• BIST 1.479,930
  • Altın 553,18
  • Dolar 9.5897
  • Euro 11.1482
  • Kayseri 2 °C
  • Ankara 7 °C
  • İstanbul 14 °C

HÜSEYİN AKAY’IN ÖNERİSİNE BÜYÜK İLGİ

HÜSEYİN AKAY’IN ÖNERİSİNE BÜYÜK İLGİ
DÜNYA GAZETESİNDEN AKAY'IN ÖNERİSİNE BÜYÜK İLGİ

d25.jpg

Ülkemizde iş, ekonomi ve politika dünyasına ilişkin her türlü haber ve gelişme, uluslararası ekonomi ve politikaya dair dış haberler, yeni kurulan şirketler, iç ve dış emtia piyasaları, ihale haberleri, yasalar ve tebliğler, iş ve mal talipleri, kültür-sanat, uzmanlar ve akademisyenlerce gerçekleştirilen araştırma ve incelemelerin yanı sıra borsa ve pazarlama bilgileri çizgisinde  1981 yılından beri hizmet veren Dünya Gazetesi Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’ın Özelleştirmedeki yeni modeline geniş yer vererek okuyucularına duyurdu.

Özelleştirmedeki Başkan Akay’ın kiralama yöntemi önerisi İnternet sitelerinde de geniş yer buldu. Dünya Gazetesi Kayseri Bölge Muhabiri Hatice Keven İmzası ile yayınlanan haber Kayseri Şeker tüm özelleştirmelere talip  diye okuyucularına duyuruldu. Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’ın 4 Ağustos 2014 tarihli Dünya Gazetesinde yayınlanan Özelleştirmede yeni öneri haberi;

Kayseri Şeker Fabrikası, devlete ait şeker fabrikalarının özelleştirilmesi dahilinde Orta Anadolu Bölge’sindeki bütün şeker fabrikalarına talip oluyor. 2017’de AB’de şeker kotasının kalkacağını, bu süreçte Türkiye’de şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin çok önem kazanacağını belirten Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Orta Anadolu’daki şeker fabrikalarının Türkiye’nin şeker ihtiyacını karşılaması, özelleştirme sisteminde kiralama modelinin de uygulanması gibi önerileri olduğunu ifade etti. Akay. Türkiye’de bir ilke imza atarak çiftçileri de fabrika ortakları arasına katmak için hazırlık yaptıklarını belirtti.

Akay, özelleştirme süreci uzadıkça şirketlerin kan kaybına uğradığını belirterek, “Özelleştirme kapsamında Türk Şeker’e ait 25 şeker fabrikası var. Geçtiğimiz yıllarda iki grup halinde 10 fabrika özelleştirildi. 2008’deki ihale Danıştay tarafından iptal edilmişti. 2012’deki ihale de Özelleştirme Yüksek Kurulu tarafından iptal edildi. O ihalelerde ortaya çıkan rakamlarda dolar bazında epey yüksek rakamlardı. Hükümet özelleştirme kararından o dönem için vazgeçti. Tabi özelleştirme kapsamına alınan kuruluşlar özelleştirilmezse onlarda ciddi bir kan kaybı meydana geliyor. Tüketicinin daha yüksek bedelle şeker tüketmesi sonucunu ortaya çıkarıyor” diye konuştu. AB’nin kota kaldırma kararına karşın şeker fabrikalarında özelleştirmenin yapılmasının sektör açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Akay, “2017 yılında AB şeker kotalarını kaldırıyor ve ticaretini serbest bırakıyor. Türkiye’de bu uygulamayı kabul etmek zorunda kalacak. Şeker sektörü Avrupa ile rekabet edemez hale gelecek. Avrupa daha ucuz ürettiği şekeri Türkiye’de pazarlayacak. Bu da şeker fabrikalarımızın kapanmasına yol açacak. Ekonomik ve sosyal bir çalkantıya da sebebiyet vereceğini düşünüyorum. O yüzden bu fabrikalar devletin elinden bir an önce çıkarılmalı. Elden çıkarılırken de bu işi hakkıyla yapan kuruluşlara verilmeli” şeklinde konuştu.

8’i özel, 33 şeker fabrikası var Özelleştirme kapsamında olan 25 şeker fabrikasının tamamının çalıştırılma gayreti içinde olunmaması gerektiği savunan Akay, “Bu fabrikaların başarılı çalışmalar yapan Kayseri ve Konya’daki şeker fabrikaları eliyle işletilmesine müsaade edilmeli” dedi. “O zaman şeker sektörü varlığını daha güçlü şekilde sürdürür” diyen Akay, şöyle devam etti: “Şu anda 8 tanesi özel diyebileceğimiz 33 şeker fabrikası var. 25 tanesi devletin elinde olan bu fabrikaların tamamının çalıştırılmasına gerek yok. Üretilen şekerin yüzde 50’sinden fazlasını devletin fabrikaları üretiyor, kota onların elinde. Verimi ve kapasitesi düşük olan, yılda 10-12 gün çalışan fabrikalar var. Yeterli hammadde bulamadığı için çalışamayan fabrikalar bunlar. Dolayısıyla hepsini çalıştırma gayreti yerine pancarın en iyi yetiştiği Orta Anadolu Bölgesi’ndeki fabrikalara bu kotaların toplanması ve onlar marifetiyle Türkiye’nin şeker ihtiyacının karşılanma yolu denenmelidir. Pancar üretimini Orta Anadolu rahatlıkla gerçekleştirebilir. Bu fabrikalar da bizimki gibi kuruluşlara devredilirse kapasite artışı ile beraber rahatlıkla çalıştırılır.” Özelleştirme modelinde ille satmak değil kiralama modelinin de uygulanabileceğini söyleyen Akay, " Biz de özelleştirme varlık satışı şeklinde düşünülür. Ancak bizim gibi kuruluşlara kiraya da verilebilir. Bu konuda girişim ve müracaatlarımız oldu. Bu yolla Türkiye’nin ihtiyacı da karşılanır. Kiralama daha sağlıklı bir yöntem” şeklinde konuştu.

Halka açılmak için adımlar atıyoruz: Kayseri Şeker Fabrikası’nın halka açılması gerektiğini belirten Hüseyin Akay, “Kayseri Şeker’in yüzde 11 hissesi Özelleştirme İdaresi’nde. Özelleştirme İdaresi daha önce bunu ihaleye çıkardı. Geçen sene biz bu ihaleye girdik ama fiyatı bize çok yüksek bildirdiler. Şimdi bu hisseye arzu ederlerse çiftçilerimiz ve çalışanlarımız adına talip olacağız. Bunun için talep toplamaya başladık. Bu modelle çiftçiler fabrikaya doğrudan ortak olacak. Böylece fabrikada onların kontrolü daha güçlü hale gelecek. Çiftçi kar payı alabilecek. Bu vesileyle şirketimizi Borsa ve SPK denetimine açacağız. Böylece şeffaf bir yönetim anlayışının gelişmesine katkı sağlayacağız. Şirkete ortak etme modelini son bir hafta içerisinde çiftçilerimize ifade etmeye başladık. Onlardan olumlu yönde tepkiler alıyoruz. Özelleştirme İdaresi’ne müracaat ederek yüzde 11’lik hisseyi çiftçi adına almayı düşünüyoruz" dedi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39