• BIST 8458.33
  • Altın 1614.997
  • Dolar 27.5643
  • Euro 28.9735
  • Kayseri 16 °C
  • Ankara 17 °C
  • İstanbul 20 °C

Erdoğan, Türkeş, Abdülhamid…

Sinan Burhan

Halkımız Abdülhamid Han ile Recep Tayyip Erdoğan arasında bir benzerlik kurar. Bu benzerlik doğrudur. Ancak çoğu kimse bu benzerliğin nedenlerini bilmez. Yazımda  bu konuyu ele alacağım. İttihatçılarla onların bugünki uzantıları arasında hiçbir fark yok. Maceracı İttihatçılar Osmanlıyı  yıkmışlardı. Peki kim bu İttihatçılar? 02-03 Haziran 1889  “İttihad-ı Osmanî” adıyla birkaç askeri tıbbiye öğrencisi tarafından kurulan İttihad ve Terakki Cemiyeti, basın-yayına aşırı önem veriyor. Medya yoluyla ve dış destekçileri tarafından kara propaganda yapıyorlardı. Medyalarında sürekli şu ifadeler yer alıyordu. 

Sultan Abdülhamid diktatördür!.. Sultan Abdülhamid hırsızdır!.. Sultan Abdülhamid ürkek ve korkaktır!.. Sultan Abdülhamid vefasızdır!.. Sultan Abdülhamid cimridir!.. 

Sultan Abdülhamid kavgacıdır!  

Böylece, “O gitmeden hiçbir şey düzelmez” düşüncesini topluma hâkim kılmaya çalışıyorlar. Çünkü toplum, Padişah’ı seviyor. Ekonomik durum ise hiç kötü değildir. Özellikle eğitim, sağlık ve ulaşım alanlarında çağ atlanıyor. 

Şimdilerde ne diyorlar. Erdoğan Diktatör, Erdoğan gitmeden bu ülke düzelmez. Erdoğan gitmeden demokrasi gelmez. Erdoğan gitmeden yolsuzluk bitmez diyorlar. Bakın ne kadar benziyorlar. Abdülhamit ve Erdoğan’ı kötüleyenler yine aynı zihniyetin ürünüdürler. Erdoğan milli sanayi diyor, milli üretim diyor onlar kahroluyorlar. 

Selânik’te çıkan İttihat ve Terakki, Hürriyet, Rumeli ve İstanbul’da yayınlanan Tanin, Şûrâ-yı Ümmet gibi cemiyetin sözcülüğünü yapan gazeteler başta olmak üzere, Sultan II. Abdülhamid’i iftira yağmuruna tutuyor. Yasalarla belirlenmiş cezalara çarptırıldıklarında ise “Matbuata  baskı var!” diye ortalığı ayağa kaldırıyorlar  

Zaten Cemiyet, Fransız mason locaları tarafından finanse ediliyor. Bu sayede 1908 seçimlerinde iktidar oluyor. İktidar olur olmaz da dış yardımlarla 31 Mart Olayı’nı tezgâhlayıp Sultan II. Abdümhamid’i tahttan indiriyor (27 Nisan 1909). 

Ama hiçbir şey düzelmiyor 

Birinci Dünya Savaşı yaklaşırken, İttihad ve Terakki iktidarı için bütün çareler tükenmiş, eski dostları İngiltere ve Fransa sırt çevirdiği için, Almanya saflarında savaşa girme dışında alternatif kalmamıştır. Ama Birinci Dünya Savaşı, sadece Osmanlı İmparatorluğu’nun değil, İttihad ve Terakki’nin de sonunu getirecektir. Önder isimler memleketi terk etmek zorunda kalıyorlar.Açıkçası, üç kıtaya yayılmış altı yüz senelik koca Osmanlı Devleti, İttihad ve Terakki’nin iktidarı döneminde çöküyor... 

Türkeş Bey bakın ne diyor… 

Ülkücü hareketin kurucu önderi Rahmetli Alparslan Türkeş de gerçeği fark edenlerden. Onların maceracı ve işbirlikçi yapılarının Osmanlıyı parçaladığını belirterek devlet adamlığı ayrı komitacılık ayrı diyor. Bakın rahmetli ne demiş; ‘İttihat ve Terakki fırkası var yakın tarihimizde. Enver paşalar, Talat paşalar, Cemal paşalar var. Birçokları bunları çok beğenirler. “Çok dürüst ve doğru adamlardı” diyor. “Bak Enver paşa gitti Türkistan’da şehit oldu” diyor. Ama koca Osmanlı Devletini yıktıktan sonra neye yarar? 1908’de geldi İttihat ve Terakki iktidar oldu. Onlar iktidar olduğu zaman. Arnavutluk Osmanlı Devletine bağlıdır. Osmanlı Devletinin sınırları Adriyatik denizindedir.  Libya ve Çad bizdedir. Yani sınırlarımızın bir ucu Afrika’nın ortasında, ekvator çizgisindedir. Arabistan ve Yemen bizdedir. Yani Osmanlı Devletinin bir ucu Hint okyanusundadır 1908’de. 10 sene sonra 1918’de hepsi gitmiştir.’ 

Evet devlet yönetmek hamasetle olmuyor. Devlet yönetmek akıl ve bilgi ile oluyor. MHP Genel Başkanı Sn. Devlet Bahçeli ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bir aradalar. Maceraya karşılar. Akıl ve sağduyu ittifakı kurdular. 

Bu yazı toplam 109 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39