• BIST 5.114,97
  • Altın 1312.477
  • Dolar 20.9351
  • Euro 22.3169
  • Kayseri 16 °C
  • Ankara 15 °C
  • İstanbul 19 °C

Erdoğan, Gül'ün nasıl bir cumhurbaşkanlığı dönemi geçirdiği anlattı

Erdoğan, Gül'ün nasıl bir cumhurbaşkanlığı dönemi geçirdiği anlattı
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kanal 24'te canlı yayınlanan "Cumhurbaşkanı Seçimi Özel" adlı programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

10 Ağustos'ta cumhurbaşkanı seçilmesi halinde 24 Ağustos'ta AK Parti kongresi yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya Erdoğan, "Seçildikten sonra hemen bir MKYK toplantısı yapmak istiyorum. O MKYK toplantısında bütün arkadaşlarımızla A'dan Z'ye istişare yapacağız. O istişareden sonra kararımızı veririz" diye yanıt verdi. 

Seçildikten sonra yerine gelecek kişiye yönelik tanımlamasının sorulması üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

"Ara dönem diyeceğimiz bir 8-9 aylık süreç olacak ki bu süreçte genel başkan veya başbakanlık görevini üstlenen arkadaşımız bu işi eğer başarıyla götürüyorsa ve büyük kongrenin delegeleri yeni bir şeye ihtiyaç duymuyorsa zaten götürür. Yok eğer yeni bir çıkış varsa, yeni bir umut varsa, böyle bir isim etrafında bütünleşme kararını verecek olan kimdir, partinin genel kuruludur, büyük kongre delegeleridir. Onlar da böyle bir adım verir ama o adımın atılabilmesi için seçimin yapılması lazım. Seçimden sonra milletvekilleri ortaya çıkıp ondan sonra da normal büyük kongreye gidilir.

Büyük kongreden sonra mevcut genel başkan böyle bir değişikliği kendisinde gerekli görüyorsa, partinin, Allah muhafaza, herhangi bir fitneye kurban edilmesine fırsat vermeden böyle bir adım atılabilir. Ama şu anda böyle bir adımı konuşmak bile yanlış olur. Çünkü şu anda gündemimizde böyle bir şey yok."

"Bugünlere dayanışma içinde gelmiş olduk"

"Sizden sonraki başbakan kriterleri içerisinde cumhurbaşkanı olarak sizinle uyumlu çalışmak ne kadar önemli" sorusunu yanıtlarken de Erdoğan, "Çok, çok önemli" dedi.

Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Benim Abdullah Bey ile yaptığım çalışma var, bir de Sezer ile yaptığım çalışma var. Abdullah Bey ile olan uyumdur bizi daha iyi bir noktaya taşıyan. Aynı uyumu biz Sayın Sezer ile de yaşayabilseydik belki çok daha farklı bir noktada olabilirdik. Düşünün ki atamalar yapıyorsunuz, bu atamalarda ikide bir cumhurbaşkanı eğer onu veto ederse, 'Hayır, bu uygun değildir' derse olmaz. Kendilerinin bile yerindelik hakkının yürütmeye ait olduğunu söyledikleri halde buna uymamışlardır. Bırak da yürütme üzerine düşeni yapsın çünkü halkın karşısında bunun faturasını ödeyen o. Dolayısıyla buralarda çok sıkıntılar çektik ama Abdullah Bey ile bu tür şeyleri yaşamadık. Bir şeyin düzeltilmesi gerekiyorsa bunu aramızda istişaresini yaparak yeri geldi düzelttik ve adımları o şekilde attık. Hamdolsun bugünlere de böylece dayanışma içerisinde gelmiş olduk."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün veda ziyaretleri yaptığını hatırlatan Erdoğan, bu ziyaretlerinde Gül ile neler konuştukları sorusunu, "Mahrem şeyler, aramızda olan hukuka dayalı şeyler. Bir tarafta Ortadoğu'daki son gelişmeleri değerlendirdik. Yüksek Askeri Şura malum, Sayın Cumhurbaşkanımızla onu da görüşme imkanımız oldu" diye cevapladı.

"HUZURLU BİR CUMHURBAŞKANLIĞI YAŞAYAMADI"

Erdoğan, Gül'ün nasıl bir cumhurbaşkanlığı dönemi geçirdiğine ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şu bir vakıa, ben bunu Turgut Bey'in cumhurbaşkanlığına benzetiyorum. Turgut Bey'in cumhurbaşkanlığında onu rahat bırakmayan bir partisi vardı. Bunun yanında Süleyman Bey'in ona salladığı tehditler vardı. Rahat, huzurlu bir cumhurbaşkanlığı dönemi yaşayamadı rahmetli. Şu anda bizim aramızda bu tür şeyler olmuyor. Niye, biz tabii ne kadar cumhurbaşkanımıza bir iktidar partisi olarak güç veriyorsak, sağolsun o da bize o denli bir yerde güç kattı. Bundan kim kazandı? Milletimiz kazandı, ülke kazandı. Birbiriyle takışan, sürtüşen değil, birbiriyle uyum içinde olan, zaman zaman belki ufak şeyler olmuştur ama hamdolsun uyum içerisinde bir süreci yaşadık. Bu hem iktidarın hem cumhurbaşkanımızın kar hanesine yazılmış oldu."

Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, sonrası için istişare yapıp yapmayacağının sorulması üzerine ise Erdoğan, kendi ekibi ve en üst düzeyde istişare mekanizması olan MKYK ile istişare yapacaklarını belirtti.

Erdoğan, "MKYK'nın orada vereceği karar, yapacakları tavsiye bizler için çok çok önemli. Bizler de o tavsiyeler istikametinde inşallah adımımızı atarız" diye konuştu.

YAŞ KARARLARI

Erdoğan, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) çalışmaları sonrası nasıl bir komuta kademesi olacağı sorusunu yanıtlarken, "Şura toplantısını yaparız, imzaları atmadan YAŞ ile ilgili konuşamayız veya konuşmayız" ifadesini kullandı.

Ağustos şurasının terfi ve atamalarla ilgili olduğunu anımsatan Erdoğan, "Şu anda atama ve terfilerle ilgili olanların özellikle generaller kısmını hallettik. İnşallah yarın da albaylar kısmını halledip, böylece işi hazır hale getireceğiz. Daha sonra da genelkurmay başkanımız ile milli savunma bakanımız ya yarın akşam veya çarşamba sabahı cumhurbaşkanımıza çıkaracaklar. Cumhurbaşkanımızın onaması halinde, onadığı andan itibaren yürürlüğe girmiş olur" diye konuştu.

"Yeni ordu düzenine ilişkin bir tanımlama yapmıyorsunuz" ifadesine karşılık da Erdoğan, "Bizim bütün tanımlamamız, bugünkü Anıtkabir ziyaretinde deftere yazdığımız çerçevedir. Bu çerçevenin içerisinde hepsi var. Modernizasyonda gayet ileri, hakikaten bölgesinde ve uluslararası camiada caydırıcı bir güç olma özelliğine sahip bir ordu, inanıyorum ki Türkiye'nin büyümesine, kalkınmasına çok büyük katkı sağlayacaktır" yorumunda bulundu.

"ÇÖZÜM SÜRECİ DEVAM EDECEK"

Seçilmesi halinde cumhurbaşkanlığında nasıl bir gündemi ve perspektifi olacağına ilişkin soru üzerine de Erdoğan, 11 yılı aşkın bir süredir başbakanlık görevi yapmış bir kişi olarak başladıkları ve başlayacakları hizmetler olduğunu söyledi.

CHP, MHP, HDP, BBP ve Saadet Partisi'ne gönül verenlerin kendisini iyi tanıdıklarını, Türkiye'ye yaptıkları hizmeti iyi bildiklerini ifade eden Başbakan Erdoğan, "Onlar bizim aslında ispat-ı vücudumuzdur. Bunlar bugüne kadar yaptıklarımız, şimdi de bundan sonra yapacaklarımız" dedi.

Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma yarışında, 2023'te dünyada ilk 10 arasına sokma hedefinden taviz vermeyeceklerinin altını çizen Erdoğan, kültür alanında çok önemli adımlar atılacağını belirtti. Erdoğan, "Çözüm sürecini kararlılıkla sürdüreceğiz ve Türkiye'nin barış ve özgürlükler noktasında, o özlemlerini gidermek için hiçbir ayrımcılığa prim vermeden, hep söylüyorum, Türkü, Kürdü, Arabı, Lazı, Çerkezi, Gürcüsü, Romanı, Boşnağıyla biz bir olacağız, beraber olacağız, tek millet olacağız" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aday arkadaşlardan bir tanesi 'tek millet' kavramını bile anlayamıyor. 'Tek millet' dendiği zaman o sadece Kürt milleti anlıyor veya 'tek millet' dediğiniz zaman sadece Türk milleti anlıyor. Hayır, hepsinin hülasasıdır. Bu ülkedeki 77 milyon o tek milletin çatısı altındadır. Biraz daha açayım yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı diyeyim. Bu çatı birleşmek, bütünleşmek.

Tek bayrak diyoruz, bundan da rahatsızlar. Kendi kongrelerine bile bayrağı kavga, gürültü sokuyorlar. Tek vatan diyoruz, 780 bin kilometreyi kapsıyor. Sen eğer kalkar da hala 'Bunun şu kadarı bize aittir' dersen kusura bakma ona biz müsaade edemeyiz. Tek devlet diyoruz, işte şimdi onlar öyle bir yarışın içinde, bir de paralel devlet çıktı. Bunlarla mücadele etmek bizim boynumuzun borcu."

"GEL, OYUNU KULLAN"

Vatandaşlardan pazar günü muhakkak sandığa gitmelerini isteyen Erdoğan, "Hatta biliyorlar ki komşum köyde, fındığa gitmiş, çaya gitmiş neyse... Arayıp, 'Oyunu muhakkak gel kullan' demeli. Çünkü bu, çocuklarımıza, torunlarımıza bırakacağımız en büyük miras olacak. 'Ben, halkın ilk defa seçtiği cumhurbaşkanında oy kullandım'. Bunu diyeceksin. Bu çok büyük bir onur. Onun için bütün vatandaşlarımı, özellikle pazar günü oy kullanmaya davet ediyorum" diye konuştu.

Seçime kadar 7 miting daha yapacağını dile getiren Erdoğan, 6 Ağustos Çarşamba Aydın ve Muğla, 7 Ağustos Perşembe Malatya ve Gaziantep, 8 Ağustos Cuma Kayseri ve Ankara, 9 Ağustos Cumartesi günü de Konya'da olacağını söyledi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39