• BIST 5.114,97
  • Altın 1312.477
  • Dolar 20.9351
  • Euro 22.3169
  • Kayseri 19 °C
  • Ankara 16 °C
  • İstanbul 20 °C

Hüseyin Akay:“Yarabbi,gireceğimiz yere dürüst olarak girmenizi,çıkacağımız yerden de dürüst olarak çıkmamızı nasip et"

Hüseyin Akay:“Yarabbi,gireceğimiz yere dürüst olarak girmenizi,çıkacağımız yerden de dürüst olarak çıkmamızı  nasip et"
KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI 5 BİN ÇİFTÇİNİN KATILIMIYLA GENEL KURULU YAPTI
KAYSERİ PANCAR KOOPERATİFİ5 BİN ÇİFTÇİNİN KATILIMIYLA EN HUZURLU GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİRDİ.

h8.jpgh7.jpgh6.jpgh5-003.jpgh4-008.jpgh3-016.jpgh2-036.jpg

 

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifinin 61. Mali genel kurulu Kadir Has Kongre Merkezinde Beş bin pancar ekicisi çiftçinin katılımıyla büyük bir coşku ve huzur içerisinde yapıldı. Genel kurul salonu dışında kurulan 100 masada pancar çiftçilerinin kayıtları yapılarak salona alındılar .Köylerden Kadın Pancar ekicilerinin de yoğun ilgi gösterdiği Genel Kurulu salonunda Kadınlara özel yer ayrılması ve Genel Kurul Divan heyetinde bir de kadın üyenin olması tüm üyeler tarafından büyük ilgi gördü.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurlu Başkanı Hüseyin Akay ve Yönetim Kurulu üyelerinin alana gelişinde büyük bir coşkulu karşılama Akay ve diğer yöneticiler salona girinceye kadar devam etti. Bünyan standında üye giriş çizelgesini imzalayan Başkan Akay tüm stantlara uğrayarak pancar çiftçilerini ve görevlilerle tek tek ilgilendi.

Genel Kurul salonu civarında sabahın erken saatlerinde genel kurula katılmak için gelen  beş bin pancar ekicisi yanısıra aileleri ve diğer vatandaşlarında yoğun ilgisi olmasına rağmen hiçbir tatsızlık ve olumsuzluk yaşanmadığı görüldü.

Kongre salonuna  girişte de büyük bir tezahüratla karşılana Akay ve yönetim kurulu üyeleri  türbinlerde  yerlerini alan tüm pancar çiftçilerini de selamlayarak  yerini aldıktan sonra bir ilk daha yaşandı ve Kongre divan heyetinin on beş kişiden oluşması için verilen öneri oy birliği ile kabul edildi.

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim kurulu Başkanı Hüseyin Akay’ın 61 Mali Genel Kurul konuşması; Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı, Kayseri İl Müdürlüğünün çok değerli yöneticileri Üst kuruluşumuz Pankobirlik’in sayın yöneticileri, Pancar Kooperatiflerinin saygıdeğer yöneticileri, Sayın protokol ,Kayyum olarak 2,5 sene birlikte görev yaptığımız, Sorumluluk üstlendiğimiz çok saygı değer arkadaşlarım. Gıda ve Tarım Hayvancılık Bakanlığı İç Denetim Başkanı Sinan SOYLU ve Tarım Reformu Gen. Md. Yardımcısı Faruk FIRATOĞLU Değerli basın mensupları, Saygı değer Hanımefendi  bacılarım, analarım. Büyük Kayseri Şeker ailesinin saygıdeğer üyeleri, abilerim, arkadaşlarım ve Aziz çiftçi kardeşlerim. Hepinizi şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Kayseri Pancar Kooperatifinin 61. olağan genel kuruluna hoş geldiniz diyorum.

Üç ayların, o arada Ramazan’ın manevi ikliminin, arkasından Bayramı yaşayarak geldik bugüne. Bu gün çiftçinin kendi bayramının yaşandığı bir gün. Mali Genel Kurulumuz, hepimize kutlu olsun. Kayseri Pancar Kooperatifinin, Kayseri Şeker’in çiftçisinin gür sesinin duyulacağı, görkemli duruşunun fark edileceği bir gün. Bugün bunu güçlü bir şekilde

gösterdiniz. Şükranlarımı sunuyorum.

Geçen sene en yüksek katılımlı, en olgun, en seviyeli, en başarılı, en tarafsız bütün Türkiye’ye örnek olan genel kuruldan sonra, bugün de bu görkemli tablo ile artık Kayseri Şeker çiftçisinin bu işe ne kadar sahip çıktığını dosta, düşmana, iyi niyetliye-kötü niyetliye, dünya-aleme gösterdiniz. Sağ olun, var olun. Hep bunu söylüyorduk bugün bu tabloyu görmüş olmanın haklı gururunu yaşatıyorsunuz bize. Enerjimizi, hizmet arzumuzu yükseltiyorsunuz. Biz size hizmet için bu görevdeyiz. Siz geçen sene 25 haziranda bizi emanetinize sahip çıkmak üzere görevlendirdiniz.  Bizi buna layık gördünüz. Biz de sizin güveninize layık olmak için, bütün gücümüzle, bilgimiz  tecrübemizle çalışıyor, gayret gösteriyoruz.

Biz sizin derdinizi, dert edindik. İşinizi, iş edindik. Acınızı, acı Mutluluğunuzu, mutluluk edindik. Sizinle üzüldük, sizinle güldük. Emanetinizi omuzladık, bataktan büyük bir başarı ortaya çıkardık. Haksızlık, kayırmacılık gitti, adalet geldi. Şaklabanlık gitti, ciddiyet geldi. Saygı geldi, sevgi geldi. Riyakarlık gitti, samimiyet geldi. Savurganlık gitti tasarruf geldi. Dümencilik gitti, şeffaflık geldi. İş bilmezlik gitti, beceri geldi. Yalan, dolan gitti, dürüstlük geldi. Kavga gitti, huzur geldi. Endişe gitti, güven geldi, güven geldi. Peşkeş gitti, çiftçi hakkını koruma geldi. Kişisel saltanat gitti, Fabrikalar bir ailenin değil, bütün çiftçinin malı oldu. Tefeciler eliyle talan gitti, kar, çiftçinin cebinde fabrikanın kasasında kaldı. Çiftçisiz yiyip-içme devri gitti, fabrikanın bütün kapıları çiftçiye açıldı, bütün imkanları çiftçiye döndü. Menfaat şebekelerinin işi bitti, gerçek çiftçiye gerçek hizmet geldi. Göz boyama devri bitti, göz açılma devri geldi. Artık çiftçinin gözü açıldı.

Bunlar sonucunda; Büyük bir başarı oluşturduk hep birlikte. Hem bölgemiz çiftçisi için, hem Türkiye çiftçisi için, yeni bir umut kaynağı oluşturduk. Bu güce hep birlikte sahip çıkacağız. Sizin ve çocuklarınızın geleceği için, bölgemizin, ülkemizin geleceği için, bu işe hep birlikte sahip çıkacağız. Büyüteceğiz, bu fabrikalar, bu kooperatif yerinde saymayacak, büyüteceğiz. Şirketimiz büyüyecek, size daha iyi hizmet edecek. Çiftçinin geliri artacak. İşi gelişecek. İşiniz kolaylaşacak. Çiftçi milli gelirden hak ettiği payı alacak. Bunu hep birlikte başaracağımıza inanıyorum. Sizin desteğiniz, katkınız, ilginiz, enerjiniz arttıkça çok büyük işleri başaracağımıza inanıyorum.

Hakkınızı, haksızlara, hak etmeyenlere yedirmeyeceğiz. Her bir sorunla ilgilenecek ve Allah’ın izni ile çözeceğiz. Sizi; değil namerde, merde bile muhtaç etmeyeceğiz. Yakın gelecekte pancar bedelleri peşin ödenir duruma gelecek. Sizi, düşükte olsa faiz ödemekten, temlik almaktan kurtarmak en büyük arzumuz. Kayseri Şeker Fabrikasına, isterseniz doğrudan ortak olmanızı sağlamak istiyoruz. Fabrikanın imarlı arazisi üzerinde sizleri daire sahipleri yapmak istiyoruz. Tarım market kurarak, tüm tarımsal ihtiyaçlarınızı karşılayacak, ürünlerinizi değerlendireceğiz. Süksün kantarına güneş enerjisi sistemi kurulması devam ediyor. Bu hususta başarılı olursak, çiftçinin ortaklığında, bu sistemi yaygınlaştıracağız. Çuval fabrikası, Gaziantep’ten taşındı. Sizin çocuklarınız çalışacak. İsteyen çiftçinin küspesini balyalı vereceğiz. Slajlık mısırınızı balyalacağız. Çocuklarınızın üniversite tahsiline katkı sağlayacağız. Diğer ürünlerinizin yok pahasına satılmasına engel olacağız. Gerekince satın alacağız.

Bütün bunları yaparken; ahlaklı olacağız, dürüst olacağız, çalışkan, gayretli, akıllı, zeki, idrakli olacağız, erdemli olacağız. “Kaybetmeyi, ahlaksızca kazanmaya tercih et. Bilki erdem orada gizlidir” sözüne uyacağız. Elbette bizim size bu anlayışla hizmet etmemizden, başarılı olmamızdan, işimizi geliştirmemizden, Kayseri  Şeker’i sektörün en güçlü kuruluşu yapmamızdan, rahatsız olanlar olacak. Haksız neması kesildiği için bize karşı çıkanlar, düşmanlık duyanlar olacak. Yarasız yere kurt düşürmek isteyen bedbahtlar olacak. Onlara diyeceğiz ki; Felek her türlü esbab-ı cefasın toplasın gelsin. Dönersem namerdim, millet yolunda bir azimetten. Bu genel kurul vesilesi ile, buradan siyasetçilerimiz ve bürokratlarımıza çiftçimiz adına taleplerimizi de iletmek istiyorum. Kayseri Şeker’in çiftçisi daha çok üretmek, daha çok kazanmak istiyor. Bunun için kota istiyor. 2 adet fabrikada 500 bin ton şeker üretme kapasitemiz var. Düşük kotamızın artırılmasını, kaptırılan şeker kotamızın geri verilmesini istiyoruz. Şeker pancarının orta Anadolu için, stratejik ürün olmasını ve şeker pancarının da destekleme kapsamına alınmasını istiyoruz.Sulama için kullanılan elektrik ve mazot giderlerine indirim uygulanmasını, ödemelerinde kolaylık sağlanmasını istiyoruz. Bölgemizdeki, planlanan barajların biran önce yapılmasını, yapılan barajların eksikliklerinin bir an önce tamamlanmasını, kapalı- basınçlı sulama sistemlerinin hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasını istiyoruz.

Aziz çiftçiler, Biz size hizmet için burdayız. Buraya gelişimiz de, kalışımız da, zamanı gelince gidişimiz de, bu anlayışa uygun olacaktır. Bunun için dualarınızla da bize destek vermenizi bekliyoruz. Ve biz de dua ediyoruz. Mirac’a yükselişte Hazreti Peygamber’e Cenab-ı Allah’ın İsra Süresi 80. ayette talim buyurduğu gibi; “Yarabbi, gireceğimiz yere dürüst olarak girmenizi, çıkacağımız yerden de dürüst olarak çıkmamızı  nasip et, kendi katından bizi destekleyecek kıymetli bir delil ihsan eyle” diyoruz.

Diyoruz ki;Millete dokunmaz savletiniz. Öksüzlere, yetimlere dokunmaz.Sırtı yağır hamallara, nasır, nasır işçilere Toprak toprak çiftçilere dokunmaz. Bu millet kurtulur böyle diyerek konuşmasını tamamladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’ın konuşması sonrasında Kooperatifin 2013 faaliyet yılına ait Yönetim Kurulu ve Denetçiler Raporları ile Bilanço, Gelir Tablosu Hesaplarının okunarak ibra edildi.Dilek ve Temenniler bölümünde söz alan olmadı. Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Başkan Vekili  Avni Hokkaömeroğlu, Üyeler Harun Halıcı, İlhan Argun, Nizamettin Çatak, Denetim Kurulu üyesi Mehmet Güntay, Menderes Baran, Pancar Kooperatif Müdürü İsmet Aksoy kongre sonunda Pancar çiftçilerine teşekkür ederek tebrikleri kabul ettiler.61 Mali Genel kurul saat 12.00 civarında pancar çiftçilerine kumanya dağıtımı ile sona erdi.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39