• BIST 8026.27
  • Altın 1923.087
  • Dolar 28.8712
  • Euro 31.4364
  • Kayseri 15 °C
  • Ankara 17 °C
  • İstanbul 20 °C

Bedir: özel hastanelerin hastalardan alabileceği katkı payları konusuna açıklık getirdi:

Bedir: özel hastanelerin hastalardan alabileceği katkı payları konusuna açıklık getirdi:
ÖzelAvrupa ve Özel Modern Dünya HastaneleriBaşhekimi Dr. Erol Bedir son günlerde gündemde olan ve özel hastanelerin SGK’lı hastalardan alabileceği katkı payları konusuna açıklık getirdi ve şunlarısöyledi.
ÖzelAvrupa ve Özel Modern Dünya HastaneleriBaşhekimi Dr. Erol Bedir son günlerde gündemde olan ve özel hastanelerin SGK’lı hastalardan alabileceği katkı payları konusuna açıklık getirdi ve şunlarısöyledi.

Son günlerdesıkça tartışılan ve hemşehrilerimizi “özel hastanelerden eskisi gibi hizmetalabilecek miyiz” endişesine sevk eden özel hastanelerde alınabilecek farkücreti % 200’e çıkarılması konusu kesinlikle YANLIŞ ANLAŞILMAKTADIR.
Şöyleki;
Tebliğöncesi uygulamada, özel hastanelere verilen % 90 fark alma hakkı ( muayenede enfazla 25 TL), tebliğle %200’ e çıkarılmış ( muayenede en faza 55 TL) tır. Bufark talebi mecburi olmayıp ; donanımına, kadrosuna, hasta portföyüne, hizmetanlayışına ve fiyat politikasına göre her hastanenin kendisinin karar vereceğibir husustur. Bildiğimiz kadarı ile tebliğ öncesinde Kayseri’deki özel hastanelerde üst sınırdanfark talep edilmemekteydi. Bu günde hemşehrilerimizden afaki fark talepleri,eskiye oranla

ANORMAL ÜCRET İSTEKLERİ SÖZKONUSU DEĞİLDİR.

Özellikle;yöneticisi olduğum Özel Modern Dünya ve Özel Avrupa hastanelerinde uygulananfark ücreti politikası, son günlerdeki algının tam tersine önümüzdeki UZUN BİR SÜRE DEĞİŞMEYECEK,ZAM GELMEYECEK ve hemşehrilerimizin alım gücüyleparalel yürütülecektir.

Halböyleyken; bilgi kirliliği nedeni ile halkımız arasında “özel hastaneücretlerine %200 zam geldi” yanlış algısı oluşmuş ve bu eksik bilgilenmedendolayı hastalar hastane ve hekimlerini seçerken tereddüte düşmüşlerdir.Buda özelve kamu hastaneleri arasında haksız rekabet oluşturmakta,kişilerin anayasalhakkı olan, istediği hekim ve hastaneye ulaşma özgürlüğünü dolaylıda olsa engeller hale gelmiştir. Bu durumda oluşantedavi ihmalleri de incelenmesi gereken bir konudur.
Netice olarak;

Özelhastanelerden hizmet alan ve almayı düşünen saygıdeğer hemşehrilerimiziduyduklarına, kimin söylediği belli olmayan sözlere itibar etmeden güvendiğiözel hastane veya doktoruna müracaat ederek doğruyu öğrenmeye davet
ediyorum.

Bumüracatlarında GEÇTİĞİMİZ AYLARA GÖRECİDDİ BİR DEĞİŞİKLİK OLMADIĞINI bizzat müşahede edebileceklerdir. Diğerhastaneler içinde tahminim aynı olmakla birlikte, Özel Modern Dünya ve ÖzelAvrupa hastanelerinde halen uygulanan fark ücreti uygulamasına ZAM YAPMAYACAĞIMIZI bir kez daha yinelerken,tam tersine yürütmekte olduğumuz birçalışma ile her iki hastanemiz içinde, önceden hizmet almış hastalarımıza özel,2.kez gelişlerinde geçerli olmak üzere İNDİRİMKARTLARINI vermek suretiyle,(önceden verilmiş indirim kartlarıgeçerlidir.)hemşehrilerimize bir miktar maddi katkı sunmayı amaçlıyoruz.Bunlara ilaveten SGK ve diğer yetkili kurumlardan da talebimiz vardır. Şöyleki; 2005 yılından bu yana tüm girdiler ve asgari ücret %200’ler nispetindeartmasına rağmen hastanelere yapılan ödemeleri esas alan SUT fiyatları hiç artmayıpaksine düşürülmüştür. Yetkililerimiz tarafından makul bir hesaplamayla (örneğin yıllık enflasyonlar baz alınabilir.) yeni SUT fiyatlarının belirlenmesive özel hastanelerin hastalardan İLAVEÜCRET ALINMASININ YASAKLANMASI, hasta ile hekim arasındaki para ilişkisininortadan kaldırılmasını arzu etmekteyiz. Yine YEŞİL KART SAHİBİ VATANDAŞLARIMIZIN DA ÖZEL HASTANELERDEN HİZMET ALMASIbir başka dileğimizdir. Bu vesile ile .değerli hemşehrilerimize sağlıklı, mutlu,huzurlu bir yaşam diliyorum. Saygılarımla…
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39