• BIST 4.962,97
  • Altın 1076.822
  • Dolar 18.6238
  • Euro 19.6105
  • Kayseri 8 °C
  • Ankara 8 °C
  • İstanbul 12 °C

"BİZ, PARTİMİZİ KURDUĞUMUZDA BİZE ÖMÜR BİÇENLER VARDI, YANILDILAR"

"BİZ, PARTİMİZİ KURDUĞUMUZDA BİZE ÖMÜR BİÇENLER VARDI, YANILDILAR"
Cumhurbaşkanlığı seçiminde diğer partilerden de kendisine oy verenler olduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, “Hepsine sonsuz şükranlarımı ifade ediyorum” dedi.

Seçilmiş Cumhurbaşkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP ve MHP'nin ortak adayının 12 ilde yüzde 15'in altında oy aldığını söyledi. Erdoğan, "HDP'nin adayı 64 ilimizde yüzde 15'in altında kaldı. Ortak adayın yüzde 5'in altında oy aldığı 11 ilimiz var. Bu da manidardır. HDP'nin adayının da yüzde 5'in altında oy aldığı 51 ilimiz var. Hani şimdi bazı medya unsurları çıkıyorlar, 'Artık, kitle partisi olmaya doğru gidiyor' diyorlar. Rakamlar ortada, tablo ortada, bunlar olamaz. Niye? Genleri farklı bunların" dedi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin seçilmiş 12. Cumhurbaşkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bundan tam 13 yıl önce Ankara'da Bilkent'teaki bir salonda AK Parti'nin kuruluşu ilan etmiştik. Partimizin kuruluş hazırlıklarını yaparken milletimizinden büyük bir teveccüh görmüştük. AK Parti'nin kuruluşuyla birlikte milletimizdeki heyecan ve umut doruk noktasına ulaştı. Anadolu'yu Trakya'yı karış karış dolaştık, milletimizle kucaklaştık. Türkiye'nin en büyük partisi olarak, iktidar partisi olarak sandıktan çıktı. Parlamentoya iki parti girdi. Parlamentonunu yüzde 63 gibi bir çoğunluğuna sahip olduk. Aramızdan ayrılmış, ahirete intikal etmiş tüm kardeşlerimizi rahmetle yad ediyorum, mekanları inşallah cennet olsun olsun diyorum. AK Parti'nin kuruluşuna, destek vermiş kardeşlerime bu köklü hareketin sancağına şerefle, onurla taşımış olan her bir yol arkadaşıma buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Geride kalan 13 yıl içinde çok zor ve meşakkatli yollardan geçtik. Kurulduğu andan itibaren arka arkaya davalar açıldı. Biz, milletimizle hasretle kucaklaşırken Ankara'da şahsımla ilgili derhal tutuklanmamı isteyen bazı savcılar çıktı.

AK Parti'nin kapatılması için girişimler oldu. Çodk sayıda provokasyon yapıldı. Zaman zaman partimizin içine fitne sokulmak istendi. Bizi yavaşlatmak için nice tuzaklar kurudu. Gezi olayları, 17 ve 25 Aralık darbe girişimleriyle hem hükümetimiz hem de partimiz hedef alındı. 13 yıl içindeki tüm bu saldırıları püskürttük, kurulan bütün tuzakları altüstü ettik. Hak bildiğimiz yolda, ayaklarımız dolanmadan, istikametimizden sapmadan bugünlere kadar geldik" ifadelerine yer verdi.

"İçerideki ve dışarıdaki güç odakları ellerindeki tüm imkanları kullanarak, 13 yıl boyunca bizi çok yoğun bir taarruz altında tuttular" diyen Erdoğan, "Amaçları sadece denklemin dışına itmek değildi, AK Parti'yi hizmet üretemez hale getirmek istiyorlardı. 13 yıllık süreçte hem partimizi dimdik ayakta tuttuk, saldırıları püskürttük hem de Cumhuriyet tarihimizin en büyük yatırımlarını gerçekleştirdik. Şunu unutmayalım, AK Parti'yi millet kurmuştuk. Milletimizin her bir ferdinin talebi, hayalleri AK Parti'nin programında ve siyasetinde ete kemiğe bürünmüştür. AK Parti milletle yürümüştür, hiçbir zaman manda ve himaye kabul etmeyen, milletin egemenliğini hiçkimse ile paylaşmayan parti olmuştur. Medya millet egemenliğine, biliyorsunuz ortaktır. Üstelik de egemenlik üzerinde milletten daha büyük güce sahipken AK Parti döneminde bu ortaklık sona erdirilmiştir. Çeteler ve cuntalar millet egemenliğinden AK Parti sayesinde ellerini çekmişlerdir. Yargı, millet egemenliğine ortak olan milletin iradesini kısıtlayan unsur olmaktan çıkmıştır. Bu dönemin en önemli kazanımlarıdır" şeklinde konuştu.

"BİZ, PARTİMİZİ KURDUĞUMUZDA BİZE ÖMÜR BİÇENLER VARDI, YANILDILAR"
Erdoğan, "Biz partimizi kurduğumuzda bize hatırlayın ömür biçenler vardı, yanıldılar. Onların dedikleri olmadı, Allah'ın dediği öldü. Yıpranacağımızı, dağılacağımızı, yorulacağımızı düşünenler ne yazık ki bizimle beraber yürüyenlerin içinde bile son zamanlarda AK Parti'nin kısa zamanda dağılacağını söyleyenler var. Biz, sadece milletten yetki alan bir parti olduk ama biz milletin hayır duasını da her daim yanında tutan bir parti olduk. Milletimize mahcup olmadık. 13 yıl içinde 9 seçime girdik, 3 yerel, 3 genel 2 halk oylaması ve 1 Cumhurbaşkanlığı seçimi. Bizim tükeneceğimizi düşünenler her seçimin ardından hayal kırıklığı yaşadılar" diye konuştu.

Geçmiş dönemde yapılan seçimlerde AK Parti'nin aldığı oy oranlarını hatırlatan Erdoğan, En son geçen hafta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 52'yle milletimiz bize Cumhurbaşkanlığı görevini, halk oyuyla seçilmiş Cumhurbaşkanlığı makamını teslim etti. Bu toplantı vesilesiyle bir kez daha aziz milletime, 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminde bize olan desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Teşkilatımızın her kademesindeki kardeşime teşekkür ediyorum" dedi.

Erdoğan, "10 Ağustos seçiminde sadece AK Parti'ye gönül vermiş kardeşlerime değil, CHP, MHP, HDP, Saadet Partisi, Büyük Birlik Parti ve nice partinin mensuplarından şahsımıza desteklerini esirgemeyenler oldu, onlara da buradan bir kez daha teşekkür ediyorum. Bize desteklerini açıklayan siyasi partilerimize, bu süreçte daima yanımızda olan ilanları, basın toplantılarıyla bizi yanlız bırakmayan STK'lara teşekkürlerimi sunuyorum. İki kesim teşekkürleri özellikle hakediyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hiçbir karşılık beklemeden fedakarca, gönüllü olarak gece gündüz çalışan tüm kardeşlerime sonsuz şükranlarımı ifade ediyorum. Yine bu süreçte, kampanyamıza maddi destekte bulunan tüm kardeşlerimize de özellikle teşekkür ediyor, hepsinden Allah razı olsun diyorum. Kampanya süresince görev alan, katkı veren, destek olan tüm kardeşlerime, yol arkadaşlarıma, çalışma arkadaşlarıma aynı şekilde bir kez daha teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

"HDP ADAYI 28 İLDE YÜZDE 2'NİN ALTINDA"
Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti: "10 Ağustos seçiminde her zaman olduğu gibi, burada mukayeseli bazı oranları vereceğim. 81 vilayetin her birinden oy aldık. Bu tabii şu bakımdan çok önemli, AK Parti için sürekli ayırmcılık yakıştırması yahanlara cevaptır, bu bir ispatı vucüttur aslında ve diğer siyasi partilerin hangi konumda, hangi noktada olduğunu söylemesi olması bakımından da bu çok önemli. Bizim en düşük oy aldığımız iller hangileri biliyor musunuz? Tunceli ve Şırnak, fakat oralarda da oy oranımız nedir biliyor musunuz? Birisinde yüzde 14,4 diğerinde yüzde 14,8. YAni Türkiye'nin tüm illerinde yüzde 14'ün üzerinde biz oy aldık. Bizim yüzde 15'in altında oy aldığımız il sayısı 2. CHP ve MHP'nin ortak adayı 12 ilimizde yüzde 15'in altında oy aldı. HDP'nin adayı 64 ilimizde yüzde 15'in altında kaldı. Ortak adayın yüzde 5'in altında oy aldığı 11 ilimiz var. Bu da manidardır. Yüzde 5'in altında. HDP'nin adayının da yüzde 5'in altında oy aldığı 51 ilimiz var. Hani şimdi bazı medya unsurları çıkıyorlar, 'Artık, kitle partisi olmaya doğru gidiyor' diyorlar. Rakamlar ortada, tablo ortada, bunlar olamaz. Niye? Genleri bunların farklı. Gerek ortak adayın gerek HDP adayının yüzde 2'in dahi altında kaldığı iller var. Ortak aday bir ilde yüzde 2'nin altında. HDP adayı ise 28 ilde yüzde 2'nin altında kaldı. Şurası da son derece önemli, 30 Mart seçimleriyle kaldığında bizim 10 Ağustos'ta 7 ilimizde çok cuzi oranlarda oyumuzun düştüğü görülüyor, 7 il." 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39