• BIST 4.759,06
  • Altın 1258.021
  • Dolar 20.0897
  • Euro 21.5697
  • Kayseri 21 °C
  • Ankara 22 °C
  • İstanbul 21 °C

Başbakan Erdoğan,dershane tartışmalarına değindi

Başbakan Erdoğan,dershane tartışmalarına değindi
Trabzon'da toplu açılış töreninde dershane tartışmalarına da göndermede bulunan Erdoğan, 'Öğretmen, sadece üniversite sınavlarına hazırlayanlar değildir. Sadece test tekniğini öğretenler değildir, 13 yıl boyunca ilim öğreten, edep, adap öğreten, s
Trabzon'da toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Trabzonun plaka numarası olan '61' sayısını kullanarak yaptığı konuşma akıllara MHP Genel Başkano Devlet Bahçeli'nin '40. yıl hesabı'nı getirdi.

Erdoğan 'Biz Trabzon ile biriz. Aramızda bir şifre var. 61. Trabzon ne zaman fethedildi. 14(61).Trabzon'un plakası kaç? 61. Bu kardeşiniz kaçıncı hükümetin Başbakan'ı. 61. 26 Şubat'ta bu kardeşiniz inşallah 60'ı tamamlıyor 61'e giriyor. Şimdi sizden başka bir 61 bekliyoruz. 30 Mart'ta Trabzon'dan yüzde 61 bekliyoruz. 41 kere maşallah. 61 kere maşallah' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mısır'ın Türk Büyükelçi'yi 'persona non grata' ilan edip, iki ülke ilişkilerinde diplomatik seviyeyi düşürmesine tepkisini, Rabia işareti ile verdi.

Kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmasına değinen Başbakan Erdoğan, bugüne kadar 'başörtüsü gerilik' diyenlere işte bu üç soruyu sordu:

'Şimdi soruyorum sizlere, bunlar uzaya mekik gönderdiler de başörtüsünün ucuna mı takıldı? Hızlı tren yaptılar da başörtüsü bu treni raydan mı çıkardı? Marmaray inşa ettiler de başörtüsü tüneli mi tıkadı? '

Erdoğan 'ın konuşmasından satırbaşları:

Fatih Sultan Mehmet 'in şehri Trabzon. Milli Mücadele 'nin şehri Trabzon. Karadeniz 'in medeniyet şehri, Cumhuriyetimizin parlayan şehri Trabzon seni yürükten selamlıyorum

Size bir söz verdik. Trabzon 'un büyükşehir yapacağız dedik ve bu sözümüzü tuttuk. Şimdi büyükşehir Trabzon 'dayız. Biz birbirimize o kadar yakınız ki biz toprağımızla biriz. Biz suyumuzla biriz. Bir bayrağımızla biriz. Bizim ezanımız bir, kıblemizi bir, her şeyden önce gönüllerimiz bir. Allah birliğimizi daim etsin. Biz Trabzon ile biriz. Aramızda bir şifre var. 61. Trabzon ne zaman fethedildi. 61.Trabzon 'un plakası kaç? 61. Bu kardeşiniz kaçıncı hükümetin Başbakan'ı. 61. 26 Şubat'ta bu kardeşiniz inşallah 60 'ı tamamlıyor 61 'e giriyor. Şimdi sizden başka bir 61 bekliyoruz. 30 Mart 'ta Trabzon 'dan yüzde 61 bekliyoruz. 41 kere maşallah. 61 kere maşallah.

BAŞBAKAN'DAN '61' HESABI
Size bir söz verdik. Trabzon'un büyükşehir yapacağız dedik ve bu sözümüzü tuttuk. Şimdi büyükşehir Trabzon'dayız. Biz birbirimize o kadar yakınız ki biz toprağımızla biriz. Biz suyumuzla biriz. Bir bayrağımızla biriz. Bizim ezanımız bir, kıblemizi bir, her şeyden önce gönüllerimiz bir. Allah birliğimizi daim etsin. Biz Trabzon ile biriz. Aramızda bir şifre var. 61. Trabzon ne zaman fethedildi. 14(61).Trabzon'un plakası kaç? 61. Bu kardeşiniz kaçıncı hükümetin Başbakan'ı. 61. 26 Şubat'ta bu kardeşiniz inşallah 60'ı tamamlıyor 61'e giriyor. Şimdi sizden başka bir 61 bekliyoruz. 30 Mart'ta Trabzon'dan yüzde 61 bekliyoruz. 41 kere maşallah. 61 kere maşallah.

TRABZONSPOR'A 40 BİN KİŞİLİK SPOR TESİSİ
Trabzonspor'umuza 40 bin kişilik bir spor tesisi inşa edeceğiz dedik. Bu sözümü tutuyoruz yarın temelini atıyoruz. 28 Haziran'da yer teslimi yaptık. Dile kolay 795 bin metre kare alanı denizde doldurduk. Toplamda 459 bin metre kare alanda stadyum, tüm tesisleriyle bir kompleks inşa edeceğiz.

230 trilyon liralık bir yatırımla Trabzon'a yakışır bir eseri 2 yıl içinde tamamlayıp sizlere teslim edeceğiz. Açılış ve temel atmalarımız bundan ibaret değil. Trabzon'a 593 trilyon liralık yatırım, hizmet ve eser kazandırıyoruz.

'SADECE 3 KİŞİNİN ELİNİ ÖPECEKSİNİZ'
Yarın 24 Kasım Öğretmenler günü. Fedakar cefakar öğretmenlerimize şükranlarımızı bir kere daha ifade edeceğiz. Bu tabii ki bir sembol. Çünkü öğretmenlerimiz senede bir kere hatırlanmaz. Elimi öptürmem. Sadece 3 kişinin elinizi öpeceksiniz derim. 1- Annenizin 2- Babanızın 3-Öğretmeninizin, hocanızın. Başka kimsenin elini öpmeyin. Çünkü onlar eli öpülesidir.

BOYNUMUZUN BORCUDUR...
Anaokulundan başlayıp büyük bir titizlikle insan yetiştiren öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum, 600 bin derslikte 900 bine yakın öğretmenimiz görev yapıyor. Diyor ki Hz Ali bana bir satır öğretenin 40 yılı kölesi olurum. Evet. Adeta bir mücevheri işler gibi çocuğu bilgi ile dolduran öğretmenin kıymetini bilmek ona hakkını teslim etmek boynumuzun borcudur.

Öğretmen sadece üniversite sınavlarına hazırlayanlar değildir. Sadece test tekniği öğretenler değildir. 13 yıldır ilim öğreten, sabırla öğrencisine hayatı öğretenler bu işin asli unsurudur diye bunu takdim ediyorum. Her öğretmen değerlidir. 24 Kasım öğretmenler gününü tüm öğretmenlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

SİZLERLE DERTLEŞECEĞİM
Bugün sizlerle dertleşeceğim. Bakın Diyarbakır'a gittik. Açılışlar gerçekleştirdik, oradaki vatandaşlarla kucaklaştık. Biz sizi çok iyi biliriz. Sizler de bizi çok iyi bilirsiniz. Biz milletimizle özellikle Trabzon ile aracılar vasıtasıyla konuşan bir parti değiliz. Ne dediysek açıkça söyledik. Gizleyenlerden söz söyleyip sözünü yutanlardan olmadık. Biz nabza göre şerbet sunan her gittiği ilde her gittiği bölgede farklı konuşanlardan da olmadık. İstanbul'da ne söylediysek gittik onu söyledik. İzmir'de Türk bayrağını sallayıp Hakkari'de bayrağından utanan partilerden de olmadık.

İzmir'de bayrağımız nasıl salladıysak, Hakkari'de de aynı şekilde salladık. Değerli kardeşlerim bu millet kavramının içinde Türk'ü var Kürt'ü var Laz'ı var Çerkez'i var, Boşnak'ı var. Türkiye'de ne kadar etnik unsur varsa anayasal anlamda Türk milletinin içinde hepsi var. Millet budur. Bunu anlamak istemeyenler olabilir. Biz ırkçı bir parti değiliz. 76 milyona biz hep birlikte biriz diyoruz, kardeşiz diyoruz hep birlikte Türkiye'yiz diyoruz. Biz Sivas'ın doğusuna geçemeyenlerden değiliz. 11 yıl bolunca diğer siyasi partilere seslendim. Siz de gidin oralara oralarda demokrasi mücadelesi verin dedim. Gitmezler gidemezler. Onlara siyaset kolay zeminde olacak.

'BİZİM MASAMIZDA FARKLI RENKLERE BOYANMIŞ TÜRKİYE HARİTALARI YOK'
7 bölgede 81 vilayette varız. Ama onlar yoklar. Bizi bölücü olmakta suçlayanlar aslında kendi zihinlerinde Türkiye'yi bölmüş, Türkiye'nin bir bölümünü zihinlerinden, gönüllerinden çıkarmış durumdalar. Bizim zihinlerimizde bizim kalbimizde bizim masamızın üzerinde farklı renklere boyanmış Türkiye haritaları yok. Hesaplaşmanın değil 76 milyon helalleşmenin peşindeyiz.

Çevre ülkülerle hepsiyle münasebetlerimizi iyi bir duruma getirmiş durumdayız. Bulgaristan ile Yunanistan ile Suriye dışında Irak ile İran ile ilişkilerimiz iyi durumda, iyiye gidecek. Rusya ile Ukrayna ile münasebetlerimiz ortada. 2023'ün Türkiye'sini farklı hazırlayacağız. Büyük devletten bahsediyoruz. Büyük devlet hatalarından değil geleceğinden bahseden devlettir.

Korkaklar ülkelerini büyütemez milletine itibar kazandıramazlar. Bizler korkarak büyümedik, korkanlardan olmadık. Bizi iftiralar atan muhalefet korkusundan Ankara'nın dışına çıkamadı. Biz Moğolistan'a gittik ilk Türk yazıtlarını bulduk. Milletçi geçinenler oralara gidebilirler mi. MHP bu.

BAŞÖRTÜSÜNÜN UCUNA MI TAKILDI
Yıllarca başörtüsünü yasakladılar. Türkiye bölündü mü. Üniversitelerde başörtülüler var, kamuda var, Meclis'te var. Ne oldu Türkiye bölündü mü. Türkiye bölünmedi, Türkiye daha büyük kardeş oldu.Türkiye susadığı özlediği özgürlüğe kavuştu. Biz türkülerden korkacak kadar, kıyafetlerden, kelimelerden kavramlardan korkacak kadar küçük bir devlet, küçük bir millet değiliz. Başörtüsü gericilik dediler. Soruyorum sizlere bunlar uzaya mekik gönderdiler de başörtüsünün ucuna mı takıldı. Hızlı tren yaptılar da başörtüsü treni raydan mı çıkardı. Marmaray inşa ettiler de başörtüsü tüneli mi tıkadı.

UZAYA KENDİ UYDULARIMIZI GÖNDERİYORUZ
Uzaya kendi uydularımızı gönderiyoruz. Hamdolsun başörtü kuyruğuna takılmadık. 4 +4 +4 o da takılmadı. Kuran dersi bütün okullara kondu. O da takılmadı. Şimdi isteyen anne baba çocuğuna seçmeli olarak Kuran dersi aldırabiliyor mu. Ya bundan daha normal ne olabilir. Gençler gidin ilk Meclis zabıtlarını okuyun. Oradaki vizyona özü oradaki kardeşliğe bakın. Gidin Trabzonlu Ali Şükrü Bey'in hayatını okuyun. Aslında ilk Meclis kardeş bir Meclis. Bir ve beraber oldular. Sevgili Trabzonlular biz birbirimizi ırkımızdan dolayı sevmiyoruz. Allah bizi farklı kabileler şeklide yarattı. Birbirimizle tanışalım diye yarattı. Dolayısıyla birbirimizi severken de Türk olduğu, Kürk olduğu Laz olduğu Gürcü, Çerkez olduğu için sevmiyoruz. Yaratandan ötürü seviyoruz. 76 milyonun tamamı gibi Karadeniz insanı merttir. Karadeniz'in uşağı içi neyse dışı da odur. Özü neyse sözü de odur.

BİZ BUGÜNLERE ULAŞTIK
Bu kardeşiniz Karadeniz'i, Türkiye'nin evladıdır. Şu karışımızdaki bina özgürlük konuşmalarına şahit oldu. O balkon bunlara şahit oldu. Türkiye'ye zarar verecek hiçbir meselede bizi göremezsiniz. Şehitlerimizi incitecek hiçbir adımı atmayız, attırmayız. Trabzon'un anneleri çıktı bağırdırlar. Neler çektiklerini biliyoruz. Babaların da neler çektiklerini biliyoruz. Sabahları kapılar çalıyordu. Kapıyı açınca karşısında elinde bayrak olan astsubayımızı görüyordu. Rabbim hiçbir aileyi evlat acısıyla imtihan etmesin. Yaşamayan bilmez. Bu acıyı yaşamayan bilmez. Bir yıldır anneler bu acıyı yaşamıyor. Bir yıldır babalar bu acıyı yaşamıyor. Kapılar korku ile açılmıyor. Demokrasi özgürlük hak ve hukuk bizim ilkelerimiz bunlar. Meşru olanın dışına çıkmayız. Biz birinden alıp diğerine vermeyiz.

Kan dursun gözyaşı dursun. Horlama dışlama dursun. Yeter ki kardeşlik kazansın biz kaybetmeye razıyız. Bu Türkiye sofrasında hepimize yer var. Bu bayrak bu devlet hepimizin. Biz beraberiz, kardeşiz. Birlikte Türkiye'yiz. 11 yıl boyunca siz destek verdiniz, arkamızda durdunuz, dua ettiniz ve biz bu günlere ulaştık.

O DAĞLARI FERHAT GİBİ DELDİK
Trabzon yanımızdaysa biz yalnız değiliz. Trabzon bize dua ediyorsa biz engelleri aşar, yeni Türkiye'yi inşa ederiz. Bakın İstanbul'da Marmaray'ı inşa ettik. Oradan yüzbinler seyahat ediyor. İnandığınız zaman başarırsınız. Bizden önce gelenler bunu neden yapamadı. Şu Samsun Sarp bu aradaki Karadeniz Sahil Yolunu'nun yüzde 35'i yapılmıştı. Biz geldik tamamladık. 12 tane tünel yaptık, o dağları Ferhat gibi deldik.  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39