• BIST 5.114,97
  • Altın 1312.477
  • Dolar 20.9351
  • Euro 22.3169
  • Kayseri 21 °C
  • Ankara 17 °C
  • İstanbul 20 °C

Erdoğan'dan bayrak açıklaması

Erdoğan'dan bayrak açıklaması
Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan katılıdğı televizyon programında gündeme dair soruları yanıtladı. İşte Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı seçim süresine sayılı günler kala katıldığı televizyon programı konuşması.

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NTV ve Star televizyonlarının ortak yayınında Oğuz Haksever’in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 

Yüksek Askeri Şura kararları ve Diyarbakır’daki komutanlığın Eskişehir’e taşınmasında, Diyarbakır’daki bayrak indirme olayının ilgisi olup olmadığı sorusu üzerine Erdoğan, YAŞ’ın bu yıl ön hazırlıklarını yaparak sonuç almada hızlı olduklarını, 2 günde YAŞ kararlarını açıkladıklarını söyledi.

 

Kendisinin 15’inci YAŞ toplantısına katıldığını, bunun da bir ilk olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bu toplantılardaki karşılıklı dayanışma, karşılıklı bu noktadaki anlayış ve kararları alıştaki isabet yüzdesi inanıyorum ki çok çok yüksek. YAŞ’ın ağustos toplantıları biliyorsunuz terfi ve atamalarla alakalıdır, tamamen ona kilitlenerek yapılmış toplantı olması hasebiyle bu süreci daha da kısaltmış oldu" değerlendirmesini yaptı.

 

"Şu anda Diyarbakır ile ilgili atılan adımın, yakından uzaktan bayrak olayıyla alakası yok"

 

Diyarbakır’daki bayrak indirme olayıyla ilgili çok spekülasyonlar yapıldığına işaret ederek "Şu anda Diyarbakır ile ilgili atılan adımın, yakından uzaktan bayrak olayıyla alakası yok" diyen Başbakan Erdoğan, yapılan işlemin tamamıyla Hava Kuvvetlerinin kendi içindeki güçlendirmeye yönelik bir reorganizasyon çalışması olduğunu kaydetti.

 

Erdoğan, yapılan işlemin sadece Diyarbakır ile ilgili olmadığını, Eskişehir’de de benzer adımlar atıldığını anlatarak şöyle devam etti:

 

"Çünkü Hava Kuvvetleri caydırıcılıkta ülkelerin en önemli gücüdür, savunmada. Şu anda da bizim TSK’da Hava Kuvvetlerimiz hissedilir, fark edilir bir güce kavuşuyor. Burada bazı bu tür reorganizasyonlarla özellikle Diyarbakır’ın hassasiyetleri belli, böyle hassasiyetleri olan vilayetimizde böyle bir adımın atılması gerekliydi, bu konuda Hava Kuvvetleri Komutanımızın hazırladığı çalışmalar, Genelkurmay Başkanımızla yaptıkları çalışmalar, ondan sonra birlikte bu çalışmaların neticesini de gördük, buraya hayırlı olsun demekten başka bir şey bize düşmez.

 

Gayet de bana göre güzel bir çalışma, altyapı oluşturmuş vaziyetteler ama bizi içeriden vurmak isteyenler ne yazık ki burada üzülerek söylüyorum: medyanın yalan yanlış haberleriyle bu tür TSK’nın atmış olduğu adımları gelip bayrak meselesiyle ilintili hale getirmeleri çok çok yanlış, hiç şık değil. Bu yapılan bu reorganizasyonu küçümsemektir. Bölgede hassasiyetler var. Bu hassasiyetlerin olduğu bölgede tabii ki bizim Hava Kuvvetlerimizin, Silahlı Kuvvetlerimizin çok daha orada diri, yeni teknolojilerle donanımlı şekilde yapılanması gerekiyor. Atılan adımlar tamamen buna yöneliktir, bunun altında kimse başka bir şey aramasın.”

 

Balyoz ve Ergenekon davaları

 

Başbakan Erdoğan, "Balyoz nedeniyle bir süre tutuklu kalan subaylar konusunda neler söylemek istersiniz” sorusuna da şu yanıtı verdi:

 

"Temel esas şu: TSK’nin İç Hizmet Kanunu'na göre hakkında tutukluluk kararı olan kim olursa olun, bakın mahkumiyet demiyorum, tutukluluk kararı olan aslında ayrılır. Burada Genelkurmay Başkanımızın da hassasiyetleri, bu konudaki ricalarıyla bu iş ertelenmiştir. Bundan önceki Askeri Şura’da. Bu arada malum mahkumiyet kararları geldi. Bizler gerek Balyoz gerek Ergenekon bu tür davalarda, kim olursa olsun dedik, bunların emekliye ayrılması gerekir ve onların tamamı emekliye ayrılmış oldu. Bunların içerisinde şu anda kalan yok hepsi emekli edilmiş oldu. Burada herhangi bir ayrım söz konusu değil."

 

"Telefonu dinlenen Hamsici değil ki. Başbakan’ın telefonu dinleniyor"

 

Başbakan Erdoğan, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Ahmet Hamsici’nin açıklamalarına ilişkin de HSYK’da açıklama yapma yetkisinin sadece başkan sıfatıyla Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a ait olduğunu vurguladı.

 

Hamsici’nin "ben şahsım adına konuşuyorum"” dediğini anımsatan Erdoğan, "Sen şahsın adına konuşamazsın. Şahsı adına konuşanlar kalkıp  da siyasetçiye yön veremez. Siyasetçi şu anda yargıya yön vermiyor. Yargıda bir yapılanmanın uygulamaları karşısında siyaset yani yürütme üzerine düşeni yapmak durumunda kalıyor" dedi.

 

"Yargının içerisinde şovmenler türer de siz de şovenleri savunma noktasına gelirseniz o zaman bir defa HSYK’nın varlığına gölge düşürmüş olursunuz" ifadesini kullanan Erdoğan, Hamsici’nin yaptığı açıklamaların bulunduğu makama hiç yakışmadığını, açıklamaların siyaseti, siyasetçileri eleştirme noktasına kadar geldiğini söyledi.

 

Erdoğan, Hamsici’nin siyaseti, siyasetçiyi eleştiremeyeceğini, "HSYK’nın veya yargının tehdit altında olduğu ifadelerini kullanmasının da çok çirkin olduğunu" belirterek şöyle devam etti:

 

"Nerede tehdit altında? Nasıl tehdit altına? Telefonu dinlenen Hamsici değil ki. Başbakan’ın telefonu dinleniyor, bakanların telefonu dinleniyor, uluslararası ilişkilerde telefonlarımız dinleniyor. Bunlar olacak, bunlarla ilgili suç duyurusu yapılacak, siz bunların hepsini görmezlikten geleceksiniz. Ondan sonra diyeceksiniz ki ‘siyaset baskı yapıyor’. Şu anda Bolu’daki savcı tehdit ediyor. Başbakanı tehdit ediyor, ahkam kesiyor. Ne yaptınız uygulama olarak, var mı bir uygulamanız? Yok, sahipleniyorlar bir de üstelik. Böyle bir şey olabilir mi? Adama sorarlar, ‘sen nasıl yargısın?’ Senden beklentiler var. Başbakan’a hakaret edilir, bunları 'Siz başbakan olduğunuz için siyasetçisiniz, bu tür hakaretler hakaret sayılmaz.' Ne olur? 'Bunlar ağır eleştiriye girer.' Buna da böyle bir kılıf uyduruyorlar.

 

Bu şantajlardan, montajlardan bunlardan bıktık, çünkü bunların arkasında bu tür açıklamaları yapan kişiler olduğu sürece bu sıkıntılar olur. Bir defa hakim kararıyla konuşur, söylemleriyle değil, yargı kararıyla konuşacak, söylemlerle değil. Kendisinin böyle bir yetkisi olamaz ama siyasetçinin işi söylemdir zaten. Siyasetçi bunu yapar bir de uygulamayı yapar. Bu tür fiilleri bu adımları atar ama bu ülkede maalesef yargının içerisinde öyle şeyler oldu ki bunlar hepsi peyderpey ortaya çıkıyor. Düşünün 'dönemin başbakanı' diye, yürütmenin içerisinde, emniyette dosyalar hazırlanıyor. Ondan sonra bu dosyalar bunların evinden çıkıyor. Bunların olduğu ülkede siyaset olarak yürütme olarak sessiz mi kalacağız, 'buyurun devam mı edin' diyeceğiz."

 

Emniyetteki paralel yapıya yönelik operasyon

 

Başbakan Erdoğan, emniyetteki "paralel yapı"ya yönelik operasyonun ardından Çağlayan Adalet Sarayında yaşanan olayları da şov olarak değerlendirdi ve "Neydi o şovlar? Savcı çıkıyor adalet sarayının önünde basın açıklaması yapıyor. Cumhuriyet tarihinde hiç böyle bir şey yaşadınız mı, böyle bir şey oldu mu? Ama bakın çıkıyor, basını da topluyor orada basın açıklaması yapıyor" diye konuştu.

 

Emniyette gözaltında olanlara bazı milletvekillerinin sahip çıkmasını ve onlarla nezarethanede fotoğraf çektirmesini eleştiren Erdoğan, "Kim bunlara bu gücü veriyor, kim bunlara bu desteği veriyor, nereden alıyorsunuz bu desteği? Bu tür hakikaten atılan adımlarla kimin nerede durduğunu, ne olduğunu çok daha iyi milletim görüyor" değerlendirmesinde bulundu.

 

Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

"Biz boşuna ‘paralel yapı’ demedik. Biz boşuna bunların bulunduğu konumu izah ederken 'inlerine girilecek' demedik. Bugün 30 küsur kişi daha aynı şekilde alındı, alınıyor. Bunlar ifade verdikçe bir şeyler geliyor. Önce ifade veriyor, daha sonra bu ifadeyi değiştirmesi noktasında avukatlarıyla baskılar geliyor. Bunları görüyoruz. Bunlar bu süreç içerisinde olan işler, ben şuna inanıyorum: Hak kesinlikle yerini bulacak. Biz de bu işin takipçisi olacağız, olmaya mecburuz. Çünkü bu bizim ulusal güvenliğimizi tehdit ediyor. Bu işin şakaya alınır tarafı yok, burada çok ciddi bir hukuksuzluk var. Bunu yapanlar bunun bedelini ödeyecek.

 

Devlete karşı hukuksuzluk yapanlar var. Yatırımlarımızı yapacağız. Bu yatırımlarımıza karşı kalkıp yürütmeyi durdurma veriyor. Kim bunu yapanlar? Yargının içinde olanlar. Bu herhangi bir kişiye gitmiyor, devletin bir kurulu, müessesesi olacak burada. Şimdi bunları gördükçe diyoruz ki: biz iyi yoldayız, bu süreci kararlı bir şekilde sürdürmemiz lazım. Allah muhafaza bu iş gecikmiş olsaydı kim bilir başımıza neler gelecekti. Adana’da MİT’in tırları durduruluyor. Ne kararıyla? Savcının kararıyla. İşte o da paralelci. Durduruluyor ve kolluk olarak da jandarma kullanılıyor. Jandarmayla beraber orada MİT’in elemanları yerlere yatırılıyor, dövülüyor, orada feryat ediyor, bu adam yüzbaşı ama MİT’te çalışıyor. 'Ben PKK’lı mıyım? Siz bana bunu nasıl yaparsınız' diyor, kimliğini gösteriyor. Bütün bunlara rağmen orada defaatle ben bunların görüntülerin seyrettim. Bu görüntüleri gördükçe inanın insanın kan beynine fışkırıyor. Bu insanlar Türkmenlere insani yardım götürüyor. Bahçeli konuşuyor. Bahçeli, sen bununla ilgili konuşsana, Kılıçdaroğlu, sen bununla ilgili konuşsana. Orada dövülenler kimdi. O tırlar nereye gidiyordu? Bunlarla ilgili konuşsanıza. Suriye’nin Lazkiye tarafındaki Türkmenlerin liderleri bunlarla ilgili zaten gerekli açıklamaları yaptı, Irak’takiler aynı şekilde yaptılar. Bunlara sahip çıkan kim? Bizden başka sahip çıkan var mı? Her türlü biz bunlara desteği biz veriyoruz, eğitimine varıncaya kadar. Yoksa onların savunacak hiçbir imkanı kalmamıştı. O gücü onlara biz verdik, o morali biz verdik ve onunla beraber orada kendilerini biraz olsun savunabilir hale geldiler."

 

Erdoğan, "MHP de İŞİD'i gündeme getiriyor" değerlendirmesiyle ilgili şöyle konuştu:

 

"Ne alakası var? Bir defa İŞİD o bölgede değil ki. Bunların gittiği yer tamamıyla onların yaşadığı bölgeler. Ne alakası var. Yani bu çok büyük terbiyesizlik. Bizim İŞİD'e, bunların anlattığı manada, böyle bir silah yardımı, bu tür şeyler, asla böyle bir şey söz konusu değil ama Kılıçdaroğlu, Bahçeli öyle bir şey söylesin ki bunlar tutsun. İftira at, tutmazsa iz bırakır. Bu Kılıçdaroğlu değil mi Kürecik'teki radar üssünü dinleme üssü diye söylüyor ve 'İsrail'e diyor buradan dinleme desteği veriliyor, hadi sıkıysa bunu buradan kaldırsın' diyor. Yahu burası NATO üssü. Bunun İsraille yakın uzak alakası yok. İsrail, bir defa NATO'nun üyesi olan bir ülke de değil. Kaldı ki İsrali'in böyle bir şeye ihtiyacı yok. Bunun çok daha fevkinde İsrail'in dinleme noktasında, vesairede imkanları var ve bu konuda şu anda açıkça şunu söyleyeceğim: Bunların birçok şeye, eğer dürüst davranırsa Şandır'dır şahidi. Şandır o bölgedeki bizim Türkmenlere nasıl destek verdiğimizi gayet iyi bilir. Sayın Şandır bunu gayet iyi bilir."

 

"Kendilerine mağdur rolü biçme gayretindeler"

 

"Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda (HSYK) üye seçimi var eylül sonu veya ekim başında Sayın Başbakan. Bu konuda bizimle neler paylaşırsınız" yönündeki soru üzerine Erdoğan, şunları söyledi:

 

"Şu anda adli tatil var ama bu adli tatille birlikte tabi her taraf çalışıyor ve bir platform oluştu, bunun çalışması var. Bunun karşısında da paralel yapı kendine göre bir çalışma yapıyor. Tabi bu bir seçim yarışı ve eylül ayı ortalarında filan yanılmıyorsam seçim yapılacak ve bu seçimle birlikte HSYK'nın yeni yapısı ortaya çıkmış olacak. Burada malum ağırlıklı olarak özellikle birincil yargıdaki sayı ciddi bir sayı ifade ediyor. Buradan gelecek netice de önem arz ediyor ama bunun dışında malum cumhurbaşkanının dört, Yargıtay'ın 3, Danıştay'ın 2 var, adalet akademisinin bir var. Bir taraftan adalet bakanı, müsteşar oranın üyeleri durumundalar. Böylece bu yeni yapı oradan gelecek üyelerle de oluşmuş olacak."

 

Başbakan Erdoğan, emniyetteki paralel yapılanmayla ilgili, "İkinci dalga deniyor. Öncekinde de şimdikinde de kendilerine karşı, gerçi doğrudan kendileri değil ama dışardan, gösterilen tavra eleştiriler, yakınmalar vesaire oldu. Bu konudaki değerlendirmenizi alabilir miyiz" sorusuna, söz konusu kişilere karşılık herhangi anormal bir muamelenin yapılmadığı yanıtını verdi. 

 

Bunların yandaş paralel medya vasıtasıyla yapılan şeyler olduğunu belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"Kendileri, çok ağırlarını, bundan önce operasyonlarla içeri aldıklarına yaptılar. Kendilerine böyle bir şey yapılmıyor. Kendilerine mağdur rolünü biçme gibi bir gayretin içindeler. Benzer şeyleri tabi biliyorsunuz bundan önceki operasyonda yaptılar. Bir tanesi hatta çıktı, 'Ben ölmüş annem için hatmi şerif indiriyordum, bunun beş cüzü kalmıştı. Bu beş cüzü ben tamamlayamadım. Bunu sevenlerime söylüyorum bunu da siz tamamlayın'... Bir defa bu beyan çok çok çirkin bir beyan. Senin orada vaktin zaten bol. İçeri girerken bir Kur'an-ı Kerim yanına alırsın o kalan beş cüzü de orada okursun. Hatta hatta daha birçok hatim de orada indirme şansın olabilir. Mağduriyeti oynamak. Bir defa burada yürüyen her şey hukuk içinde yürüyor. Bunun bilinmesi lazım. Şimdi bunların şeyi ney? Ha eskiden yönettikleri, idare ettikleri yargı mensupları oradaydı. Onların şimdi değişik yerlere tayinleri, atamaları yapıldı. Bundan dolayı tabii ki rahatsızlıkları var. Şu anda tabi yeni bir süreç orada başlayacak. Bunlar kendileri oraları yönetiyordu. Şu anda içeriye alınanlardan bir tanesi özellikle yönetenlerdendi. 

 

Bakıyorum dün akşam bir tanesi bir televizyon kanalına çıkmış, şimdi içerde değil o, çok enteresan, 'Biz başbakanla da üstlerimizle de işte siyasette baba evlat gibiydik'. Nasıl bir baba evlat bu ya? Nasıl bir baba evlat ki böyle ihaneti yapıyorsunuz? Hiç böyle bir şey söz konusu değil. Bunların bir defa bu noktada babaları da bir başka, imamları başka, değişik değişik şeyleri var. Siyaset mi yapıyorlar, dini noktada ilim mi tahsil ediyorlar ne yaptıkları hiç belli değil. Yoksa devleti içinden ele geçirme operasyonu yapmak suretiyle, ondan sonra da helal lokma yiyoruz havasındalar ya, ne alakası var, haramın tam içindeler. Her attıkları adımda, her topladıklarında tehdit yatıyor. O tehditlerle birçok imkanı toplamak suretiyle de bu gücü devşirdiler. Yoksa bu güç, böyle bir güç nereden geliyor? İşte ülkede okullar vesaire, Türkiye'de aynı şekilde holdingler vesaire bunlar durup dururken oluşmadı ki. Belli imkanlarla bunlar oluştu. Onun için burayı iyi görmek gerekir diye düşünüyorum."

 

"Böyle bir özelliği varsa biz bunlara emanet teslim edemeyiz"

 

Erdoğan, "Kritik kadrolara birini atarken, atama kriterlerinizde bu olaydan sonra bir değişim oldu mu çünkü dün Kanal 24'teki sözlerinizde 'ne oldu diye baktım' diyorsunuz. 'Bazı arkadaşlar gaflet içinde'. Nerede yanılgı oldu? Bir değişim var mı, olacak mı" sorusuna, şöyle cevap verdi:

 

"Paralel ya da paralel değil böyle bir şeyin hassasiyeti bizde yoktu ama şimdi tabi bizim öncelikli hassasiyetimiz bu konuda oluşmaya başladı. Acaba bu kişinin buralarla ilgisi, alakası var mı yok mu? Ardından da ehliyet, liyakat bunu yine arıyoruz. Biz bugüne kadar bunu hep böyle yaptık ama bu olaylardan sonra artık birinci sıraya bunu çıkardık. Böyle bir özelliği var mı yok mu? Böyle bir özelliği varsa biz bunlara emanet teslim edemeyiz çünkü teslim ettiğimiz emanete bunlar ihanet ettiler. Şimdi düşünün ki bir başbakanı dinleyen insanlarla, bir başbakanın ofisini böceklerle dinlemeye alan insanlarla yola gidilebilir mi? Bir defa idarede sadakat çok önemlidir. Başbakanın yanında çalışanın, başbakanına sadakati olmazsa o insanın milletine sadakati olur mu? Milletine sadakati olmaz çünkü bir başbakana sadakatsizlik millete sadakatsizliktir çünkü biz ona bir şeyi emanet ediyoruz. Yeri geliyor imza yetkisi veriyoruz. Bu imza yetkilerini o, kendi gayrimeşru emelleri için kullanırsa biz onunla nasıl yolda yürürüz? Şimdi tabi peyderpey birçok şeyler geliyor. Adam bizim verdiğimiz emri yerine getirmiyor Oğuz Bey. Adam Pensilvanya'nın verdiği veya Pensilvanya'nın Türkiye'deki imamlarından 'ona soracağım o ne derse ona göre hareket edeceğim' diyor. Bunu yargı içindeki seçimlerde de aynen böyle yapıyorlar. Şimdi böyle bir davranış içinde olanlarla siz kalkıp da ulusal güvenliğinizi teminat altına alabilir misiniz? Alamazsınız. Sıkıntı burada. Onun için bunu özellikle araştırıyorum. Tabi burada emniyet istihbarat, milli istihbarat hepsiyle ilgili burada araştırmalarımız yapıp nihai kararımızı ondan sonra veriyoruz."

 

"Ona yazıklar olsun"

 

Recep Tayyip Erdoğan, Musul'daki rehinelerle ilgili süreci de hassasiyetle takip ettiklerini söyledi. 

 

Yanlış adım atılmaması ve oradaki 49 kişiye yanlış bir şey olmaması noktasında hassas olduklarını dile getiren Erdoğan, buradaki 49 kişinin yaşam koşullarının normal olduğunu, herhangi anormal bir durumun söz konusu olmadığını bildirdi. 

 

Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"Biz de tabi burada hassasiyetimizle istiyoruz ki sağ salim bunları getirelim. Bunların kendilerine herhangi bir şey başlarına gelirse bu bizi ciddi manada üzer ama burada ne yazik ki Kılıçdaroğlu ciddi bir tahrik oynuyor. Ona yazıklar olsun. Devamlı tahrik. Bahçeli devamlı tahrik. Bakıyorsunuz şimdi adayları da aynı şeyi konuşmaya başladı. Sen bugüne kadar neyi hallettin İslam dünyasında onu söyle? Neyi hallettin? Arkanda Türkiye gibi bir devlet ve bizler gibi bir yönetim olmamış olsaydı senin kıymeti harbiyen mi vardı ve her şeyde sıkıştığında hemen aradığı yer biz, Dışişleri Bakanımız, Cumhurbaşkanımız, ben ve bizlerle bunları paylaşır her yönüyle madden ve manen ve bu güçle bile neyi çözdün? Son zamanlarda uydurduğu maalesef o doğru olmayan şey, 'ilk defa Hamas ile El Fetih'i ben bir araya getirdim, barıştırdım'. Yahu yalan söyleme ilk defa bu işin barış olayı Kabe Anlaşmasıdır. Hamas ile El Fetih orada birleşmişlerdir fakat çok kısa zaman içinde de süratle hemen o birleşme dağılmıştır ki bu özellikle Suudi Meliki'ni de Kralı da çok ciddi üzmüştür. Bana bunu defaatle kendisi de söylemiştir. 'Bundan dolayı çok üzgünüm'. Bundan dolayı kime ne denli üzgün olduğunu, bunları da bize kendisi ifade etmiştir ama kendisi şimdi bunu bir menfaate, siyasi ranta kendisi dönüştürmek istiyor. Ben geçenlerde söyledim, yine söylüyorum bu akşam, kendisi cumhurbaşkanımıza, bana, dışişleri bakanıma... Özellikle Suudi Kralı, 'bunu ne olur alın, bunun yerine başka birisini verin' demiştir. Dedik ki 'bu seçimle geldi. Alıp da yerine birisini verme gibi seçimle böyle bir imkan yok. Artık bu seçildi bir defa, yani bu ikinci seçimi söylüyoruz, bundan dolayı artık sabırlı olacağız filan' deme suretiyle orada 8 yılın doldurmuştur ama devamlı 'siz bana sahip çıkmıyorsunuz, beni ortada bırakıyorsunuz, şöyledir, böyledir' diye hep bize dertlenmiştir. Zorla olmuyor bu iş bak. Tabloyu görüyorsun."

 

"Bunlar koltuğu korumanın derdindedir. İnsan istenmediği yerde durmaz. Demek ki başarılı olamadın ki seni istemiyorlar" ifadesini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

 

"Suudi gibi bir krallık seni istemiyorsa burada bir şey var ve sen diğerleri arasında maalesef o beklenen şeyi Türkiye'nin hatırına böyle bir imkanı yakaladın yoksa şahsından kaynaklanan bir şey değil. Bunun için attığımız kulislerin haddi hesabı yok. Birçok kulis attık. Bu kulislerin neticesinde oraya gelebildin. Bunun için teşekkür etmesi gerekirken hala ben, ben, ben diyor. Zaten en büyük zaafı o 'ben' üzerine kuruludur, 'biz' üzerine değil. Tevazu diye bir şey arama, yok böyle bir şey ve şu andakiler de aynen Şemsettin Günaltay meselesinde olduğu gibi biliyorsunuz, İnönü 'tutmuşlar acaba nasıl birisini bulsam da ben Menderes'i yok etsem, onu mağlup etsem' diye? Demek ki Menderes'e karşı bu kadar ilgi alaka olduğuna göre dindar birisini bulmam lazım'.  Şemsettin Günaltay'ı bulmuş. İşte profesör olması, yabancı dil, Şemsettin Günaltay'ın da üç tane yabancı dili varmış. Ee ne oldu, Menderes ezdi geçti, açık ara yine seçimi aldı. Biz simultane tercüme yapacak veya tercüman aramıyoruz ki ya. Bu ülkeyi yönetecek adam arıyoruz. Dolayısıyla şu anda 4,5 yıl İstanbul'da büyükşehir belediye başkanlığı yapmış, arkasından kurulan partimizle 16 ayda, hemen partimizi kurduğumuz andan itibaren iktidara gelmiş olan bir partinin genel başkanı ve ülkemizde başbakan olarak hamdolsun 8 seçimi milletimizin teveccühüyle arka arkaya aldık. Şimdi de milletimiz, partimiz cumhurbaşkanlığı adaylığı için bizleri ileri sürdü ve diğerleri de bir araya gelmek suretiyle malum CHP, MHP bu arkadaşı ileri sürdüler ve şu anda yarış devam ediyor. Dört günümüz kaldı. Pazar günü inşallah seçim yapılacak. Milletim evvelallah yine en doğru kararı verecektir. Söz de onun, karar da onun. Yeter ki milletim sandığa gitsin."

 

Şu anda kendilerinin Milli Güvenlik Kurulunu topladıklarını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"Milli Güvenlik Kurulu eskiden ayda bir toplanırdı, Cumhurbaşkanımızın başkanlığında. Daha sonra bunu iki aya çıkardık, bu şekilde toplanıyor. Aynı şey Bakanlar Kurulu ile ilgili olarak da oturur Başbakan ile bu görüşme yapılır, yapıldıktan sonra da böyle bir adım atar. Neden? Eğer siz bu ülkede yani bir süs bitkisi gibi orada durmayacaksınız, hakikaten aynı zamanda icracı, çünkü 'Devletin başıdır' diyor, cumhurbaşkanı devletin başıdır. Devletin başı olduğuna göre, sizin bir icracı yanınızın olması lazım. Bu icracı yanınızın olması için de icranın uzağında değil, icranın içinde olmanız lazım. Ne oluyor, ne bitiyor, ne geliyor, ne gidiyor, bunu görmeniz lazım. Bunu gördüğünüz zaman size bir şey daha getirir. Nedir o? Mesela yasal düzenlemeleri yaptığınız zaman bile, cumhurbaşkanının da katıldığı bu tür toplantılar olduğunda bir defa oradaki süreci de hızlandırırsınız. Yani Mecliste bunlar görüşülür, tartışılır, oraya geldiğinde, bunların bir kısmını zaten cumhurbaşkanı daha önce de dinlemiş olduğu için veya olacağı için çok daha seri kararlar çıkar."

 

"Biz vakit nakittir diyerek zamanla yarışmak zorundayız. Eğer Türkiye'yi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracaksak, eğer 2023 hedeflerini vuracak, dünyada ilk 10'un içine gireceksek bunu yapmamız lazım" ifadesini kullanan Erdoğan, "Bundan kimsenin de gocunmaması gerekir. Bu illa şu tarihlerde olacak diye bir şey yok. Gerekli haller veya başbakanla görüşülür, belli sürelerde bunlar rahatlıkla yapılabilir. Çünkü her şey burada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Türk milleti içindir. Her şey burada Türkiye Cumhuriyeti vatanı içindir. Bu vatan topraklarımızın daha da iyi konuma gelmesi lazım. Bunun için 12 yıllık deneyim var. Bu deneyimi bizim çok daha farklı bir inşallah noktaya taşımamız lazım" dedi.

 

Erdoğan, "Seçilirseniz yeni teamüller gelmesi söz konusu diyebilir miyiz" sorusunu, "Buna teamül demeyelim. Şu anda anayasanın amir hükümleri neyse, bu amir hükümlerin altında yasalar neyse, bu yasalardan hareketle, seçilmiş zaten bir hükümet var ki ben bu parti içinde doğmuşum, büyümüşüm. Partimizin kurucusu olmuşuz. Partinin genel başkanı olarak bu işe yürümüşüz ve bu noktaya gelmişiz. Bizim bir defa devletle milleti kucaklaştırma anlayışımız, bizim bu hareketimizin ve aldığımız görevin en önemli sıfatı olacaktır, özelliği olacaktır. Devlet ayrı millet ayrı olmayacak. Yani millete devletin kapısı asla kapalı olmayacak, açık olacak. Rahatlıkla buraya millet gelip girebilecek. Bunu görmesi lazım" diye yanıtladı.

 

"Filmden çıkarmak suretiyle yayın devam ediyor"

 

"YSK, son kampanya filmini yasakladı, bir değerlendirme yapar mısınız" sorusu üzerine, "Ben şaşırdım, şaşırdım, çok enteresan. Yanıma da aldım geldim çünkü önemli. Neymiş, ezan okunuyormuş, neymiş, seccade varmış ve orada namaz kılan bir bayan varmış" yanıtını verdi. 

 

YSK'ya bu itirazı MHP'nin yaptığını bildiren Erdoğan, şunları kaydetti:

 

"Çok enteresan, Yüksek Seçim Kurulu Milliyetçi Hareket Partisi temsilcisi. İtirazı yapan o. Sadece oradaki ezan sesi, seccade ve namaz. Üç tane başlık. MHP bakın nereye takılıyor. Gel aynısını sen yap ya, aynısını sen yap. Böyle bir şey olabilir mi? Biz İstiklal Marşı'nda 'Bu ezanlar ki şahadetleri dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli' diyoruz. Şimdi ben bunu okumayacak mıyım?  Nasıl ben bunu okumam ya. Efendim yasada böyle diyormuş. Ne demek yasada böyle diyor canım. Yasanın içinde öyle şeyler vardır ki bunlar yanlış yorumlanabilir. Sen bunu doğru yorumla kardeşim. Çünkü oradaki o görünen bayan, o Anadolu kadını, namazını kılıyor, uzaktan gelen ses ezan mıdır değil mi o da aslında pek anlaşılmadığı halde bundan ürküyor, korkuyor. MHP'nin şu andaki yönetimi bu, anlayışı bu."

 

Erdoğan, "Onun için ben MHP'ye gönül veren kardeşlerime bundan dolayı özellikle sesleniyorum. Şimdi kalkıyor tabii Bahçeli, 'Biz senin kardeşin değiliz.' Sen benim kardeşim olamayabilirsin veya senin gibi düşünenler benim kardeşim olamayabilir. Zaten senin gibi ağzı bu kadar bozuk, hakaret, küfür, her şeyi yapan birisi zaten bana kardeş olamaz o ayrı mesele. Ama MHP'nin içinde, MHP'ye gönül verenlerin içerisinde senden arındırdığım tertemiz insanlar da var. Ben o tertemiz insanlara sesleniyorum: onlar benim kardeşimdir diyorum. Aynı şey CHP'de de var, aynı şey BDP'de, yeni adıyla HDP'de, orada da var. İnanıyorum ki onların içerisinde bize muhabbeti olanlar da var" değerlendirmesinde bulundu.

 

Hizmet verirken MHP, CHP, HDP belediyelerini ayırmadıklarını, hizmeti her yere götürdüklerini vurgulayan Erdoğan, "Niye? Çünkü orada benim vatandaşım yaşıyor, benim milletim yaşıyor, onların hepsinin bizde hakkı var, onlara bu hizmeti götürmek zorundayız. Biz 12 senedir bunun imtihanını verdik. Ama Bahçeli kalkmış böyle bir çirkin açıklama yapıyor. Varsın böyle bir açıklamayı yapsın. YSK da onların maalesef itirazları istikametinde 6'ya 4 oy çokluğuyla bir karar vermiş. Tabii bu tartışılır bir şey ama üzerinde duracak değiliz. Çünkü oradaki itiraz ettiği hususları bu filmden çıkarmak suretiyle yayın devam ediyor" diye konuştu.

 

"Her şey onda toplanmış"

 

Aynı şeyi kendilerine 30 Mart seçimlerinde yaptıklarını belirten Erdoğan, 30 Mart seçimlerinde de bayrak olayı olduğunu, ona olumsuz bir karar çıkardıklarını hatırlattı. Erdoğan, şöyle devam etti:

 

"Yine aynı zihniyet, aynı kafa. Gel bayrağa hep beraber sahip çıkalım. Ama CHP bayrağa sahip çıkamaz ki. Hakkari'ye Türk bayrağıyla gidemeyen bir zihniyet benim bayrağıma nasıl sahip çıkacak? Hakkari'de bir tane Türk bayrağı sallandıramadılar. Batıda gelir sallandırır ama orada sallandıramadı. Bu gerçekler ortada, bunları gördük. Onun için ben diyorum CHP'ye gönül veren kardeşim, aman dikkat et. MHP'ye gönül veren kardeşim, aman dikkat et. HDP'ye bakıyorsun, kongresinde bir tane Türk bayrağı dalgalandıramıyor. İtirazlar, şunlar, bunlar. Geldikten sonra orada masanın üzerine bir tane Türk bayrağı koyuyorlar. 

 

İşte bakıyorsunuz şimdi, bu CHP, MHP ortak çıkardıkları aday, İstiklal Marşı'nı bilmiyor. Bir de sıkılmadan şu ifadeyi kullanıyor, 'Şiirlerle konuşmanın zamanı değil' diyor. Bu şiir değil, bu İstiklal Marşı. İstiklal Marşı ile konuşmayacağız da neyle konuşacağız. 'Ben iyi edebiyatçıyım' diyor, ben iyi edebiyatçıyım diyen zat, kalkıyor İstiklal Marşı'nı bilirmiş, Çanakkale Şehitleri'ni, onu bilirmiş, ondan sonra Yahya Kemal'in 'Süleymaniye'de Bayram Namazı'nı bilirmiş. Yahya Kemal'in Süleymaniye'de Bayram Namazı diye bir şiiri yok. Yahya Kemal'in Süleymaniye'de Bayram Sabahı diye bir şiiri var. Şimdi bu nasıl bir edebiyatçı. Yeri geliyor kimyager oluyor, yeri geliyor tarihçi oluyor, yeri geliyor edebiyatçı oluyor, hiçbir şey kalmadı zaten, her şey onda toplanmış." 

 

"Dalgaya göre kürek sallanıyor"

 

Erdoğan, "Maltepe'deki mitingde söylediğiniz, 'Ben Sünniyim sen de Alevisin biliyoruz' şeklinde Kılıçdaroğlu'na yaptığınız çağrı eleştiri konusu oldu. Ayrımcılık, mezhep siyaseti eleştirisi yapıldı. Ne diyorsunuz" sorusunu şöyle yanıtladı:

 

"Ben o zaman şunu söylüyorum: Özgürlükler demiyor muyuz? Benim ülkemde Alevi vatandaşım var mı? Alevi vatandaşımın rahatlıkla 'Ben Aleviyim' demesi, o özgüveni kazanması, özgürlükler mücadelesinde önemli değil miydi? Yıllarca bu konuşulmadı mı?  Bu ülkede Alevi vatandaşlar, 'Ben Aleviyim' diyemiyordu değil mi?  Yıllarca bu konuşuldu. Ne yapıyordu? Bir baskı, mahalle baskısı denilen şey onların üzerinde vardı. Burada bir ayrımcılık söz konusu değil ki. Bırakın herkes rahatlıkla, şu anda Alevi vatandaşlarım benim yanıma geldiği zaman rahat rahat 'Biz Alevi derneklerinin yöneticileriyiz, ben Aleviyim' bunu rahat rahat söylüyor. Sünni de rahat rahat 'Ben Sünniyim' diyor. Bu niye ayrımcılık olarak telakki ediliyor? Bu ülkede yıllarca Kürt'üm diyemedi. Şimdi benim Kürt kardeşim, Kürt vatandaşım 'Ben Kürt'üm' diyor mu?  Bırakın Türk 'Türk'üm' desin, Kürt 'Kürt'üm' desin, Laz 'Laz'ım' desin, Arap 'Arap'ım' desin. Bu bir zenginliktir. O zenginliğin ifade edilmesini ayrımcılık olarak telakki edersek, fakir olursunuz. O zenginliği kaybedersiniz. Onun için Kılıçdaroğlu gibi düşünenler bu işi anlamazlar. Çünkü onlar bu işin çok çok dışındalar. Biliyorlar ki eğer böyle bir açıklama veya böyle bir adım atılacak olursak istismar yapamayız. Net olacağız, olduğun gibi görüneceksin göründüğün gibi olacaksın. Benim buradaki tezim, buradaki anlayışım bu. Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol. Kimseyi istismara, kimseyi aldatmaya tevessül etme, yönelme. Yani yapılan iş bu. Onun için bakıyorsunuz, yeri geliyor 'Akşehirliyim' diyor, yeri geliyor 'Tunceliliyim' diyor, yeri geliyor 'Türkmenim' diyor. Anlamak mümkün değil. Dalgaya göre kürek sallanıyor. Batıya gittiği zaman farklı, Orta Anadolu'da farklı, Doğuya, güneydoğuya gittiği zaman daha farklı."

 

Erdoğan, "Ben köken itibarıyla Rizeliyim, doğma büyüme İstanbulluyum. Bu kadar. Benim için mesela neler söylediler. Çıktı bir tanesi, aynı zihniyet, 'Gürcüdür' diyen oldu. Çıktı bir tanesi, affedersin, çok daha çirkin şeylerle, 'Ermeni' diyen oldu. Ben dedemden de babamdan da hepsinden öğrendiğim şey, ben Türküm. Olay bu kadar basit. Ama herkes her tarafa çekiyor. Eline kalem alan istediği gibi yazıyor. Olay bu" diye konuştu.

 

Anket sonuçları

 

Bu hafta yapılan anket sonuçları hakkında da bilgi veren Erdoğan, şöyle devam etti:

 

''Recep Tayyip Erdoğan 56,7 çıkıyor. Ekmeleddin İhsanoğlu 34,9 çıkıyor. Bir düşüş var. Demirtaş 9,4 çıkıyor. Bu, son iki anketin neticesi. Böyle bir durum söz konusu. Tabi bunların hiçbirisi bizi rehavete sevk etmemeli. En son ana kadar elimizden gelen bütün gayreti ortaya koymamız lazım. Benim şu anda tek sevindiğim şey şu; kamuoyu araştırmalarında katılım yüzdesi şu anda yüksek gözüküyor. Eğer kamuoyu araştırmasındaki gibi yüzde 90 gibi veya 90'ının eksi 2 veya artı 2 gibi bir katılım sağlanabilirse tabi bu neticeler çok sağlıklı çıkmış olacak.''

 

''Zulüm bu''

 

Yurtdışında ve gümrük kapılarında oy kullanılması konusuna da değinen Erdoğan, ''Onlar buna dahil değil'' dedi.

 

''Böyle bir neticeyle burada Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) bir serzenişimiz de var. Onu da söyleyeyim'' değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, çünkü yurtdışından gelen bazı görevlilerin kendilerine üzücü haberler getirdiğini söyledi. 

 

Erdoğan, şöyle devam etti:

 

''Burada Yüksek Seçim Kurulu'nun düzenlemelerinde özellikle bu randevu sistemi ve kimin nerede oy kullanacağı ile ilgili tespitler bazı seçmenlerimizi orada bayağı yaralamış. Bizim arkadaşlarımıza şunu söylüyorlar; 'Biz' diyor, 'dört kişiyiz, dört kişilik ailede her birimiz ayrı ayrı vilayetlere, mesela birisi Berlin, birisi Karlsruhe, birisi şurası falan' diyor. Değişik değişik yerler. Bu nasıl olacak. 'Biz nasıl gidip de oyumuzu kullanacağız'. Her birisi şöyle mesafeye baktığınız zaman 100 kilometre ile 300 kilometre arasında değişiyor. Zulüm bu. Gidip de oyunu kullanabilir mi, kullanamaz.''

 

''Süreler daha da uzatılabilir''

 

Günlerin farklı günlere verildiğini belirten Erdoğan, ''Bundan dolayı da oy kullanamayanlar oldu. Gelip dönenler oldu. Çok daha enteresanı mesela dışişleri de orada tabi ondan dolayı da dertlendiler. Koskoca bir Berlin stadyumu tutuluyor. Orada 650 bin avro gibi bir rakam veriliyor. Gerek elçilik, gerek konsolosluktaki arkadaşlar, biz bunu şu haliyle buralarda da yapardık, bu oylama buralarda da olurdu'' diye konuştu.

 

Erdoğan, şunları söyledi:

 

''Kaldı ki ben bir şeyi daha burada söyleyebilirim. Siz sabah 8, akşam 17 illa böyle yapmak zorunda da değilsiniz. Bu süreler daha da uzatılabilir. Oralarda farklı elemanlar konulabilirdi. Bunlar da olabilirdi. Kaldı ki siz zaten 3-4 gün gibi bir süre de buraya tanıdınız. Bu yapılabilirdi. Ama burada Yüksek Seçim Kurulu maalesef yurtdışındaki vatandaşlarımızın, hakikaten bu vatandaşlık hakkını kullanmada iyi bir basiret gösteremedi. Bunu görmesi lazım. Bu yurtdışındaki vatandaşlarımız, büyük bir aşkla, heyecanla bekledikleri seçimde bu hakkını kullanamamaktan dolayı çok muzdarip. Bunun sorumlusu onlar.''

 

''Çok büyük vebal altındalar''

 

''Oradan da epey oy beklentiniz vardı'' değerlendirmesi üzerine Erdoğan, ''Evet. dışişlerinde de tabi bazı şeyler var. Burada özelikle bunların yazılımını yapanlar o sistemin başında olanlar çok büyük vebal altındalar. Eğer burada art niyet varsa, bu ihanettir. Ama yok, art niyet yok da farklı bir şekilde bu duruma düşülmüşse ki buna zaten ihtimal vermiyorum. Kesinlikle burada art niyet var. Çünkü burada benim yurtdışındaki vatandaşımın heyecanını paylaşmak ve ona karşı bu görevi yerine getirmek bizim asli görevimizdir. Bunu yerine getirmeleri gerekirdi. Ama bu görev yerine getirilemedi'' yorumunda bulundu.

 

Ancak gümrük kapılarında, gelenlerin rahatlıkla oylarını kullanabildiğini belirten Erdoğan, ''Buradan böyle bir gelişme var. Bunun dışında işte cumartesi geç saate kadar, mitingler malum 17-18'e kadar devam edecek. Ondan sonra artık o miting safhası bitiyor. Temenni ederiz ki, inşallah pazar günü de gayet seri, sakin bir şekilde seçimleri atlatırız'' dedi.

 

Erdoğan, ''Buradaki en önemli şeyim, tüm vatandaşlarıma, tüm halkıma... Ne olur sandığa gidin. Çünkü bu seçim milli iradenin en saf şekilde tecelli edeceği bir seçim. Burada halkımız kararını verecek. Son sözü halkımız söyleyecek'' diye konuştu.

 

Güneydoğuda ve o bölgelerde bazı tehditler olduğunu bildiğini ifade eden Erdoğan, ''Bundan dolayı son yaptığım güneydoğu mitinglerinde vatandaşlarım yanıma geldiler. Bu derdi bana yandılar. Buna asla pirim verilmemesi lazım. Korkuyu korkuttuğumuz zaman Türkiye'de ileri demokrasi hakim olacaktır'' değerlendirmesinde bulundu.

 

İhsanoğlu'nun ''18 milyon fazla pusula var'' sözü

 

Erdoğan, şunları kaydetti:

 

''CHP çıkmış, aynı şekilde monşer adayları çıkmış bir şey söylüyor. '18 milyon fazla pusula var' diye. Şimdi inanın tabi siyaset nedir bilmezseniz, 'bu 18 milyon fazla pusulayı kim yönetecek, kim alacak, nerede, nasıl dağıtılacak' gibi, böyle saçma sapan şeyler söyleniyor. Şu anda Türkiye'de toplam seçmen sayısı 52 milyon 695 bin 831. Büyükşehir belediye seçimlerinde 40 milyon 703 bin 545 seçmen var. Yüzde 15 artırım yapıldı, 6 milyon 105 bin 532 fazla oy pusulası basıldı. Birleştirilen oy pusulaları da eşit oranda bütün sandık mahallerine dağıtıldı. İlçe belediye başkanlığı seçimlerinde 48 milyon seçmen var. Orada da 7 milyon küsur, yüzde 15 artırım yapılmış. 55 milyon aynı şekilde birleşik oy pusulası basılmış. Belde belediyelerinde mesela az 820 bin, fazla 123 bin, 943 bin. Belediye meclis üyeliğinde 48 milyon, 7 milyon orada da fazla var. 56 milyon toplamda birleşik oy pusulası. Toplamda seçmen sayısı 150 milyon 438 bin 809, yüzde 15, 22 milyon 565 bin 824. 173 milyon birleşik oy pusulası bastırılmış.'' 

 

"Bu yollara tevessül edenler, karşısında yine halkı bulacaktır"

 

"Seçilirseniz muhalefetin size karşı sertlik politikası yürüteceği olasılığı da düşünülebilir, ne dersiniz" sorusu üzerine Erdoğan, "Halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı olarak o makama geldiğmiz zaman yani bu yollara tevessül edenler, karşısında yine halkı bulacaktır" dedi.

 

Doğmamış çocuğa don biçme gayreti içine girmeyeceğini vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

 

"Böyle bir şeyin olacağına ihtimal de vermek istemem. Çünkü halkın seçtiği bir cumhurbaşkanına kalkıp da kendi adayları seçilmeyenler bir saygısızlık gösterecek olurlarsa, orada artık benim şahsım değil, orada bir makam vardır, o makama saygısızlık yapmış olurlar. Bu benzer saygısızlığı, aslında cumhurbaşkanımıza da yaptılar. Abdullah Bey'e de yaptılar. Sonra sonra, zaman zaman bazı yumuşak şeyleri oldu. Mesela Meclis'in açılışında Sayın Cumhurbaşkanımız Meclis'e gelmiştir, ayağa kalkmamışlardır. Bu tür saygısızlıklar yapmışlardır. İşte CHP kalkmamıştır, MHP kalkmıştır gibi. O, onları küçültmüştür. Orada o konuşmayı yapan cumhurbaşkanını küçültmez. Onları küçültür. Biz şunu da biliyoruz ki şu anda seçilecek cumhurbaşkanının arkasında yüzde 50'nin üzerinde bir destek olduğuna göre, bu cumhurbaşkanı güçlü bir cumhurbaşkanıdır. Buna millet desteği vermiştir. Orada ideolojik sebeplerle o saygısızlığı yapanlar da makama saygısızlık yapmış olurlar." 

 

"Önce pazar gününü görmem lazım"

 

"Seçilmeniz durumunda ağustos ayında bir kongreye pek razı olmadığınız söylendi, bu ne kadar doğru" değerlendirmesinin ardından Erdoğan, şu açıklamaları yaptı:

 

"Ben öyle bir şey söylemedim. Benim söylediğim tam aksidir. Burada yasa '45 gün içinde olağanüstü kongreye gider' diyor. Bu ne demektir? Siz, 45 gün içinde azami, bunu yani iki hafta içinde de yapabilirsiniz, 15 gündür bunun en dar süresi, bu süre içinde de gidersiniz, onun dışındaki süre içinde de gidersiniz. Şimdi ben tabi pazar gününü görmeden bu konudaki kararımı açıklayamam. Önce pazar gününü görmem lazım. Pazar gününü gördükten sonra da zaten atacağımız adımları hemen en yakın arkadaşlarımla, başta tabi Merkez Yürütme Kurulu, bunun yanında Merkez Karar Yönetim Kurulu, bunun yanında yine Genişletilmiş İl Başkanları denilen ekibimiz, heyetimiz ki bunlarla en azından bu kısa zaman içinde toplantılarımızı yapıp, oralardan aldığım bilgilerle de ona göre adımı atarım. Bu süreç içinde aktarabileceğim en önemli şey bu. Bu konuda hassasiyetim şudur; partimin bölünmesine, parçalanmasına gibi laflar kullanılıyor, bunlar çok çirkin. Bu ifadeyi kullananlar lütfen partimizin içerisine bir fitne virüsü sokmasınlar. Burada partimin yetkili kurulları, zaten gerekli istişareleri yaparız. Ondan sonra, olağanüstü genel kurul yapar, o genel kurulda da zaten partimiz yeni genel başkanını da seçer ve ona göre de tabi bu yeni genel başkanla birlikte, cumhurbaşkanının önüne de tercihini yaparken ki bu tercih de malum 28'inden sonra olacak. Çünkü 28'i hem mazbatanın verildiği gündür hem de yeminin yapıldığı gündür. O günden sonra zaten resmen cumhurbaşkanlığı süreci başlıyor. O ana kadar sadece seçilmiş oluyorsunuz. Resmen cumhurbaşkanı değilsiniz."

 

"Paralel yapıyla mücadele duracak değil"

 

Başbakan Erdoğan, seçilmesi durumunda "paralel yapıyla mücadelenin de önemli olacağını" vurgulayarak şöyle devam etti:

 

"Paralel yapıyla mücadele Çankaya’ya çıktığımız anda, millet eğer bize böyle bir görev verirse orada duracak değil. Orada da bu mücadele aynen devam edecek çünkü ulusal güvenliğimizi tehdit eden bir yapı olduğu için, bu ulusal güvenliğin tehdit altında olmasına cumhurbaşkanı müsaade edemez, çünkü Anayasa’nın amir hükmünde, cumhurbaşkanı ulusun birliğini beraberliğini, dirliğini sağlamakla görevlidir. Onun için buradan taviz veremeyiz." 

 

Kriptolu telefonların dinlenmesi konusunda "bazı şeylerin sır olduğunu" dile getiren Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: 

 

"Belli ki bu malum örgüt, bunları kendileri için gerekli gördüğü zamanlarda ortaya çıkarmanın gayreti içerisinde. Şimdi şu anda emniyetin yakalayıp ortaya çıkardıklarında görünen o ki benim uluslararası yaptığım görüşmeleri, diyelim ki Sayın Abbas ile yaptığım görüşmeler, Sayın Halid Meşal'le... Diyelim ki başka ülkelerle yaptığım görüşmeleri bile bunlar dinlemişler. Şimdi bütün bunlar apaçık ortadayken, buna kalkıp hala bizim farklı bir nazarla bakmamız mümkün mü?"

 

Başbakan Erdoğan, "paralel yapı ve paralel emniyetin kendi aralarında nasıl bir suç dosyası hazırlayacaklarının" çalışmalarını yaptıklarını bildirerek "Şu süreç içerisinde nereden neler olduğu ortaya çok net olarak çıkacak. Hangi ülkelerle nelerin olduğu ortaya çıkacak. Bunlar Amerika'ya varıncaya kadar bu adımları attılar, Kongre'ye vesaireye bizimle ilgili olumsuz şeyleri taşıdılar, aynı şeyleri Avrupa’da da yaptılar. Bunların hepsini biliyoruz" bilgisini verdi. 

 

"Faizi düşürdüğünüz sürece enflasyon düşecektir"

 

Başbakan Erdoğan, "Temmuz ayı enflasyon oranının beklentilerin üzerinde çıkmasının, Merkez Bankasının faiz indirimi olasılığını düşürmesi" konusunda, "bunun, kendisinin haklı olduğunu ortaya çıkardığını" söyledi. 

 

"Benim iddiam hep şu: bunu kendilerine defaatle söyledim, bakın dedim faizi ne kadar yükseltirseniz enflasyon doğru orantılı olarak yükselecektir, faizi düşürdüğünüz sürece enflasyon düşecektir" ifadesini kullanan Erdoğan, "Şu anda maalesef faiz bizde yüksek. Şimdi 9,3 faiz olursa, enflasyon da tabii ki düşük olmayacak, o da yüksek olacak. Ama biz bunu maalesef bu beyefendilere anlatamıyoruz ve onlar da anlamak istemiyorlar. Böyle bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. Temenni ederim ki bu son rakamları da görmek suretiyle bunu anlarlar" dedi. 

 

"Çıkardıkları anda enflasyon hemen aynı istikamette ilerlemeye başlıyor ama bunu biz beylere anlatamıyoruz" diye konuşan Erdoğan, "dünya finansını elinde tutan ülkelerin" faiz oranlarını örnek göstererek şunları aktardı:

 

"Bunlar buralarda dolaşıyor da sana ne oluyor? Ama faiz lobisi, çok para kazanması için tabii ki Türkiye'de faizin yüksek olması lazım. Ve şu anda faizin böyle yüksek olmasına neden olanlar maalesef onlara çalışıyor, Türkiye'ye çalışmıyorlar. Yatırımcı, eğer krediyi ucuz sağlayabilirse yatırım yapar. Yatırımcı krediyi ucuza bulamazsa yatırım olamaz. Yatırım olduğu zaman ne olacaktır, istihdam olacaktır, üretim olacaktır, ondan sonra da başarı gelecektir." 

 

Başbakan Erdoğan, "Ve şu anda Türkiye’de en büyük parayı kim kazanıyor finans sektörü kazanıyor. Yoksa reel sektör finans sektörünün kazandığı parayı kazanamaz" ifadesini kullandı. 

 

Genç Milli Basketbol Takımı'nın şampiyonluğu konusunda da görüşünü açıklayan Erdoğan, takımı ve oyuncuları arayıp tebrik ettiğini bildirdi. Erdoğan, "İnşallah şimdi de bakanıma da gerekli talimatı verdim, basketbol için aynen futbolda nasıl bir tesisleşmeye gidiyorsak basketbolun da milli takıma ait bir kompleksinin olması gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.

 

"Elimizden gelen bütün desteği basketçilerimize vereceğiz" diyen Erdoğan, Konya'da yeni yapılan spor salonunun maç için "tıklım tıklım dolmuş olmasını da ayrıca tebrik ettiğini" belirtti. 

 

Başbakan Erdoğan, hiç basket oynamadığını ancak voleybol oynadığını ve atletizm yaptığını kaydederek "Bizim dönemimizde basketbol çok revaçta değildi. Okulumuzun voleybol takımında, atletizm takımında yer aldım. Futbol takımında yer aldım. Daha 16 yaşında İstanbul genç karmaya seçildim ve hayatım amatör kümede geçti, profesyonel olmama rahmetli babam müsaade etmedi" dedi.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39