• BIST 122.142
  • Altın 300,140
  • Dolar 5,9403
  • Euro 6,5530
  • Kayseri -8 °C
  • Ankara -5 °C
  • İstanbul 7 °C

İYİ PARTİ MECLİS ÜYESİ KAZIM YÜCEL’E CEVAP GECİKMEDİ

İYİ PARTİ MECLİS ÜYESİ KAZIM YÜCEL’E CEVAP GECİKMEDİ
Ak Parti Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Ahmet Turhal yaptığı basın açıklamasında,

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Kayseri Kalesi hakkında bilgiler verdi.  Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Palan Bütçe Komisyon Başkanı Turhal ‘’yapılan açıklamaların ön yargılı olduğunu ifade etti.

Ak Parti Plan Bütçe Komisyon Başkanı ve Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ahmet Turhal’ın yaptığı basın açıklamasına Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Emine Timoçin, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Hasan Nuri Kuş,  Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeleri, Hacı Çevikel, Sedat Kılınç ve Yakup Tezcan katıldı.

Turhal açıklamasını şöyle sürdürdü; ‘’Kayseri Kalesi’nin Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür Sanat Merkezi’ne dönüştürülmesine yönelik bazı olumsuz değerlendirmeler yapıldığını görmekteyiz. Katkı sağlayacak değerlendirmeler her zaman önemsenir ancak hiç kabul edilemeyecek tarzda, eleştiri bile diyemeyeceğimiz ön yargılı ve gerçekle örtüşmeyen açıklamalara üzülerek şahit oluyoruz. Böylesi yatırımlar ancak takdir edilebilir. Hele hele bir takım açıklamalarda tarihin yok edildiğinin ifade edilmesi bakıp görmemekle, görüp görmezden gelmekle açıklanabilir.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, bugüne kadar şehrin dört bir köşesindeki tarihi değerleri koruyarak fonksiyon yüklemiş ve yüklenen fonksiyonlarla tarihin geleceğe taşınmasını sağlamıştır. Gevher Nesibe Medresesi, Hunat Hatun Medresesi, Kayseri Lisesi, Meryem Ana Kilisesi, Saat Kulesi gibi pek çok tarihi değer, restore edilmiş ve kültür sanatla bütünleştirilerek şehre kazandırılmıştır. Bu çalışmaların son örneği Kayseri’nin simgelerinden olan Kayseri Kalesi olmuştur. Kayseri Kalesi’nde yapılan restorasyon çalışmaları ve Kalenin kültür sanat merkezine dönüştürülmesini ‘tarihin yok edilmesi’ şeklinde yorumlayanların ya tarihi bilgisi yetersizdir ya da hafıza kaybı sorunu söz konusudur.  Kayseri Kalesi’ni değerlendirirken hafızaları tazelemekte fayda olduğu kanaatindeyiz. Tarihi Kayseri Kalesi 17’inci yüzyıla kadar askeri üs konumunda olmuş, bu yüzyıldan sonra iç kaleye mahalleler kurulmaya başlanmıştır. 1925 yılına kadar yerleşim yeri olarak kullanılan iç kale 1939 yılından sonra da hâl olarak hizmet vermiştir. Daha sonra da ticari mekanlar kurulmuş ve alış veriş merkezi haline dönüşmüştür. 1970’li yılların sonunda kale içinde yer alan niteliksiz yapıların kaldırılarak müze binası inşa edilmesi fikri doğmuştur. Ancak bu amaçla kamulaştırma işlemi tamamlansa da 12 Eylül darbesinin ardından o günkü idareciler maliyetlerin yükseldiği gerekçesiyle Sarraflar Çarşısı olması fikrini benimsemiştir.

Kayseri Kalesi böyle bir tarihi yolculuktan günümüze gelinceye kadar pek çok kez tamir ve tadilat görmüştür. Ancak yapılan tamir ve tadilatlar yetersiz olduğu için zaman zaman acı olaylar da yaşanmıştır. 1999 yılında kalenin surlarında yaşanan çökme sonucu hayatını kaybeden vatandaşlarımız olmuştur. Kale içindeki sağlıksız ortam ve surların zayıflaması şehrimizin simgelerinden olan bu tarihi değerin yeniden ele alınmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Bu anlamda 2008 yılında Kayseri Büyükşehir Belediyemiz tarafından “Kayseri İç Kalesi Ulusal Mimarlık Yarışması” açılmış, yarışma süreci 2011 yılında tamamlanarak birinci olan projeyle sözleşme imzalanmıştır.

Bu proje ışığında;

2011 yılında İç Kale Avam Projesi onaylanmış, 2012 yılında İç Kale Sismik ve Radar Ölçümü yapılmış, jeoteknik sondaj çalışmaları gerçekleştirilmiş ve kale içine yapılacak olan Arkeoloji Müzesi’nin projesi onaylanmıştır. 2013 yılında kale içerisinde bulunan ve hiçbir tarihi değeri bulunmayan 1983-86 yılları arasında yapılmış betonarme yapılar yıkılarak Kasım 2013’te Arkeoloji Müzesinin yapımına başlanmıştır.

Bu arada iç kale restorasyon projeleri hazırlanmış ve projelerin onay süresi 2016 yılında tamamlanarak iç kale restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. Restorasyon çalışmaları bilim insanlarından oluşan 5 kişilik bir ekibin kontrolünde yapılmış ve bu çalışmalarla eş zamanlı olarak Kayseri Kalesi’nin kültür sanat merkezine dönüştürülmesine yönelik projeler hazırlanış ve bu projeler hayata geçirilmesi için çalışmalar gerçekleştirilmiş. Elbette bu süreç kalenin bir süre kapalı kalmasına neden olmuştur; ancak bilinmelidir ki söz konusu olan küçük bir binanın restorasyonu değildir. Heybetli ve Haşmetli Kayseri Kalesi restore edilmiştir. Bu restorasyonla eş zamanlı Kayseri Kalesi’ne modern bir Arkeoloji Müzesi kazandırılmış ve müzenin yanı sıra kütüphane, konferans salonu, sanatçılar sokağı, sanat galerileri gibi birimleriyle dünyanın en değerli kültür sanat merkezlerinden birisi ortaya çıkmıştır.

Tarihi Kayseri Kalesi, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla şehrimize, ülkemize ve geleceğimize kazandırılmış muhteşem bir eserdir. İçerisine yapılan Arkeoloji Müzesi ile şehrimizin Kültepe’den çıkarılan 6 bin yıllık tarihi eserler artık şehrimizde sergilenir hale gelmiştir. Sanatçılar Sokağı’nda ressamlarından ebru sanatına, çömlekçisinden deri sanatçısına, ahşap oymacılığından fotoğraf ve tespih sanatçılarına kadar 28 farklı sanat dalı kendisine burada yer bulmuştur. Çok farklı sergilerin yer aldığı sanat galerileri oluşmuştur. Velhasıl, kültür ve sanatseverler burada saatlerce kalabilir, sanata ve kültüre doyabilirler. Kültüre, sanata ve tarihe yüzeysel bakanlar ise hiçbir şey görmeyip yarım saat bile kalmayabilirler. Oysa, sadece KAYMEK tarafından açılan ve Tarih boyunca Türk kadının kahramanlığını anlatan “Seferden Zafere Türk Kadını” sergisi bile Kayseri Kalesi’nde saatlerce kalmanın bir gerekçesi olabilir.

Sözlerime son verirken Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne Tarihi Kayseri Kalesi Kültür Sanat Merkezi’ni şehrimize, ülkemize ve dünya insanlığına kazandırdığı için bir kez daha teşekkür ediyorum. Ve herkesin bu güzelliği takdir etmesini bekliyor, saygılarımı sunuyorum dedi.

 

Ak Parti Büyükşehri Belediyesi Meclis Üyesi

Plan Bütçe Komisyon Başkanı

Ahmet TURHAL 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39