• BIST 4.768,56
  • Altın 1256.655
  • Dolar 20.1454
  • Euro 21.5734
  • Kayseri 6 °C
  • Ankara 14 °C
  • İstanbul 16 °C

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Seçim Bildirgesi

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Seçim Bildirgesi
Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmalarında kullanacağı slogan ve logo açıklandı.

Çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'nun kampanya detayları Çırağan Sarayı'nda düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

İhsanoğlu, seçim kampanyasında 'Ekmek İçin Ekmeleddin' sloganını kullanacak. Logosu da buğday tarlası şeklindeki Türkiye haritası olacak.
Toplantı için hazırlanan sahnede buğday tarlası şeklindeki Türkiye haritasının üzerine yazılan 'Ekmek İçin Ekmeleddin' sloganı dikkat çekti. Aynı slogan İhsanoğlu'nun konuşma yapacağı kürsüde de yer aldı. 

Toplantı salonundaki panolarda yer alan sloganlardan biri de, 'Sevgiyi Ekmek için, Bolluğu Ekmek için, Ekmek İçin Ekmeleddin'şeklinde. Seçim çalışmalarında kullanılacak broşürlerde İhsanoglu'nun AK Parti, MHP, CHP demeden bütün Türkiye'nin gururu olduğuvurgulandı.

'ŞİMDİ OYUMUZ EKMEL HOCA'YA'
Tanıtım için hazırlanan 4 farklı kartta HDP, MHP, CHP ve AK Parti seçmen profillerini gösteren aile fotoğraflarının üzerine ''Biz hep partimize oy verdik. Şimdi Oyumuz Ekmel Hoca'ya'' yazılı ifadeler yer aldı. 'MİLLİYETÇİ, ATATÜRKÇÜ, GÖNÜL ADAMI...'

Ekmeleddin İhsanoğlu için hayatı boyunca hep İslam dünyasının bekası için çalışan bir insan olduğu vurgusu yapılırken şu ifadeler kullanıldı:

''Türkiye'nin Uluslararası itibari en yüksek isimlerinden. Allah vatanımın tüm evlatlarını, kendi evlatlarımdan ayırmasın diyen bir Milliyetçi. Atatürk ve devrimlerini sahiplenmek tarihimizi sahiplenmek anlamına gelir diyen bir Atatürkçü. Filistin Davasının en büyük savunucusu. Filistin'in devlet nişanı verdiği tek Türk. Mehmet Akif'in dergahından geçmiş, Necip Fazıl ve Nazım Hikmet'i Arapça'ya çevirmiş bir gönül adamı.''

İHSANOĞLU'NUN KONUŞMASI
Kürsüye çıkan Ekmeleddin İhsanoğlu, konuşmasına Fatiha suresiyle başladı... İhsanoğlu'nun, sık sık dinleyenlere 'Ey Azizler' diye seslendiği (Erzurumlu İbrahim Hakkı'dan alıntı) konuşmasından satır başları şöyle:

'Sıkmabaş da, çapulcu da dedirtmem'
'Ben geçlerime sıkmabaş da çapulcu da dedirtmem. Bir insan evladına, bir Türk çocuğuna böyle hakaret edilmesine izin veremem.

Geçen sene bugün kaybettiğimiz Ali İsmail Korkmaz kaybedilen canlardan biri. Bir daha böyle acılar yaşanmaması için yola çıktım. Hepsinin ruhu şad olsun, mekanları cennet olsun.

Demokraitk eylemleri porovoke etmek isteyen gruplar çıkacaktır. Devletin görevi sapla samanı ayırmaktır. İdealist gençlerin hepsini birden itham etmekle, ülkeyi bölmekle devlet yönetilemez...

(Konuşmasının devamında bir soru üzerine) Gezi Parkı'na ilk gün gelen insanlar vatanperver insanlardı. Diyalogla yakılaşılsaydı, bu acılar yaşanmazdı. Biz bu insanlarla daha iyi diyalog kurmalı ve onları anlamalıyız. Birleştirme, uyum sağlama ve kucaklaşma olmalı. Cumhurbaşkanı 76 milyonun babasıdır, reisidir. Eli sopalı değildir. Falaka zamanı geçti artık. İnsan hak ve hürriyetleri anayasamızın temel değerlerinden birisidir...

Hala çocuk gelinlerde dünya 3.sü, kadın cinayetlerinde üst sıralardayız. Kadınlarımızın tüm haklarıyla yaşadığı, çocuklarımızın katil olmayacağı, kimsenin kimsenin canına kastetmeyeceği bir Türkiye hayal ediyorum... Tarlaya hakaret değil sevgi tohumları ekilmeli... 'Daha zengin, daha mutlu, daha borçsuz'
Her vatandaşımızın daha zengin, daha mutlu, daha borçsuz olması için Meclis'le uyum içinde çalışacağım. Göreve geldiğimde önceliğim budur.

Birlik ekmek için verin elinizi, tarlalarımız büyük ve bereketli...

Sevgi, saygı ve son olarak birlik tohumu. Birlikte yaşama kültürene herkesten fazla sahip bir milletiz. Ortak acılarımız devam ediyor aama ortak sevinçlerimizi kaybettik. Uzun zamandır hep birlikte sevinemiyoruz ve böyle olunca da ülke olma vasfı kaybolmaya başlıyor...

Cumhurbaşkanı olduğumda milletimizin birliğini sağlayacağım. Hem İslam dünyasında, hem batıda yani bütün dünyada Türkiye'nin örnek ülke olması için çalışacağım.

'Finansal kaynaklar yok'
Seçim çalışmaları sürüyor ve devlet bu seçimlerde adaylara destek olmuyor. Neredeyse bir ay sonra önemli bir seçim yapılacak ve bizim elimizde finansal kaynaklar yok. Başbakan ise devlet kaynaklarıyla çalışmalarını sürdürüyor...

Bazı yerlerde 'Eklmeledin'i aciz gösterin, hata yaparsa abartın, iyi söz söylerse örtün' deniyor... İftiranın bini bin para.

İçinde bulunduğumuz şartlarda güvendiğim tek şey Türk milletinin eşsiz bilgeliği ve derin sağduyusudur. Türk milleti tarih boyunca bunu gösterdi ve bu sefer de göstereceğinden eminm.

'İstikrar için elele vereceğim'
Türk milletine selenmek istiyorum. Korkmayınız, istikrarı sarcacak hiçbir şey yapmayacağım. Aksine istikraraın devamı için AK Parti dahil bütün partilerle elele vereceğim.

'Ekmek için Ekmeleddin' ne demek? Bizim için kutsal kavramlar vardır. Bunlar kitap, bayrak ve ekmektir. Ekmek; fırından aldığımız ekmekten ibaret değildir. Tüten ocaktır, alınteridir, şerefimiz ve namusumuzdur ekmek. Kitabımıza, bayrağımıza ve ekmeğimize sahip çıkalım...' 'FİLİSTİNLE İLGİLİ DEĞİLDİ'
Ekmeleddin İhsanoğlu sözlerini tamamladıktan sonra, toplantıda soru cevap kısmına geçildi...

Türkiye'nin Ortadoğu'da taraf tutmaması gerektiğiyle ilgili sözleri, Filistin'deki son gelişmeler üzerinden hatırlatılan İhsanoğlu şunları söyledi:

'Benim söylediğim taraf tutmaması meselesi, Filistinle ilgili değildi. Daha çok Arap itilafları ve kavgalarıyla ilgili söyledim bu sözü. Bu konuda taraf tutmanın bölgede Türkiye'ye neler getirdiğini izah etmeye çalıştım....'

'DÜNYADA YALNIZLIĞIMIZ ARTAR'
İhsanoğlu'nun, 'Atatürk'ün yurtta sulh cihanda sulh sözünün gereğinin yapılması gerektiğini söylediniz. Türkiye'nin itibarını dışarıda yeniden kazandıracağınızı belirttiniz. Dış politikayı nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna yanıtı şöyle oldu:

'Pilot, diplomat ve şoferleriniz rehin alınıyorsa, içeride ve dışarıda hedef oluyarsanız bir skıntı var demektir. Birkaç ülkede büyükelçilikleriniz yoksa ve eski ticari yollarınız kapatılmışsa sıkınıtı var demektir. Onu için bunu gidermenin zamanı geldi. Aksi durumda dünyada yalnızlığımız daha da artacak...'

'İKİ AYDA CUMHURBAŞKANI SEÇİLİR Mİ?'
İhsanoğlu'na, 'Temsili demokrasinin vazgeçilmezi seçim, onun vazgeçilmezi de eşit ve adil seçimdir. Kampanyanız yeni başladı ve bir ay zarfında en çok üzerinde durulacak konulardan biri de eşit ve adil seçim konusu olacak. Belki de bu durum sonuçlarda şaibe doğuracak. Kampanya boyunca bu duruma itiraz noktasında neler yapacaksınız?' sorusu yöneltildi ve yanıt şöyle oldu:

'Adil bir seçim, seçim takvimi ve düzenlemesi yok ortada. Dünyada hiçbir ülke ikli ayda cumhurbaşkanı seçmez. Çok daha tuhafı, 'devlet para vermesin' denmesi. Birileri devletin imkanlarından yararlanıyor ama diğer adaylar için bu geçerli değil. İki ayda siz ancak bir evi taşırsınız, cumhurbaşkanını iki ayda seçilir mi? Demek ki hesap, kitap ona göre yapılmış...' 

'ÖCALAN'LA GÖRÜŞMELERE NE DERSİNİZ?'
Çatı aday İhsanoğlu'nun, 'Kürt sorununda durduğunuz yer neresi? Çözüm sürecine bakışınız ne? Abdullah Öcalan'la görüşülmesine prensipte ne dersiniz?' sorusuna verdiği yanıt şöyle:

'Kürt meselesi, en hasas mesele. Elbette barışa evet, savaşa hayır. Bu işi barışla halletmenin yollarını bulmalıyız. Bunu sağlamak için çok önemli tecrübelerimiz var. Bin senedir birlikte yaşıyoruz ve birçok ortak noktamız var. Dil farkı da var tabi ve dile karşı ülkemiz hata yapmıştır.

Her şeyi sopaya havale etmeye alışmış bir milletiz. İnsanların anadilinde konuşmasını engellemek kabul edilemez. Ben Türk anne ve babanın evladı olarak yabancı bir ülkede doğdum. Anadil insanın temel hakkıdır, ana sütü gibidir. Ana dilinizi konuşamıyorsanız, vatanınızda yaşamıyorsunuz demektir. Bu büyük bir haksızlık oldu ve giderilmeli...

Peki bunu nasıl yapacağız? Bin senelik müşterek tarhimizin genlerimize işlediği kodlar, insan hak ve hürriyetleri, kanunların geliştirilmesi ve AB normlarını getirmek... Böyle bir sıkıntısı olan tek ülke biz değiliz dünyada. Başka ülkeler de var ve bu tecrübelerden yararlanmalıyız. Bunları yaparken de mutalaka Meclis'te milli bir mutabakat sağlamalıyız. Bu yapılmazsa barış aksak bir barış olur.

Silahlar terk edilmeli, ateşkes devam etmeli, insanlar huzur ve hürriyet içinde kendi istedikleri yerde yaşamalı. Bu yapılırken, toprak bütünlüğü, siyasal rejim zedelenmemeli. Bayrağın ve birliğin korunması lazım. Bu noktada büyük bir ortak anlayış olduğunu görüyorum. Biz bu işi çözecek imkanlara sahibiz. Elbette cumhurbaşkanı da bunları kolaylaştırıcı bir rol oynamalı...'

'SİYASETE HER ZAMAN YAKIN OLDUM'
İhsanoğlu, bir soru üzerine, 'Köprü yapmak vaadiyle bu seçime giremezsiniz çünkü siz başbakan adayı değilsiniz, icra makamı olmadığına göre bu olmaz. Ben aktif siyasetin içinde olmadım ama her zaman yakın oldum. Adalet Partisi, Demokrat Parti, rahmetli Turgut bey döneminde, sonra Ak Parti zamanında yakın oldum. Sonra uluslararası kariyeri tercih ettim. Ben uluslararası siyaseti de biliyorum, bu ikisini bilen adam memlemete hizmet eder' şeklinde konuştu.

'İLGİNİN FARKINDAYIM VE BUNA GÜVENİYORUM'
Ekmeleddin İhsanoğlu, 'İnsanlarda değişim talebi var. Halkın cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda farklı bir bakış açısı var. İçten bir ilgi var ben bu ilgiyi hissediyorum, başı açık olsun, kapalı olsun, şehirli olsun köyden gelmiş olsun, herkesin gösterdiği ilgiyi görüyorum, bu çok önemli. Ben bunun farkındayım ve buna güveniyorum...' ifadelerini kullandı.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39