• BIST 8065.36
  • Altın 1680.669
  • Dolar 27.1525
  • Euro 28.8874
  • Kayseri 26 °C
  • Ankara 24 °C
  • İstanbul 23 °C

MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI KAYSERİ BUŞE BAŞKANI MUSTAFA ÖZKAN:

MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI KAYSERİ BUŞE BAŞKANI MUSTAFA ÖZKAN:
YILDA 7,5 MİLYAR DOLAR İSRAF EDİLİYOR MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI KAYSERİ BUŞE BAŞKANI MUSTAFA ÖZKAN: ''HER YIL 7,5 MİLYAR DOLAR, BİNALARIN YALITIMSIZLIĞI VE BİLİNÇSİZ ENERJİ KULLANIMI NEDENİYLE İSRAF EDİLİYOR''
Makine Mühendisleri Odası (MMO) Kayseri Şube Başkanı Mustafa Özkan, Türkiye'nin yüzde 70‘leri aşan enerji ithalat bağımlılığının, ülke ekonomisi ve millet üzerinde enerji fiyatlarını önemli bir baskı unsuru haline getirdiğinin bilindiğini belirterek, ''Enerji ithalatı cari açığın yüzde 67‘si kadar olan ülkemizde, her yıl ortalama 7,5 milyar dolar, yalıtımsızlık ve bilinçsiz enerji kullanımı nedeniyle israf ediliyor'' dedi.
Özkan, düzenlediği basın toplantısında enerji israfı konusunda bilgiler verdi. Enerji verimliliği uygulamalarının etkinleştirilmesi ve enerji tasarrufu sağlanmasının, yeterince değerlendirilmeyen yenilenebilir enerji kaynaklarının harekete geçirilmesinin, birincil enerji tüketimi ve elektrik üretiminde dışa bağımlılığın azaltılmasının, ülke ekonomisi için öncelikli hedef olması gerektiğini belirten Özkan, ''Enerji tasarrufu, yabancı kaynaklı olan enerjiden tasarruf ederek sadece bireysel ve ülke ekonomisine katkı sağlamaz, aynı zaman da hava ve çevre kirliliğinin de tasarruf oranında azalması anlamına gelmektedir. Gelecek nesillere hem ekonomisi güçlü hem de çevre açısından yaşanabilir bir ülke bırakmak istiyorsak bir an evvel enerji konusunda gereken tüm tedbirleri almamız gerekmektedir.
Makina Mühendisleri Odası (MMO), Enerji Verimliliği Kongreleri düzenlemekte ve bu alanda önemli çalışmalar yürütmektedir. Binaların ısı yalıtımı ve enerji performansı açısından değerlendirilmesi; yüksek verimli kazanlar, ısı tesisatı, soğutma ekipmanları, sıcak ve soğuk boru ve yüzeylerin yalıtılması, atık ısının geri kazanımı; kojenerasyon; bölgesel ısıtma tesisleri; enerji verimli ve çevre uyumlu taşıtlar, enerji verimliliği açısından önem taşıyan konulardan bazılarıdır. Odamız bu konularda eğitimden denetim ve belgelendirmeye kadar çeşitli faaliyetleri yürütmektedir. MMO, halkımızın ve kamu kuruluşlarının bu konularda bilirkişi olarak ilk müracaat noktasıdır'' ifadelerini kullandı.
MMO Kayseri Şube Başkanı Özkan, şöyle devam etti:
''Bizler de enerji konusunda 6 ulusal sempozyum düzenlemiş, donanımı ve bilgi birikimi yüksek bir sivil toplum kuruluşu olarak, gerek ülkemizin bu konudaki ihtiyacı, gerek bakanlığımızın çalışmalarının desteklenmesi ve gerekse bakanımızın şehrimiz milletvekili olmasının, kamuoyunun konuya olan ilgisini arttırmasından dolayı bu konuya sahip çıktık. Ve harekete geçerek üniversitelerimiz, belediyelerimiz, organize sanayimiz, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte bir enerji verimliliği platformu oluşturduk. Şehrimizde üretilen ve tüketilen enerjinin kaynaklara göre dağılımını tespit ederek, verimlilik durumu ortaya çıkaracak ve şehrimizle ilgili enerji verimliliği stratejileri ve hedeflerini içeren bir proje üretecek olan platform çalışmalarını en kısa süre içerisinde tamamlayıp kamuoyuna duyurulacaktır.''
Enerji sorununun çözümü noktasında üzerlerine düşen her türlü teknik görevi; gerek milli ekonomi adına gerekse de gelecek nesiller adına gönüllü olarak kabul ettiklerini vurgulayan Özkan, ''Bu kapsamda, vatandaşlarımız enerji tasarrufu ve hava kirliliği noktasında uyarıyor, aşağıda sıraladığımız tedbirleri uyguladıkça hem hava kirliliğini önlemiş olacaklarını hem de şahsi ve ülke ekonomisine katkı sağlayacaklarını kamuoyuna bildiriyoruz.
Kalorifer kazanlarının tekniğine uygun yakılması ve kazan bakımı işlerinde çalışacak kişilerin "Sıcak Su Kazan Operatörü" kursuna katılarak "Sıcak Su Kazan Operatörü" belgesi almış olmaları, ateşçi/kaloriferci belgesi olmayan ehliyetsiz kişiler çalıştırılmamalıdır.
Doğalgaz sobasının filtreleri ayda bir kez temizlenmeli ya da değiştirilmelidir. Kullanılmayan baca delikleri kapatılmalıdır. Doğalgazlı ısınma aracı alımında verimi yüksek olanları tercih edilmelidir. Bacalı doğalgaz cihazları dolap içerisine yerleştirilmemelidir. Bu durum cihazın ortamdan hava almasını engeller ve verimini düşürür. Doğalgaz tesisatları korunmalı ve kontrol edilmelidir. Kaçaklara karşı dikkatli olunmalıdır. Apartman kapıları kapalı tutulmalıdır.
Soba ve kalorifer kazanları ile bacaların periyodik temizlikleri düzenli olarak yapılmalıdır.
Kalorifer kazanlarının periyodik kontrolleri yetkili kurumlara yaptırılmalıdır.
Vatandaşlarımızın kömürlerini "Katı Yakıt Satıcısı Kayıt Belgesi" olan satıcılardan alması ve bu belgeyi görmeleri gerekmektedir.
İlimiz sınırları içinde dökme kömür satışı yasak olup, kömür torbaları üzerinde üretici/ithalatçı firma bilgileri, yakıtın özellikleri ve firma iletişim bilgileri bulunan torba kömürlerin kullanılması gerekmektedir.
Petrol koku, mineral yağ, araba lastiği parçaları, lastik, katı atıklar ve tekstil artıkları, kablolar, ıslak odun, boyalı odun, plastikler, ev eşyaları ve yemek atıkları gibi evsel atıklar, özel atıklar, tıbbi atıklar, asfalt ve asfalt ürünleri, boya ve boya ürünleri ile fuel-oil kaplarının ısınma amaçlı yakılmamalıdır.
Tüm ısıtma tesisatının bakımı ve temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.
Kazan dairelerinin yeterince havalandırılarak işletme talimatlarına uyulması gerekmektedir.
Kışın oda havalandırması, tam açık pencerelerle kısa süre için yapılmalıdır. Gece/gündüz kullanılmayan alanlar ısıtılmamalı, kapılar kapalı tutulmalıdır.
Zaman ayarlı termostat kullanılmalıdır. Termostatlar kapı, pencere ve ısıveren aletlerin uzağına monte edilmelidir. Konuttan bir günden fazla ayrılınması halinde termostat kapatılmalıdır. Termostat 19-20 °C ye ayarlanmalıdır. Bunun üzerindeki her 1 °C, yüzde 6 daha fazla yakıt tüketimidir.
Kalorifer radyatörlerinde termostatlı vana kullanılmalıdır.
Kış gelmeden önce binalarda ve tesisatlarda ısı kaçağının önlenmesi için yalıtımlar kontrol edilmeli eksik olan kısımlar tamamlanmalıdır. Binanın çatı, duvar ve pencere yalıtımının tam olması halinde; çatı yalıtımında % 20, dış duvar yalıtımında % 15, pencere kapı yalıtımında % 15, sızdırmazlık önlemleriyle % 10 oranında enerji tasarrufu sağlanır. Bu türden ısı yalıtımı inşaat maliyetini en fazla %3 arttırırken, yıllık yakıt tüketimi ise %50 azalmaktadır.
Radyatörlerin üzeri, önü estetik sebeplerle kapatılmamalıdır. Radyatör arkasındaki duvara folyolu levhalar konulmalıdır. Böylece, %15 oranında yakıt tasarrufu sağlamak mümkündür. Pencere ve kapı yalıtımı, %15 oranında tasarruf demektir. Kalın ve pencereyi tamamen kapatan perdeler kullanılmalıdır.
Akışın sürekli olduğu binalarda giriş kapısı, kendiliğinden kapanabilir ve hava sızdırmazlığına uygun olmalıdır.
Dış ortam sıcaklığı gece ve gündüz dışarıda 15 derecenin, içeride ise 20 derecenin üzerinde olduğu günlerde kalorifer ve sobaların yakılmaması gerekmektedir.
Camlarda ısıcam (çift cam) sistemi kullanılmalıdır. Böylelikle, kışın ısı kaybında % 40-50, yazın ısı yalıtımında ise %15 oranında tasarruf sağlamak mümkündür. Kuru havada soğuk daha çok hissedilir. Bu nedenle, kışın odalar nemlendirilmelidir. Geceleri ve konuttan uzun süreli ayrılmalarda sıcaklık 15 derecenin altına düşmeyecek şekilde ayarlanmalıdır.
Evlerinizdeki normal lambaları tasarruflu lambalarla değiştirerek 5 kat daha az enerji kullanırsınız
Satın alırken daha fazla para ödeseniz de A ve üstü enerji sınıfına sahip elektrikli aletleri tercih ederek ortalama enerji tüketiminde yüzde 45 tasarruf sağlayabilirsiniz.
Saniyede 1 damla su akıtan musluğunuzu tamir ettirerek yılda 1 ton su tasarrufu sağlayabilirsiniz.
Derin dondurucudan çözülmesi için çıkardığınız yiyecekleri buzdolabının içinde çözülmeye bıraktığınızda, bu yiyecekler çözülürken dolaba soğukluk vereceği için enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Buzdolabına sıcak yiyecekler koymak ise tam aksine enerji tüketiminizi artırır.
Ütünüzün fişini, ütüleme işi bitmeden birkaç dakika önce prizden çekin ve son çamaşırlarınızı ütünün içinde kalan ısı ile ütüleyin. Çünkü 1500 Watt bir ütüden 5 dakika tasarruf etmek, 15 Watt bir ampulü 8 saat bedava çalıştırmak demektir.
Saç kurutma sürenizi yüzde 10 azaltarak yüzde 10 enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.
Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi dolu çalıştırınız'' şeklinde bilgiler verdi.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39