendi dünyalarında bunu söylüyorlar mantık bu. CHP, MHP, BDP seçmeninin içine düştüğü zor durumu analiz etmek ve üzerine gitmek zorundayız. Dün Marmaray'ı açarken sokaklara yönlendirilen kitle içimizi sızlattı. Bu içler acısı manzaranın mimarı muhalefet partileridir.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan İzmir'de partisinin verdiği yemekte konuştu.
İzmir'de AK Parti il örgütünün yemeğinde konuşan Başbakan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun 'Dolmabahçe'de oturup Kadıköy Vapurundaki kadınları dikizliyor' sözlerine cevap verdi.

KILIÇDAROĞLU'NA DİKİZLEME CEVABI

Çok enteresan. Ben İstanbul'a başbakanlık ofisine gelirken, orada Beşiktaş iskelesinden vatandaşlarımız geçiyor. Her türlü giyim içerisinde olan var. Tasvip ederim, etmem. Her birine saygı duyduğumu söylüyorum. Diyor ki oradan geçen bayanları dikizliyor diyor. Yahu böyle bir, yani böyle bir ahlak dışı yaklaşım olabilir mi? Böyle bir ifade olabilir mi? Ben ne söylüyorum o ne söylüyor. İşte AK Parti iktidarının ahlak üzerinde bu ülkeyi yükselteceğiz demenin altında bu yatıyor. Bunun için bu işin üzerinde hassasiyetle durmamız gerekiyor. Şu anda attığımız adımlarda dikkat edin. Diyor ki, üç çocuk istiyor diyor, kadın vücudu üstünden siyaset yapıyor diyor. Bir defa ifadene dikkat et. Ben temennimi söylüyorum. Bu ülkede doğum kontrolü yapıldı. Yıllarca kısırlaştırmaya vesile olacak haplarla evlere girildi. Bunları yürüten STK'lar oldu bu ülkede.

'KİŞİ KENDİNDEN BİLİR İŞİ'

Erdoğan Kılıçdaroğlu'na cevap verirken, toplantıya katılanlardan birisi 'Kişi kendinden bilir işi' diye bağırdı. Bunun üzerine Başbakan Erdoğan da karşılık vererek 'Eyvallah ona şüphe yok' dedi.

Marmaray'da yaşanan aksaklıklara değinen Başbakan Erdoğan, ''Birileri daha ilk günden oradaki hassas, çekilmemesi gereken imdat şeyleri var, onu çekiyor. Tabii orada ister istemez maalesef Marmaray'da bir sıkıntı meydana geliyor. Medya hazırlıklı, geliyor çekiyor, tweet'ler başlıyor. Böyle bir mantık olabilir mi?'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İzmir İl Başkanlığı'nın düzenlediği toplantıda konuştu.

Başbakan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

'KUTUPLAŞMADA SORUMLULUĞUMUZ YOK'

Şunu burada açık açık söylüyorum. Toplumda yaratılmaya çalışılan kutuplaşmada, hükümetin ve Ak Parti'nin hiçbir sorumluluğu ve katkısı yoktur. 11 yıl boyunca hiçbir vatandaşımızın ideolojisine yaşam tarzına nereye oy verdiğine bakmadan eşit derecede hizmet götürdük.

Biz terörün açtığı yaraları kapatmanın, ayrıştırmayı önlemenin samimi mücadelesi içinde olduk. Dilimiz yapıcı bir üslup oldu. Sanal gerilimlerden özenle sakındık. Sadece işimize baktık.

Ben geçtiğimiz hafta Van'daydım. Muhteşem bir toplu açılış töreni yaptık. Özalp ilçesine geçtim, Erciş'e geçtim. Erciş malum, Van depreminde Van merkez ile depremden en çok yaralanan yerdi. Gerçekten Van Denizi'ne, göl demiyorum bilerek söylüyorum, bakıyorsunuz TOKİ'nin yaptığı 6 bin konut, yeniden inşa olunan bir Erciş var. Toplamda 18 bin konut buralarda inşa edildi.

Dün İstanbul'da bu çok anlamlı açılış, birazdan Kuşadası'nda yapacağımız önemli açılışlar bu ülkenin evlatlarını sevindirmez mi yahu?

'İMDAT FRENİNİ ÇEKİYOR...'

Bakın dünden bu yana 15 gün süreyle dedik ki Marmaray ücretsiz çalışacak. Şimdi vatandaş tabi bir Ayrılıkçeşme'den biniyor, Kazlıçeşme'ye gidiyor. Kazlıçeşme'den biniyor, Ayrılıkçeşme'ye dönüyor. Fakat birileri yine aynı şekilde daha ilk günden, bakıyorsunuz oradaki hassas çekilmemesi gereken, biliyorsunuz imdat freni var. Yahu onu çekiyor, tabi orada ister istemez maalesef Marmaray'da bir sıkıntı meydana geliyor.

Hemen medya hazırlıklılar. Arkadan gelip çekimini yapıyor. Sonra hemen tweetler başlıyor. Böyle bir şey olabilir mi? Yani kimin neyi merak ettiğini anlamak bakımından ne için çalıştıklarını anlatmak bakımından çok önemli. Fakat isteseler de istemeseler de millet istikametini bulmuş.

'BU ARA TWEETLERDE GÜZEL ŞEYLER OLUYOR'

Ben pek tweetleri falan takip etmem. Bu ara tweetlerde güzel şeyler oluyor. Ecdadımız diyor gemileri karadan yürüttü, AK Parti'de Marmaray'ı denizin altından yürütüyor.

Hamdolsun bunların hayallerinin ulaşamadığı yere bizim icraatımız ulaşıyor. Bu 153 yıllık rüyayı gerçekleştireceğiz dediğimiz zaman bizimle dalga geçiyorlardı. Ama şimdi gerçekleşti. Bununla da kalmayacağız. İnşallah 2015'te bitecek şekilde otomobillerin geçeceği iki katlı tüneli şu anda inşa ediyoruz.

Aynı şekilde üçüncü köprüyü de yapıyoruz. O da 2015'te bitecek. Bütün bunları yaparken hepsinin ayrı bir işlevi olacak. Ağır vasıtalar üçüncü köprüyü kullanacak. Birinci ve ikinci köprüyü kullanamayacak. Raylı sistemle toplu taşım kültürünü öne taşıyacağız. İki katlı tünelden de sadece otomobiller geçecek.

'LONDRA'DA MERKEZE GİRİŞ 20 POUND'

Biz tedbirimizi alacağız. Efendim ama işte İstanbul'da ulaşım problemi çözülemedi. Bu kadar yoğun bir göçün olduğu, yoğun bir aracın trafiğe girdiği, biz de toplu taşım kültürü yeni oluşuyor. Herkes otomobiline tek olarak biner. Buradan hareketle toplu taşım kültürü gelişmiş olan kültürlere baktığınız zaman bugün Londra merkeze giremezsiniz. Bu 20 pounddur.

ABD'de New York'ta belli saatlerde adeta nefes alamaz, hareket edemezsiniz. Bunlar dünyanın her yerinde var. Ama bunu görmeyenler, bakıyorsunuz nereden çakarız, bu kadar İstanbul'da büyükşehir belediyesi metrobüslerle, alt geçitlerle, bütün bunlarla, metro hatlarıyla yoğun çalışma yapmasına rağmen iş buraya kadar gelebiliyor.

'CHP TABANI ADINA ÜZÜLÜYORUZ'

CHP'nin bu kadar beceriksiz ve seviyesiz yönetime sahip olmasına açıkçası CHP tabanı adına da üzülüyoruz. Aynı şekilde MHP'nin bu kadar ağzı bozuk, küfürbaz bir yönetime sahip olmasına biz MHP tabanı adına da üzülüyoruz. BDP'nin bu kadar ayrıştırıcı olmasına, vesayet altında olmasına BDP seçmeni adına kaygıyla bakıyoruz.

Bakın hafta sonu yaptığımız ziyaretlerde bir şey gördüm. Bir dere akıyor. Derenin içi tamamıyla çöp. Fakat vatandaş enteresandır. Vatandaş belli ki kurulmuş, hastane diyor. Hastane inşaatı uzun sürdü doğrudur. Tehditlerden nedeniyle oluyor. İnşaat duruyor. Biz kendilerine dedik biz hastanenizi bitireceğiz. Bak şu anda kaba inşaatı bitmiş durumda. Fakat bu dere size bir şeyler vermiyor mu? Bu zor bir iş değil. Belediyenin işi. Belediye bütün çöpleri oraya döküyor. Konteynırlar bile içinde. Orayı temizlemiş olsa, Özalp'ın içinden tertemiz nehir akacak. Buna bile göz yumuyorlar. Bu ideoloji gözleri adeta köreltiyor. Böyle bir anlayış olabilir mi? Bu sizin o asli temizlik kültürünüzü ortadan kaldırıyor. İşte o ideolojinin deli gömleği her şeyi mahvediyor. Biz gereğini söyledik. Bakın burası hastalık üretir dedik. Hizmet alıyor musunuz, alamadığınız ortada. Sokakların halini gördük. Ama o konuyu kapatıp başka istismar alanlarına çekiyorlar.

Aynı manzara İzmir'de de yaşanıyor. Ege'nin incisi İzmir hiç hak etmediği bir ihmale maruz kalıyor. Burada metro olayı yarım kalmıştı. Biz ulaştırma bakanımıza dedik ki Binali Bey bu işi hemen ele alacaksınız. Burayı birlikte bitireceksiniz. İzmir inşallah bu metroya kavuşsun. Böylece tamamladık ondan sonra da geldik burada ana muhalefetin başkanıyla birlikte açılışını yaptık.

Ama İzmir şu anda Türkiye'de ve dünyada çok ileri bir konumda değil. Buranın su konusunu büyükşehir belediyesinin kendisi çözmesi gerekir. Buraya suyu bile DSİ olarak biz getirdik.

'ZAMANIN BAŞBAKAN'I BANA, ‘SEN YAPARSIN' DEDİ'

Bana dönemin hükümeti su konusunda destek vermedi. Biz 180 kilometre uzaklıktan İstanbul'a suyu biz getirdik. Hükümet bize o zaman paran var mı yok mu bize sormadı. Bize asla da elini uzatmadı. O zamanın başbakanına durumu izah ettiğinde ne dedi biliyor musunuz? Sen yaparsın dedi. Gelse de gelmese de yapacağız dedik ve yaptık. Biz İstanbul'u kimden almıştık, CHP yönetiminden aldık. 2,5 milyar dolarlık borçla aldık. Borçların yarısını ödedik, öyle teslim ettik. İnanıyorum ki orada AK Parti iktidarıyla devam edecek.

Şimdi tabi İzmir'de de inanıyorum ki zihinsel dönüşümün belediyecilikte gereği. İzmir'in bu halini söylediğimizde birileri çıkıyor, cumhuriyet, bayrak şehitlerimiz gibi istismar ederek, beceriksizliği örtüyorlar.

'İZMİR'İN HER YERİNDE BAYRAKLAR VAR MEMNUN OLDUM'

Bugün çok memnun oldum. İzmir bayraklarla donatılmış vaziyette. Bu memnuniyet verici. Temenni ediyorum ki o bayrağın ruhuna hep birlikte nüfuz edelim. Cumhuriyetçi olmak bu şehri geri kalmışlığa mahkum etmek midir? Cumhuriyetçi olmak bu ülkenin başbakanına küfür etmek midir?

KILIÇDAROĞLU'NA DİKİZLEME CEVABI

Çok enteresan. Ben İstanbul'a başbakanlık ofisine gelirken, orada Beşiktaş iskelesinden vatandaşlarımız geçiyor. Her türlü giyim içerisinde olan var. Tasvip ederim etmem, etmem. Her birine saygı duyduğumu söylüyorum. Diyor ki oradan geçen bayanları dikizliyor diyor. Yahu böyle bir, yani böyle bir ahlak dışı yaklaşım olabilir mi? Böyle bir ifade olabilir mi? Ben ne söylüyorum o ne söylüyor.

İşte AK Parti iktidarının ahlak üzerinde bu ülkeyi yükselteceğiz demenin altında bu yatıyor. Bunun için bu işin üzerinde hassasiyetle durmamız gerekiyor. Şu anda attığımız adımlarda dikkat edin. Diyor ki, üç çocuk istiyor diyor, kadın vücudu üstünden siyaset yapıyor diyor. Bir defa ifadene dikkat et. Ben temennimi söylüyorum. Bu ülkede doğum kontrolü yapıldı. Yıllarca kısırlaştırmaya vesile olacak haplarla evlere girildi. Bunları yürüten STK'lar oldu bu ülkede.

'NÜFUSU YAŞLANDIRMAK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPTILAR'

Bizim nüfusumuzun gençliği en büyük sermayemizdir. Bunu yaşlandırmak için ellerinden geleni yaptılar. Ben başbakan olarak, arzum şu. 2040 yılında, o yıllarda yaşlanmış bir Türkiye istemiyorum. Genç, dinamik bir millet istiyorum. Bunun için de ben temennimi söylüyorum. Ve bu temennimi her yerde işliyorum. Burada ömrüm el verdikçe bunu isterim. Niye? Türkiye'nin genç nüfusa ihtiyaç var.

'BU İÇLER ACISI MANZARANIN MİMARI İKTİDAR DEĞİLDİR'

Tabi bunlar cumhuriyetçi olmak, beceriksizliğe kirli havaya halkımızı mahkum etmek cumhuriyetçilik midir? Söyledikleri ne? Beceriksizim ama cumhuriyetçiyim.

CHP, MHP ve BDP seçmeninin içine düştüğü zor durumu iyi analiz etmek zorundayız. Dün Marmaray'ı açarken, Ankara İstanbul ve İzmir'de sokaklara yönlendirilen o küçük kitle bizim içimizi sızlattı.

Biz bir tarafta büyük bir heyecan yaşarken, bazılarının bunu uzaktan gizli bir hayranlık ve hınçla izlemesi bizi rahatsız etti. Bu içler acısı manzaranın mimarı bir kez daha söylüyorum iktidar değildir.

Hatta muhalefet partilerinin tabanları da değildir. İstismar siyaseti yapan muhalefet partileridir.

'BAŞÖRTÜLÜ MİLLETVEKİLİ TARTIŞMASI'

Çıkıyor, ana muhalefetin bir temsilcisi, başörtüsüyle ilgili, şu anda bazı arkadaşlarımızın açıklamalarından rahatsız olmuş. Bu bir siyasi simgedir diyor. Başörtüsü nasıl siyasi simge olabilir yahu? Başörtüsü bizim dinimizin gereklerinden bir tanesidir. Fakat cehalet çok kötü bir şey. Yani dinimizin böyle bir emrinin olduğunu bilmeyecek kadar cahil ve bu adam milletvekili oluyor.

Parlamentonun kürsüsünde bunu söyleyebiliyor.

Biz ne diyoruz? Bu ülkede başı örtülü olan da olmayan da bizim kardeşimiz. El ele omuz omuza bu insanlar bu toplumda beraber yürüsünler. Kimsenin özgürlük alanına müdahale etmeyelim.

'HEM ROZETİ TAKARSIN, HEM OTOBÜSTEN ATARSIN'

Yeri geliyor çarşaf giyen kardeşimize CHP rozeti takıyor. Bir grupta bakıyorsun otobüsten atıveriyor. İşte istismar budur. Hem rozeti takarsın, hem otobüsten atarsın. AK Partide böyle bir şey söz konusu değil. Olduğu gibi kendilerine saygı duyuyoruz.

Şu anda burada kalkıp da CHP bu insanları çıkartıp konuştururken arkasında durmam yada dururum da diyemiyor. Yarına hazırlık yapıyor.

'ONLAR MEMUR DEĞİL MİLLETVEKİLİ'

Biz bir şeye inanıyoruz. Parlamentoda iç tüzükte buna mani hiçbir şey yok. Bu kardeşlerimizin kararlarına herkesin saygı duyması gerekir. Bunlar 657'ye tabi memur da değil. Bunlar milletin parlamentodaki temsilcisidir. Onların böyle bir tasarrufuna müdahale etmek parlamentoya da inançlara da saygısızlıktır.

'SAÇININ TELİNE ZARAR GETİRMEYİZ'

Biz teşkilat olarak, bu kardeşlerimizin orada teline zarar asla getirmeyiz. Gereği neyse bunu yaparız. Kaldı ki ben CHP grubunun da aynı ifadelerle davranmayacağına inanmıyorum. Saygı duyacaklarına inanıyorum.

Bir diğer tespitim İzmir teşkilatı olarak sorumluluğumuz büyük. Bize bir yabancı gibi bakan her bir vatandaşımızın vebali bizim üzerimizedir. Bizim ısrarla birleştirici olmamız lazım. Özellikle İzmir'de ideolojinin istismarın egemenliğini kırmamız gerekiyor.

'ONLAR BOL BOL HAKARET EDECEKLER'

Türkiye'nin genelinde olduğu gibi İzmir'de yapacaklarımız bizim siyaset dilimizi şekillendirecek, karşımızdaki tüm istismar siyasetine rağmen biz ısrarla projelerimizi anlatmaya devam edeceğiz. Karalamaya vesaire bunlara gerek yok. Biz yaptıklarımızı anlatalım. Onlar bol bol hakaret edecekler. Biz çevre yolunu anlatalım, tüneli anlatalım. Biz burada toplu konut olarak yaptıklarımızı anlatalım, okulları, üniversiteyi anlatalım biz. Az önce söyledim su. Bunları anlatalım.

'DÜNYAYA REZİL OLACAKTIK'

İzmir'e yaptığımız çok şeyler var. Turizmde attığımız adımlar. Üniversiteler arası organizasyon yapıldı. Bu organizasyonun belediye altında boğuluyordu. Biz ele aldık ve biz başardık. Yoksa belediyeye kalmış olsaydı dünyaya rezil olacaktık.

Biz yaparız ama oy vermezler anlayışına girmeyin. Hiç önemli değil, ama böyle de düşünmeyin.

'BİZE OY VERMEMELERİ KENDİ HAKLARIDIR'

İzmir'in çalışanla yan gelip yatanı, gerçek cumhuriyetçiyle cumhuriyeti istismar edeni ayırmasını sağlayacağız. Vatandaşların bizlere oy vermemesi elbette kendi hakkıdır. Ama biz anlatırız. Biz anlatalım takdir kendisinin. Siyasi farklılığın toplumsal kırılmaya gitmesine biz müsaade etmeyeceğiz.

5 ay var. İzmir'in diğer illerden çok daha fazla çalışması gereken bir döneme giriyoruz. Ben İzmir il teşkilatıma yürekten inanıyorum. Son seçimde aramızda yedi puanlık fark var.

Şimdi biz buradan hareketle zaten çok mesafe aldık. Bunu da görüyoruz. Belediyeciliğin bir önemi daha var. Temayül yoklaması İzmir'de yapıldı. Bunun neticelerini şimdi arkadaşlarımız bu hafta sonu gibi çalışacaklar. Sonra üst kurulun önüne getirecekler. Ama bu bir ön yoklamadır. Belirleyici değildir. Nihai belirleyici olduğu yerler de olacak.

12 Haziran seçimlerinde elde ettiğiniz başarıyı 30 Mart'ta daha üst seviyeye çıkaracağınızı ben biliyorum. Peki benim sizden beklediğim nedir? Her zaman söylüyorum.

'FUTBOLDA İKİ TAKTİK VAR'

Futbolda iki taktik vardır. Bunlardan birisi alan markajıdır. Bir diğer ifadeyle saha markajı. Bir diğeri de adam adama markajdır. Ben diyorum ki siyasette adam adama markaj yapmamız lazım. Gerek ana kademe, gerek kadın kolları, gerek gençlik kollarımız. Kapı kapı dolaşarak bu hizmetlerimizi anlatmamız lazım.

'SEÇMENİ YAKIN MARKAJA ALACAĞIZ'

Bir sandık. Bizim dokuz tane sandık müşahitlerimiz olması gerekiyor. Çalışmaya başlanacak. AK Partili olanlar, olmayanlar. Üçken müşahitler, o elli tane seçmeni biz yakın markaja alacağız ve bunları ziyaret ederek, davet ederek seçmen vatandaşa hizmetlerimizi anlatacağız.

'BİZİM DE YANLIŞLARIMIZ OLABİLİR'

'Efendim, benim istediğim aday olmadı, istemediğim aday olmadı, dolayısıyla ben yokum' bizim partide asla böyle bir anlayışın olmaması lazım. Biz de en ideal noktaya ulaşmak için adım atacağız. Bizim de yanlışlarımız olabilir. Ama biz de insanız. Bizim de hata payımız vardır. Bu samimiyetle atılan adımın neticesindeki hata payıdır. İnşallah İzmir'in adaylarını da Kasım sonuna kadar açıklamaya çalışacağız.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39