• BIST 1.103
  • Altın 457,850
  • Dolar 7,3007
  • Euro 8,6473
  • Kayseri 29 °C
  • Ankara 31 °C
  • İstanbul 29 °C

Kazım Yücel: ''Yerelde Siyaset, Hemşeriye Hizmettir''

Kazım Yücel: ''Yerelde Siyaset, Hemşeriye Hizmettir''
İYİ PARTİ KOCASİNAN BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAYI KAZIM YÜCEL'DEN Kayserinews.com'a özel röportaj...

İYİ Parti Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Adayı Kazım Yücel, Mhp'den İYİ Parti'ye geçiş sürecini, seçim çalışmalarını ve daha bir çok önemli konu hakkında görüşlerini Kayserinews.com Genel Koordinatörü Ali Burhan'a anlattı.

İŞTE O RÖPORTAJ

Kayserinews.com - Ali Burhan: Seçim çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz ?

İYİ Parti Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Adayı Kazım Yücel: ''Uzun süredir sahadayız. Çalışmalarımız güçlü ve canlı gidiyor. Bugünlerde çalışmalarımıza hız verdik. Biz vatandaşlarımızın sorunlarını dinliyoruz.

Bu sorunlara çözüm getirebileceğimiz konulara iddialı bir şekilde çözümlerimizi ortaya koyuyoruz. Çözüm getiremeyeceğimiz konulara da, zamanla nasıl çözüm getirebiliriz bunun sözlerini veriyoruz.''

Kayserinews.com - Ali Burhan: Vatandaşlar ile bir araya geldiğinizde sizlere neler söylüyorlar ? Vatandaşın nabzı ne durumda ?

İYİ Parti Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Adayı Kazım Yücel: ''Vatandaşlarımız evlerine ekmek götürmek istiyor. Borçlarını ödemek istiyorlar. Gırtlağına kadar borç derler ya.

Durum o. Toplumun bir çoğunluğu bir şekilde kredi kartlarıyla, kredilerle borç içerisinde. Bunu da bu hükümetin çözerse çözebileceği düşüncesi ile bir önceki dönemde denenmiş, oylar verilmiş. Ancak bu seçimde artık sorunu mevcut hükümette çözemez diyorlar. 

 Bu konuyu Adalet ve Kalkınma Partisi'de net bir şekilde görüyor. Belediye Başkan adayları sahaya çıktığı zaman onlara sitem, bizlere de bir teveccüh var. Vatandaş bizi umutlandırın diyor.''

Kayserinews.com - Ali Burhan: Mhp'den İYİ Parti'ye geçiş sürecinizi anlatır mısınız ? Bir kırgınlığınız var mı ?

İYİ Parti Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Adayı Kazım Yücel: ''Yerelde siyaset hemşeriye hizmettir. Genel anlamda da memleket sorunlarını Ankara'da dile getirmektir.

Bazen tıkanmışlığın olduğu yerde insanlar kendine alternatif arayabilirler. Benim böyle bir niyetimde olmadı. Fakat, Milliyetçi Hareket Partisi ile Adalet ve Kalkınma Partisi arasında ciddi bir Cumhur İttifakı kuruldu. Dolaysıyla saflar sıklaştı, alanlar daraldı. Adalet Kalkınma Partisi ile ittifak olunca ben bu oluşumun içerisinde olamam diye zamanında söylemiştim. İyi Parti üzerinden de şahsıma baskı geldi.

Sizin siyasete devam etmenizi istiyoruz dediler. Kayseri'nin çok ciddi kesimlerinden de önemli telefonlar aldım. Aynı şekilde arayan kişilerde 'Siyasette olmanız gerekiyor. Kayseri'nin sorunlarını gündeme getiriyorsunuz.' dediler. Bende aldığım kararla İYİ Parti'ye geçtim.'' 

hh-010.jpg

İYİ Parti Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Adayı Kazım Yücel: ''Kocasinan'da zannediyorum ki 4. seçim çalışmasını yürütüyorum.

Kocasinanlı hemşehrilerimizden devamlı aynı şikayetler geliyordu. Ancak, umut Adalet ve Kalkınma Partisi diyorlardı. Bu seçimde yine aynı şikayetlerin devam ettiğini görüyoruz. Hemşirilerimizin bir çoğu çok katlı binalarda oturan ama köy ortamlarında yaşadıklarını kabul eden insanlar.

Sosyallik yok, iş ortamı yok, ulaşım noktasında sıkıntı var diyorlar. Köyler mahalleye dönüşmüş ama burada yaşam standartları iyi olmadığını söylüyorlar. Akşam güvenlik anlamında, huzur anlamında, park anlamında yaşam olmadığını söylüyorlar.'' 

Kayserinews.com - Ali Burhan: Geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Memduh Büyükkılıç Kayseri için 150 proje açıkladı. Bu konu hakkında neler söylersiniz ?

İYİ Parti Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Adayı Kazım Yücel: ''150 yılda 150 projenin 25 yıl sonra akla gelmiş olması da ayrıca bir manidar. Bence 25 yıl içerisinde keşke 125 yılda 125 proje demiş olsalardı buda güzel olurdu. 150 yılda 150 projenin içerisine ben baktığım da hepsi 25 yıldır iktidar da olan Belediyeleri idare eden insanların, 'Son dakika bir hayal daha bu vatandaşın önüne sunalım. 

Bir 5 yıl daha biz bu işi götürelim.' gibi bir düşünce var ise bunu ben Kocasinan halkının kabul etmediğini görüyorum. Sokakta ben vatandaşlara soruyorum. Memduh Bey'in 150 projesinden 1'ini söyleyin diyorum. Vatandaş duymadık diyor. Basına bir açıklama yaptı.

Bence 25 yıl içerisinde basına değilde, bunları uygulayan bir Belediye Başkanı olmalıydı. Bence Çelik Başkan'ın son yıllarda yaptığı projeler kamuoyunda daha çok biliniyor. Çelik Başkan son 3.5 - 4 yılda ki projelerle Kayseri'de birçok insanın gönlüne girmiş. Hızlı bir şekilde hareket ettiği herkes tarafından biliniyor. Ama onun da mağduriyeti kamuoyu tarafından biliniyor.''

Kayserinews.com Ali Burhan: Kocasinan bölgesinde çok sayıda göç olduğu söyleniyor bu durumu siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

İYİ Parti Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Adayı Kazım Yücel:  ''Kocasinan Yıl 1985'te Kayseri'nin nüfusu 800 bin. 400 bini köy nüfusu, 400 bini şehir nüfusu. Bugün bizim nüfusumuz 1 Milyon 320 bin. Bunun 1 Milyon 130 bini şehir nüfusu, 200 bini köy nüfusu. Köyde, kırsalda kimse kalmadı.

Evet kırsaldan şehre göçü önlediler. Çünkü kırsalda kimse kalmadı. Kırsalda kimsenin kalmadığını hemşerilerim çok iyi biliyorlar. Kocasinan kırsalda hayvancılık ve tarım bitmiş durumda. Artık biz Antalya'dan, Ege'den, Karadeniz'den tarım ürünleri alıp, pazarda satan evimizde tüketen bir Kocasinan olmuşuz.

Kocasinan'ın çok geniş bir kırsal alan olduğunu göz önüne alınca bence bu ayıpta bize yeter diyorum. Biz burada üretmeliyiz. Seracılığı dahi yapmalıyız. Kozaklı'da seracılık yapılıyor da, Kocasinan'da neden yapılamıyor. Herkes Kayseri'de fabrika var diye göçmüş gelmiş.

Bugün bir Belediye Başkanı biz kırsalda göçü önledik diyor. Bugün kırsal da, Ebiç'de, Mahzemin'de, Yemliha'da,  Dadağı'da,Kemer'de,Düver'de,Boyacı'da,Emmiler'de,Çevril'de Kuşçu'da kış nüfusunu göz önüne alır mısınız? 30-50 hane kalmış. Bunlarda artık yaşlı, Kayseri'ye gelmeye dizlerinin dermanı kalmamış hemşerilerimiz. Bu anlamda göçü önledik derken doğru söylüyorlar. Kırsalda kimse kalmadığı için göçü önlediler.''

kk-004.jpg

Kayserinews.com - Ali Burhan: Kocasinan Belediye Başkan A. Adayı olduğunuz dönemde bir çok proje açıkladınız. Bu projelerinizi hayata geçirebilme anlamında nasıl bir çalışma yapacaksınız ?

İYİ Parti Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Adayı Kazım Yücel: ''Kocasinan Belediye Başkan Adayımız Dr. Hasan Sami Özvarinli Bey, benim meclis üyesi adayı olduğum gün şunu dile getirdi. 'Kazım Yücel'in bu zamana kadar kamuoyu ile paylaştığı bütün projeleri ben dinledim.

Bu projeler çok yerinde ve vatandaşa dokunan projeler olduğunu gördüm. Sizin projeleriniz benim projemdir. Sizinle birlikte bu merdivenlerden beraber çıkalım. Her projenizi hayata geçirmenizde ben Başkan sizde Başkanın yanında hangi yetkiyi istiyorsanız o yetkiyle bu projeleri hayata geçirelim.' dedi. Bugüne kadar bahsettiğim projelerin arasında organik organize sanayi üretimim var.

Bu hayata geçirilecek. Ucuz ev projemiz var. Bu projemizi de hayata geçireceğiz. Asgari ücretle geçinen hemşerilerimiz ev kirası öder gibi ev sahibi olacak. Bütün ailelerimizin liseye, üniversiteye hazırlanan çocuklarına akşam kapalı okullarımızı açacağız. Gönüllü öğretmenlerle, çocuklarımızı liseye, üniversiteye hazırlayacağız. Ev kadınlarımız evlerinde el emekleri ile ürettiklerini satıp, paraya dönüştürebilecekleri iş ürünlerini ortaya koyacağız. Ayrıca şehrimin küskünlerini, akşam sokakta hayat yok diyen kültürünü çok iyi bile bir insanım. Şehir dışını gezip, gördüğüm de Adana'da, Antalya'da, Malatya'da Ege taraflarında çok festivaller var.

Ben festivallerle Kayseri'nin sucuğunu, pastırmasını, mantısını, kedi bacağını, yamula patlıcanını ve bütün yerel ürünlerimizi ben bu festivallerlerle hem tanıtacağım hemde hemşerilerimizi akşam eğlenceye davet edeceğiz.''

Kayserinews.com - Ali Burhan: Son olarak okuyucularımıza ve seçmenlere nasıl bir mesaj vermek istersiniz ?

İYİ Parti Kocasinan Belediye Meclis Üyesi Adayı Kazım Yücel: ''Ben belediye meclisinde sıradan bir meclis üyesi olmadığımı gösterdim. Ben o gün amatörce bir meclis üyesiydim. Bu zamana kadar etki yaratan bir Kazım yücel olduysa, bugünden sonra tecrübeli bir meclis üyesi olarak emin olun mutlaka ben Kocasinan halkının bütün sorunlarını çözeceğim.

Kocasinan halkına ben şu sözü verebilirim. Büyükşehir Belediyesi'ni Sayın Dursun Ataş başkan olduğu zaman, Kayseri'de elektrik fiyatlarında açma, kapama konularını masaya yatıracağız. Su maliyetini Ankara'dan ve İstanbul'dan çok çok aşağı düşüreceğiz.  Kayseri'de su fiyatları şuanda Türkiye'nin çok üzerinde. Bununla birlikte ulaşımda rakamları daha makul hale getirmek için masaya yatıracağız.

Emlak vergilerini de yine masaya yatıracağız. Belediyeyi  Adalet Kalkınma Partisi'de alsa ben bunun mücadelesini Kocasinan halkı için vereceğim. Kocasinan halkı ile iç içe yaşayacağım. Sokakta, yanlarında olacağım. Dertlerini dinleyeceğim. Başkandan randevu alamadık dediklerinde ben ellerinden tutacağım, Başkan Bey'inde kapısını çalacağım.''  

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39