• BIST 1.124
  • Altın 458,727
  • Dolar 7,6460
  • Euro 8,8844
  • Kayseri 21 °C
  • Ankara 24 °C
  • İstanbul 23 °C

‘MELEK YATIRIMCI’LARI DUYDUNUZ MU?

Veli Altınkaya

Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Ticaret Odası, Kayseri Sanayi Odası, Erciyes Üniversitesi ve Erciyes Teknopark tarafından ortaklaşa tertiplenen ‘Summit Erciyes: Geleceğe Yatırım Yapanlar Zirvesi’ Erciyes Dağı’nda gerçekleştirildi...

Doğrusu geçtiğimiz hafta yapılan bu toplantıya ancak odaklanabildim. Aslında hepimiz bu gibi etkinliklere daha fazla kulak kabartmalıyız.

‘Melek yatırımcı’ diye yeni bir sektör oluşmuş. Bu sektör aslında bilim insanları ile müteşebbisi buluşturan yeni bir alan. Ülkemizde bu yapı 2013’ten itibaren hayata geçmiş ve bugün için yaklaşık 500 proje ortaklığı yapılmış. Kayseri de bu çalışmanın önemli merkezlerinden biri.

Teknopark bünyesinde sürdürülen bu çalışma bir anlamda üniversite- sanayi işbirliğinin önce projeye, sonra yatırıma dönüştürülmesi demek.

Keşke şehrimizde de, ülkemizde de bunları daha çok konuşsak. Zira bizim projeye, yatırıma, yani girişimciye ihtiyacımız var. Bu haberler morallerimizi de yükseltir.

Erciyes’te yapılan toplantıda KTO Başkanı, KAYSO Başkanı ve ERÜ Rektörü’nün konuşmalarından birer bölüm aldım ve takdirlerinize sunuyorum.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy:

“... Son 20 yılda değişen dünya düzenine bağlı olarak girişimcilik evrim geçirmiş, geçirmeye de devam edecektir. Son yıllarda teknoloji şirketlerinin gösterdiği atılımlarla isimlerini 2025 yıl önce kimsenin bilmediği şirketlerin ve kişilerin bugün geldiği noktalar hepimizin malumudur. Bu bağlamda çağı yakalamak, geleceğe yatırım yapmak girişimciliğin hamurunda olmalıdır. Gerek ülkemizde gerekse dünyada çağı yakalayamadığı için bugün oyun dışında kalan birçok firma vardır. Dünyada değişmeyen tek şey değişimin kendisi olduğunu asla unutmamalıyız. Hamurunda girişimcilik olan iş alemi önündeki bürokratik ve mevzuat engellerinin hızlı bir şekilde kaldırılıp iş aleminin önünün açılması gerekmektedir. Bunlar iş alemi olarak bizim düşüncelerimizdir. Mücadele etmeye, ülkemiz ve şehrimize değer katmaya devam edeceğiz. Yerelden ulusala, ulusaldan globale daha fazla girişimcimizin çıkarılması en önemli ekonomik hedefimiz olmalıdır. Bugün dünyanın en zengin ülkeleri en girişimci olan ülkelerdir."              

 Kayseri Sanayi Odası Başkanı Mehmet Büyüksimitçi:

 "... Bilginin ve bilgiye dayalı üretimin gittikçe önem kazandığı günümüz ekonomisinde, melek sermaye yerine getirdiği fonksiyonla başarı sağlamış ve büyük önem kazanmıştır. Tüm dünyada kullanılan yaygın bir finansman yöntemi haline gelmiştir. Bu yöntem Türkiye’de de 2013 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Şu anda ülkemizde uygulamaya dahil olan lisanslı melek yatırımcı sayısı 2019 yılının ilk çeyreği itibari ile 476’dır. Türkiye’de melek yatırımcılığın sektörlere göre dağılımı imalat sanayi ve hizmetler arasında eşit bir şekilde dağılmaktadır. Bu da gösteriyor ki Türkiye melek yatırımcı pazarı açısından gelecek vaat eden bir ülke konumundadır. Türkiye’de melek yatırım konusunda gerekli yasal düzenlemelerin yeni olmasına rağmen, melek yatırımcılığı benimseyen girişimci ve yatırımcıların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. İstihdam oluşturma ve ileri teknoloji ürünlerinin geliştirilmesi ve üretilmesinde KOBİ’lerin rolü de son derece önemlidir. Sonuç olarak, tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan melek yatırımcı finansmanının ülke ekonomilerine olan katkısı son derece büyüktür. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyüme ve kalkınması için girişimcilik faaliyetlerinin önemli bir etken olduğunu da unutmamak gerekir. Yapılan birçok çalışmada ekonomik büyüme ile girişimcilik arasında pozitif bir ilişki olduğu gözlenmektedir. Girişimcilik, ülkelerarası rekabette üst sıralara çıkmak ve işsizlik sorununu çözmekte en önemli yöntemlerden biridir. Bugün dünyanın en zengin ülkeleri en girişimci olan ülkelerdir. Tek 1 girişimci, 10 kişiye istihdam sağlıyor. Bu yüzden zenginlik ve refaha giden tek yol girişimcilik diyoruz. Türkiye’de her 100 kişiden yalnızca 2’si girişimci. Ülkemizi Japonya seviyesine çıkartabilmek için 2 milyon yeni girişimciye ihtiyacımız var...”

 Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış:

 “... Erciyes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi yönetici şirketi olarak görev yapan Erciyes Teknoparkımız, kurulduğu günden bu yana Kayseri’deki geleneksel girişimciliği teknolojik girişimciliğe dönüştürebilmek hedefi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Erciyes Teknopark olarak bölgemizde teknoloji ve yenilik tabanlı işletmelere yatırım yapılmasını ve işletmelerin uzun vadeli büyüyebilmeleri gayreti içerisindeyiz. Bu amaçla Türkiye’nin 14. ve Anadolu’nun ilk akredite melek yatırımcı ağı olan Erciyes Melek Yatırım Ağı (ERBAN) teknoloji tabanlı iş fikirlerine yatırım arayan girişimcilere, bünyesinde yer alan yatırımcılar tarafından fon sağlanması adına Erciyes Teknopark çatısı altında hizmet vermektedir. Erciyes Melek Yatırım Ağı bir yandan bilgi, deneyim ve sermaye sahibi kişilere lisans alarak çalışmalarını sürdürürken bir yandan da finans desteği ile katma değerli projelerin hayata geçirilmesi ve büyümelerine katkı sağlanması amacıyla çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir. Erciyes Melek Yatırım Ağı’nda bugün itibari ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yardımcı lisans verilen 27 melek yatırımcı bulunmaktadır. Sırada bekleyen 22 yatırımcının da melek yatırımcı lisansları alınarak ekosistem desteklenmeye devam edecektir. Erciyes Melek Yatırım Ağı’nda 2019 yılında toplam 6 ileri teknoloji geliştiren şirkete yatırım gerçekleştirilmiştir.  Son dönemde oldukça duyduğumuz ‘startup’ kavramı yani henüz yolun başında olan girişimci işletmeler için etkin rol oynayan melek yatırımcı olgusu, daralan ekonomiden kurtulup ekonominin canlanması için oldukça mühimdir. Girişimcilik ekosisteminin canlanıp, başarılı girişimlerin şirketlere dönüşmesine fırsat oluşturmak adına iş dünyasındaki tecrübesini ve parasını yeni iş fırsatlarına yatırmak isteyen kişileri ERBAN Melek Yatırım Ağı’na üye olmaya davet ediyorum...”                    

Bu yazı toplam 925 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2010 Kayseri News | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0352 231 31 39